

MATTI MATIKAINEN
Perussuomalaiset vaatii seuraavalta hallitukselta vahvaa työllisyyspolitiikkaa: Suomessa jo olevaa työvoimareserviä on hyödynnettävä
Perussuomalaiset on valmis hallitusvastuuseen, mikäli puolue saa siellä edistettyä omia tavoitteitaan. – Haluamme pelastaa pohjoismaisen hyvinvointivaltion ja puolustaa suomalaisten ostovoimaa, perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari sanoi tänään Ylen aamussa.
Hallitustunnustelija Petteri Orpo (kok) on tänään käynyt lisää kahdenvälisiä keskusteluja eduskuntaryhmien kanssa tarkoituksena selvittää ne puolueet, joiden kanssa kokoomus voi aloittaa neuvottelut hallitusohjelmasta.
Hallitustunnusteluissa on ollut esillä myös ilmastopolitiikka sekä keinot Suomen päästöjen vähentämiseksi.
Perussuomalaiset on valmis päästövähennyksiin, mikäli ne toteutetaan teknistaloudellisesti ja aikataulullisesti niin, etteivät ne kurjista suomalaisten arkea tai uhkaa julkisen talouden tasapainotustavoitetta ja kykyä vastata muihin haasteisiin.
Kilpailukykyä ei saa vaarantaa ilmastotoimilla
Ylen aamussa tänään vieraillut perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari muistutti, että Suomi on jo tehnyt paljon päästövähennyksiä.
– Päästöt eivät katso valtioiden rajoja. Perussuomalaiset ei halua, että tuotannon ja logistiikan kustannukset nousevat. Perussuomalaiset ei halua heikentää kilpailukykyä siksi, että pitäisimme kiinni jostain vuosiluvusta. Haluamme kyllä edistää puhtaampien teknologioiden käyttöä, mutta Suomen kilpailukyky ei saa kärsiä siitä.
Ruotsin maahanmuuttovirheistä otettava opiksi
Hallitustunnusteluissa keskeisiä aiheita ovat olleet muun muassa myös maahanmuuttopolitiikka ja talous.
Perussuomalaiset haluaa Suomen työperäisen maahanmuuton samalle tasolle muiden Pohjoismaiden kanssa – eli kiristyksiä, kuten Ruotsissa ja Tanskassa on jo pitkään tehty.
– Me haluamme merkittävästi kiristää haitallista maahanmuuttoa, sillä Suomella on vielä mahdollisuus välttää osa Ruotsin tekemistä virheistä. Haluamme pelastaa pohjoismaisen hyvinvointivaltion, Huhtasaari sanoi.
Työelämän ulkopuolella oleville lisäkoulutusta
Talouspolitiikassa keskeistä perussuomalaisille on puolustaa suomalaisten ostovoimaa. Tarvitaan siis myös hyvää työllisyyspolitiikkaa. Suomessa kuitenkin väitetään olevan työvoimapula.
– Esimerkiksi eläkeläisissä on hyvää työvoimareserviä ja Suomessa on paljon nuoria miehiä työelämän ulkopuolella. Nyt tulisi selvittää millaista osaamista ja koulutusta heille voisi antaa, Huhtasaari sanoi.
Varsinaiset hallitusneuvottelut alkavat vasta myöhemmin. Hallitustunnustelija Orpo on ennakoinut, että hän voisi jo tämän viikon aikana kertoa päätöksensä hallituspohjasta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ilmastotoimet ostovoima Pohjoismaat hyvinvointivaltio Maahanmuuttopolitiikka Julkinen talous Hallitustunnustelut Petteri Orpo Laura Huhtasaari perussuomalaiset työllisyys Kokoomus koulutus Kilpailukyky nuoret
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Katso perussuomalaisten vastaukset hallitustunnustelijan kysymyksiin

Purra: Hallituksessa joutuu tekemään ikäviä päätöksiä – etenkin punakepuviherhallituksen jäljiltä

Huhtasaari: EU kehittymässä liittovaltion suuntaan – ”Unioniin ei ole tulossa uusia nettomaksajia, mutta nettosaajia on paljon jonossa”

Suomen Perustan Simo Grönroos tulevaisuusvaliokunnan julkaisussa: Humanitaarinen maahanmuutto lopetettava – turvapaikkajärjestelmästä tullut hallitsemattoman elintasosiirtolaisuuden väylä

Hallitusneuvottelut etenevät, kokonaisuuden liikkuvat osat hakevat paikkaansa – Purra: ”Niukkuutta ollaan jakamassa”

Hallitusohjelman kasaaminen etenee – Purra: Lisää työtä ja yrittämistä Suomeen – ”Jotta työ kannattaa ja myös palkitsee”
Viikon suosituimmat

