

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä: Kaupungin rahankäyttö holtitonta ja palkanmaksu sekaisin
Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä esitti eilen kaupunginvaltuustossa vuoden 2023 budjettia uudelleen valmisteltavaksi. Perussuomalaisten mielestä budjetti ei holtittomasta rahankäytöstään huolimatta korjaa kaupungin lukuisia ongelmia.
– Helsingin kaupungin rahankäyttö on holtitonta. Kaupunki lisää ensi vuonna menoja peräti 6 % eli lähes kolminkertaisesti sen, mitä strategiassa on sovittu. Valtavasta ylityksestä huolimatta budjetti ei korjaa niitä ongelmia, joita kaupungissa on esimerkiksi lääkäriin ja hammaslääkäriin pääsyn, varhaiskasvatuksen, vammaispalveluiden tai koulujen osalta, valtuustoryhmän puheenjohtaja Mari Rantanen painottaa.
Taloudellinen yhtälö on kestämätön
Perussuomalaiset olisivat maltillistaneet investointeja ja käyttäneet säästyneitä rahoja muun muassa lapsiperheiden hyväksi.
– Katsoimme, että ylisuuria investointeja ja asuntorakentamista olisi tullut vähentää johtuen sekä talouden epävarmuuksista että siksi, ettei Helsingin talous kestä nykyisen kaltaista muuttoliikettä. Helsingistä muuttaa pois nettoveronmaksajia ja tilalle muuttaa ulkomaalaisia, jotka käyttävät enemmän palveluita kuin maksavat veroja.
– Taloudellinen yhtälö on kestämätön ja on johtanut myös kouluissa tilanteeseen, jota ei ratkaista minkäänlaisella rahasummalla. Olisimme helpottaneet varhaiskasvatuksen kriisiä palauttamalla Helsinki-lisän kolmeen ikävuoteen asti. Haluamme perheille mahdollisuuden itse päättää, missä kohtaa taaperot laitetaan varhaiskasvatuksen piiriin, Rantanen kertoo.
Palkanmaksuongelmien pitkittyminen kohtuutonta
Perussuomalaiset esittivät valtuustossa myös toimenpiteitä Sarastian palkanmaksuongelmien pikaiseksi ratkaisemiseksi.
– Tilanne, jossa kaupungin työntekijät saavat palkkana mitä sattuu, on kohtuuton. Palkanmaksun ongelmien pitkittyminen kuukausikaupalla pilaa Helsingin maineen työnantajana. Työntekijät ansaitsevat korvauksia palkanmaksun viivästymisistä ja virheistä. Samoin kaupungin on selvitettävä Sarastian korvausvastuu tilanteessa, jossa kaupungille on myyty järjestelmä, joka ei toimi sovitulla tavalla, valtuustoryhmän varapuheenjohtaja Nuutti Hyttinen vaatii.
– Lisäksi edellytimme kaupunginvaltuustolle esitettäväksi selvitystä tilanteen ratkaisusta maaliskuun loppuun mennessä. Tämä kuitenkaan ei käynyt valtuuston enemmistölle, mikä viittaa siihen, että muissa ryhmissä palkanmaksun ongelmiin ei suhtauduta samalla vakavuudella.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- palkanmaksuongelmat Sarastia Helsingin valtuustoryhmä rahankäyttö koulut lääkäriin pääsy Helsinki-lisä Varhaiskasvatus Muuttoliike Mari Rantanen Nuutti Hyttinen Vammaispalvelut budjetti
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset esittivät kuntalaisäänestystä Malmin lentokentästä – Helsingin valtuusto torppasi esityksen

Perussuomalaiset: Helsingin säilytettävä oma energiantuotanto kriisitilanteessa

Perussuomalaiset: Kantaväestön vähenemisen syyt Helsingissä selvitettävä

Perussuomalaiset: Mitä Helen ja Helsinki aikovat tehdä energian hinnannousun hillitsemiseksi?

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmän puheenjohtajisto ja kaupunginhallituksen jäsenet vaihtuivat

Perussuomalaiset vastustavat Helsingin kaupungin tiivistämispolitiikkaa – kaupungin kehittämisessä ei sovi unohtaa nykyisiä asukkaita eikä lähiluontoa

Perussuomalaisten Helsingin valtuustoryhmä: Metron ruuhkautumiseen vastattava täysimittaisilla junilla
Viikon suosituimmat

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










