Artikkeli kuva

MATTI MATIKAINEN

Ranne: Ilmastopolitiikka vie suomalaisilta työt ja rahat

12.09.2019 |18:45

– Hallitusohjelmasta ja Suomen ilmastopolitiikasta puuttuu kaikki realismi, perussuomalaisten kansanedustaja, diplomi-insinööri Lulu Ranne lataa.

Vienti ei kestä eivätkä ihmisten rahat riitä toteuttamaan hallitusohjelman ja ilmastovuosikertomuksen kuvaamaa politiikkaa.

– Tämän tien päässä odottavat suomalaisten energiaköyhyys ja hyvinvointitappiot, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Lulu Ranne.

Verokiila halvaannuttaa talouden

Julkinen talous ja maamme hyvinvoinnin ylläpitäminen ovat täysin riippuvaisia yrityksistä ja viennistä.

– Korkeat nimellispalkat, rankka verotus, korkeat pakolliset elinkustannukset ja niistä seuraava palkan heikko ostovoima ja kotitalouksien velkaantuminen ovat todellinen jarru taloudelle ja siten myös työpaikkojen luomiselle, Ranne luettelee.

Keskipalkkaisella perheettömällä palkansaajalla on Suomessa yli 2 prosenttiyksikköä kovempi tuloverotus kuin Euroopan verrokkimaissa keskimäärin, ja lähes 6,5 prosenttiyksikköä kovempi verotus kuin Euroopan ulkopuolisessa verrokkiryhmässä. Vuosina 2002-2018 suomalaisten asuntokuntien velka kasvoikin 118 %, mutta käytettävissä oleva rahamäärä vain 35 %.

– Hallituksen tulisikin pyrkiä kaikin keinoin verokiilan pienentämiseen ja kansalaisiin kohdistuvan kustannustason laskemiseen. Nyt kaikesta tehdään entistä vaikeampaa ja kalliimpaa ilmastojohtajuuteen vedoten.

Miljardeja järjettömiin investointeihin

Esimerkki ilmastopolitiikan aiheuttamasta järjettömästä investointipaineesta ovat liikenteen päästövähennystavoitteet. Niiden saavuttamiseksi suomalaisten pitäisi käyttää vuosittain noin miljardi euroa enemmän uusien autojen ostoon ja kaksi miljardia, jos halutaan saavuttaa sähköautojen määrätavoitteet.

– Pakottaminen uuden teknologian käyttöönottoon normaalia investointisykliä nopeammin on yrityksille ja kuluttajille tuhoisaa. Teknologian jatkuvaa kehitystä on tietenkin tuettava, mutta nykyinvestointien taloudelliset pitoajat on voitava käyttää loppuun.

– Yritysten menoja ei saa kasvattaa ilmastopolitiikkaan vedoten. Erityisesti työllistävät yritykset, kuten nyt Rauman paperitehdas, kärsivät Suomen suuresta verokiilasta. Kannustan hallitusta arvioimaan uudelleen ilmastopolitiikkaansa ja sen vaikutuksia kilpailukykyymme ja hyvinvointimme ylläpitoon, Ranne sanoo.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Autojätti tekee täysäännöksen: Sähköautot jäihin – ”Etäännyimme monien autonostajien todellisista tarpeista”

10.02.2026 |10:09
2.
Suomen uutiset logo

Antifan aktivisti tuomittiin kahdeksan vuoden vankeuteen osallisuudesta ”vasarajengin” pahoinpitelyihin Budapestissa – vasemmistomepit: ”Demokraattinen velvollisuus”

09.02.2026 |10:47
4.
Suomen uutiset logo

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa

11.02.2026 |15:35
5.
Suomen uutiset logo

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”

11.02.2026 |14:41
6.
Suomen uutiset logo

Empatiafanatismi paisuu Tampereella – intersektionalismia ja etnistä erityiskohtelua yritetään nyt ujuttaa kouluihin

09.02.2026 |17:26

Uusimmat

Tule freelance-toimittajaksi Suomen Uutisiin

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2026

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää