

LEHTIKUVA
Huhtasaari: EU kehittymässä liittovaltion suuntaan – ”Unioniin ei ole tulossa uusia nettomaksajia, mutta nettosaajia on paljon jonossa”
Europarlamentaarikko Laura Huhtasaari tähtää takaisin eduskuntaan Satakunnan vaalipiiristä. Hän korostaa, että Suomen oman päätösvallan säilyttäminen tulevina vuosina on erityisen tärkeää, koska EU on kehittymässä liittovaltion suuntaan ja päätösvaltaa on valumassa pois jäsenvaltioilta. Huhtasaari sanoi tänään Ilta-Sanomien vaalimessuilla, että Suomen ääni ei EU-päätöksenteossa juuri enää kuulu, koska monet asiat tehdään määräenemmistöpäätöksin.
Neljä vuotta EU-parlamentissa vaikuttanut Laura Huhtasaari vakuuttaa jatkossa keskittyvänsä kotimaan politiikkaan, mikäli tulee valituksi eduskuntaan. Huhtasaari sanoo, että haluaisi palata kotimaahan osin perhesyistä sekä myös siksi, että hän haluaa jatkaa suomalaisen teollisuuden puolustamista kotimaasta käsin.
– Perussuomalaiset on erityisesti huolissaan Suomelle tärkeästä teknologiateollisuuden asemasta. Suomen tavaraviennistä 90 prosenttia on teknologia-, kemian-, ja metsäteollisuuden tuotteita. Näinä aikoina suomalaista teollisuusvientiä tulee puolustaa.
Yhteistyötä ilman liittovaltiota
Huhtasaari sanoi, että EU on kehittymässä liittovaltion suuntaan muun muassa päätösvallan siirtymisen ja suunnitteilla olevan EU-veron myötä.
Pidemmällä aikavälillä Huhtasaari mieluummin näkisikin EU:n kehittyvän itsenäisten valtioiden vapaakauppa-alueen suuntaan.
– Perussuomalaiset ei halua EU:sta liittovaltiota. Yhteistyötä Euroopassa voidaan tehdä muutenkin.
Suomen ääni ei kuulu
Huhtasaari sanoi, että Suomen ääni ei EU-päätöksenteossa useinkaan kuulu, koska monet asiat tehdään määräenemmistöpäätöksin.
– Suomessa on 5 miljoonaa ihmistä, Saksassa 83 miljoonaa. Kun EU:ssa asiat tehdään jo nyt isojen maiden ehdoilla, niin voitte miettiä, kuinka paljon omiin asioihimme me voimme vaikuttaa.
Huhtasaari myös muistutti, että EU-tulonsiirtojen takana on aina jäsenvaltioiden kansalaisilta kerätyt rahat. Suomi on ollut liki koko EU-jäsenyyden ajan nettomaksaja unionissa.
– Unioniin ei ole enää tulossa uusia nettomaksajia, mutta nettosaajia on paljon jonossa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- EU-vero jäsenvaltiot liittovaltiokehitys päätösvalta veronmaksajat Euroopan unioni tulonsiirrot Vapaakauppa Nettomaksaja Suomi Vienti Laura Huhtasaari perussuomalaiset Teollisuus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äänestä kokoomusta, niin saat translakia ja EU-tukipaketteja

Näin hallitus sumutti eduskuntaa EU:n sosiaalirahastosta – suomalaisille lankeamassa satojen miljoonien lisälasku

Purra kirkasti perussuomalaisten EU-linjaa pääministeriehdokkaiden Eurooppa-tentissä: ”Me emme halua edistää liittovaltiota, taloudellisia yhteisvastuita ja tulonsiirtoja”

Petteri Orpo antoi ymmärtää, että Suomen täytyi pohjustaa Nato-hakemusta hyväksymällä miljardien EU-tulonsiirrot – Purra kuittasi takaisin

Kokoomuksen Orpolta ristiriitaisia EU-puheita, perussuomalaisilla selkeä ja kirkas linja – Purra: Me emme halua tulonsiirtounionia eikä yhteisvastuiden lisäämistä

Viherpesu käy veronmaksajalle kalliiksi: ”Suomea viedään EU:ssa kuin mätää kukkoa”

Pirkko Ruohonen-Lerner Laura Huhtasaaren tilalle europarlamenttiin – europarlamenttiryhmä vaihtui

Perussuomalaiset vaatii seuraavalta hallitukselta vahvaa työllisyyspolitiikkaa: Suomessa jo olevaa työvoimareserviä on hyödynnettävä
Viikon suosituimmat

EU haluaa terveydelle haitallisen puunpolton aisoihin – saunojen ja takkojen piippuihin sähköiset savukaasujen puhdistimet
Brysselin vallan kammareissa oli 12. helmikuuta tarkoitus esitellä lakiluonnos, joka asettaisi entistä selvästi tiukemmat rajat muun muassa puulämmitteisten tulisijojen haitallisille hiukkaspäästöille vuodesta 2027 alkaen. Sitten otettiin järki käteen - ainakin toistaiseksi.

Yle-pomo Merja Ylä-Anttilalle tiukka kysymys kansalaisaloitteen kuulemistilaisuudessa: Onko Yleisradio tietoisesti hakenut säästöjä suosituimmista ja näkyvimmistä toiminnoistaan?
Eduskunnan liikenne- ja viestintävaliokunta järjesti tänään julkisen kuulemisen, jonka aiheena oli Yle kuriin nyt! -kansalaisaloite. Kuulemistilaisuudessa aloitteen tekijät kertoivat syitä, miksi aloite on tehty, ja esittivät tarkemmin, mitä muutoksia Yle-lainsäädäntöön haluttaisiin. Paikalla oli myös Yleisradion toimitusjohtaja Merja Ylä-Anttila.

Suomalaisyritys markkinoi maahantulopaketteja Iranissa ja Lähi-idässä – yrityksen somepäivityksessä kerrotaan Suomen tarvitsevan 60 000 maahanmuuttajaa vuodessa
Oikeudellista konsultointia tarjoavan oikeustoimiston neuvonantaja-asiantuntija-tittelillä esiintyvä henkilö markkinoi maahantulopaketteja Suomeen Iranissa ja Lähi-idässä. Helmikuun lopulla neuvonantajan Facebook-päivityksessä kerrottiin, että Suomi tarvitsee 60 000 maahanmuuttajaa vuosittain. Lisätietoja 4 500 euron hintaisesta maahantulopaketista saa 70 euroa maksavan puhelun kautta.

Garedew: Vanhemmilla on lakiin perustuva oikeus kieltää sateenkaari-ideologian opettaminen lapsilleen
Seta ry kiertää jälleen kouluja ja järjestää koulutuksia myös päiväkotien opettajille. Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew vaatii loppua tälle lasten seksualisoinnille. Vanhemmilla on oikeus kieltäytyä vakaumuksensa vastaisesta materiaalista ja opetuksesta lapsilleen.

Vance: Eurooppa on tekemässä itsemurhaa massamaahanmuuton kautta
Yhdysvaltain varapresidentti Vance on sitä mieltä, että Eurooppa on vaarassa ajautua yhteiskunnalliseen itsemurhaan, koska liian monet Euroopan maat ovat kyvyttömiä tai haluttomia kontrolloimaan rajojaan. Vance on huolissaan siitä, että rajojensa valvonnan sijasta monet EU-maat haluavat mieluummin rajoittaa omien kansalaistensa sananvapautta. Hän mainitsi Saksan esimerkkinä maasta, joka on ajautumassa tuhoon massamaahanmuuton takia. Vancen mielestä massamaahanmuutto vaarantaa myös tavallisten amerikkalaisten työläisten oikeuden "amerikkalaiseen unelmaan".

Vasemmisto reagoi tunteella maahanmuuttopolitiikan kiristyksiin – sisäministeri Rantanen muistutti, että Suomessa ei enää voi olla muita Pohjoismaita löperömpiä sääntöjä
Eduskunnassa käsiteltiin tänään hallituksen esityksiä ulkomaalaislain muuttamiseksi. Suomen maahanmuuttopolitiikan muutos kohti tiukempaa yleiseurooppalaista tasoa demokraattisen prosessin kautta osui syvälle tunteisiin vasemmistoliiton kansanedustajalle Veronika Honkasalolle.

Päivän pointti: Helsingin Sanomat ilmastosyyllistää ja leimaa suomalaiset tuholaisiksi – vaikka Suomi on hiilinegatiivinen maa

Kansalaisaloitteen tekijät: Ylen rahoitusta leikattava Ruotsin tasoon eli 76 euroon per asukas
Yle kuriin nyt! -kansalaisaloitteen laatijoiden mielestä Yleisradio on tietoisesti hakenut säästöjä kaikista näkyvimmistä ja suosituimmista toiminnoista esimerkiksi irtisanomalla työntekijöitä ja vihjaamalla katsojaluvuiltaan suosituimpien ohjelmien lopettamiseen.

Trump lennätti väkivaltaisen venezuelalaisjengin jäseniä El Salvadorin jättivankilaan – ihmisoikeusaktivistit kauhuissaan
Trump lennätti satoja karkotettavia El Salvadorin jättivankilaan 227 vuotta vanhan lain perusteella. Ihmisoikeusaktivistit ovat kauhuissaan, koska jättivankila on epämiellyttävä paikka ja karkotukset suoritettiin ilman oikeuden istuntoa. Demokraatit hakivat välittömästi toimeenpanokiellon karkotuksille, mutta lentokoneet ehtivät kansainväliseen ilmatilaan ennen tuomarin kieltoa. Trumpin näyttävä PR-tempaus onnistui yli odotusten, mutta juridinen vääntö tulee jatkumaan korkeimmassa oikeudessa.

Vigeliukselta kovaa kritiikkiä Yleisradion johdolle: ’’Uutisista leikkaaminen on Ylen päätös, ei eduskunnan’’
Yle-työryhmässä neuvotellut ja Ylen hallintoneuvostossa työskentelevä kansanedustaja Joakim Vigelius ottaa kantaa Ylen säästöihin kohdistuneeseen kritiikkiin. Hänen mukaansa säästöjen kohdentamisesta vastaa Yle, ei eduskunta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee

Lue lisää
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää