

KUVAKAAPPAUS/YLE
Riikka Purra Ylen Suuren vaalikeskustelun kakofonian keskeltä: Meidän vastustajamme haluavat puhua vain Ruanda-mallista – tätä tekee myös media itse
Turvapaikkamenettelyn siirtäminen Euroopan ulkopuolelle nostettiin framille heti kättelyssä, kun Ylen Suuressa vaalikeskustelussa siirryttiin puhumaan maahanmuutosta. Ruanda-mallikin ponnahti taas mörkönä kummittelemaan. Riika Purra joutui jälleen kerran selvittämään perusasiat.
– Se on vastuun ulkoistamista, joka ei kuulu eurooppalaisiin arvoihin ja koska se ei ratkaise tätä pakolais-turvapaikkaongelmaa. Siksi koska tämä malli ei toimi, ei mene ihmisoikeusvelvoitteisiin ja se on tavattoman, tavattoman kallis, saarnasi sosialidemokraattien Antti Lindtman käsityksiään turvapaikkamenettelyn ulkoistamisesta.
– Hallituksessa sovittu malli ei ole Ruanda-malli, vaan puhutaan kolmannessa maassa tapahtuvasta turvapaikkaprosessista ja suojelun tarjoamisesta. Näistä on sovittu hallitusneuvotteluissa ja nämä mainitaan meidän avaintavoitteissamme EU:n suhteen, selitti Riikka Purra kärsivällisesti jälleen kerran.
Prosessi ja turvapaikka EU:n ulkopuolelle
– Se, että meidän vastustajamme haluavat puhua vain Ruanda-mallista – tätä tekee myös media itse – johtuu ilmeisesti siitä, että tämä on hyvin kiihottava termi, Purra jatkoi.
– EU:ssa ei ole vielä mitään mallia, mutta Suomi on siellä aivan etunenässä meidän sisäministerimme kanssa neuvottelemassa 14 muun maan kanssa.
– Pohditaan, mitkä olisivat järkevimpiä keinoja nimenomaan niin, että ne tehdään molemmat sekä prosessi että suojelun tarjoaminen ulkopuolella, Purra selvitti kakofonian keskeltä.
Perussuomalaiset maalitauluna
Vihreiden Sofia Virta otti maalitaulukseen perussuomalaiset ja antoi palaa. Hänen mukaansa pakolaisille ”tarvitaan laillisia reittejä Eurooppaan” tulppaamisen sijasta. Sen lisäksi tarvitaan vielä ”humanitaarisista viisumia, tarvitaan perheenyhdistämistä”.
– Pidän erityisen falskina näitä oikeiston ja laitaoikeiston puheita sen vuoksi, että te pahennatte niitä syitä, minkä vuoksi ihmiset lähtevät liikkeelle. Te jarrutatte ilmastokriisiä, mikä on ihmisille suurin syy siirtyä Eurooppaan, Virta paasasi.
– Täällä vihreät ja vasemmistoliitto puhuvat koko ajan pakolaisista, ikään kuin nämä miljoona Eurooppaan tullutta ihmistä vuodessa olisivat pakolaisia, Purra vastasi.
– Suurin syy, joka ajaa tätä siirtolaisuutta on elintasoerot ja vaikka sekin on inhimillinen syy hakea parempaa elämää, Euroopan velvollisuus ei ole tarjota sitä.
”Ette pysty rakentamaan niin korkeata aitaa”
Suuren vaalikeskustelun maahanmuutto-osion saavutettua kaiken huudon ja sekasorron keskellä päätepisteensä vihreiden Virta antoi tuomiopasuunan törähtää ja latasi vielä uhkauksen:
– Kyllä me voimme täällä leikkiä, että käännetään selkä niille turvaa hakeville ihmisille. Mutta jos ei päästä kiinni juurisyihin, niin te ette ikinä pysty rakentamaan niin korkeata aitaa ja kaivamaan niin syvää vallihautaa, etteikö tänne ihmisiä turvaa hakemaan tulisi.
Katsojalle tuli mieleen, että nähtäväksi jää.
Hinta ja maksaja eivät kiinnostaneet
Katsojaa jäi jurppimaan myös se, että Ylen megalomaaninen uutiskoneisto ei ollut tentin kysymyksiä laatiessaan huomioinut kysymystä siitä, mitä turvapaikkajärjestelmä saisi ja ylipäänsä voisi eurooppalaisille maksaa. Ja kuka sen maksaisi.
Tosin eipä se ole juuri tullut aiemminkaan esille. Siitä huolimatta, että keskustelun moniäänisestä tuoksinasta kuului jossain vaiheessa ääni (ilmeisesti vihervasemmalta), joka kertoi 200 miljoonan afrikkalaisen tulevan vaikka väkisin Eurooppaan ilmastonmuutoksen aiheuttaman elinolojen heikentymisen myötä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elintasoerot ihmisoikeusvelvoitteet vastuun ulkoistaminen mörkö mörköooppera EU-avaintavoitteet Ruanda-malli Sofia Virta ilmastokriisi turvapaikkaprosessi sosialidemokraatit Kansainvälinen suojelu siirtolaiset Euroopan unioni Riikka Purra Afrikka Antti Lindtman Turvapaikanhakijat pakolaiset vihreät perussuomalaiset EU maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Sisäministeri Mari Rantanen: EU:ssa on otettava uusi, jämäkkä ote maahanmuuttoon – ”Tarvitaan realismia ja uskallusta haastaa se todellisuus mitä näemme”

Sebastian Tynkkynen maahanmuuton keskeisestä ongelmasta: Jos tullaan pyytämään apua, niin sitten lyödään auttavaa kättä

Riikka Purra miljoonista EU:n alueelle haluavista maahanmuuttajista: Euroopan velvollisuus ei ole tarjota parempaa elämää kaikille

Kokoomuksen Aura Salla vetoaa kiihkeästi rajojen avaamisen puolesta: ”Ihmisten pitää päästä tänne turvaan” – Tynkkynen oudoksuu: ”Ajaa Sirpa Pietikäisestä ohi”
Viikon suosituimmat

AfD voitti Saksassa Saksi-Anhaltin osavaltiovaalit mutta jäi ovensuukyselyn mukaan paikan tai kahden päähän ehdottomasta enemmistöstä

Maahanmuuttoteollisuus on ollut hyvää bisnestä: Vastaanottokeskusfirma jakoi miljoonaosinkoja omistajilleen
Vastaanottokeskuksia ylläpitävät yksityiset yritykset ovat raportoineet hyvistä taoloudellisista tuloksista viimevuosiin asti. Satojen miljoonien liikevaihtoa pyörittävät firmat toimivat pääosin veronmaksajien rahoilla. Yrittäjien hunajapurkki on nyt sulkeutumassa, sillä hallitus on suitsinut turvapaikkaturismia ja maahanmuuttajien oma vastuu kotoutumisestaan korostuu.

Woke ei kannata: Nike toisti edeltäjiensä virheet – yhtiö menetti 220 miljardia arvostaan
Urheilujätti Nike tippuu indeksistä osakekurssin sukellettua lähes 80 prosenttia vuoden 2021 huipusta. Epäonnistunut vasemmistohenkinen markkinointi on kiihdyttänyt yhtiön alamäkeä.

Tuore tutkimus: Vasemmisto on liikkunut 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin oikeisto oikealle
Yhdysvaltain poliittisen polarisaation on usein liberaalissa mediassa selitetty johtuvan ennen kaikkea oikeiston radikalisoitumisesta. Nyt tuore vertaisarvioitu tutkimus haastaa tämän yleisen käsityksen. Yli 35 000 vastaajan pitkittäistutkimuksessa selvisi, että vuosina 1988–2024 vasemmistolaiset liikkuivat 11-kertaisesti enemmän vasemmalle kuin mitä oikeistolaiset oikealle.

Veronmaksajat ovat rahoittaneet muslimiyhteisöjä miljoonilla – yksi islamilainen järjestö meni ulosottoon lähes puolen miljoonan avustusten jälkeen
Opetus- ja kulttuuriministeriö tukee vuosittain islamilaisia yhdyskuntia yleisavustuksilla, ja muslimijärjestöt saavat rahaa myös STEA:n kautta. Osa tuesta on päätynyt ulosottoon. Yhteisöjen ulkomainen rahoitus jää suurelta osin pimentoon.

Tutkimus: Norjassa lapsiperheet välttelevät maahanmuuttajavaltaisia asuinalueita – varsinkin tyttölasten vanhemmat
Norjalaistutkimuksen mukaan lapsiperheet yrittävät välttää niitä Oslon asuinalueita, joilla asuu paljon ei-länsimaisia maahanmuuttajia. Erityisen tarkkoja asuinympäristöstään ovat sellaiset vanhemmat, joilla on tyttöjä.

Mielenosoittajat kahlasivat mereen vastustamaan laittomasti maahan tulevien saapumista Britannian Portsmouthiin: ”Nyt riittää!”
Ranskan rannikkovartiosto seurasi Normandiasta lähtenyttä kumivenettä kymmenen tunnin ajan puuttumatta sen matkaan. Poikkeuksellisen pitkän ylityksen jälkeen Britannian viranomaiset toivat Portsmouthiin 140 laittomasti maahan tullutta henkilöä.

Britannian sisäministeriön entinen virkamies: Vain yksi sadasta turvapaikkahakemuksesta on aito
Sadoilla irakilaisilla turvapaikanhakijoilla on ollut suhde samaan pääministerin tyttäreen. Monikuluiset bangladeshilaiset kertovat puolestaan kuuluneensa saman puolueen ylimpään johtoon. Turvapaikkajärjestelmä on siten ”valtava petos”, sanoo entinen Britannian sisäministeriön virkamies The Timesin julkaisemassa haastattelussa.

Vaihtoehtopuolueen suurmenestys Saksi-Anhaltin vaaleissa aiheutti Saksassa poliittisen maanjäristyksen
Saksalainen politiikka järisee Vaihtoehto Saksalle -puolue AfD:n voitettua Saksi-Anhaltin vaalit. Osavaltion tähänastinen valtapuolue ja koko Saksaa hallitseva Kristillisdemokraattinen Unioni CDU kärsi historiallisen tappion. Maahanmuutto, rajavalvonta, talous ja energiapolitiikka sekä koulutus nousivat tärkeimmiksi äänestyskriteereiksi. Erityisen innokkaasti AfD:lle antoivat ääniään nuoret ja ensikertalaiset.

Polttoaineiden hinnat kuohuttavat – PS:n Vigelius ja SDP:n Lindén sanasodassa
Viime viikkoina polttoaineiden hinnat ovat nousseet poikkeuksellisen korkealle. Tilastokeskuksen mukaan esimerkiksi eniten tankattu bensiini 95 maksoi elokuussa keskimäärin 2,1 euroa litralta ja dieselin keskihinta oli elokuussa peräti 2,3 euroa litralta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää













