
MATTI MATIKAINEN
Purra kannusti kiitospuheessaan kenttäväkeä ja valoi uskoa tulevaan
Vaali-illan lopuksi puheenjohtaja Riikka Purra summasi laskeneet kannatusluvut:
– Huonostihan tässä kävi. Tosi huonosti. Oppositio onnistui erinomaisesti tyytymättömyyden valjastamisessa ilman vaihtoehtoa ja sen esittämisessä, että hallitus on syypää talouden alakuloon. Oppositio, joka nyt nousi, ei ehkä noussut omaa erinomaisuuttaan ja hienolla vaihtoehdolla, vaan siksi, että me olemme tehneet vaikeita päätöksiä.
– Suomi sai nyt ennennäkemättömän punaisen siirtymän. Maassa tulee nyt voimakasta vasemmistopolitiikkaa monissa kunnissa ja alueilla.
Hän muistutti, että kukaan ei ole luvannut, että nämä hommat olisivat helppoja.
– Kukaan ei luvannut, että maan johtaminen tällaisena aikana vuosien ja vuosien holtittomuuden ja räppimisen jälkeen olisi helppoa. Mutta emme me pelkää. Me olemme karaistuneita, vahvoja ja monissa liemissä keitettyjä. Perussuomalaisilla on taipumuksena sisuuntua ja saada meidän toinen toisistamme voimaa.
Yleisin asia jota hänelle Suomea kiertäessä toivotetaan on jaksamisen toivottaminen:
– Jaksakaa perussuomalaiset, älkää antako periksi. Nyt pitää tehdä päätöksiä. Riikka, pidä linja ja jaksa. En ole ehkä koskaan saanut näin paljon myöskään henkilökohtaista kannustusta kuin nyt viimepäivinä ja viime viikkoina. Kyllä se kyllä se jostakin kertoo.
Vaaleja on ollut runsaasti. 2023 eduskuntavaalit, 2024 presidentinvaalit, 2024 europarlamenttivaalit ja nyt 2025 yhtä aikaa sekä kunta- että aluevaalit.
– Meillä on ollut neljät vaalit eduskuntavaalien jälkeen, vaikka olemme vasta kauden puolivälissä. En todellakaan ihmettele, jos kentällä ja organisaatiossa on vitutuksen lisäksi väsymystä.
Purra kiitti vuolain sanoin ehdokkaita, puolueväkeä sekä kentän puurtajia ja valoi uskoa tulevan.
– Perussuomalaisten kannatus tulee nousemaan ja vahvistumaan, erityisesti kun talous tästä oikenee paremmaksi, kun ostovoima edelleen paranee, kun saamme hyviä päätöksiä tavallisen palkansaajan osalta.
– Tästä nousee entistä voimakkaampi perussuomalainen. Meissä elää sisu ja vahvuus.

Purra sai runsaasti halauksia puheen jälkeen.

Purran kiitospuhe tilaisuuden videotallenteen kohdassa 5 h 5 min:
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Wille Rydman: Helsingin poliittisesta ilmapiiristä tulossa punavihreä – ”Ihmiset tulevat ainakin näkemään, mihin suuntaan Helsinkiä ei pidä viedä”
Riikka Purra: Tulos on huono – ”Uskon, että perussuomalaisten kannatus nousee talouden kohentuessa”
Jussi Halla-aho: Kuntavaalit ovat usein olleet perussuomalaisille haastava koettelemus
Lulu Ranne: Perussuomalaiset muuttaa Suomen liikennepolitiikkaa, uutta asfalttia vedettiin viime vuonna 4 000 kilometriä – ”Turvallisia teitä kaikille”
Mauri Peltokangas tyytyväinen perussuomalaisten hallitustyöhön: ”Vihreäkantiseen lakikirjaan tulee perussuomalaista kynänjälkeä – ja maahanmuuttopolitiikka tiukkenee rytinällä”
Puoluesihteeri Harri Vuorenpäältä kiitokset perussuomalaisten kenttäväelle: ”Joka puolella Suomea syytä olla ylpeitä siitä, mitä yhdessä on saatu aikaan”
Vaalivalvojaiset – suora lähetys
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Kolumni: Maahanmuuttajien sosiaaliturvaa on rajattava
Tulevan vaalikauden 8–10 miljardin euron sopeutustoimet ovat niin mittavia, että kaikkia julkisia kustannuksia on pakko tarkastella kriittisesti. Koska kansantalous nojaa vahvasti verotuloihin, maahanmuuton taloudellisella nettopositiivisuudella – eli maksettujen verojen ja aiheutettujen julkisten menojen erotuksella – on kriittinen merkitys taloudellisissa vaikeuksissa kamppailevalle Suomelle, kirjoittaa valtiovarainministeri Riikka Purran erityisavustaja Asmo Maanselkä.

Psykologi selittää woken sekä maahanmuuttosokeuden – narsismi mädätti kulttuurin ja some nuorten aivot
Uutuuskirjassaan Liisa Keltikangas-Järvinen pohtii, miksi voimme huonommin kuin koskaan, vaikka elämme monella mittarilla parasta aikaa. Legendaarisen psykologin näkemykset valaisevat myös woke-hysteriaa sekä narsistisen eliitin maahanmuuttosokeutta.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

Pitkän linjan keskustavaikuttaja perussuomalaisiin – aloittaa Purran erityisavustajana
Valtiovarainministeri Riikka Purra on kutsunut erityisavustajakseen valtiotieteiden maisteri Janne Laineen. Hän aloittaa tehtävässään tänään. Laine on tehnyt pitkän uran kuntajohtajana ja keskustan luottamustehtävissä.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.

Ay-liikkeen Israel-boikotti jakaa jäsenistöä – kritiikki kohdistuu politikointiin
SAK, STTK, Tehy ja Erto julistivat tiistaina kuluttajaboikotin Israelin tuotteille. Päätös on herättänyt vastalauseita jäsenistössä, jonka mukaan edunvalvontajärjestön tehtävä ei ole ajaa ulkopolitiikkaa.

Poliisi otti useita huumerikoksista epäiltyjä kiinni Helsingin Puhoksen ostoskeskuksessa – Tynkkynen: ”Puhos on oikeasti menetetty”
Helsingin poliisi otti perjantai-iltana useita henkilöitä kiinni huumausainerikoksista epäiltyinä Puhoksen ostoskeskuksen alueella. Poliisi epäilee, että rikolliset pyörittävät alueella järjestäytynyttä huumausainekauppaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää













