

LEHTIKUVA
PS: Milloin hallitus esittää kiristyksiä rikoslain rangaistuksiin?
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri kysyi oikeusministeri Antti Häkkäseltä (kok.) tänään suullisella kyselytunnilla, että milloin saamme esityksiä rikoslain säännösten rangaistusten kiristämisestä erityisesti lapsiin kohdistuvissa seksuaalirikoksissa.
Sotii kansalaisten oikeustajua vastaan
Hallitusohjelmaan on kirjattu perussuomalaisten vaatimuksesta tärkeitä asioita, kuten se, että tarkistetaan rikoslain ensikertalaisuussäännöksiä sekä lapsiin kohdistuvien törkeiden seksuaalirikosten rangaistustasoa.
– Lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä ilmenee julkisuudessa epäilyjä lähes viikoittain, eikä törkeitäkään tapauksia ole tulkittu raiskauksiksi. Tekijä selviää usein ehdollisella rangaistuksella. Tämä sotii kansalaisten oikeudentajua vastaan. Hallitusohjelmaan on kirjattu, että rangaistusten oikeudenmukaisuus varmistetaan.
– Rangaistuksen tulisi merkitä sellaista seuraamusta, joka vastaa teon moitittavuutta. Valitettavaa on, että hallitusohjelmaan kirjatuttujen tavoitteiden toteutumattomuus ei tue tätä. Nykyisinhän rikoksista saa jo paljousalennustakin. Rikoksesta tuomittua ensikertalaista kohdellaan lievemmin, mutta Suomessa rikokseen syyllistynyt voi olla ensikertalainen kolmen vuoden välein, Meri toteaa.
Hallituksella on ollut kolme vuotta aikaa
Perussuomalaiset ovat tehneet useita aloitteita, asian korjaamiseksi, muistutti Meri ja totesi, että pelkkien selvitysten ja pohdintojen taakse piiloutuminen ei vie eteenpäin vaan päättäjien on tehtävä hallitusohjelmassa luvatut toimet.
Oikeusministeri Häkkänen totesi lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten olevan äärimmäisen tuomittavia. Asiat täytyy kuitenkin selvittää perinpohjin ennen kuin linjataan. Perusteellinen pohdinta on aivan loppusuoralla oikeusministeriössä.
Meri toivoi ministereiltä omiakin mielipiteitä ja totesi, että hallituksella on ollut kolme vuotta aikaa tekoihin ja edelleen saamme odottaa selvitystä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Arja Juvonen: lapsiin kohdistuvista seksirikoksista kovemmat rangaistukset

Ronkainen lapsiin kohdistuvista rikoksista: Miten törkeä teon pitää olla, että Suomessa tänä päivänä oikeasti joutuisi vankilaan?

Rikosoikeuden professorit ja PS samoilla linjoilla: Rattijuopumuksen muuntorangaistuksen poisto vähentää lainkuuliaisuutta

Juvonen: Tuomioiden koventamista vaativat laki- ja kansalaisaloitteet odottavat
Viikon suosituimmat

He päättivät Ylen johdon ökypalkkioista
Yleisradion johdon palkkiot jäädytettiin vuosina 2024 ja 2025 osana Ylen säästöpakettia. Ylen hallituksen päätöksellä palkitsemispolitiikkaan palaaminen kuohuttaa kansaa sekä myös Ylen henkilökuntaa, koska Ylessä toteutetaan edelleen eduskunnan linjaamia säästöjä. Säästöjen seurauksena muutosneuvotteluissa moni yleläinen on myös joutunut jättämään työnsä.

Ylen selvitys: Turvapaikanhakijaperheen ateriakustannukset jopa 36 000 euroa vuodessa – Lehtinen: Miten joku voi pitää tätä reiluna?
Yle julkaisi 12.11. uutisen, jonka mukaan Helsingin Punavuoren vastaanottokeskuksessa nelihenkisen perheen ateriat voivat olla jopa 36 000 euroa vuodessa. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen kritisoi verovarojen tarpeetonta tuhlaamista.

Vigeliukselta rajua kritiikkiä Tampereen säästöistä pormestari Nurmiselle: ’’Tämäkö on sitä SDP:n reilummin leikkaamista?’’
Tampereen kaupunginvaltuusto päättää tänään kaupungin ensi vuoden talousarviosta. Tärkeimpänä kokonaisuutena valtuusto on päättämässä pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla 37 miljoonan säästöistä.

JSN:lta langettava päätös Kalevalle jutussa, jossa lehti väitti PS-kansanedustajien olevan läheisessä suhteessa
Julkisen sanan neuvoston tuoreen päätöksen mukaan Kaleva ei avannut riittävästi nimettömien lähteiden käyttöä jutussa, joka käsitteli kahden kansanedustajan väitettyä suhdetta.

Vasemmistonuorten johtajalta synkkiä vihjauksia väkivallasta – vaatii israelilaisia pois Lapista
Vasemmistonuorten puheenjohtaja Pinja Vuorinen vaatii Rovaniemen kaupunkia perumaan lomakylän rakennusluvan projektin Israel-kytkösten takia. Suomesta ei hänen mukaansa pidä tehdä ”turvasatamaa sotarikollisille”. Aktiivinen Israelin puolestapuhuja Maria Sofia Roimaa Paul kertoo tehneensä rikosilmoituksen Vuorisen viestistä.

PS:n Simo Grönroos luettelee vielä kerran ne syyt, miksi Tilastokeskuksen ex-pomon tekemä maahanmuuttotutkimus johtaa harhaan
Diakonia-ammattikorkeakoulun tuore tutkimus esittää kaunisteltua kuvaa maahanmuuton kuluista. Nyt tutkimuksen tekijä, Tilastokeskuksen entinen kehittämispäällikkö kuitenkin väittää mediassa, että ”joka ainoa euro” tutkimuksessa on huomioitu. Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos iskee nyt pöytään – vielä kerran – karut tosiasiat ja kertoo, mikä tutkimuksessa on mennyt pieleen.

Yle vieraili Al Jazeeran mediainstituutissa – matka toteutettiin Ylen hakemalla apurahalla
Ylen arabian- ja somalinkielisten uutisten toimitus vieraili huhtikuussa Qatarissa Al Jazeeran mediainstituutissa koulutusrahasto Kouran apurahan turvin. Vierailun käytännön järjestelyistä vastasi Al Jazeera.

PS-Nuoriso: Muut matkustavat Lappiin lomailemaan, Vasemmistonuoret vastustamaan juutalaisia
Perussuomalainen Nuoriso vaatii Vasemmistonuoria irtisanoutumaan puheenjohtaja Pinja Vuorisen Israel-lausunnoista. Nuorisojärjestön mukaan vasemmistossa näkyy yhä vahvemmin antisemitismi, jonka se katsoo vaarantavan juutalaisten turvallisuuden Suomessa.

Kohu oudosta tuomiosta levisi maailmalle: 16-vuotiaan raiskaajaa ei karkotettu Ruotsista, koska rikos oli ”lyhytkestoinen”
Pakolaisstatuksen omaava mies raiskasi 16-vuotiaan ruotsalaistytön ja vasta hovioikeus tuomitsi miehen vankilaan. Rikollista ei kuitenkaan karkotettu ja tuomion perusteet herättävät nyt tyrmistystä kautta maailman. Eurooppa on “hyvesignaloimassa itsensä sukupuuttoon”.

Suomi säästää yli sata miljoonaa euroa Afrikkaan suuntautuvasta kehitysavusta – Tavio: Yhteensä kehitysapu pienenee tällä vaalikaudella 1 305 miljoonaa euroa
Suomen hallitus hyväksyi esityksen, joka pienentää Afrikan kehitysrahaston lahjaosuuden 45 miljoonaan euroon ja lopettaa lainarahoituksen kokonaan. Perussuomalainen ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Ville Tavio painottaa, että ratkaisu tuo Suomelle 112 miljoonan euron säästön ja linjaa kehitysavun uudelleen hallituksen strategisten painopisteiden mukaisesti. Afrikan kehitysrahaston rahoittamisen pienentäminen on osa laajaa kokonaisuutta, jossa Suomi säästää kehitysavusta tällä vaalikaudella yhteensä 1 305 miljoonaa euroa.
Uusimmat

Kommentti: Työpaikoille tarvitaan luottamusta, ei pelottelua

Garedew: Sähköverotuen poistaminen ei vähennä Suomen elinvoimaa
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää










