

LEHTIKUVA
PS-Naiset: Jopa keskustapuolue hylkäämässä maaseudun – ruoantuotanto ja huoltovarmuus kriisissä
Perussuomalaiset Naiset ovat huolissaan suomalaisen ruoantuotannon ja haja-asutusalueen palveluiden tilasta.
Katovuodet, EU:n tukien maksatusongelmat sekä alkutuottajan hintojen polkeminen ovat ajaneet maatalouden kriisiin. Naiset katsovat, että muut puolueet ovat hylänneet tai hylkäämässä maaseudun – jopa keskusta.
– Tämä suurten ketjujen niin sanottu halpuuttaminen on otettu suoraan alkutuottajan selkänahasta, jotka joutuvat pahimmillaan myymään nollatuotolla. Suomalaisen ruoantuottajan työtunnin hinnaksi tulee pahimmillaan pari euroa, Perussuomalaisten Naisten puheenjohtaja, kansanedustaja Ritva ”Kike” Elomaa huomauttaa.
– Maaseudulla toimii tai on ainakin toiminut myös paljon pienyrityksiä, joissa on paljon naisia töissä. Kaiken keskittyminen ja suurten ketjujen peltomarketit ovat ajaneet pienyritykset ahtaalle.
Suomalainen ruoka voi olla vientivaltti
Naisjärjestö huomauttaa, että kotimainen ruoka on puhdasta, eettisesti tuotettua. Kotimainen ruoantuotanto on tärkeää myös huoltovarmuuden kannalta.
– Puhdas, eettisesti tuotettu ja erittäin vähän antibiootteja sisältävä ruoka on vientivaltti, joka meillä on jo nyt. Vientiin kannattaa siis panostaa ja suomalaista ruoantuotantoa jopa lisätä.
– Lisäksi on äärimmäisen tärkeää, että suomalainen ruoantuotanto toimii myös huonona päivänä. Kriisitilanteessa huoltovarmuus on avaintekijä. Tuontiruoan varaan emme voi jäädä, eikä ruoantuotantoa elvytetä helpolla, jos se päästetään romuttumaan, Elomaa huomauttaa.
Maaseutu tarvitsee perussuomalaista politiikkaa
Naiset moittivat edellistä hallitusta siitä, ettei se ole ajoissa puuttunut maaseudun hätään, vaikka keskusta on toiminut pääministeripuolueena.
– Kyse ei ole enää maaseudun etuja ajavasta puolueesta. Maaseutu tarvitsee perussuomalaista politiikkaa, jossa suomalaiselle ruoantuotannolle annetaan sille kuuluva arvo eikä maaseutua tarkoituksellisesti autioiteta.
– Moni haluaa yhä elää maalla ja ihmiset jopa hakevat pois keskustoista. Me emme aja vastakkainasettelua kaupunkilaisten ja maaseudun ihmisten välille, vaan haluamme luoda yhtäläiset mahdollisuudet elää ja yrittää, naiset toteavat kevätkokouksessaan antamassa julkilausumassa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ruuantuotanto pienyritykset Ritva ”Kike” Elomaa Perussuomalaiset Naiset Vienti perussuomalaiset Maatalous Keskusta
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: olemassaolostaan kamppaileva kepu on maatalouden alasajon pääarkkitehti

Eurovaaliehdokas Kinnunen: Suomalaisille jatkossakin maitoa ja bensaa – ”Ilmastopolitiikassakin pitäisi ymmärtää realiteetit”

Kankaanniemi, Elomaa ja Vähämäki: Suomen maatalouden näkymät synkkenevät – elintarvikeketjun tulolaki säädettävä välittömästi

Huhtasaari: Suomella ei ole varaa ilmastohihhulointiin

Eurovaaliehdokas Karri Ollila perää reilun kaupan sääntöjä myös suomalaisille viljelijöille

Puoluesihteeri Grönroos: Punavihreä hallitus ajaa keskustan tuella suomalaista maaseutua alas

Antikainen vaatii Itä- ja Pohjois-Suomen aluekehitystukien jakoperusteiden pitämistä ennallaan

Reijonen: Jätetäänkö Suomen koululaiset ja vanhukset pian ilman maitoa ja lihaa ilmastohienostelun takia?

Elomaa: EU ei saa tuhota Suomen maataloutta
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.