Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Poliisikansanedustaja Mika Raatikainen jatkaa Suomen kansainvälisen kriisihallinnan poliisit ry:n puheenjohtajana

29.04.2019 |10:40

Kansanedustaja Mika Raatikainen valittiin Suomen kansainvälisen kriisihallinnan poliisit ry:n vuosikokouksessa yksimielisesti uudestaan yhdistyksen puheenjohtajaksi.

Ehdolla myös eurovaaleissa

Yhdistyksen tarkoituksena on mm. valvoa kansainvälisissä tehtävissä palvelevien ja palvelleiden poliisien etuja ja toimia yhdyselimenä kansainvälisiin tehtäviin liittyvissä asioissa.

Raatikainen on pitkän linjan poliisi, joka on toiminut erityisasiantuntijana kansainvälisissä YK/EU-tehtävissä yli kymmenen vuotta. Hän on kolmannen kauden kansanedustaja ja sijaistaa tällä hetkellä europarlamentaarikko Jussi Halla-ahoa eduskunnassa 2.7.2019 asti. Raatikainen on perussuomalaisten ehdokkaana parhaillaan käytävissä eurovaaleissa.

Kokemus siivitti jatkokaudelle

Raatikainen pitää uudelleenvalintaansa Suomen kansainvälisen kriisihallinnan poliisit ry:n puheenjohtajaksi suurena kunniana.

– Suomen kansainvälisissä kriisinhallintatehtävissä loistavasti menestyneen todellisen asiantuntijaporukan – tarvittaessa kovan ja aina kivan – nokkamieheksi valinta on ehdottoman hienoa.

Raatikainen muistuttaa samalla, ettei poliisi ole poliittinen eikä valinnassa ole kyse poliittisesta kannanotosta.

– Kohdallani on kysymys yli kymmenen vuoden kansainvälisissä tehtävissä toimimisesta ja sen mukanaan tuomasta kokemuksesta.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

7.
Suomen uutiset logo

The Economist varoittaa instituutioihin leviävästä islamismista – vaatii poliittiselta keskikentältä rohkeutta

10.10.2026 |14:01
8.
Suomen uutiset logo

Perussuomalaiset ja Leena Meri laittoivat lopun rikollisten hyysäämiselle – katso 23 kohdan lista

13.10.2026 |12:01
9.
Suomen uutiset logo

Valkoisen punta on vain 88 penniä – yleisradioyhtiö BBC syrjii valkoisia työntekijöitään palkkauksessa

09.10.2026 |13:10

Uusimmat

Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

PS-Naiset 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Lähetä uutisvinkki:

toimitus@perussuomalaiset.fi