

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Rikollisryhmät etsivät kuumeisesti uusia jäseniä – jengeihin hamutaan jopa 6-vuotiaita ja yläasteen koululaiset saavat rahakkaita tarjouksia palkkamurhasta
Todellisuus alkaa olla tarua ihmeellisempää Ruotsin rikollismaailmassa. Uusia jäseniä jengeihin etsitään kaikin keinoin ja riveihin kelpaavat jo alle kouluikäisetkin. Kouluissa tytöt tarkkailevat huomaamattomasti mahdollisia jäsenehdokkaita vakavan rikollisuuden loppumattomaan tarpeeseen.
Rikollisjengien keskinäiset välienselvittelyt heijastuvat jo jäsenhankintaankin, joka on vilkeastunut huomattavasti viimeisten kuukausien aikana. Poliisin mukaan Rinkebyssä on tehty havaintoja siitä, että rikolliset yrittävät värvätä jengeihin jopa 6-vuotiaita pikkulapsia.
– Jos näet veikan myymässä huumeita leikkikentällä tai jos vanhemmat rikolliset pyytävät välillä rahtaamaan aseita, niin sille tielle on helppo sitten hieman vanhempana lähteä, sanoo Rinkebyn paikallispoliisin päällikkö Therese Rosengren Svenska Dagbladetissa.
– Vanhemmilla rikollisilla tarkoitan 15-vuotiaita. Olemme havainneet, että yhä nuoremmat syyllistyvät vakaviin rikoksiin, joten meidänkin on keskityttävä näihin nuorempiin.
Murhatöitä tekstarilla
Viime aikoina Uppsalan poliisin tietoon on tullut tapauksia, joissa rikolliset ovat lähetelleet lapsille kohdistettuja viestejä, joissa kerrotaan mahdollisuudesta ”tienata valtavasti rahaa” tietystä toimesta. Epävirallisen tiedon mukaan kyse on palkkamurhasta.
– Tällaiseen tietylle ryhmälle kohdistettuun ja näin konkreettiseen tarjoukseen emme ole törmänneet koskaan aikaisemmin, toteaa aluepoliisin tiedottaja Magnus Jansson Klarin Aftonbladetissa.
Uppsalan poliisi ei ole tietoinen siitä, onko palkkamurhaa tarjottu yläasteen koululaisille muualla maassa. Tietoa ei ole myöskään siitä, että joku olisi tarttunut tarjoukseen.
Tytöt kartoittavat ehdokkaita
Kaikissa Tukholma kouluissa, joissa on yli 12-vuotiaita oppilaita, on ongelmia rikollisverkostojen kanssa. Näin väittää oppilaiden parissa työskentelevä asiantuntija SvD:n mukaan.
Jengit eivät kuitenkaan toimi avoimesti koulujen alueilla, vaan kaikki tapahtuu hyvin peitellysti. Kohderyhmän voi toki tavoittaa myös puhelimen ja sosiaalisen median välityksellä.
– He pysyttelevät useimmiten ulkopuolella. Sen sijaan he lähettävät asialle muita, usein tyttöjä tarkkailemaan lapsia ja näiden käyttäytymistä, kertoo koulukuraattori Arman Hoque.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- tarkkailu kohdistettu viesti Arman Hoque kouluikäinen jäsenhankinta värväys Magnus Jansson Klarin yläaste kohderyhmä palkkamurha rikollisverkostot jengirikolliset Therese Rosengren Ruotsin poliisi Uppsala Rinkeby rikollisjengit rekrytointi esikoulu lapset Sosiaalinen media Tukholma Vakoilu koulu nuoret
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidenttiehdokas Halla-aho: Jos me Suomessa teemme kaiken samoin kuin Ruotsissa, myös lopputulos tulee olemaan samanlainen

Sisäministeri Mari Rantaselta tyly viesti katujengiuraa suunnitteleville nuorille: ”Kadut eivät kuulu jengeille, joten tänne on turha tulla hillumaan – Suomessa on tehokas poliisi”

Jengirikollisuus tulee kalliiksi Ruotsin kansantaloudelle – maakuva ruvella, investoinnit kutistuvat ja työvoiman saanti vaikeutuu

Hakkarainen Keskisuomalaisessa: Jos mitään ei tehdä, Euroopasta tulee Afrikka kaikkine ääri-islam-kiroineen

Kansanedustaja Rami Lehtinen huolissaan maahanmuuttajalähiöiden ongelmista: ”Tällä tahdilla olemme Ruotsin tilanteessa”

Oikeusministeri Gunnar Strömmer: ”Tuntemamme Ruotsi saattaa olla menetetty”

Rikollisjengi houkutteli 16-vuotiaan torpedoksi – matkasi toiseen kaupunkiin murhaamaan

Euroopan poliisiviranomaiset: Rikollisjengit hyödyntävät lapsia operaatioissaan kautta mantereen – kokonaiset perheet saattavat elää lapsen rikoksista hankkimilla tuloilla
Viikon suosituimmat

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää
Sofia Virran ja Wille Rydmanin väittely Ukkola-ohjelmassa oli malliesimerkki siitä, miksi asiallinen keskustelu maahanmuuttopolitiikasta on niin vaikeaa. Rydman säilytti ihailtavasti rauhallisuutensa, kun Virta vyörytti vihervasemmiston pelikirjasta tuttuja temppuja keskustelun kampittamiseksi. Lopuksi Virta pyysi toimittajilta faktantarkistusta aiheesta. Nyt niitä Virran toivomia faktoja vieraskielisille maksetuista toimeentulotuista on tarjolla, mutta tulos tuskin miellyttää Sofia Virtaa.

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa
Ylen uutisointi Lontoossa lauantaina järjestetystä sananvapausmielenosoituksesta noudattaa vasemmiston perinteistä pelikirjaa: mielenosoituksen todellisista syistä vaietaan tai niitä jopa vääristellään. Yle leimaa kaikki mielenosoituksen osallistujat "äärioikeistolaisiksi" ja vähättelee osallistujamäärää. Tilaisuuteen osallistuneista puhujista ja heidän puheidensa teemoista Yle ei kerro mitään.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse
Britanniassa kaiken syksyä jatkuneet laittoman maahanmuuton vastaiset mielenosoitukset huipentuivat lauantain jättimarssiin Lontoossa. Marssin järjestänyt nationalisti Tommy Robinson luonnehti tapahtumaa ”ennennäkemättömäksi isänmaallisen yhtenäisyyden osoitukseksi”. Robinson omisti koko tilaisuuden Yhdysvalloissa murhatun konservatiivi Charlie Kirkin muistolle.

Turistit ottivat oikeuden omiin käsiinsä ja työnsivät laittomat maahantulijat takaisin merelle – katso video!
Viime viikonloppuna turistit reagoivat omalla tavallaan Euroopan pakolaisongelmaan. He työnsivät Miloksen saarelle rantautumista yrittäneet laittomat maahanmuuttajat takaisin merelle. Kreikka on palauttanut kesän ja alkusyksyn aikana satoja turvapaikanhakijoita takaisin Pakistaniin, Bangladeshiin ja Egyptiin. Ihmisoikeusjärjestöt ovat arvostelleet Kreikan toimia.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää