

PS ARKISTO
Rantanen Afganistan-evakuoinneista: ”Hallituksen pitäisi kertoa, keitä tänne tuli”
Perussuomalainen kansanedustaja Mari Rantanen on tehnyt kirjallisen kysymyksen hallituksen toiminnasta Afganistan-evakuoinneissa. Eduskunnalle esitellyn päätöksen perusteella Suomeen piti tulla enintään 170 Suomen kansalaista, Suomen, EU:n tai Naton palveluksessa olleita henkilöitä tai näiden perheenjäseniä. Lopulta Suomeen evakuoitiin 414 ihmistä, ja ulkoministeriön mukaan evakuoitavia odottaa yhä lisää Afganistanissa.
– Evakuoitavien joukko on kasvanut sitä mukaa kuin evakuointeja on tapahtunut. Hallituksen pitäisi kertoa, keitä tänne tuli ja millä periaatteella. Ilman tarkempaa tietoa jää epäilys siitä, että tulijoita otetaan milloin milläkin perusteella, Mari Rantanen kertoo.
Mitään ei ole opittu
Saksassa nousi kohu, kun selvisi, että Kabulista evakuoitujen joukossa oli raiskauksesta tuomittuja ja terrorismista epäiltyjä. Myös Syyrian al-Holin leiriltä tuotujen niin sanottujen Isis-naisten aiheuttama turvallisuusuhka on puhuttanut Suomessakin.
– On tärkeää, että tulijat tunnetaan ja uhka-arviot on tehty, tai seuraukset voivat olla vakavia. Valitettavasti Isis-naisten tapauksessa ja vuoden 2015 pakolaiskriisissä tulijoiden rikostausta jäi suurelta osin hämärän peittoon. Näköjään mitään ei ole opittu, Rantanen huomauttaa.
Avoin shekki näyttää toteutuneen
Evakuoinneista ei järjestetty parlamentaarista keskustelua eduskunnassa. Eduskunta kutsuttiin kesätauolla keskustelemaan ainoastaan sotilassuojauksen lähettämisestä Kabuliin.
– Eduskunnalla ei ole ollut mahdollisuutta kertoa mielipidettään Afganistanin evakuoinnista. Tämä on vähintäänkin erikoista ottaen huomioon tilanteen poikkeuksellisuuden, ja Riikka Purran esittämä ”avoin shekki” näyttää käyneen toteen, Rantanen toteaa.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- evakuoinnit terroristit pakolaiskriisi 2015 ulkomaalaiset rikolliset Kabul turvallisuusuhka Al-Holin leiri Isis-naiset kirjallinen kysymys Mari Rantanen Afganistan Syyria
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kuinka varmistetaan, ettei Afganistanista Suomeen evakuoiduilla henkilöillä ole yhteyksiä terroristijärjestöihin?

Karkotetut afgaanirikolliset palasivat evakuointilennolla Ruotsiin – saavat jäädä maahan ja voivat hakea turvapaikkaa

Vihreät vievät tolkun Suomen maahanmuuttopolitiikasta, hallituskumppanit vaikenevat – ”Demareilta ja keskustalta ei ainuttakaan vihreiden pyrkimyksiin liittyvää puheenvuoroa”

Afganistanista saattaa lähteä vuoden loppuun mennessä puoli miljoonaa pakolaista ja moni heistä suuntaa kohti Eurooppaa

Juvonen: Laittomasti maassa oleskelevien määrä ja kustannukset selvitettävä

Isis-kolmikko syytteeseen terroriteon valmistelusta Tanskassa

Brittiparlamentaarikon murha oli islamistinen terrori-isku – tappaja oli aiemmin deradikalisaatio-ohjelmassa

Al-Holin leirillä olevien lasten omaiset haluavat nyt korvauksia Suomelta – YK:n lapsen oikeuksien komitealta hämmentävä ratkaisu
Viikon suosituimmat

Purra ottaisi Tanskan mallin käyttöön Suomessa: Maahanmuuttajille työvelvoite sosiaaliturvan ehtona
Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra esittää, että Suomessakin otettaisiin käyttöön työvelvoite maahanmuuttajille sosiaaliturvan saamisen edellytyksenä.

Riikka Purra ja Björn Wahlroos harvinaisessa yhteishaastattelussa

Maahanmuuttajataustainen mies pakoili oikeutta 20 vuotta, sai lievemmän tuomion lapsen joukkoraiskauksesta – Vigelius: ”Kokeeko kukaan oikeuden toteutuneen”
Joukkoraiskaukseen 20 vuotta sitten osallistunut mies tuomittiin lopulta samasta teosta kuin muutkin, mutta mies sai teostaan kevyemmän rangaistuksen, koska onnistui piileskelemään oikeutta niin pitkään.

Valtio kasvattaa omistustaan kantaverkkoyhtiö Fingridistä – ”erinomaisia energiauutisia”, hehkuttaa Purra ja tylyttää samalla Caruna-Haaviston ja Uniper-Tuppuraisen

Eurooppatie 16 tulee Suomeen, rakentaminen alkaa keväällä – ministeri Lulu Ranne: ”Hanke on napakymppi, joita ei usein tule kohdalle”
Suomen turvallisuuden, talouden ja huoltovarmuuden kannalta kriittisen tärkeää E16-tietä jatketaan Suomen puolelle. Uunituoreen tien rakentamiselle on nyt päätetty rahoitus, ja rakentaminen alkaa jo keväällä.

Rikollisjengit laittoivat lapsen asialle Vantaalla – kerrostalon asukkaat evakuoitiin polttopulloiskussa
Vantaan Korsossa syttyi 17. joulukuuta kerrostalossa räjähdysmäinen tulipalo, jonka todellinen syy on paljastunut tipoittain. Kyseessä oli polttopulloisku. Rikos liittyi ilmeisesti järjestäytyneeseen rikollisuuteen. Epäilty 15-vuotias tekijä on vangittu jo kuukausi sitten.

Vasemmiston euroedustaja Montero toivoo maahanmuuttajien ”pyyhkäisevän pois” äärioikeistolaiset ja rasistit – Musk syyttää Monteroa kansanmurhan edistämisestä
Vasemmistolainen europarlamentaarikko Irene Montero käytti puheessaan väestönvaihto-ilmaisua. Hän toivoi, että maahanmuuttajat voisivat korvata äärioikeiston ja rasistit sekä saada Espanjassa kansalaisuuden ja äänioikeuden.

Sillanpäältä piikki Lindtmanille: Antin puntit alkavat tutista – seuraavalla hallituksella edessä 10 miljardin euron säästötalkoot
Perussuomalaisten kansanedustaja Pia Sillanpää on huvittunut SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmanin vaatimuksesta, että Orpon hallituksen pitäisi tehdä vielä 1,4 miljardin euron lisäsopeutukset tällä hallituskaudella. Sillanpään mielestä Lindtman pelkää jo nyt tulevaa pääministerin vastuuta: seuraavaa hallitusta odottavat karut 10 miljardin euron säästötalkoot.

Sisäministeri Rantanen: Maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä täytyy jatkaa – ”Meillä on tehty 30 vuotta hyysäribisnestä, jonka purkaminen vaatii paljon työtä”
Sisäministeri Mari Rantanen haluaa jatkaa maahanmuuttopolitiikan kiristyksiä sekä kansallisesti että EU-tasolla. Rantasen mukaan Suomella ei ole syytä ylläpitää löyhempiä maahanmuuttosääntöjä kuin muillakaan Euroopan mailla. Hänen mielestään mallia voisi ottaa Tanskan linjauksista.

Halla-aho: Suomen puolueiden Venäjä-suhteissa olisi yhä perkaamisen varaa
Venäjä pyrkii vaikuttamaan laaja-alaisesti Suomeen. Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan Suomessa ei tänä päivänä erityisemmin enää hyssytellä Venäjän vaikuttamispyrkimyksiä, mutta taustalla vaikuttaa sekin, että Venäjä ei ole onnistunut kovin hyvin.
















