

LEHTIKUVA
Ranska ottaa Isis-leiriltä vain lapsia – äidit jäävät vastaamaan rikoksistaan
Suomen ulkoministerin mukaan yksikään EU-maa ei ole kotiuttanut Isis-vankileireiltä pelkkiä lapsia ilman aikuisia, mutta Ranska on tosi asiassa toiminut juuri niin. Ranskan linja on se, että äitien on jäätävä Syyriaan vastaamaan mahdollisista rikoksistaan.
Ranskan viranomaiset tiedottivat keskiviikkona tuoneensa seitsemän lasta Syyrian Isis-vankileireiltä Ranskaan, kertoo France24-uutiskanava. Lapset ovat iältään kahden ja yhdentoista vuoden välillä. Heidät on otettu lastensuojeluviranomaisten huostaan.
Ranska on tähän mennessä tuonut Syyriasta kaikkiaan 35 lasta, joista monet ovat orpoja. Tiukkana periaatteena on kuitenkin ollut se, että Ranska kotiuttaa vain lapset, mutta vaatii, että äitien on jäätävä Syyriaan miestensä kanssa vastaamaan mahdollisista rikoksistaan paikallisten tuomioistuinten edessä.
Useat jihadistit karanneet vankileireiltä
Jotkut Ranskan kansalaisuuden omaavat jihadistit ovat kuitenkin onnistuneet pakenemaan Isis-vankileireiltä omin avuin. Terrorismiasiantuntijoiden mukaan Isis-leireiltä on paennut yhteensä 13 Ranskan kansalaista.
Heidän joukossaan on kuuluisa Isis-morsian Hayat Boumediene, jonka malilaistaustainen aviomies Amedy Coulibaly sai surmansa poliisin luodeista tehtyään kaksi terrori-iskua vuonna 2015 Charlie Hebdo -lehteen kohdistuneen terrori-iskun jälkeisinä päivinä. Hayat Boumediene on tuomittu Ranskassa poissaolevana 30 vuoden vankeuteen terrorismirikoksista.
Purra: Miksi Suomi ei onnistu siinä missä muut maat onnistuvat?
Kurdiviranomaiset ovat painostaneet myös Ranskaa ottamaan kaikki kansalaisensa takaisin, mutta toistaiseksi linja on pitänyt: vain lapset tuodaan Ranskaan. Perussuomalaisten 1. varapuheenjohtaja, kansanedustaja Riikka Purra on ihmetellyt, miksi pelkästään lasten kotiuttaminen ei ole Suomelta onnistunut.
– Esimerkiksi Ranska on vaatinut äitejä antamaan lapset, ja he ja kurdineuvottelijat ovat tähän järjestelyyn suostuneet, Purra sanoi Suomen Uutisille.
Purra jätti ennen joulua ulkoministeri Pekka Haaviston vastattavaksi kirjallisen kysymyksen, jossa hän kysyi, selvittikö Suomi neuvotellessaan edes sitä mahdollisuutta, että al-Holin leiriltä tuotaisiin ainoastaan lapset eikä aikuisia. Haaviston vastaus ei Purraa tyydyttänyt.
– Vastauksessa todetaan, että pelkkien lasten kotiuttaminen ei ollut mahdollista ja että ulkoministeriön tietojen mukaan yksikään EU-maa ei ole kotiuttanut pelkkiä lapsia ilman aikuisia, ”orpoja ja harvoja humanitaarisia erityistapauksia lukuun ottamatta”. Asiaa ei sen enempää selitetä tai avata, Purra sanoo.
Todellisuudessa ainakin Ranska on toiminut juuri niin: kotiuttanut pelkkiä lapsia ilman aikuisia. Jostain syystä ulkoministeri Pekka Haavisto ei halua tätä myöntää.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Amedy Coulibaly Hayat Boumediene al-Holin vankileiri islamilainen terrorismi Isis-lapset Isis-vaimot jihadismi Riikka Purra Charlie Hebdo Pekka Haavisto ISIS Ranska Terrorismi
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Purra ihmettelee, miksi hallitus toi Isis-naisia Suomeen: ”Monilta muilta mailta on hyvin onnistunut se, että vain lapset tuodaan”

Immonen: Hallitusta kiinnostaa enemmän isisläisten oikeudet kuin suomalaisten turvallisuus – ”Käveleviä aikapommeja”

Halla-aho välikysymyskeskustelussa: ”Suomi ei voi viestittää olevansa turvasatama, josta voi lähteä ulkomaille tekemään silmittömiä rikoksia ja jonne voi palata jäähdyttelemään”

Hallitus junaili terroristit Suomeen salaa – PS: Ministerit valehtelevat, virkamiehet valehtelevat, kaikki valehtelevat, jotta maahan saa tuotua Isis-liikkeeseen kuuluvia ihmisiä!

Poliisi tutkii valekuolleen irakilaisen turvapaikanhakijan juttua – vihreän sisäministerin suu meni suppuun eduskunnassa

Isis-naisten kotiuttaminen hallituksen mukaan välttämätöntä – Purra: Miksi Suomi ei onnistu siinä, missä muut maat onnistuvat?

Mäkynen ihmettelee hallituksen tärkeysjärjestystä: ”Suomalaisia jumissa ulkomailla, mitä tekee hallitus?”

Leena Meri: Haavisto edelleen salamyhkäinen al-Holista haettujen kuluista

Reijonen: Alaikäisten lasten vieminen terroristiseen tai väkivaltaiseen ympäristöön tai yhteisöön muutettava rangaistavaksi
Viikon suosituimmat

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Nuorisojoukot kylvävät kauhua Helsingissä – uhreja hakattu, potkittu, ryöstetty ja nöyryytetty
Helsingin poliisi tutkii poikkeuksellisen laajaa rikossarjaa, jossa nuoria epäillään ryöstöistä ja pahoinpitelyistä eri puolilla pääkaupunkia. Tapaukset ovat sijoittuneet elokuun lopun ja marraskuun alun väliseen aikaan, ja rikosilmoituksia on kertynyt yhteensä 25. Epäiltyjä on noin 40, joista lähes puolet on ollut tekohetkellä alle 15-vuotiaita.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Trump nostaa islamismin valokeilaan Ruotsissa
Ruotsi on noussut yhdeksi Muslimiveljeskunnan vaikutusvallan keskeisistä maista Euroopassa poliittisten ja järjestöllisten kytkösten kautta. Islamismiin linkittyneet toimijat ovat juurtuneet myös julkisesti rahoitettuun kansalaisjärjestökenttään, jossa Pelastakaa Lapset on joutunut kriittisen tarkastelun kohteeksi. Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin päätös luokitella useita Muslimiveljeskunnan haaroja terroristijärjestöiksi voi nyt pakottaa Ruotsin arvioimaan suhdettaan poliittiseen islamiin.

Aittakumpu ja Antikainen torjuvat Vääksyn koulun rehtorin väitteet – joulukirkko ei ole virhe
Vääksyn yhteiskoulun perinteisiin on kuulunut, että koulu on viettänyt osan syyslukukauden päätösjuhlasta joka kolmas vuosi Asikkalan kirkossa. Mediatietojen mukaan rehtori oli kirjoittanut oppilaille ja näiden huoltajille Wilmassa, että "joka kolmas vuosi järjestettävä joulukirkkoperinne syyslukukauden päätösjuhlana on ollut rehtorin virhearvio ja väärä tulkinta apulaisoikeusasiamiehen ja perustuslakivaliokunnan ohjeistuksista". Perussuomalaisten kansanedustajat Pekka Aittakumpu ja Sanna Antikainen haastavat rehtorin väitteet.

Antikainen: Kansanedustaja Yrttiaho jatkaa Venäjän myötäilyä – vasemmistoliiton johto hyväksyy hiljaisuudella
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiahon toistuvia ulostuloja, jotka asettuvat yksiin Venäjän etujen kanssa. Antikaisen mukaan vasemmistoliiton johto kantaa täyden poliittisen vastuun vaikenemisestaan.














