

LEHTIKUVA
Pakistanilainen oppositiojohtaja joutui kotiarestiin, hänen puolueensa kampanjoi täyttä häkää ehdokkaan tekoälyversiolla
Taru on tänään todellisuutta ihmeellisempi ja erilaiset generatiivisella tekoälyllä (ai) muodostetut tavoitellun todellisuuden jäljitelmät ovat yhä kiinteämpi osa poliittista vaikuttamista. Asiat kun tuppaavat olemaan sitä, miltä ne näyttävät ja kuulostavat.
Pakistanissa on tarkoitus pitää parlamenttivaalit tammikuussa. Arestissa istuva oppositiojohtaja Imran Khan käy kuitenkin täyttää päätä vaalikampanjaa, vaikka hänen kaiken järjen mukaan pitäisi olla sivussa taistelun tuoksinasta.
Khanin puolue käyttää tekoälyä (ElevenLabs) jäljitelläkseen eli kloonatakseen hänen ääntään ja niinpä virtuaalinen vaalikampanja on meneillään sosiaalisessa mediassa, kertoo Rowan Cheung viestipalvelu X:ssä.
Captcha-testit uusiksi
Yhdysvalloissa tehdyssä tutkimuksessa on Cheungin mukaan myös havaittu, että nykyään internetiä selaavat botit kykenevät läpäisemään CAPTCHA-testit paljon ihmisiä paremmin.
Kyseiset testit on aikoinaan kehitetty nimenomaan suojaamaan verkkosivuja boteilta, esimerkiksi Googlen palveluita on suojattu kyseisellä teknologialla.
Bottien suorituskyky suhteissa ihmisiin onkin johtanut siihen, että nykyään verkkosivuja joudutaan suojaamaan arvioimalla että onko CAPTCHA-testi ratkaistu ”ihmismäisellä tavalla” pelkän suorituksen tarkkuuden sijasta.
Deepfake on arkea
Taannoisissa Slovakian vaaleissa deepfakea tungettiin somen täydeltä. Maassa maan tavalla ja niinpä Republika-puolue julkaisi Progesivne Slovensko puolueen johtaja Michal Šimečkasta somessa väärennöksen, jossa tämä ilmoitti nostavansa oluen hintaa mahdollisesti valituksi tullessaan.
Ukrainan tukemista kannattanut Šimečka hävisi vaalit, vaikka oli vielä ovensuukyselyissä johdossa. Väärennökset herättävätkin epäilyksiä Venäjän sotkeutumisesta Slovakian vaaleihin.
Turkissa puolestaan istuva sekä omavaltainen presidentti Recep Tayyip Erdoğan esitteli vaalikampanjan yhteydessä videota, jossa hänen kilpailijansa ja vaalien ennakkosuosikki Kemal Kilicdaroglu sotkettiin PKK-terroristijärjestöön.
Kenet valittiinkaan Turkin presidentiksi.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- CAPTCHA-testit Michal Šimečka Imran Khan Rowan Cheung deep fake vaalitaistelu Artificial intelligence Kemal Kılıçdaroğlu generatiivinen tekoäly ovensuukysely PKK AI väärennös huijaus Vaalikampanja Pakistan Recep Tayyip Erdoğan Slovakia Turkki vaalit Venäjä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tekoäly valtaa maailmaa ja kouluissa ollaan etukenossa – vanhat säännöt eivät toimi ja uudet puuttuvat

Kiina hankkii tiedustelupomojen mukaan laittomasti ja järjestelmällisesti huipputeknologiaa länsimaista – uhkaa koko demokraattisen järjestelmän tulevaisuutta

Tutkijat paljastivat tekoäly ChatGPT:n olevan poliittisesti puolueellinen ja suosivan vihervasemmiston agendoja

Tekoäly vie poliittisen korrektiuden uudelle tasolle – mieluummin ydinräjähdys kuin vihapuhe

Tekoälyn hyödyntäminen leviää kulovalkean tavoin – EU yrittää saada lainsäädännöllä henkeä takaisin pulloon

Tekoälyn ryydittämä globaali uutiskanava pyrkii murtamaan sisällöntuotannon paikalliset monopolit

Mäenpää vaatii satelliittipaikannuksen häirintälaitteiden hallussapidon kieltämistä: ”Laitteita käyttävät esimerkiksi taksiautoilijat ja jakeluautojen kuskit mutta myös ammattirikolliset”

”KVG” tulossa tiensä päähän – tekoäly haastaa vanhat hakukoneet
Viikon suosituimmat

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Vihreistä kovaa kritiikkiä Ylelle – Vigelius: ”Nytkö Ylen politisoiminen sopiikin oppositiolle?”
Ylen päätös Suomen osallistumisesta Euroviisuihin on herättänyt kovaa kritiikkiä. Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta sekä varapuheenjohtaja Jenni Pitko vaativat nyt Yleä perumaan päätöksen osallistumisesta. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius kummeksuu vihreiden ulostuloa.

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

PS-tunnelmia Linnan juhlista
Perussuomalaiset juhlistivat Suomen itsenäisyyttä Presidentinlinnassa.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomi on meidän maamme – ja tätä maata me haluamme puolustaa
Tänään kunnioitetaan menneiden sukupolvien työtä, mutta itsenäisyyspäivä on myös tulevaisuuden rakentamista, korosti sisäministeri Mari Rantanen puheessaan itsenäisyyspäivän valtakunnallisessa lipunnostotilaisuudessa Helsingin Tähtitorninmäellä. Suomen Uutiset julkaisee ministerin puheen kokonaisuudessaan.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.
















