

Maria Ohisalo vasemmalla, Riikka Purra oikealla. / LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Sisäministeri Ohisalo kiemurtelee vastauksia eikä suostu suoraan tuomitsemaan Elokapinan laitonta toimintaa
Perussuomalaiset hiillosti sisäministeri Maria Ohisaloa suullisella kyselytunnilla Elokapinan toiminnasta. Radikaali ympäristöliike Elokapina tukki Helsingin Mannerheimintien jälleen kerran eilen. Elokapinan tarkoituksena oli leiriytyä ja tukkia Mannerheimintie kymmenen päivän ajaksi, mutta tällä kertaa laillinen järjestys palautettiin poliisilain nojalla kohtuullisessa ajassa, eikä leiriytymistä ja muuta haittaa sallittu.
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila nosti esiin kysymyksessään, että sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) on vähintään vaieten hyväksynyt Elokapinan kansalaistottelemattomuuden ja näin kiihottanut liikettä uusiin yhteiskuntajärjestystä haittaaviin tekoihin.
– Ministerit ovat välttäneet keskustelua asiasta. Ministeri Li Andersson (vas.), te vetositte kiireeseen. Sisäministeri Ohisalo ei tietenkään puutu poliisin operatiiviseen toimintaan, mutta eilisillan hulinoilta olisi hyvinkin voitu välttyä, jos olisitte osoittaneet johtajuutta ja rohkeasti tuominneet tämän toiminnan, Junnila arvioi.
– Ymmärrän sen vaikeuden, sillä Elokapina ajaa lähellänne olevia poliittisia kantoja. Sisäministeri Ohisalo, miten reagoitte, kun kapinoitsijat seuraavaksi rähisevät ja tukkivat kansalaisten kulkuväylät: tuomitsetteko vai annatteko hiljaisen hyväksynnän? Junnila kysyi.
Ohisalo: Laillisuuden tulkinta on viranomaisten tehtävä
Ohisalo vastasi, että rauhanomainen vaikuttaminen on osa demokratiaa.
Se mitä kentällä tapahtuu, mikä on laillista ja mikä ei ole, se on viranomaisten tehtävä tehdä ne tulkinnat, Ohisalo kierteli.
Pääministeri Sanna Marin (sd.) kiirehti vastaamaan, etteivät hän tai hallitus hyväksy laitonta toimintaa. Ohisalo ei suostunut kuitenkaan näin sanomaan missään vaiheessa.
Kansanedustajan kimppuun käytiin
Junnilan mukaan sisäministeri Ohisalon on turha väittää, että Elokapinan tapauksessa olisi tyystin kysymys poliisin operatiivisesta toiminnasta tai ettei se koskisi poliittista johtoa. Junnila huomautti, että Elokapinan joukosta käytiin jopa kansanedustaja Sebastian Tynkkysen (ps.) kimppuun.
– Käsien pesu vaikuttaa kummalliselta, kun huomioi, että kapinalliset kävivät kansanedustajan kimppuunkin. Jos kansalaiset alkaisivat toimia poliittisten tavoitteiden edistämiseksi elokapinallisten tavoin, olisi maamme demokraattinen järjestelmä vaarassa, Junnila huomautti.
– Elokapinan kaltaista kansalaistottelemattomuutta – lain rikkomista, radikalismia ja väkivaltaa – ei soisi minkään eduskuntapuolueen tukevan. Erityisen raskauttavaksi asia muuttuu, kun aktivismi tavoitteiden saavuttamiseksi eskaloituu poliittiseksi väkivallaksi. Sisäministeri Ohisalo, aiotteko lainkaan reagoida elokapinan väkivaltaisuuteen?
Ohisalo sentään tuomitsi kaikenlaisen väkivallan todeten, että jos sellaista tapahtuu, pitää olla poliisiin yhteydessä ja oikeuslaiton käsittelee asian.
Kiertely jatkui..
Toisen kerran vastauksia ministeri Ohisalolta tivasi perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra.
– Nyt hyvin yksinkertaisesti: kyllä vai ei. Tuomitsetteko teille mieluisan Elokapinan, joka toimii ilmastohätätilan varjolla laittomasti ja väkivaltaisesti? Tuomitsetteko tällaisen toiminnan? Purra kysyi.
– Juurihan sanoin, että tuomitsen väkivallan käytön ehdottomasti, Ohisalo vastasi nopeasti, muttei suostunut vastaamaan muusta Elokapinan laittomasta toiminnasta.
…ja jatkui
Perussuomalaisten kansanedustaja Mauri Peltokangas jatkoi ministerin grillaamista.
– Tuomitsetteko te, vai siunaatteko te Elokapinan häiritsevän mielenilmaisun ja väkivaltaisuuden? Peltokangas kysyi vielä kerran.
Ohisalo totesi ensin, ettei hän ota kantaa yksittäisiin mielenosoituksiin ministerinä.
– Ministeri ei vastaa siitä, mitä poliisi kentällä tekee ja siitä on myös esimerkkejä, jos lähdetään ohjailemaan operatiivista toimintaa ja jos ei anneta työrauhaa.
– Kaikki väkivalta ja poliittinen väkivalta erityisesti on tuomittavaa. Se mikä on laitonta, sen tulkinnan siellä kentällä tekee viranomainen, Ohisalo jatkoi kiertelyä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Maria Ohisalo Mauri Peltokangas Riikka Purra Sanna Marin Vilhelm Junnila Li Andersson Sebastian Tynkkynen
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Koponen järkyttyi talousvaikuttaja Ihamuotilan ehdotuksesta ”ilmastohätätilaveroksi”: ”Ei mitään käsitystä tavallisen suomalaisen arjesta”

Antikainen vaatii palkanlisää niskoittelevia mielenosoittajia kaitsemaan joutuville poliiseille: ”Kaikki sympatiani ovat niiden kenttäpoliisien puolella, jotka tätä sirkusta joutuvat valvomaan”

Elokapina kutsuu joukkoihinsa yliopistotutkijoita – Suomen Uutiset kysyi yliopiston kanslerilta, mitä mieltä hän on asiasta

Äärivasemmistolaiset iskivät moskeijaan Leipzigissa

Elokapina tukkii Helsingin ydinkeskustan hermopisteen, Tynkkyseltä jälleen tiukkasävyistä kommenttia paikan päältä (suora lähetys)
Viikon suosituimmat

Arabiankielisessä somessa ja viestipalveluissa lietsotaan vihaa vuorokauden ympäri: ”Sytytämme Ruotsin tuleen!”
Somen vihapuhujat yllyttävät muslimeita vihaan ruotsalaisia kohtaan ja kuvaavat Ruotsin valtiona, jolta puuttuu legitimiteetti. Siksi väkivalta on sallittu oikeauskoisille. “Jos koko Ruotsi syttyy tuleen, niin palakoon”, tunnettu saarnaaja julistaa Fokus-uutismedian mukaan. “Kyseessä on sinun sotasi heitä vastaan.”

Vasemmistoliitto tekee siirtymää kohti laiskuussosialismia, mutta pitäisikö työnvieroksujien myös sanoa ei yhteiskunnan tuille?
Vasemmistoliitto kannustaa jopa puoluejohtonsa suulla terveitä työikäisiä ihmisiä ideologiseen lorvailuun sosiaalitukien varassa. Nykyvasemmisto väittää työnteon rajoittavan vapautta ja liittää tähän vapauteen työssäkäyvien velvollisuuden toimia rahoittajina.

Kun tarina voitti faktat: BBC-skandaali on journalismin skandaali
Entinen BBC-toimittaja Graham Majin näkee Ison-Britannian yleisradioyhtiön käsillä olevan skandaalin oireeksi pidempään jatkuneesta journalistisen etiikan alennustilasta. Nykyisin Bournemouthin yliopistossa journalismia kouluttava Majin kuvailee BBC:n siirtymää faktoihin nojaavasta "totuusjournalismista" kohti narratiivien ja aktivismin hallitsemaa toimituskulttuuria.

Hamasia ylistänyt palestiinalaismies menettää Saksan kansalaisuuden rikottuaan uskollisuusvalansa
Berliinissä asuva palestiinalaismies ylisti sosiaalisessa mediassa terroristijärjestö Hamasin taistelijoita sankareiksi sillä seurauksella, että viranomaiset päättivät perua hänelle vain päivää aikaisemmin myönnetyn Saksan kansalaisuuden.

Suomessa saa yhä sosiaaliturvaa pelkän asumisen perusteella – malli alkaa olla jo aikansa elänyt
Suomeen on ajan kuluessa vähitellen rakentunut sosiaalivaltio, jonka menot on mitoitettu Nokia-klusterin huumavuosien mukaisiksi. Budjettivaje on nyt luokkaa 13 miljardia euroa, eli valtion ja kuntien rahat eivät riitä kaikkiin saavutettujen etujen ja tukien kattamiseen. Korjausliike on nyt menossa ja päämäärä on kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva.

”Kela maksaa vuokran” – lupaus, joka johti vuokranantajan ansaan
Juha Telkkinen luotti siihen, että Kelan asumistuki takaisi vuokrien maksun - erityisesti, koska oli sovittu, että asumisen tuet maksetaan suoraan vuokranantajan tilille. Toisin kävi: vuokralainen siirsi tuen itselleen, jätti useita vuokria maksamatta, muutti pois salaa ja aiheutti tuhansien eurojen vahingot Kouvolassa sijaitsevaan asuntoon. Telkkisen mukaan tapaus paljastaa vuokramarkkinoilla kasvavan riskin, josta yksityisten vuokranantajien tulisi olla tietoisia.

Maahanmuuttovirasto toteuttaa operaation somalien asuttamilla alueilla – Trump haluaa valheellisilla perusteilla maahan tulleet ulos
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sanoi kabinettinsa kokouksessa, ettei halua somalisiirtolaisia Yhdysvaltoihin. Hänen mukaansa Itä-Afrikan maan asukkaat ”eivät tuo Yhdysvalloille mitään”, vaan elävät avustusten varassa.

Antikainen: Savo-Karjalan demarikansanedustajat paljastivat todellisen linjansa – äänestivät sudenmetsästystä vastaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi demarien, vihreiden ja vasemmistoliiton yritystä estää sudenmetsästyksen käynnistyminen 1.1.2026 alkaen.

Suomalaisten veronmaksajien ei tarvitse jatkossa enää rahoittaa kiinalaisten opiskelijoiden toisen asteen opintoja – keskusta närkästyi
Eduskunnassa kävi eilen selväksi, että keskustaa närästävät hallituksen aikeet ulottaa lukuvuosimaksut EU- ja Eta-alueiden ulkopuolisille opiskelijoille myös ammatilliseen koulutukseen ja lukioihin.

Jyrähdys Microsoftin kieltämisestä – Junnila: ”Ei myydä sielua lobbareille”
Entisenä Meta-lobbarina tunnettu europarlamentaarikko Aura Salla (kok) vaati tällä viikolla Suomea ja EU:ta lopettamaan julkisella sektorilla Microsoftin tuotteiden käyttämisen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää













