

PS ARKISTO
Rantanen Afganistan-evakuoinneista: ”Hallituksen pitäisi kertoa, keitä tänne tuli”
Perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen on tehnyt kirjallisen kysymyksen hallituksen toiminnasta Afganistan-evakuoinneissa. Eduskunnalle esitellyn päätöksen perusteella Suomeen piti tulla enintään 170 Suomen kansalaista, Suomen, EU:n tai Naton palveluksessa olleita henkilöitä tai näiden perheenjäseniä. Lopulta Suomeen evakuoitiin 414 ihmistä, ja ulkoministeriön mukaan evakuoitavia odottaa yhä lisää Afganistanissa.
– Evakuoitavien joukko on kasvanut sitä mukaa kuin evakuointeja on tapahtunut. Hallituksen pitäisi kertoa, keitä tänne tuli ja millä periaatteella. Ilman tarkempaa tietoa jää epäilys siitä, että tulijoita otetaan milloin milläkin perusteella, Mari Rantanen kertoo.
Mitään ei ole opittu
Saksassa nousi kohu, kun selvisi, että Kabulista evakuoitujen joukossa oli raiskauksesta tuomittuja ja terrorismista epäiltyjä. Myös Syyrian al-Holin leiriltä tuotujen niin sanottujen Isis-naisten aiheuttama turvallisuusuhka on puhuttanut Suomessakin.
– On tärkeää, että tulijat tunnetaan ja uhka-arviot on tehty, tai seuraukset voivat olla vakavia. Valitettavasti Isis-naisten tapauksessa ja vuoden 2015 pakolaiskriisissä tulijoiden rikostausta jäi suurelta osin hämärän peittoon. Näköjään mitään ei ole opittu, Rantanen huomauttaa.
Avoin shekki näyttää toteutuneen
Evakuoinneista ei järjestetty parlamentaarista keskustelua eduskunnassa. Eduskunta kutsuttiin kesätauolla keskustelemaan ainoastaan sotilassuojauksen lähettämisestä Kabuliin.
– Eduskunnalla ei ole ollut mahdollisuutta kertoa mielipidettään Afganistanin evakuoinnista. Tämä on vähintäänkin erikoista ottaen huomioon tilanteen poikkeuksellisuuden, ja Riikka Purran esittämä ”avoin shekki” näyttää käyneen toteen, Rantanen toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- evakuoinnit terroristit pakolaiskriisi 2015 ulkomaalaiset rikolliset Kabul turvallisuusuhka Al-Holin leiri Isis-naiset kirjallinen kysymys Mari Rantanen Afganistan Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kuinka varmistetaan, ettei Afganistanista Suomeen evakuoiduilla henkilöillä ole yhteyksiä terroristijärjestöihin?

Karkotetut afgaanirikolliset palasivat evakuointilennolla Ruotsiin – saavat jäädä maahan ja voivat hakea turvapaikkaa

Vihreät vievät tolkun Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallituskumppanit vaikenevat – ”Demareilta ja keskustalta ei ainuttakaan vihreiden pyrkimyksiin liittyvää puheenvuoroa”

Afganistanista saattaa lähteä vuoden loppuun mennessä puoli miljoonaa pakolaista ja moni heistä suuntaa kohti Eurooppaa

Juvonen: Laittomasti maassa oleskelevien määrä ja kustannukset selvitettävä

Isis-kolmikko syytteeseen terroriteon valmistelusta Tanskassa

Brittiparlamentaarikon murha oli islamistinen terrori-isku – tappaja oli aiemmin deradikalisaatio-ohjelmassa

Al-Holin leirillä olevien lasten omaiset haluavat nyt korvauksia Suomelta – YK:n lapsen oikeuksien komitealta hämmentävä ratkaisu
Viikon suosituimmat

14-vuotias tyttö joutui joukkoraiskauksen uhriksi Porvoossa – poliisikansanedustaja Nieminen: Kyse on jälleen raa’asta grooming‑tapauksesta
Groomingin uhriksi joutunut lapsi nousi autoon ulkomaalaistaustaisten miesten houkuttelemana. Miehet veivät tytön syrjäiselle alueelle metsään, jossa he raiskasivat hänet.

