

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Hallituksen viimeisin vappulahja kansalle – vappusatasen sijasta aktiivimalli kakkonen ja eläkeputken poistaminen
Eduskunta käsittelee parhaillaan hallituksen työllisyystoimia. Toukokuun alussa voimaan astuneen aktiivimalli kakkosen jälkeen vuorossa on eläkeputken poistaminen varttuneemmilta työttömiltä. Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Rami Lehto, Riikka Slunga-Poutsalo ja Jukka Mäkynen kritisoivat yli 55-vuotiaiden työttömien aseman heikentämistä.
Ensin voimaan saatettiin aktiivimalli kakkonen, joka odottaa nyt myös yli 55-vuotiaita työttömiä, kun he käsittelyssä olevan lakiesityksen mukaisesti putoavat työttömyyspäivärahan lisäpäiviltä.
– Entiset työväenpuolueet, jotka viime kaudella kovin sanoin kritisoivat aktiivimallin velvoittavuutta, kepittävät nyt kautensa päätteeksi työttömiä kovemmin kuin kokoomus konsanaan. Keskustalta tämä varmasti onnistuu, ja kaikki varmasti muistavat vielä, kuinka demaripääministeri Paavo Lipposen hallitusten aika oli kylmää kyytiä työttömille, muistuttavat kansanedustajat Rami Lehto, Riikka Slunga-Poutsalo ja Jukka Mäkynen.
– Sitä sen sijaan emme ymmärrä, kuinka vasemmistoliitto voi olla mukana hallituksessa, joka kyykyttää työttömiä ja laittaa heidät eläkeiän lähestyessä velvoittavasti juoksemaan haastatteluissa ja laatimaan tietyn määrän työhakemuksia.
Miksi ay-liike vaikenee?
Edustajat ihmettelevät myös ammattiyhdistysliikkeen hiljaisuutta. Helmikuussa 2018 SAK järjesti silloisen Juha Sipilän (kesk.) hallituksen aktiivimallia vastustaneen suurmielenosoituksen Senaatintorilla. Vielä vuonna 2019 SAK linjasi, että aktiivimallin sijaan työttömät tarvitsevat parempia palveluita.
Kun Sanna Marinin (sd.) hallitus toi eduskuntaan Sipilän hallituksen aktiivimalli kakkosen, jonka se oli nimennyt uudelleen pohjoismaiseksi työvoimapalvelumalliksi, ay-liike on ollut aivan hiljaa.
– Nyt hallitus on ottanut kurjistuslinjansa kohteeksi kaikkein vaikeimmin työllistyvät, yli 55-vuotiaat työttömät. Hiljaisuus Hakaniemen suunnalta on edelleen korviahuumaavaa. Ilman SDP:tä pääministeripuolueena mikään hallitus ei olisi pystynyt viemään tällaisia esityksiä läpi ilman yleislakkoa, Lehto, Slunga-Poutsalo ja Mäkynen kuvailevat tilannetta.
– Eläkeputki on ollut duunarille se inhimillinen mahdollisuus poistua työelämästä kasvot säilyttäen. Nyt tämä mahdollisuus poistuu, ja tilalle tulee suurille yrityksille säästökeino, kun ne irtisanovat varttuneempia työntekijöitään, edustajat moittivat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- eläkeikä Aktiivimalli kakkonen Sanna Marinin hallitus ammattiyhdistysliikkeet ikääntyneet työttömät työelämä- ja tasa-arvovaliokunta eläkeputki työllisyystoimet mielenosoitukset työttömyyspäiväraha ay-liikkeet Työväenpuolue Yleislakko SAK Jukka Mäkynen Paavo Lipponen Rami Lehto Juha Sipilä Riikka Slunga-Poutsalo Vasemmistoliitto SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus ”korjaisi” työttömyyttä kyttäämällä – Ville Tavio: Kuinka te kehtaatte! (jutussa video)

Kansanedustajat väittelivät julkisesta taloudesta ja velasta: Demarit eivät tahdo leikata mistään, vaan kiristävät mieluummin veroja – perussuomalaiset haluaa parantaa työn tekemisen kannattavuutta

Lehto: Hallitus poistamassa eläkeläisiltä työttömyysturvan lisäpäivät – ”Jokohan eläkeläisille alkaisi riittämään?”

Junnila: Eläkeputken poistaminen tarkoittaa kasvavaa työttömyyttä

Ministerit hehkuttavat kilpaa työllisyysastetta, samaan aikaan työttömyysturvan saajien määrä paisuu – maaliskuussa jo 350 000 Kelan ja työttömyyskassojen rahojen piirissä

Ranne: Puhutaan sitten maahanmuutosta, verotuksesta, yrityspolitiikasta tai ilmastotoimista – kaikki nämä tekevät työn tekemisen ja yrittämisen kannattamattomaksi
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Harakka ja Vigelius kiistassa kansalaisuuslaista: ”Jäät kiinni koko ajan valheista”
Eduskunta äänesti eilen läpi lakimuutoksen kansalaisuuslaista äänin 103-58. Jatkossa kansalaisuuden saaminen edellyttää hakijalta tiukemmin muun muassa nuhteettomuutta ja etuuksien sijaan työllä ansaittua toimeentuloa.

Hamas teloittaa siviilejä Gazassa, Palestiina-aktivistit ovat vaihteeksi hiljaa – Garedew: ”Tätäkö haluttiin?”
Terroristijärjestö Hamasin äskettäin julkaisemalla videolla taistelijat teloittavat kahdeksan miestä kadulle. Uhrien silmät on peitetty ja heidät on sidottu – Vieläkö ihmisoikeudet kiinnostavat vasemmistoa, kun Israelia ei saa enää tuomita, kansanedustaja Kaisa Garedew kysyy.

Hamas aloitti teloitukset – Antikainen: Vihervasemmisto haaveilee edelleen Hamasin johtamasta Palestiinasta
Vihervasemmisto on jo pitkään rummuttanut Palestiinan valtion tunnustamisen puolesta ja puhunut kauniisti rauhasta ja oikeudenmukaisuudesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että nyt, kun Gazassa on saatu aikaan tulitauko, näemme karun todellisuuden. Hamas on ryhtynyt teloittamaan palestiinalaisia.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Voima-lehti myrkytti suomalaiset miehet – näin ”toksinen maskuliinisuus” runnottiin väkisin suomen kieleen

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Islamin suosio kasvaa kouluissa – Koponen: ”Väkivaltaisille ja naisia alistaville uskomuksille ei ole sijaa Suomessa”
Islamin opetus kouluissa lisääntyy ja kristinuskon opetus vähenee. Sivistysvaliokunnan perussuomalainen varapuheenjohtaja Ari Koponen pitää kehitystä huolestuttavana.

Matias Turkkila: SDP:n jäsenistö vanhenee ja puolue tarvitsee uusia kannattajia – ”Avaa rajat Kela-tuella eläville äänestysperäisille maahanmuuttajille”
Riikka Purran erityisavustaja Matias Turkkila julkaisi viestipalvelu X:ssä kirjoituksen, jossa hän syyttää SDP:tä ja vasemmistoa uusien äänestäjien haalimisesta maahanmuuton avulla sekä yhdistyskentän käyttämisestä poliittisiin tarkoituksiin. Turkkila sanoo puolueiden rakentavan järjestelmää, joka hyödyntää julkisia varoja ylläpitääkseen korruptiivista koneistoa.