Kolumni: Miksi älyköillä on taipumus viehättyä sosialismista, vaikka se ei toimi?
Miksi korkeasti koulutetut ihmiset päätyvät niin usein vastustamaan sitä järjestelmää, joka heidät elättää? Taloustieteilijä Joseph Schumpeter tarjosi jo vuonna 1942 terävän selityksen: kapitalismi tuottaa ylijäämää ja synnyttää yrittäjyydestä ja tuotannosta vieraantuneen älykköluokan. Markkinat palkitsevat ratkaisuista ja riskinotosta – eivät teoreettisesta kauneudesta ja tiedostavuudesta. Tämä koetaan epäoikeudenmukaiseksi niiden parissa, jotka ovat kouluttautuneet analysoimaan ja kritisoimaan yhteiskuntaa. Sosialismin vetovoima intellektuelleille ei selity vain tasa-arvon ihanteilla, vaan myös henkilökohtaisilla kannustimilla ja statushakuisuudella. Se lupaa koulutetulle luokalle portinvartijan rooleja yhteiskunnan suunnittelijoina ja politrukkeina ilman tulosvastuuta ja riskinottoa.

Kansainvälisen rikostuomioistuimen syyttäjä tyrmäsi kansanmurhaväitteet – Helsingin Sanomat ja Yle vaikenevat
Helsingin Sanomat ja Yle ovat antaneet vuosia laajaa näkyvyyttä väitteelle, jonka mukaan Israel syyllistyy kansanmurhaan Gazassa. Kun ICC:n oma pääsyyttäjä nyt kertoo, ettei todisteita ole, molemmat toimitukset ovat hiljaa.

Päivän pointti: Antti Lindtmanilla on neljä vaihtoehtoa

Metsähallitus pitää makkaranpaistajia ilmastoriskinä – Junnila kehottaa Metsähallitusta lopettamaan turhan puuhastelun
Suomen kansallispuistoista vastaava Metsähallitus on herännyt taukopaikkojen aiheuttamaan päästöongelmaan ja haluaa tehdä ilmastotalkoiden hengessä retkeilystä mahdollisimman savutonta. Ratkaisuksi Metsähallitus esittää tulettomia taukopaikkoja. Se on julkaissut retkeilyn uudet periaatteet "Ilmastoviisaan taukopaikan käsikirjassa". Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila neuvoo Metsähallitusta keskittymään maa- ja metsäomaisuuden hoitoon ja lopettamaan turhan puuhastelun, johon sillä ei ole edellytyksiä.

OPH tiesi islamin oppikirjojen lainvastaisuudesta vuosia – Antikainen: Vasemmistoliiton Kelhän on lähdettävä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii Opetushallituksen pääjohtaja Minna Kelhää vastuuseen siitä, että OPH on kustantanut yli kymmenen vuoden ajan lainvastaista islamin oppimateriaalia suomalaisiin peruskouluihin.

EU:n elpymisrahastosta jo 512 petostutkintaa – liki 5 miljardia euroa kadoksissa
Euroopan tilintarkastustuomioistuin arvostelee vakavasti EU:n koronaelpymisrahastoa. Viranomaiset ovat merkinneet rahastoon jo viiden miljardin euron edestä petosepäilyjä, eikä kansalaisilla ole tietoa, kenen taskuihin rahat todellisuudessa päätyvät. Suomi kuuluu rahaston nettomaksajiin.

Koponen vaatii Kelan hallitusta tarkistamaan kantaansa sosiaaliturvan väärinkäytöksissä: ”Tämä on täyttä hulluutta”
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen hämmästelee Kelan hallituksen päätöstä olla ottamatta mahdollisimman aktiivista roolia järjestäytyneen rikollisuuden torjunnassa sosiaaliturvan väärinkäytösten kohdalla.

Ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä kirjallinen kysymys – Vigelius: ’’Rapauttaa maanpuolustusta’’
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on jättänyt eduskunnassa puolustusministeri Antti Häkkäselle (kok) kirjallisen kysymyksen ulkomaalaistaustaisten asevelvollisuuden välttelystä.

Antikainen tyrmää Lindtmanin syytökset: Rikollisten karkottaminen ei ole ”kiusaamista”
Kansanedustaja Sanna Antikainen tyrmää SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin Tampereen puoluekokouksessa lauantaina esittämät syytökset, joiden mukaan nykyinen hallitus harjoittaa turvallisuuspolitiikkaa "maahanmuuttajia alistamalla ja kiusaamalla".

BBC kertoi köyhistä isistä, jotka myyvät 5- ja 7-vuotiaita tyttäriään – tyttöjen kohtalo lapsimorsiamina jäi kertomatta
BBC:n tuore artikkeli kertoo afganistanilaisista isistä, jotka myyvät tyttäriään köyhyyden vuoksi. Yksi artikkelissa haastateltu isä kertoo olevansa valmis myymään yhden 7-vuotiaista kaksostyttäristään perheen elättämiseksi. Toinen BBC:n haastattelema isä kertoo puolestaan myyneensä 5-vuotiaan tyttärensä sukulaiselleen saadakseen rahat hänen sairaanhoitokuluihinsa. Artikkelin mukaan tytön on määrä mennä naimisiin 10-vuotiaana.
Uusimmat

SDP syyttää hallitusta kiusaamisesta – ja vaatii itse lähes samaa

Euroopan keskuspankki ajaa digieuroa kysymättä kansalaisilta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää











