

LEHTIKUVA
Perussuomalaiset: Velanotto jatkuu eikä säästöjä näy – budjettiesitys jatkaa vihervasemmistolaista löysää rahankäyttöä ja leväperäistä suhtautumista velkaantumiseen
Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio (ps.) toteaa, että valtiovarainministeriön pohjaesitys vuoden 2022 budjetiksi jatkaa vihervasemmistolaista löysää rahankäyttöä ja leväperäistä suhtautumista velkaantumiseen.
– Työllisyystoimet ovat tekemättä ja valmistelu levällään. Vasemmistolaiseen tapaan julkisen talouden paisuminen esitetään työllisyystoimena. Samalla työn ja yrittämisen kannustimiin ei tule parannuksia, ihmettelee Ville Tavio.
Velanotto kasvaa eikä säästöjä näy
Tavio huomauttaa, että valtiovarainministeriön talousarvioesitys on 6,7 miljardia alijäämäinen eikä säästöistä ollut tiedotustilaisuudessa puhettakaan. Lisäksi hän epäilee, että vuoden mittaan alijäämä eli velanotto tulee kasvamaan.
– Ei tämä tähän jää. Viime vuonna velka kasvoi vielä lähes neljä miljardia siitä, mitä talousarviossa oli esitetty. Eiköhän nytkin käy niin, että hallitus kasvattaa velkaa vuoden mittaan, Tavio epäilee.
– Kaikki tarvittavat säästö- ja työllisyystoimet jäävät seuraavan hallituksen harteille.
PS: Verotusta alas – säästöjä turhuuksista
Perussuomalaiset on vaatinut asumisen ja liikkumisen kustannusten alentamista muun muassa veroja alentamalla. Tämä lisäisi työn kannustavuutta eli työllisyyttä. Lisäksi perussuomalaiset on ehdottanut leikkauksia puoluetukiin, erityisavustajien määriin, maahanmuuttoon ja kehitysapuun.
– Nämä toimen kasvattaisivat ostovoimaa ja työllisyyttä. Lisäksi ne korjaisivat tuntuvasti budjettivajetta, jos esimerkiksi kehitysapua maksettaisiin vain ylijäämästä.
– Sen sijaan hallitus on jälleen esimerkiksi kiristämässä ilmastopolitiikkaa, joka tullee tarkoittamaan duunarille ja yrittäjälle maksumiehen asemaa, Tavio arvioi.
Maahanmuuttopolitiikka Ruotsin tiellä
Hallituksen suuri tavoite on ulkomaisen työvoiman lisääminen. Perussuomalaiset huomauttaa, että EU:n sisällä on jo työvoiman vapaa liikkuvuus, joten Suomi on osa kymmenien miljoonien ihmisten vapaata työssäkäyntialuetta. Lisäksi pelkästään Suomessa on satoja tuhansia työttömänä.
– Suomen ei pidä houkutella sellaista työvoimaa, jota löytyy täältäkin. Maahanmuuton tulee olla nettovaikutuksiltaan taloudelle positiivista. Näin ollen EU:n ulkopuolelta tuleville työntekijöille pitäisi laittaa palkkaminimi, etteivät he jää yhteiskunnan elätettäviksi.
– Työn halpuuttamisesta on karmeita kokemuksia Ruotsista, jossa saatavuusharkinta poistettiin. Ruotsin tielle ei pidä lähteä – päinvastoin, Tavio painottaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- budjettivaje Ruotsin tie säästötoimet työllisyystoimet talousarvioesitys ostovoima valtion budjetti Saatavuusharkinta vihervasemmisto Maahanmuuttopolitiikka Puoluetuki Ville Tavio ilmastopolitiikka Velanotto Velkaantuminen perussuomalaiset työllisyys kehitysapu verotus maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset erittäin pettyneitä äänestystulokseen: Suomelta vietiin valtavasti rahaa ja itsemääräämisoikeutta

Perussuomalaiset ja kokoomus suunnittelevat opposition yhteistä välikysymystä – Tavio: ”Kestävyysvaje ei katoa uudella hallintohimmelillä”

PS: Verovarojen käyttö tärkeysjärjestykseen – leikkauksia menoihin, jotka eivät ilahduta kansaa tai vaurastuta Suomea

Perussuomalaiset esittävät hallitukselle epäluottamusta menokurin puutteen johdosta: ”Talouden tasapainottamisesta tulee rankka savotta”

Purra: Veronkorotusten ja julkisten menojen lisäämisen tie on käyty loppuun

Ranne: Ilmastopaniikki ei pelasta, vaan tuhoaa perusoikeudet

Perussuomalaiset pyrkivät siihen, että yhä useampi tulee toimeen ilman jatkuvia taloudellisia tukia valtiolta: ”Ihmisillä oltava töitä ja palkka, joka riittää asumiseen, autoiluun ja elämiseen”

Vasemmiston Saramo rehenteli työpaikoilla – Leena Meri palautti hallitusedustajan maan pinnalle: ”Yksityinen sektori on se, joka oikeasti työllistää”

Purra: Velkakäyrä sojottaa punaisena, hallitusta kiinnostavat vain ilmasto ja pakolaiset – ”Suomalainen veronmaksaja itkee yhä katkerammin”
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Maahanmuuttajien haaliminen työvoimapulaan johti 300 suomalaisen potkuihin – Lehtinen: ”Pakko kysyä, mikä järki tällaisessa toiminnassa on?”
Attendo irtisanoi 300 suomalaista hoitajaa haalittuaan työvoimaa ulkomailta. - Suomessa on koko ajan pyritty ratkaisemaan ongelmia lisäämällä maahanmuuttoa. Tulos näkyy nyt karulla tapaa niin suomalaisten työntekijöiden kuin hoidettavien arjessa, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

















