

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Pohjoismaiden vihervasemmisto haluaa pysyvät oleskeluluvat yksin tuleville alaikäisille
Pohjoismaiden vihervasemmistoryhmä ehdotti Pohjoismaiden Neuvoston kokouksessa tiistaina Tukholmassa, että Pohjoismaat myöntäisivät yksin tulleille turvapaikkaa hakeville lapsille pysyvän oleskeluluvan.
– Vihervasemmiston sinisilmäisyys jaksaa hämmästyttää. Tämä johtaisi suurella todennäköisyydellä siihen, että välimeren yli alkaisi entistä mittavampi pienten lasten salakuljetus ja muut perheenjäsenet valmistautuisivat perheen yhdistämisen varjolla tulemaan perässä, toteaa Kaisa Juuso.
Pohjoismaiden vihervasemmisto toteaa, että Missing Children Europe -organisaation mukaan EU:sta katosi vuonna 2017 noin 30 000 turvapaikkaa hakemaan tullutta lasta.
Lapsivyöry Välimeren yli
Tämän estämiseksi vihervasemmisto katsoo, että alaikäisten turvapaikanhakijoiden vastaanoton tulisi olla lasten tarpeisiin soveltuvaa ja lasten tulisi saada täysikäisyyteen asti voimassa oleva oleskelulupa.
– Tarkoitus on hyvä, mutta vastuuton. Sillä ei vähennettäisi katoavien lasten määrä. Päinvastoin. Mitä enemmän yksin liikkeellä olevia lapsia on, sitä enemmän heitä todennäköisesti katoaa. Lupaus pysyvästä oleskeluluvasta laittaisi liikkeelle ennen näkemättömän lapsivyöryn Välimeren yli, toteaa Juuso.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- alaikäiset turvapaikanhakijat siirtolaistulva vihervasemmisto Pohjoismaat Kaisa Juuso oleskelulupa Pohjoismaiden neuvosto Välimeri perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Olli Immonen: Turvapaikanhakijoiden perheenyhdistämissääntöjä ei saa löysentää

Immonen: Kansalaisuuslakia on tiukennettava – “Nykyisellään selkeä maahanmuuton vetovoimatekijä”

Tavion lakialoite kansalaisuuden asumisaikavaatimuksesta eduskunnan käsittelyyn: “Kansalaisuuden tulisi olla ansaittu seuraus aidosta Suomeen sopeutumisesta”

Junnila: Turvapaikkapäätökset menettävät merkityksensä – suurempi houkutus kuin Sipilän tarjoama talo

Purra: Kansalaisten enemmistö haluaa huomattavasti tiukempaa maahanmuuttopolitiikkaa

YK-raportti: Afrikasta yritetään Eurooppaan paremman elämän toivossa, ei sodan takia

Tavio: Hallituksen linja on täysin vastuuton – ”Ihmiset hukkuvat Välimereen, koska heitä houkutellaan lähtemään Afrikasta kohti Eurooppaa”

Antikainen: EU:n uusi siirtolaismenettely avoin kutsu turvapaikkashoppailijoille
Viikon suosituimmat

Elon Muskin “nörttitiimi” sulki USA:n kehitysapuviraston – demokraatit raivoissaan
Demokraattien luoman USAID-sotkun selvittäminen on vasta alkanut. Jo nyt on paljastunut, että veronmaksajien rahoja on hätäavun sijasta käytetty LGBTQ- ja DEI-ideologioiden levittämiseen. Rahaa on käytetty myös median lahjomiseen eri puolilla maailmaa. Jatkossa Afganistanin talebanit joutuvat tulemaan toimeen ilman USAID-kondomeja. Rahankäyttöä tutkinut Elon Muskin "nörttitiimi" on jo saanut tappouhkauksia.

Riihimäen vankilan paistinpannukohu on vain pieni osa ongelmaa – Purra: Kohta eduskunnassa halutaan muslimiystävällistä lainsäädäntöä – ”Kyse on islamisaatiosta”
Perussuomalaiset ovat varoittaneet väestöpohjan muuttumisen vaikutuksista jo vuosia.

Useita kuollut ja loukkaantunut kouluampumisessa Ruotsin Örebrossa

Örebron kouluampumisessa ainakin 10 kuollutta – ampujalla ei rikostaustaa
Poliisi vahvisti tiistai-illan tiedotustilaisuudessaan, että kymmenkunta ihmistä on saanut surmansa kouluampumisessa Campus Risberskan koulussa Örebrossa. Kuolleita on löytynyt aikuisoppilaitoksen sisältä. Poliisi ei kommentoi, löytyikö kuolleita myös ulkoa.

Sanna Marinin rekrynnyt Tony Blair möhli maahanmuutolla Britannian sekaisin, vaatii nyt lisää digitaalista kyttäämistä ja kasvojentunnistuskameroita ratkaisuna vasemmiston itse luomaan kaaokseen
Ison-Britannian entinen pääministeri Tony Blair ehdottaa digitaalista henkilöllisyysjärjestelmää ja valvontateknologian laajentamista vastavetona oikeiston ja kansalaisten huolille lisääntyneestä turvattomuudesta ja hallitsemattomasta massamaahanmuutosta. Blairin mukaan tässä olisi konkreettinen ratkaisu ongelmiin, joista populistit puhuvat. Hän visioi, että tekoäly ja valvontateknologia voisivat myös tehostaa julkista sektoria. Entinen pääministeri korostaa, että yksityisyyden ja tehokkuuden välillä on tehtävä valinta ja uskoo kansalaisten olevan siihen valmiita. Kriitikot ovat puolestaan huomauttaneet, että valvontayhteiskuntaa ollaan nyt ajamassa ratkaisuksi vasemmiston itsensä aiheuttamiin ongelmiin.

Oikeusministeri Leena Meri: Huumeiden piikityshuoneet täysin älyvapaa idea – ”En haluaisi sellaista yhteiskuntaa, jossa huumausaineisiin suhtaudutaan välinpitämättömästi”
Oikeusministeri Leena Meri ei tue huumausaineaktivistien esityksiä, koska se olisi väärä signaali yhteiskunnalle.

Vasemmistoliitto ottaisi vastaan kaikki ihmiset, jotka vain pääsevät rajan yli Suomeen – Mäkelä: Vaarallista puhetta – ”Jos kaikki otettaisiin vastaan, se väki ei lopu koskaan”
Vasemmistoliitto ei tue rajaturvallisuuslain jatkamista, ja vasemmisto haluaa myös lisää työperäistä maahanmuuttoa. Perussuomalaisten kansanedustaja Jani Mäkelä muistuttaa, että myös EU-komissio on nyt hyväksynyt sen, että turvapaikanhaun voi rajalla keskeyttää tietyssä tilanteessa.

Vanha valtamedia johtaa harhaan uutisoidessaan maahanmuutosta – lukijoita vedätetään osatotuuksilla ja valikoiduilla tiedon palasilla
Useimmiten asiat alkavat mennä pieleen, kun perinteisen valtamedian sähköpostiin ilmestyy tiedote maahanmuuton vaikutuksia, etenkin taloudellisia vaikutuksia, käsittelevästä tutkimuksesta. Myös elinkeinoelämän lobbarit rakentavat omissa julkaisuissaan maahanmuuton vaikutuksista ruusuista kuvaa. Lähes aina pimentoon jää tavallisen veronmaksajan näkökulma, vaikka hän lopulta joutuu maahanmuuton kulujen maksajaksi.

Antikainen: Ilmastokeskustelu on kummelikamaa – nyt muka Suomen metsät tuottavat päästöjä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Suomen metsiä päästölähteiksi väittävä Luonnonvarakeskus irrottautuu poliittisesta ohjauksesta ja laatii uudet laskelmat, jotka perustuvat rehellisyyteen ja todellisuuteen.

Vasemmisto-oppositio vastusti eduskunnassa ensikertalaisuussäännöksen korjaamista – oikeusministeri Leena Meri moittii demareita selkärangan puutteesta
Oikeusministeri Leena Meren johdolla tällä hallituskaudella Suomen kriminaalipolitiikkaa on uudistettu ja oikeudenhoidon edellytyksiä vahvistettu määrätietoisella tavalla. - Meillä on noin 180 hallitusohjelmakirjausta oikeusministeriön vastuulla, joista noin 120 lakihanketta, eli kiirettä pitää. Suurimpia syitä tälle on se, että edelliset hallitukset eivät ole esimerkiksi kriminaalipolitiikalle tehneet yhtään mitään, Meri sanoo.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää
PS Naiset 3/2024

Lue lisää