Purra tyrmää Espoon koulusuunnitelman: ”Suomalaiset pannaan maksamaan epäonnistuneesta maahanmuutosta”
Espoossa on ryhdytty valmistelemaan toimia maahanmuuttajakoulujen ongelmien vähentämiseksi tasaamalla vieras- ja suomenkielisten määrää eri koulujen välillä. Valtiovarainministeri Riikka Purra sivaltaa somekanavillaan niitä päättäjiä jotka nyt esittävät maahanmuuton ongelmien ratkaisuksi keinotekoista koulujen oppilaaksiottoalueiden muuttamista.

Ruotsalainen tutkimuslaitos: Nuoret vierastavat yhä enemmän homoseksuaaleja sekä transihmisiä – ulkomaalaistaustaiset kaikkein kielteisimpiä
Ruotsalainen tutkimuslaitos on havainnut selvän muutoksen koululaisten asenteissa HBT-väkeä kohtaan. Oppilaat sietävät vähemmistöryhmistä kaikkein vähiten juuri nyt homoja, biseksuaaleja sekä transihmisiä. Asenteiden jyrkkyys yllätti tutkijan.

Purra täräytti melkoisen uutisen eduskuntasalissa: EU-komissio ei vaadi Suomelta alijäämämenettelyn takia mitään lisäsäästötoimia, koska tämä hallitus on toimet jo tehnyt

Espanja laillistaa puoli miljoonaa laitonta maahanmuuttajaa, pyytää heti EU:lta apua taakanjakoon – Tynkkynen: ”Kuin suoraan sosialismin oppikirjasta”
Espanjan sosialistihallitus on juuri ilmoittanut laillistavansa massiivisen määrän laittomia maahanmuuttajia, ja heti perään Espanja pyytää EU:lta apua näiden maahanmuuttajien uudelleensijoittamiseen muihin EU-maihin. Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen lähettäisi tulijat veneillä takaisin Välimeren toiselle puolelle.

Yhdysvaltain yliopistot purkavat DEI‑käytäntöjä: ”Edes Trumpin vastustajat eivät kaipaa DEItä takaisin”
DEI‑ideologia on parhaat päivänsä nähnyt. Julkisuudessa monet ovat arvelleet näin käyneen ainakin Yhdysvalloissa, jossa useat tunnetut yritykset ovat lopettaneet julkisuushakuiset yhdenvertaisuuskampanjansa ja niihin liittyvät työtehtävät.

Sisäministeri Mari Rantanen: Suomen on uskallettava ottaa käyttöön Tanskan malli
Sisäministeri Mari Rantasen mukaan Suomen maahanmuutto- ja kotouttamispolitiikan suunnanmuutoksen on saatava jatkoa. Ulkomaalaisten heikko työllisyys, kasvava riippuvuus sosiaaliturvasta ja hallitsematon työperäinen maahanmuutto kuormittavat yhteiskuntaa. Ratkaisuksi Rantanen kannattaa perussuomalaisten puheenjohtajan Riikka Purran esittämää velvoittavampaa linjaa – Tanskan mallia.

Oodi kielsi sananvapautta käsitelleen paneelin, vaikka sallii muut ideologiset tapahtumat – professori: ”Tämä avaa Pandoran lippaan syrjinnälle”
Hallinto-oikeus hyväksyi Helsingin kaupungin keskustakirjasto Oodin ja Helsingin yliopiston päätökset estää sananvapautta käsitellyt paneeli. Professori Jason Lepojärvi katsoo ratkaisun avaavan vaarallisen tulkintalinjan, jossa uskonnollinen neutraalius voi muuttua poissulkemisen välineeksi.

Vasemmisto älähti Purran risusavottamallista, mutta fakta on, että antelias Kela-tuki passivoi maahanmuuttajia yhteiskunnan ulkopuolelle – Tanska ratkaisi ongelman, malli mahdollinen Suomessakin

Kolumni: Vihreä siirtymä meni pois muodista
Teollisuuden hätähuudot energian kalleudesta ovat saaneet Euroopan johtajat pakittelemaan aiemmasta ilmastoinnostaan, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.
















