

LEHTIKUVA
Rauhannobelisti käy veristä sotaa Etiopiassa: ”Hän ei ehkä ole sellainen rauhantekijä kuin monet uskoivat”
Etiopiassa on meneillään outo konflikti. Nobelin rauhanpalkinnon saaja, pääministeri Abiy Ahmed kylvää kuolemaa oman kansansa keskuuteen hävittäjien ja panssarien avulla. Taistelussa Tigrayn maakunnasta on kuollut tuhansia ja pakolaisia on jo 40 000.
Pääministeri Abiy Ahmed on ilmoittanut, että konflikti Tigrayn alueella Etiopiassa on päättynyt. Kapinalliset ovat toista mieltä.
– Kapinalliset ovat vetäytyneet provinssin muihin osiin ja vuorille. He sanovat, etteivät antaudu ikinä, raportoi SVT:n kirjeenvaihtaja Samir Abu Eid naapurimaa Sudanista.
Etiopian hallituksen joukkojen ja Kansan Vapautusrintaman (TPLF) välisissä taisteluissa Tigrayn maakunnasta on kuollut tuhansia ja rajan yli Sudaniin on paennut yli 40 000 ihmistä. Etiopian levottomuudet heijastuvat koko Afrikan sarven hauraaseen turvallisuustilanteeseen ja taas kerran uuden, Eurooppan kohdistuvan pakolaisaallon syntyminen on mahdollista.
Kivikova rauhannobelisti
Monet ovat oudoksuneet pääministeri Abiy Ahmedin kivenkovaa retoriikkaa oman maansa kriisissä, koska hän sai Nobelin rauhanpalkinnon vain vuosi sitten.
Rauhannobelisti ei ole suostunut muun maailman painostuksesta huolimatta vuoropuheluun kapinallisten TPLF-järjestön kanssa. Hallituksen joukkojen sanotaan sen sijaan syyllistyneen siviilien tappamiseen. Abiy Ahmed on kiistänyt TPLF:n väitteet.
– Monet Etiopian asioita seuraavat ovat tulleet siihen tulokseen, ettei hän ehkä ole sellainen rauhantekijä, kuin monet uskoivat, toteaa SVT:n kirjeenvaihtaja.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Samir Abu Eid Abiy Ahmed rauhantekijä Afrikan sarvi konflikti Kansan Vapautusrintama TPLF Tigray sisällissota Etiopia pakolaisaalto turvallisuustilanne Nobelin rauhanpalkinto Sudan Eritrea pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Hallitus myy valtion omaisuutta ja kiristää suomalaisten verotusta – rahoittaa Etiopian vaaleja ja Nairobin huippukokousta

Korruptio söi Afrikan varat, 600 miljoonaa ihmistä vailla sähköä – nyt voimaloita rakentaa Kiina, mutta niistä maksetaan raskas hinta

Miksi Suomen köyhät elättävät Irakin rikkaita, pohtii Pauli Vahtera – ”ei ole millään mittarilla kehitysapua tarvitseva maa”

Kolme miljoonaa euroa joka päivä ei riitä: Hallitus lisää kehitysapua 50 miljoonalla eurolla – velaksi, tottakai!

Ilmainen raha kelpaa Somalialle, joka kieltäytyy ottamasta vastaan omia kansalaisiaan – kolmessa vuodessa Suomen veronmaksajilta yli 25 miljoonaa euroa Somalian kehitysyhteistyöhankkeisiin

Nobel-juhlaan eivät ole tervetulleita Venäjä, Valko-Venäjä, Iran – eivätkä ruotsidemokraatit
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Kun Lähi-idän rauha etenee, Yle kutsui kommentaattoriksi Israelia vastustavan aktivistin, joka esiteltiin asiantuntijana

Maahanmuuttaja joutuu jatkossa itse maksamaan opiskelustaan lukiossa ja ammattikoulussa
Kolmansista maista tuleville ammattikoulussa tai lukiossa opiskeleville henkilöille on tulossa lukuvuosimaksut. Jatkossa oleskeluluvan myöntäminen opiskelua varten edellyttää myös koulutuksen järjestäjän määräämien maksujen suorittamista.

Reijonen: Nyt jysähti todellinen ilosanoma autoilijoille
Kansanedustaja Minna Reijonen piti eduskunnan salipuheessaan tulevaa polttoaineiveron kevennystä yltiösuperhienona juttuna. Polttoainevero laskee noin 50 miljoonaa euroa ensi vuonna.

Tehtaita nurin, työpaikat kiven alla – Saksan hallitusta vaaditaan luopumaan ”ilmastososialismista” lasten tulevaisuuden pelastamiseksi
Lähes paikoilleen jämähtäneen energiakäänteen jättikulut romuttavat saksalaista sosiaalivaltiota. Saksan suurimman päivälehden päätoimittaja vaatii liittokansleri Merziä luopumaan ”ilmastososialismista” saksalaisten lasten tulevaisuuden pelastamiseksi. Teollisuudessa pakataan laukkuja.

Päivän Pointti: Yle lietsoo nyt pelkoa Euroopan muka vallanneesta ”laitaoikeistosta” ja johtaa taas harhaan

Ranskalaiskirjailija varoittaa: Muslimiveljeskunta haluaa tehdä Euroopasta sharia-lakiin perustuvan kalifaatin
Muslimiveljeskunta pyrkii kasvattamaan valtaansa Euroopassa erityisesti yliopistojen kautta. Keskeisiä yhteiskunnallisia päätöksiä voidaan ohjailla vaikuttamalla tuleviin päättäjiin. Pitkän aikavälin tavoitteena järjestöllä on perustaa Eurooppaan sharia-lakiin ja islamilaiseen talousjärjestelmään perustuva kalifaatti. Se voisi onnistua vasemmiston vanavedessä.

Antikainen: Äänioikeus vain Suomen kansalaisille
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen on tehnyt eduskunnassa lakialoitteen, jossa hän esittää äänioikeuden rajaamista kunta- ja aluevaaleissa vain Suomen ja muiden Euroopan unionin jäsenvaltioiden sekä Islannin ja Norjan kansalaisille.

Demarit huolissaan ulkomailla syntyneiden työntekijöiden määrän kasvusta – Bergbom: ”Kuinka se voi olla näin, sosialidemokraatit?”
Demareiden lempihuvituksiin kuuluu syytellä muita oman hallituspolitiikkansa aikaansaannoksista. Perussuomalaisten kansanedustaja Miko Bergbom selittää asiasta huolestuneille SDP:n kansanedustajille, miten on mahdollista, että Suomeen on vuonna 2023 tullut paljon työperäisiä maahanmuuttajia.

Purra syyttää keskustaa törkeästä maalittamisesta ja tappouhkauksista: ”Hävetkää”
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra syyttää keskustaa kansanedustajien maalittamisesta ja kertoo, että raju häirintä ulottuu myös perheenjäseniin. Hän painottaa, että tappouhkaukset ja pelottelukuvasto vaarantavat demokratian, ja vaatii keskustan paikallistoimijoita lopettamaan ylilyönnit.

Totuus on tekijän silmissä – Yle tulkitsee maailmaa sellaisena kuin toimittaja haluaisi sen olevan
Uutisia tuottavat ja välittävät (ainakin toistaiseksi) ihmiset ja maailman tapahtumat ovat siten aina tavalla tai toisella suodattuneita. Luontevaa kuitenkin olisi, jos verorahoilla jyvitetty uutistoiminta pyrkisi ponnekkaan aidosti monipuoliseen, eri näkökantoja esiin tuovaan raportointiin. Maailma muuttuu ja toivottavasti Yle sen mukana.
Uusimmat

Junnila: Maahanmuuttajilla tehdylle koulubisnekselle kurmutusta

Vigelius Milan Jaffin nälkälakosta: ”Kotiinpaluun aika”

Velkajarru läpi eduskunnassa – vasemmistoliitto jäi ulkopuolelle
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää