Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ranne: Verotulojen kasvu ei voi kiihtyä, kun talouden kasvu hidastuu

27.06.2019 |13:47

Valtionvarainvaliokunnan varajäsen Lulu Ranne on huolissaan siitä, että Rinteen hallitus perustaa lisätalousarvion rahoituksen ja ylijäämän sellaiseen verotulojen kasvuun, joka ei toteudu.

– Rinteen hallitus on löytänyt sumusta suuren hillopurkin, josta riittää kaikille, Ranne laukaisee.

Kaikki suhdannelaitokset ovat leikanneet kasvuennusteitaan: talouden kasvu hidastuu nopeammin kuin kukaan osasi viime vuonna odottaa. Siksi Sipilän hallitus leikkasikin tämän vuoden verotuloennustetta ensimmäisessä lisätalousarviossa.

Rinteen bussi ajamassa talousojaan

Ranteen mukaan Rinteen hallitusohjelma perustuu jo lähtökohtaisesti rahoitukseltaan katteettomille lupauksille ja odotuksille tulevasta talouskasvusta.

Vaikka ennusteet edelleen heikkenevät, Rinteen hallitus puhaltaa vuoden toiseen lisätalousarvioon lähes 300 miljoonan euron perusteettoman verotulokuplan.

– Talous luistaa hallitusohjelman alta ennen sen musteen kuivumista. Rinteenkin pitää ajaa bussiansa tietä myöden, eikä ohjata sitä talousojaan heti lähtösuoran päässä, Ranne opastaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

5.
Suomen uutiset logo

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja

22.08.2025 |09:01
9.
Suomen uutiset logo

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”

22.08.2025 |09:38
10.
Suomen uutiset logo

Uutuuskirja: Jussi Halla-aho kertoo nyt ne syyt, miksi hän luopui perussuomalaisten puheenjohtajuudesta vuonna 2021

20.08.2025 |10:44

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää