

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset kaatoivat suuren tuulipuistohankkeen Lapissa – ”Matkailijat eivät tule tänne propelleja katsomaan”
Perussuomalaisten Lapin piiri sai kaadettua kolmen kunnan alueelle kaavaillun suuren, 140 tuulivoimalan tuulipuiston rakentamisen. Hanke kaatui ensin Rovaniemellä eduskuntavaaliehdokas Kalervo Björkbackan aloitteesta, jonka jälkeen hanke romahti kuin korttitalo muidenkin kuntien alueella.
Rovaniemen, Ylitornion ja Pellon alueelle kaavaillun tuulipuiston aloite lähti Raanujärven alueella sijaitsevan suuren yhteismetsän omistajilta, jotka kilpailuttivat eri tuulivoimatoimijoilla vuokrasopimuksen yli 8 500 hehtaarin alueesta.
Kilpailutuksen voitti Smart Windpower -niminen yhtiö. Yhteismetsän omistajakuntaan kuuluu toistasataa jäsentä, joista yksikään ei itse asu Raanujärven alueella.
– Hankkeella oli suuri vastustus asukkaiden, yrittäjien ja paliskuntainyhdistyksen keskuudessa. Saimme hankkeen torpattua aloitteestani Rovaniemen kunnanhallituksen kokouksessa 11.2. äänin 7-4. Tuulipuiston kannattajiin kuului kolme kokoomuslaista ja yksi keskustan edustaja, kertoo perussuomalaisten eduskuntavaaliehdokas ja Rovaniemen kunnanvaltuuston ja -hallituksen jäsen Kalervo Björkbacka.
Uhka poromiesten elinkeinolle
Seuraavalla viikolla Björkbacka kiersi vaalikampanjakiertueellaan muun muassa Ylitorniolla, jossa hän kertoi ihmisille syitä, miksi perussuomalaiset vastustivat tuulipuistohanketta. Sen jälkeen Ylitornion kunta päätti yksimielisesti, ettei lähde mukaan hankkeeseen.
Näyttää todennäköiseltä, että hanke kaatuu myös Pellossa, ja tokkopa rakennuttajakaan enää on asiasta kiinnostunut.
– Aittavaaraan kaavaillun tuulipuiston alue oli niin suuri, että sen läheisyydessä on kaksikin poroerotuspaikkaa. Poromiehet kokivat, että tuulipuisto uhkasi heidän elinkeinoaan. Lisäksi sieltä olisi lähimmälle loma-asunnolle ollut matkaa vain noin 250 metriä, eikä tuulivoiman ympäristöhaitoista ole tehty luotettavaa vaikutusarviointia.
– Tutkimusta ympäristövaikutuksista eivät suorita viranomaiset, vaan rakennuttajan itse kilpailuttama yksityinen yritys, ja eivätköhän heidän sympatiansa ole tilaajan puolella, Björkbacka sanoo.
Lappiin mieluummin vesivoimaa
Hankkeen kaatumisella on suuri merkitys paitsi alueen poromiehille, yrittäjille ja asukkaille, myös Lapin Perussuomalaisille. Se osoittaa, että piirin alueella on saatu toteutettua puolueen ohjelmaa ja linjauksia sähköenergian tuotannosta.
Perussuomalaiset suosivat mieluummin vesivoimaa kuin tuulivoimaa.
– Rovaniemelle suunnitellaan parhaillaan Sierilään vesivoimalaitosta, josta on parhaillaan menossa tarveselvitys. Keskusta on kuitenkin ollut kovasti niin vesi- kuin turvevoimaakin vastaan. Esimerkiksi ministeri Kimmo Tiilikainen (kesk.) poisti Rovaniemen ja Itä-Lapin maakuntakaavasta Kemihaaran altaat kokonaan pois, kun ne olisivat tulleet Natura2000-alueelle.
– Tällä perusteella on estetty kuntien elinvoimaisuutta, ettei voi rakentaa esimerkiksi kaivosta tai laajentaa matkailukeskusta, kun Natura-alueita ei voi vaihtaa toiseen, vaikka esimerkiksi Saksassa on siirretty kokonainen lintujärvi ruskohiilen alta pois, Björkbacka kertoo.
Tuulivoimapuistot pilaamassa maisemaa
Lapin Perussuomalaiset eivät halua tuulivoimapuistoja Lappiin maisemia pilaamaan, sillä Etelä-Euroopasta ja kauempaa tulevat matkailijat eivät tule propelleja katsomaan.
Matkailijoita kiinnostavat koskematon erämaamaisema, tunturit ja revontulet.
– Eiköhän paremmat tuulipuistoalueet ole ennemminkin rannikolla, missä tuulee koko ajan, kuin täällä sisämaassa. Rakennetaan mieluummin vesivoimaa, se on sitä parempaa voimaa, Björkbacka toteaa.
Tuulivoima ei ole kestävä ratkaisu
Perussuomalaisten Lapin piiri tukee täysin paliskuntainyhdistyksen vastustavaa mielipidettä liittyen tuulipuistojen rakentamiseen Lappiin ja on jättänyt asiasta myös oman kannanottonsa.
Niin poroelinkeinon harjoittajat kuin perussuomalaisetkin ovat yhtä mieltä siitä, että tuulivoimalat haittaavat elinkeinon harjoittamista eikä sen rakentamista siitäkään syystä pidä sallia.
– Tuulivoimalat eivät aiheuta pelkästään haittaa poroelinkeinon harjoittajille vaan myös pilaavat meille kaikille arvokasta luonnonmaisemaa, toteaa Perussuomalaisten Lapin piirin puheenjohtaja Mika Mikkonen.
Lapin Perussuomalaiset eivät pidä tuulivoimaa kestävänä ratkaisuna ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi, sillä se ei vastaa tehokkaasti Suomen korkeisiin energiatarpeisiin.
Veronmaksajien rahoja upotetaan tuulivoimaloihin järjettömiä summia tuulivoimatukina. Tutkimusten mukaan tuulivoimalat aiheuttavat häiriöitä myös tv-, radio- ja puhelinliikenteeseen.
MIKA MÄNNISTÖ
Artikkeliin liittyvät aiheet
- luonnonsuojelu enegiapolitiikka Lapin Perussuomalaiset turistit Mika Mikkonen Kalervo Bjorkbacka Tuulivoima Lappi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Putkonen: Demarit hassaavat hurjia euromääriä tuulivoimatukiin, rahat ovat pois vanhustenhoidosta

Maailman johtava infraääniasiantuntija: Tuulivoimassa kiinni isot rahat – terveysongelmia ja varoituksia ei haluta ottaa vakavasti

Halla-aho: Kivihiilen ja turpeen käyttökielto tulee kalliiksi sekä lisää päästöjä – ”Keskustan etupiiri rahastamassa”

Jos et halua maksaa lisää tuulivoimatukea, niin älä ainakaan äänestä näitä ehdokkaita eduskuntavaaleissa

Mäenpää: Miksi hallitus edistää tuulivoiman lisärakentamista ilman puolueetonta selvitystä sen terveysvaikutuksista?

Tuulivoimaloista melu- ja terveyshaittaa Luhangassa – kesämökkiasukas: ”Yhtään yötä en ole voinut olla talossa voimaloiden käynnistymisen jälkeen”
Viikon suosituimmat

Razmyar ja Vigelius kiivaina Espanjan kriisistä – ”SDP levittää laittomille siirtolaisille punaista mattoa”
Marokosta saapui vuorokaudessa yli 60 000 siirtolaista Espanjan Ceutaan. Perussuomalaiset vaativat Espanjan sulkemista Schengen‑alueen ulkopuolelle, kun taas SDP:n Nasima Razmyar ehdottaa lähtöalueiden olojen parantamista. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius tyrmää Razmyarin puheet epärealistisina.

Kymmenet tuhannet afrikkalaiset tunkeutuivat väkisin Eurooppaan – Espanjan Ceutassa ”täysi kaaos”
Espanjan vasemmistohallituksen myötäsukainen maahanmuuttopolitiikka kärjistyy parhaillaan Ceutassa. Valtava määrä lähinnä nuoria miehiä on tunkeutunut väkisin EU:n alueelle. Espanjan hallitus on päättänyt lähettää armeijan selvittämään totaalista kaaosta ja ryöstelyä. Euroopan tulevaisuus on Ceutassa käsillä jo tänään.

Iranin vallankumouskaarti uhoaa: Näin tapamme Melanie Trumpin
Iranin pappisjohto on vannonut kostoa Yhdysvalloille siitä lähtien, kun amerikkalaisesta droonista ammuttu ohjus tappoi islamilaisen tasavallan vallankumouskaartin komentajan. Nyt vallankumouskaartia lähellä oleva uutistoimisto on julkaissut videon, jossa uhataan seikkaperäisesti Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin perhettä.

Antikainen: Espanjan raja murtui – tätäkö Lindtman haluaa Suomelle?
Torstaina laittomien maahantulijoiden massa vyöryi Espanjan Ceutaan Marokosta. Ceutan aluehallinnon johtaja Juan Jesús Vivas julisti alueelle hätätilan ja pyysi Madridilta armeijaa rajalle. Espanjan sisäministeriö kieltäytyi julistamasta kansallista hätätilaa.

Kielimuuri suojaa: Maahanmuuttajalapset eivät kelpaa ruotsinkielisiin kouluihin
Vieraskielisten oppilaiden osuus on suomenkielisissä kouluissa liki kymmenkertainen ruotsinkielisiin verrattuna. Samaan aikaan kun koulushoppailu ja oppilasalueiden pakkomuutokset mullistavat satojen suomenkielisten koulujen arkea, ruotsinkielinen koulujärjestelmä on säästynyt ilmiöltä lähes kokonaan.

Heinäluoma selittää koulushoppailun asuntopolitiikalla – tilastot kertovat toista
SDP:n Eveliina Heinäluoma selitti tällä viikolla koulushoppailun asuntopolitiikan syyksi ja nosti Myllypuron esimerkiksi onnistuneesta kehityksestä. Asuntomarkkinadata kertoo kuitenkin toista tarinaa.

Nizzan terroristi tappoi 86 ihmistä – pikkuveli rehenteli veriteolla ennen karkotustaan
Ranskassa vietettiin heinäkuun puolivälissä surujuhlaa, kun Nizzan tuhoisasta terrori-iskusta tuli kuluneeksi kymmenen vuotta. Harrasta tunnelmaa järkytti tieto terroristin veljen rikoksista tapahtumapaikan läheisyydessä.

Islamisaatiolle vauhtia Britanniassa – koko poliisikunta paastolle solidaarisuussyistä
Valtaväestölle vieraan uskonnon tavat ja rituaalit hiipivät Englannin arkeen ilmeisen hyvää tarkoittavien toimien myötä. Muslimipoliisit haluaisivat koko virkakunnan osallistuvan ramadanin paastoon, jotta työtoverit ymmärtäisivät uskonnon merkityksen muslimeille. Toisaalta kukaan ei tiettävästi ole vastavuoroisesti ehdottanut joulukinkun tarjoamista vieraan uskonnon edustajille vuoden pimeimpänä aikana kristittyjen tapoihin tutustumiseksi.

22 EU-maata haastaa Espanjan löysän maahanmuuttolinjan – uppiniskainen sosialistipääministeri ei taivu
22 Euroopan unionin jäsenmaata, Suomi mukaan lukien, ilmaisi viikonloppuna lähettämässään kirjeessä epäluottamuksensa Espanjan maahanmuuttopolitiikkaan. EU-maiden sisäministerit kokoontuvat tiistaina kiireelliseen videopalaveriin.

Kolumni: Sokea suvaitsevaisuus islamismille tappaa
Islamistien massamittainen päästäminen Eurooppaan koituu vielä Euroopan tuhoksi. Tämä tapahtuu, kun avoimet länsimaat avaavat ovensa islamistiselle ideologialle, joka valtaan päästessään hylkää avoimuuden periaatteet ensimmäisenä, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














