
LEHTIKUVA
Perussuomalaiset USA:n vaalituloksesta: Suomi tulee tekemään hyvää yhteistyötä liittolaismaamme valitun johdon kanssa
Perussuomalaiset vaikuttajat onnittelevat Yhdysvaltain vastavalittua presidenttiä Donald Trumpia viestipalvelu X:ssä.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä uskoo Suomen tekevän jatkossakin hyvää yhteistyötä liittolaismaansa Yhdysvaltojen kanssa.
– Vaikka USA:n vaalitulos ei vielä (09:38 Suomen aikaa) olekaan matemaattisesti varma, näyttää äärimmäisen todennäköiseltä että USA:n kansa on valinnut Donald Trumpin seuraavaksi presidentikseen. Suomi tulee tekemään hyvää yhteistyötä liittolaismaamme valitun johdon kanssa.
Vaikka USA:n vaalitulos ei vielä (09:38 Suomen aikaa) olekaan matemaattisesti varma, näyttää äärimmäisen todennäköiseltä että USA:n kansa on valinnut Donald Trumpin seuraavaksi presidentikseen. Suomi tulee tekemään hyvää yhteistyötä liittolaismaamme valitun johdon kanssa.
— Jani Mäkelä (@JaniMakelaFi) November 6, 2024
Rauhaa ja vaurautta
Kansanedustaja Laura Huhtasaari onnittelee amerikkalaisia loistavasta valinnasta.
– Rauhaa ja vaurautta! Trumpilla on mahtava tiimi takanaan oli sitten kyse ruuasta tai energiasta. Mahtavia uutisia.
Rauhaa ja vaurautta! Trumpilla on mahtava tiimi takanaan oli sitten kyse ruuasta tai energiasta. Mahtavia uutisia.
— Laura Huhtasaari 🇫🇮 kansanedustaja (@LauraHuhtasaari) November 6, 2024
Trump 🙏
Järjestystä rajalle
Ajatuspaja Suomen Perustan toiminnanjohtaja ja perussuomalaisten Espoon kaupunginvaltuutettu Simo Grönroos uskoo Trumpin palauttavan järjestystä Yhdysvaltojen kaaokseen ajautuneeseen rajatilanteeseen.
– Amerikka saamassa selkein lukemin presidentin, joka voittopuheessaan lupaa ensimmäisenä laittaa raja-asiat kuntoon! Tästä mallia muillekin. Onnea Amerikka!
Amerikka saamassa selkein lukemin presidentin, joka voittopuheessaan lupaa ensimmäisenä laittaa raja-asiat kuntoon!
— Simo Grönroos (@SimoGronroos) November 6, 2024
Tästä mallia muillekin. Onnea Amerikka!
Voimia ja viisautta
Kansanedustaja Joakim Vigelius toivottaa Trumpille voimia ja viisautta vaativaan tehtävään.
– Ylenkatsomisen ja hyperventiloinnin sijaan Suomessa kannattaisi suhtautua tärkeimmän liittolaisemme vaalituloksiin siten, että maa myös säilyy liittolaisenamme. Onnittelut Yhdysvaltain presidentinvaalit voittaneelle Trumpille sekä voimia ja viisautta tehtävään.
Ylenkatsomisen ja hyperventiloinnin sijaan Suomessa kannattaisi suhtautua tärkeimmän liittolaisemme vaalituloksiin siten, että maa myös säilyy liittolaisenamme.
— Joakim Vigelius (@joakimvigelius) November 6, 2024
Onnittelut Yhdysvaltain presidentinvaalit voittaneelle Trumpille sekä voimia ja viisautta tehtävään.
Vihreiltä meni yöunet
Vihervasemmistolla vaalien lopputulos näytti menneen tunteisiin. Näytteen tunnekuohusta antoi mm. vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta.
– Voisiko joku kertoa, että tämä on vain pahaa unta? Trump on jälleen matkalla Yhdysvaltain presidentiksi. Perusteltu pelko siitä, mitä tämä tarkoittaa esimerkiksi Ukrainan tuelle, naisten oikeuksille, ympäristölle, vähemmistöille, viennille ja demokratialle on käsinkosketeltava.
Voisiko joku kertoa, että tämä on vain pahaa unta?
— Sofia Virta (@VirtaSofia) November 6, 2024
Trump on jälleen matkalla Yhdysvaltain presidentiksi.
Perusteltu pelko siitä, mitä tämä tarkoittaa esimerkiksi Ukrainan tuelle, naisten oikeuksille, ympäristölle, vähemmistöille, viennille ja demokratialle on käsinkosketeltava.
Stubb onnitteli Trumpia
Tasavallan presidentti Alexander Stubb onnitteli Trumpia ja kertoi odottavansa innolla maiden välistä yhteistyötä.
– Suomi ja Yhdysvallat ovat läheisiä liittolaisia niin monella alalla, kuten turvallisuudessa, teknologiassa ja taloudessa.
Congratulations to President-elect @realDonaldTrump. I look forward to working closely with you and your administration on the major challenges of our time. Finland and the US are close allies on so many fronts, including security, technology and business.
— Alexander Stubb (@alexstubb) November 6, 2024
SUOMEN UUTISET
Lue myös
New York Timesin ennuste: Trump voittamassa vaalit
Selitykset alkavat Donald Trumpin ja republikaanien marssiessa kohti vaalivoittoa
Trumpin voiton todennäköisyys kasvaa ääntenlaskennan edetessä
Kannattajat poistuvat vaitonaisina Kamala Harrisin vaalivalvojaisista – ehdokas itse vaikenee
Miko Bergbom uskoo Trumpin toistavan Euroopalle aikaisemman viestinsä: ”Ottakaa enemmän vastuuta itsestänne”
Donald Trumpille jättipotti – myös senaatti ja edustajainhuone menossa republikaaneille
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Sofia Virta Joakim Vigelius Yhdysvaltain presidentinvaalit Donald Trump Jani Mäkelä Alexander Stubb Laura Huhtasaari vihreät perussuomalaiset Simo Grönroos
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Donald Trumpille jättipotti – myös senaatti ja edustajainhuone menossa republikaaneille
Donald Trump on Yhdysvaltain seuraava presidentti. Voitto varmistui, kun Trump sai tai on saamassa taakseen kaikki vaa’ankieliosavaltiot.

HS, IS, Aamulehti päiväkausia poissa Twitteristä

Miko Bergbom uskoo Trumpin toistavan Euroopalle aikaisemman viestinsä: ”Ottakaa enemmän vastuuta itsestänne”
Fox News julisti Donald Trumpin presidentinvaalien voittajaksi ja somessa jo kauhistellaan, mitä Trumpin toinen valtakausi tuo tullessaan. Kansanedustaja Miko Bergbom toppuuttelee kauhukuvia.

Kannattajat poistuvat vaitonaisina Kamala Harrisin vaalivalvojaisista – ehdokas itse vaikenee
Donald Trump on Yhdysvaltain seuraava presidentti jo 95 prosentin todennäköisyydellä. Kamala Harris ei suostu kommentoimaan tilannetta, ja väki on jo poistumassa hänen vaalivalvojaisistaan.

Selitykset alkavat Donald Trumpin ja republikaanien marssiessa kohti vaalivoittoa
Trump voitti itselleen Pohjois-Carolinan vaa’ankieliosavaltion ja on menossa voittoon myös Georgiassa. Harrisin oljenkorsi on voittaa Pennsylvaniassa, Michiganissa Wisconsinissa, mutta Trump on niskan päällä niissäkin.

Donald Trump haluaa vaalikampanjassaan laittomat siirtolaiset ulos Amerikasta: ”Massakarkotukset käyntiin”
Donald Trump on neuvonantajiensa kanssa tullut siihen tulokseen, että he nostavat maahanmuuttokriittisyyden Trumpin vaalikampanjan keihäänkärjeksi. Idea massiivisista karkotuksista palautuu 1950-luvun puoliväliin, jolloin maasta karkotettiin 1,3 miljoonaa meksikolaista laitonta siirtolaista. Trump vakuutti maanantaina vievänsä läpi Yhdysvaltin historian suurimman karkotusohjelman, mikäli tulee valituksi.

Salamurhayrityksen kohteeksi joutunut Trump: Emme pelkää, emmekä anna pahan voittaa
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










