

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset: Lähipalvelut uhattuina sote-uudistuksessa – keskusta vaikenee kuin muuri
Pääministeri Marinin hallitus on siirtämässä sote-uudistuksessa palveluiden järjestämisvastuun kunnilta hyvinvointialueille. Sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen pohtivat, johtaako uudistus pienten terveysasemien lakkauttamiseen.
Sote-uudistuksella tavoitellaan säästöjä, joita järjestämisvastuun siirtäminen kunnilta hyvinvointialueille ei kuitenkaan automaattisesti tuota. Kun keskustapuolue on koplannut uudistukseen järjettömän suuren määrän hyvinvointialueita, hallinnon karsimisesta ei ole tiedossa merkittäviä säästöjä. Digitalisaatiolla ei korvata hoitavia käsiä, joten jäljelle jää palveluverkon kattavuus.
– Aikooko hallitus tässäkin asiassa jatkaa harvaanasuttujen alueiden palveluiden alasajoa säästöjen saamiseksi? kysyvät sosiaali- ja terveysvaliokunnan perussuomalaiset kansanedustajat Arja Juvonen, Kaisa Juuso ja Minna Reijonen.
Alueellista yhdenvertaisuutta ei voi heikentää
Perussuomalaiset katsovat, että alueellista yhdenvertaisuutta ei sote-uudistuksen yhteydessä voi entisestään heikentää.
– Jo perustuslain kannalta on kyseenalaista, jos laadukkaiden julkisten sote-palveluiden saatavuus poikkeaa merkittävästi riippuen siitä, missä päin maata kansalainen asuu. Paljon on puhuttu hyvinvointi- ja terveyserojen kaventamisesta. Kenenkään terveys ei kuitenkaan parane sillä, jos nykyiset kuntakohtaiset lähiterveysasemat lakkautetaan pienemmistä kunnista ja pienempiinkin vaivoihin hoitoa saadakseen pitää matkustaa maakuntakeskuksiin, Juvonen, Juuso ja Reijonen moittivat.
Päätöksentekijät siirtyvät kauas
Perussuomalaisten ohjelmissa lähipalveluiden ja lähidemokratian säilyttäminen on ollut keskeisessä asemassa eikä palveluiden alasajoa vaivihkaa hyväksytä.
– Viime eduskuntakaudella esitimme ratkaisuna erillisen lähipalvelulain säätämistä sote-uudistuksen osana. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään. Vaikka järjestämisvastuu siirrettäisiin hyvinvointialueille, on lähipalveluiden tarjonta silti varmistettava. Nyt kunnat eivät uskalla sijoittaa sote-kiinteistöihin, kun vaarana on, että hyvinvointialueet eivät jatka kiinteistöjen vuokraamista ja investoinnit menevät hukkaan.
– Päätöksenteko siirtyy kunnista maakuntavaltuustoihin, ja pienet terveyskeskukset on helppo lakkauttaa, kun joka kunnasta ei maakuntavaltuustossa ole välttämättä edustajia ja päätöksentekijät ovat kaukana. Keskustapuolue vaikenee tähän liittyen jostain syystä kuin muuri, Juvonen, Juuso ja Reijonen ihmettelevät.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- hyvinvointialueet maaseudun alasajo sosiaali- ja terveysvaliokunta sosiaali- ja terveyspalvelut sote-uudistus Kaisa Juuso Minna Reijonen perussuomalaiset Arja Juvonen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Antikainen: Sote-uudistuksen rahoitusmalli vaarantaa maakuntien sote-palvelut

Perussuomalaiset soteuudistuksesta: ”Rahat annetaan muille maille vierahille – tätäkö on suomalainen soteuudistus?”

Reijonen: Sote-uudistus ei takaa terveysasemasi säilymistä

Hallitus julkisti sote-esityksensä

Reijonen: Miten sote vaikuttaa kuntaliitoskunnissa?

Juvonen: Hallitus yrittää maakuntauudistuksessa haukata liian ison palan – nyt tarvittaisiin malttia

Juuso toivoo kolmannen kustannustukipaketin nopeaa käsittelyä ja arvonlisäveron tilapäistä alentamista: ”Yritykset vaarassa kaatua ja jotakin täytyy tehdä”

Perussuomalaiset: Sote-uudistus vaarantaa oppilashuollon palvelut
Viikon suosituimmat

Purra: Ulkomaalaisväestön vahva nojaaminen takuueläkkeisiin on iso ongelma – ”Jopa ilman käytännössä minkäänlaista työuraa”
Ylen puoluejohtajien torstai-illan tentissä vasemmistoliitto ja SDP ilmoittivat olevansa valmiita tavalla tai toisella koskemaan eläkkeisiin talouden sopeuttamiseksi. Perussuomalaisten Riikka Purra sen sijaan linjasi, että normaalin pitkän työuran tehneiden työeläkkeisiin ei pitäisi ensisijaisesti koskea, mutta maahanmuuttajien takuueläkkeisiin kohdistuu selvä tarve korjata epäkohtia.

Unkarin vaalit puhuttavat ympäri maailmaa – onko Orbánin aika ohi?
Tisza-puolueen johtaja Péter Magyar nousi suuresta tuntemattomuudesta Euroopan politiikan polttopisteeseen kahdessa vuodessa. Tänään unkarilaiset äänestävät, onko Tiszasta Viktor Orbánin Fidesz-puolueen haastajaksi.

USA peruutti Iranin vallankumouskaartin kenraalin sukulaisten oleskeluluvat – luksuselämä Kaliforniassa loppui ja karkotus takaisin Iraniin odottaa
Yhdysvallat on peruuttanut useiden Iranin hallintoon kytköksissä olevien iranilaisten oleskeluluvat. Kyseiset henkilöt olivat nauttineet länsimaisesta vapaudesta ja luksustavaroista, mutta silti kannattaneet Iranin islamistihallintoa ja iloinneet hyökkäyksistä amerikkalaisia sotilaita ja tukikohtia vastaan.

Karkotukset pannaan Ruotsissa yhä useammin toimeen pakolla – ”Lähtö tulee vaikka huutavat ja potkivat”
Viranomaiset karkottavat Ruotsista laittomasti maassa oleskelevat yhä useammin pakkkokeinoja käyttäen. Vuonna 2025 Rikosseuraamuslaitoksen työntekijät saattoivat 2 300 henkilöä lentokoneeseen tai seurasivat lennolla mukana määräänpäähän. Määrä on kaksinkertaistunut parissa vuodessa.

Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutetun puheet itärajan avaamisesta turvapaikanhakijoille: ”Kenen etua tässä ajetaan?”
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom tyrmää yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltusen näkemyksen siitä, että itärajalla tulisi avata ylityspaikkoja turvapaikanhakijoille.

Yhdenvertaisuusvaltuutettu haluaa avata itärajan – Antikainen: Suljetaan koko pulju ja säästetään kolme miljoonaa
Yhdenvertaisuusvaltuutettu Rainer Hiltunen on esittänyt Iltalehden haastattelussa itärajan rajanylityspaikkojen avaamista, jotta Venäjän puolelta tulevilla turvapaikanhakijoilla olisi mahdollisuus saada turvapaikka Suomesta. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen muistuttaa, että itäraja suljettiin Suomessa vuonna 2023 turvallisuussyistä. Jos yhdenvertaisuusvaltuutetun toimisto ei tässä maailmantilanteessa ole kiinnostunut Suomen kansallisesta turvallisuudesta, olisi Antikaisen mielestä parasta lakkauttaa koko virasto.

Kirkkopalvelut ry:lle yli 11 miljoonaa euroa avustuksia, valtaosa toiminnan kuluista palkkoihin – puheenjohtajana kokoomuksen kansanedustaja
Perusuomalaisten Mika Merano jatkaa kanavillaan tuttua sarjaansa rälsseistä, jossa tarkastelussa on kolmannen sektorin poliittisia hillotolppia. Pääsiäispyhien aikaan käsittelyssä oli Kirkkopalvelut ry, joka vastaanottaa miljoonia veronmaksajilta, vaikka pyörittää jo isoa bisnestä omilla tuloillaan. Yhdistyksellä on vahva kytky kokoomukseen.

Demarivalta murenee Pohjolassa – onko Suomen SDP vain jälkijunassa?
Tanskan tuore vaalitulos vahvistaa, että sosiaalidemokraatit menettävät otettaan perinteisistä kannattajistaan Pohjoismaissa. Vielä Suomessa SDP sinnittelee toistaiseksi gallup-kärjessä.

Perussuomalaiset: Vasemmistohallitus loi Suomeen uuden köyhälistön
Perussuomalaiset näkee, että samalla kun oppositiopuolueet syyttävät nykyhallitusta köyhyyden lisäämisestä, he unohtavat olleensa päätöksillään itse luomassa uutta köyhälistön luokkaa Suomeen.

Tynkkynen äimistyi median rimanalituksesta: Nyt TikTokin kommenttikenttä kelpaa poliittiseksi analyysiksi – mutta miksi vasemmiston hiusvärillä ei ole väliä?
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on äimistynyt suomalaisen median tuoreesta rimanalituksesta, jonka mukaan poliittisen kannan voi arvioida hiusvärin perusteella. Tynkkynen katsoo, että media on nyt onnistunut alittamaan riman tavalla, joka tuntuu jo parodialta.















