

LEHTIKUVA
PS: Milloin hallitus esittää kiristyksiä rikoslain rangaistuksiin?
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri kysyi oikeusministeri Antti Häkkäseltä (kok.) tänään suullisella kyselytunnilla, että milloin saamme esityksiä rikoslain säännösten rangaistusten kiristämisestä erityisesti lapsiin kohdistuvissa seksuaalirikoksissa.
Sotii kansalaisten oikeustajua vastaan
Hallitusohjelmaan on kirjattu perussuomalaisten vaatimuksesta tärkeitä asioita, kuten se, että tarkistetaan rikoslain ensikertalaisuussäännöksiä sekä lapsiin kohdistuvien törkeiden seksuaalirikosten rangaistustasoa.
– Lasten seksuaalisesta hyväksikäytöstä ilmenee julkisuudessa epäilyjä lähes viikoittain, eikä törkeitäkään tapauksia ole tulkittu raiskauksiksi. Tekijä selviää usein ehdollisella rangaistuksella. Tämä sotii kansalaisten oikeudentajua vastaan. Hallitusohjelmaan on kirjattu, että rangaistusten oikeudenmukaisuus varmistetaan.
– Rangaistuksen tulisi merkitä sellaista seuraamusta, joka vastaa teon moitittavuutta. Valitettavaa on, että hallitusohjelmaan kirjatuttujen tavoitteiden toteutumattomuus ei tue tätä. Nykyisinhän rikoksista saa jo paljousalennustakin. Rikoksesta tuomittua ensikertalaista kohdellaan lievemmin, mutta Suomessa rikokseen syyllistynyt voi olla ensikertalainen kolmen vuoden välein, Meri toteaa.
Hallituksella on ollut kolme vuotta aikaa
Perussuomalaiset ovat tehneet useita aloitteita, asian korjaamiseksi, muistutti Meri ja totesi, että pelkkien selvitysten ja pohdintojen taakse piiloutuminen ei vie eteenpäin vaan päättäjien on tehtävä hallitusohjelmassa luvatut toimet.
Oikeusministeri Häkkänen totesi lapsiin kohdistuvien seksuaalirikosten olevan äärimmäisen tuomittavia. Asiat täytyy kuitenkin selvittää perinpohjin ennen kuin linjataan. Perusteellinen pohdinta on aivan loppusuoralla oikeusministeriössä.
Meri toivoi ministereiltä omiakin mielipiteitä ja totesi, että hallituksella on ollut kolme vuotta aikaa tekoihin ja edelleen saamme odottaa selvitystä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kansanedustaja Arja Juvonen: lapsiin kohdistuvista seksirikoksista kovemmat rangaistukset

Ronkainen lapsiin kohdistuvista rikoksista: Miten törkeä teon pitää olla, että Suomessa tänä päivänä oikeasti joutuisi vankilaan?

Rikosoikeuden professorit ja PS samoilla linjoilla: Rattijuopumuksen muuntorangaistuksen poisto vähentää lainkuuliaisuutta

Juvonen: Tuomioiden koventamista vaativat laki- ja kansalaisaloitteet odottavat
Viikon suosituimmat

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

MTV Uutiset otti selvää, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan – Halla-aho: “Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista”
"Jos luulit, että suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan eniten esimerkiksi Saksasta tai Britanniasta, niin metsään meni", kirjoittaa MTV Uutiset artikkelissaan, jossa se on selvittänyt, mistä maista suomalaisiin korkeakouluihin haetaan opiskelemaan. - Kukaan muu kuin toimittaja ei luullut, että Suomeen tultaisiin opiskelemaan länsimaista, toteaa eduskunnan puhemies, perussuomalaisten Jussi Halla-aho Facebook-kirjoituksessaan.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Purra myllyttää hyväuskoisia poliitikkoja: “Voisi kysyä, että miten mitään näin päätöntä voi edes keksiä”

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

Hallitus uusii YEL-työtulon – Marinin hallituksen kohtuuton ja typerä järjestely johtaisi katastrofiin
Yrittäjien eläkejärjestelyistä on ollut paljon puhetta nykyisen hallituksen puoliväliriihen yhteydessä. Voimassa oleva lainsäädäntö on Marinin hallituksen politiikan seurausta, ja erityisavustaja Asmo Maanselän (ps.) mukaan se johtaisi katastrofiin vuonna 2029.

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Sodan kurimus vaati Jyrki Ålandin lapsen hengen – 20-vuotias lähti Ukrainaan vapaaehtoisena, eikä hän koskaan enää palaa kotiin

Manner-Espanjan sähköjärjestelmä romahti – yhteiskunta meni täysin sekaisin
Sähköt katkesivat tänään Espanjassa sekä Portugalissa ja kaaos iski välittömästi. Lähes kaikki modernin yhteiskunnan toiminnot ovat riippuvaisia toimivasta sähköverkosta, mikä tuli jälleen todistetuksi. Espanjan kansallinen kyberturvallisuusinstituutti tutkiikin, onko sähköverkon romahtamisen syynä kyberhyökkäys. Todennäköisin syy liittyy kuitenkin säätilaan.

Hoitajien tekemät vanhusten raiskaukset järkyttävät Ruotsissa – rohkean Elsan haastattelu sai muut uhrit avautumaan, Uppsalan kunnan koko vanhuslautakunta eroaa
Vanhuksiin kohdistunut seksuaaliväkivalta nousi julkisuuteen viime syyskuussa Ruotsissa, kun 84-vuotias Elsa päätti kertoi asiasta Uppsala Nya Tidningille (UNT). Elsan haastattelu rohkaisi myös muita kotipalvelun työntekijöiden uhreiksi joutuneita vanhuksia kertomaan raiskauksista toimittajille.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS Naiset 1/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2025

Lue lisää