Artikkeli kuva

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA

PS-Naiset: Kamppailulajien leimaaminen ääriajattelun tai väkivallan kasvualustaksi on vastuutonta ja epärehellistä yleistämistä

08.05.2026 |09:00

Vasemmistoliiton kansanedustaja Veronika Honkasalo väitti Ylen aamussa, että nuoria houkutellaan kamppailulajien kautta erittäin väkivaltaiseen äärioikeistolaiseen toimintaan. Perussuomalaiset Naiset näkee, että kamppailulajien leimaaminen ääriajattelun tai väkivallan kasvualustaksi on vastuutonta ja epärehellistä yleistämistä.

Suomessa tuhannet nuoret käyvät päivittäin saleilla oppimassa juuri päinvastaisia arvoja: itsekuria, kunnioitusta, terveitä elämäntapoja, pitkäjänteisyyttä ja muiden huomioimista.

Perussuomalaiset Naiset ry:n hallituksen jäsen ja Pohjois-Karjalan PerusNaiset ry:n puheenjohtaja Tuija Heikkinen on harrastanut 12-vuotiaasta asti kamppailulajeja ja tyrmistyi Veronika Honkasalon puheista.

– Kamppailulajit ovat yksi vahvimmista terveen liikunnallisen kasvatuksen muodoista, mitä nuorille voidaan tarjota! Salilla opetetaan hallitsemaan omaa käytöstä, ei purkamaan sitä muihin. Nuori oppii tulemaan ajoissa, kuuntelemaan valmentajaa, tekemään töitä tavoitteiden eteen ja kunnioittamaan harjoituskavereita taustasta riippumatta. Monelle harrastus on myös tärkeä suoja syrjäytymistä, päihteitä ja huonoja vaikutteita vastaan, Heikkinen muistuttaa.

Kamppailulajit eivät kasvata vihaa tai ekstremismiä

Perussuomalaiset Naiset tuomitsee kansanedustaja Honkasalon puheet – on kohtuutonta, että kokonaisia lajeja ja yhteisöjä yritetään mustamaalata yksittäisten tapausten tai marginaalisten ilmiöiden perusteella. Suurin osa suomalaisista kamppailulajiseuroista tekee arvokasta kasvatustyötä täysin tavallisten nuorten kanssa – usein pienillä resursseilla mutta suurella sydämellä. Valmentajat toimivat monelle nuorelle tärkeinä aikuisina ja roolimalleina.

– Kamppailulajit eivät kasvata vihaa tai ekstremismiä! Ne kasvattavat fyysisesti ja henkisesti vahvoja ihmisiä, jotka oppivat itsehillintää, vastuuta ja terveitä elämäntapoja. Julkisessa keskustelussa tulee lopettaa pelottelu ja tunnistaa se valtava positiivinen työ, jota suomalaisissa kamppailulajiseuroissa tehdään joka ikinen päivä, Heikkinen vaatii.

Suomen Uutiset


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät

06.05.2026 |10:00
2.
Suomen uutiset logo

Antikainen tyrmää Anna Kontulan kantelun: Kontula ei halua, että äärivasemmistolaisesta uhasta puhutaan

05.05.2026 |09:13
3.
Suomen uutiset logo

Strandman vaatii koululaisten kesälomien siirtämistä kahdella viikolla – asia etenee valmisteluun: ”Tämä on yksi onnistumisistani kansanedustajana”

04.05.2026 |11:51
4.
Suomen uutiset logo

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä

05.05.2026 |17:39
6.
Suomen uutiset logo

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?

06.05.2026 |17:24

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää