

Perussuomalaisten nuorten puheenjohtaja Asseri Kinnunen. Arkistokuvaa. / MATTI MATIKAINEN
PS-Nuorten Asseri Kinnunen moittii Kelan avaamaa somaliankielistä puhelinpalvelua: ”Miksi maahanmuuttaja vaivautuisi opettelemaan suomea, jos palvelut on kätevästi saatavilla omalla äidinkielellä”
Perussuomalaisten nuorisojärjestö moittii Kelan päätöstä valtakunnallisen somalinkielisen puhelinpalvelun avaamisesta. Palvelun avaamisesta kertoi Turun Sanomat. Nuorisojärjestö vaatii Kelan somalin- ja arabiankielisiä puhelinpalveluja lakkautettaviksi.
PS-Nuoret haluaa vaalia suomen kielen asemaa suomalaisessa yhteiskunnassa ja pitää kohtuullisena vaatimuksena, että Suomen sosiaalitukia vastaanottava osaisi edes puhua kantaväestön kieltä, nuorisojärjestön puheenjohtaja Asseri Kinnunen perustelee.
– Miksi maahanmuuttaja vaivautuisi opettelemaan Suomea, jos palvelut on kätevästi saatavilla omalla äidinkielellä? Somalin- ja arabiankieliset palvelut viestittävät selkeästi, että maahanmuuttajien ei tarvitse oppia maan kieltä. Kelan toiminta on yhteiskunnalle vahingollista, Kinnunen jatkaa.
Perussuomalaisten Nuorten mielestä vieraskielisten julkisten palveluiden saamisen helpottaminen on selkeä signaali nykytilanteen hyväksymisestä ja siihen mukautumisesta. Vaikka Suomen nykytilanteessa vieraskielisten määrä on jatkuvassa kasvussa muuttoliikkeen ja syntyvyyden vuoksi, tilanteeseen ei pidä mukautua.
– Suomen tulee kuulua suomalaisille jatkossakin. Suomen kieli on yksi olennainen osa identiteettiämme ja jokaisen tänne muuttavan on sopeuduttava valtaväestön kulttuuriin. Ei missään nimessä toisin päin, huomauttaa PS-Nuorten varapuheenjohtaja Toni Jalonen.
Suomen Uutiset kertoi lokakuussa Kelan arabiankielisestä palvelusta, jossa iloinen naisjuontaja tuputtaa Kela-palveluita turvapaikkaprosessin läpäisseille. Moni SU:n lukijoista oudoksui sitä, miksi käsittelyruuhkassa ja rahapulassa sinnittelevä laitos mainostaa rahanjakopalveluitaan ulkomaalaisille.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kelan mukaan uusi arabiankielinen palvelu tukee kotoutumista, Ville Tavio: ”Päin vastoin, motivaatio opetella suomen kieltä vähenee. On lisäksi uusi vetovoimatekijä”

Kelan rahat uhkaavat loppua, tukea leikattu tuhansilta – tuputtaa silti iloisella videolla tukea turvapaikanhakijoille, vaikka pääkaupunkiseudun asiakkaista jo kolmasosa vieraskielisiä

Mitä ihmettä? Sitra pyysi PS-Nuorten puheenjohtajan paneelikeskusteluun – perui yllättäen kutsun viime tingassa

Perussuomalaisten mielestä Suomessa tulee edellyttää suomen kielen osaamista
Viikon suosituimmat

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021
Juhannuksen alla vuonna 2021 Jussi Halla-aho pudotti uutispommin ilmoittaessaan, että hän ei enää pyri jatkokaudelle puolueen puheenjohtajana. Perustelut ratkaisulleen Halla-aho lupasi tuolloin kertoa vasta kymmenen vuotta myöhemmin eli vuonna 2031. Tuoreessa Markku Heikkilän kirjoittamassa elämäkertakirjassa Halla-aho kuitenkin aikaistaa perustelujaan ja avaa nyt syynsä puheenjohtajuudesta luopumiselle.