

LEHTIKUVA
Purra: Pikavippien mainonta pitäisi kieltää kokonaan
Eduskunta keskusteli keskiviikkona perussuomalaisten kansanedustaja Kike Elomaan aloitteesta velkaantumisesta ja siihen liittyvistä ongelmista. Suomalaiset velkaantuvat muun muassa korttiluotoilla, kulutusluotoilla, pikavipeillä ja taloyhtiölainoilla, ja ylivelkaantuminen koskettaa yhä useampaa.
Perussuomalaisten kansanedustaja Riikka Purra mainitsi puheenvuorossaan, että kotitalouksien kulutusluottokanta kasvaa kaiken aikaa. Tällä hetkellä kokonaissumma on arviolta noin 23 miljardia euroa.
Purran mukaan pikavipeistä ei valitettavasti ole saatavilla tuoreita tilastoja, koska Tilastokeskus lopetti luottokantatilastonsa julkaisemisen muutama vuosi sitten. Niitä voi kuitenkin arvioida pikavippiyritysten tilinpäätöstilastojen avulla.
– Erityisesti Ruotsista, Norjasta ja Virosta tulevien toimijoiden luotonanto on yli kolminkertaistunut muutamassa vuodessa, Purra huomauttaa.
Korkokatto ei poista ongelmaa
Viime vuonna voimaantullut pikavippejä suitsiva laki ei lopulta kieltänyt niiden markkinointia eikä markkinointiin muutenkaan tullut rajoituksia.
– Korkokatto ja luottokustannusten rajaus onneksi, mutta valitettavasti ne eivät poista pikavippiongelmaa, Purra sanoo.
Pikavippien ottajat ovat hyvin usein työmarkkinoiden ulkopuolella olevia tai nuoria ja kokemattomia rahankäyttäjiä. Velkaantumisen kierre ja monet muut ongelmat kietoutuvat yhteen. Pienituloisilla ongelmat kärjistyvät helpommin.
Hollanti kielsi markkinoinnin
Purra pitää oikeansuuntaisina monia tehtyjä ja tulossa olevia toimia ylivelkaantumisen ehkäisemiseksi ja velkaantuneiden auttamiseksi. Myös hallituksen suunnittelema pikavippien valvonnan siirtäminen finanssivalvonnan piiriin olisi toteutuessaan oikea toimenpide.
– Mielestäni pitäisi olla silti rohkeampi. Tämä ala löytää aina uusia konsteja kasvaa.
– Suomi voisi kieltää pikavippien markkinoinnin kokonaan, kuten Euroopassa on tehnyt Hollanti. Täyskielto olisi kuulemma liian vaikea toteuttaa, ainakin EU:n jäsenmaana, Purra sanoo.
Hollanti kielsi pikavippien markkinoinnin vuonna 2017. Myös hakukoneyhtiö Google on rajoittanut Yhdysvalloissa pikavippien markkinointia.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- markkinointi koronkiskonta pikavippi kielto Riikka Purra Google Yhdysvallat Hollanti Velkaantuminen perussuomalaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tynkkyseltä viisi aloitetta velkaantumisen pysäyttämiseksi – ulosotossa jo yli puoli miljoonaa suomalaista

Yli 380 000 suomalaisella on maksuhäiriömerkintä – Elomaa: ”Velallisia rahastetaan surutta, tähän on tultava loppu”

Komissio pohtii pikavipeille rajoituksia

Koponen huolissaan väliaikaisen pikavippiä säätelevän lain raukeamisesta: ”Velkaongelmat tulevat räjähtämään käsiin”

Kulutusluottojen järjettömät korot kuriin – ”Ylivelkaantuminen voi tuhota luottotietojen lisäksi perheen, parisuhteen, työpaikan ja terveyden”
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.
Uusimmat

Perussuomalaiset: Maahanmuutto ei ratkaise Suomen talouden haasteita

Saksan viranomaiset estivät islamistien iskuja joulumarkkinoille
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää












