

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Hallituksen viimeisin vappulahja kansalle – vappusatasen sijasta aktiivimalli kakkonen ja eläkeputken poistaminen
Eduskunta käsittelee parhaillaan hallituksen työllisyystoimia. Toukokuun alussa voimaan astuneen aktiivimalli kakkosen jälkeen vuorossa on eläkeputken poistaminen varttuneemmilta työttömiltä. Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Rami Lehto, Riikka Slunga-Poutsalo ja Jukka Mäkynen kritisoivat yli 55-vuotiaiden työttömien aseman heikentämistä.
Ensin voimaan saatettiin aktiivimalli kakkonen, joka odottaa nyt myös yli 55-vuotiaita työttömiä, kun he käsittelyssä olevan lakiesityksen mukaisesti putoavat työttömyyspäivärahan lisäpäiviltä.
– Entiset työväenpuolueet, jotka viime kaudella kovin sanoin kritisoivat aktiivimallin velvoittavuutta, kepittävät nyt kautensa päätteeksi työttömiä kovemmin kuin kokoomus konsanaan. Keskustalta tämä varmasti onnistuu, ja kaikki varmasti muistavat vielä, kuinka demaripääministeri Paavo Lipposen hallitusten aika oli kylmää kyytiä työttömille, muistuttavat kansanedustajat Rami Lehto, Riikka Slunga-Poutsalo ja Jukka Mäkynen.
– Sitä sen sijaan emme ymmärrä, kuinka vasemmistoliitto voi olla mukana hallituksessa, joka kyykyttää työttömiä ja laittaa heidät eläkeiän lähestyessä velvoittavasti juoksemaan haastatteluissa ja laatimaan tietyn määrän työhakemuksia.
Miksi ay-liike vaikenee?
Edustajat ihmettelevät myös ammattiyhdistysliikkeen hiljaisuutta. Helmikuussa 2018 SAK järjesti silloisen Juha Sipilän (kesk.) hallituksen aktiivimallia vastustaneen suurmielenosoituksen Senaatintorilla. Vielä vuonna 2019 SAK linjasi, että aktiivimallin sijaan työttömät tarvitsevat parempia palveluita.
Kun Sanna Marinin (sd.) hallitus toi eduskuntaan Sipilän hallituksen aktiivimalli kakkosen, jonka se oli nimennyt uudelleen pohjoismaiseksi työvoimapalvelumalliksi, ay-liike on ollut aivan hiljaa.
– Nyt hallitus on ottanut kurjistuslinjansa kohteeksi kaikkein vaikeimmin työllistyvät, yli 55-vuotiaat työttömät. Hiljaisuus Hakaniemen suunnalta on edelleen korviahuumaavaa. Ilman SDP:tä pääministeripuolueena mikään hallitus ei olisi pystynyt viemään tällaisia esityksiä läpi ilman yleislakkoa, Lehto, Slunga-Poutsalo ja Mäkynen kuvailevat tilannetta.
– Eläkeputki on ollut duunarille se inhimillinen mahdollisuus poistua työelämästä kasvot säilyttäen. Nyt tämä mahdollisuus poistuu, ja tilalle tulee suurille yrityksille säästökeino, kun ne irtisanovat varttuneempia työntekijöitään, edustajat moittivat.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- eläkeikä Aktiivimalli kakkonen Sanna Marinin hallitus ammattiyhdistysliikkeet ikääntyneet työttömät työelämä- ja tasa-arvovaliokunta eläkeputki työllisyystoimet mielenosoitukset työttömyyspäiväraha ay-liikkeet Työväenpuolue Yleislakko SAK Jukka Mäkynen Paavo Lipponen Rami Lehto Juha Sipilä Riikka Slunga-Poutsalo Vasemmistoliitto SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus ”korjaisi” työttömyyttä kyttäämällä – Ville Tavio: Kuinka te kehtaatte! (jutussa video)

Kansanedustajat väittelivät julkisesta taloudesta ja velasta: Demarit eivät tahdo leikata mistään, vaan kiristävät mieluummin veroja – perussuomalaiset haluaa parantaa työn tekemisen kannattavuutta

Lehto: Hallitus poistamassa eläkeläisiltä työttömyysturvan lisäpäivät – ”Jokohan eläkeläisille alkaisi riittämään?”

Junnila: Eläkeputken poistaminen tarkoittaa kasvavaa työttömyyttä

Ministerit hehkuttavat kilpaa työllisyysastetta, samaan aikaan työttömyysturvan saajien määrä paisuu – maaliskuussa jo 350 000 Kelan ja työttömyyskassojen rahojen piirissä

Ranne: Puhutaan sitten maahanmuutosta, verotuksesta, yrityspolitiikasta tai ilmastotoimista – kaikki nämä tekevät työn tekemisen ja yrittämisen kannattamattomaksi
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.