Artikkeli kuva

PS ARKISTO

Ronkainen jyrähtää kokoomuksen ja keskustan miinoja koskevasta päätöksestä: ”Esittävät turvallisuus- ja puolustusmyönteisiä puolueita”

17.02.2023 |10:56

Perussuomalainen kansanedustaja ja puolustusvaliokunnan varapuheenjohtaja Jari Ronkainen tyrmistyi kokoomuksen ja keskustan toiminnasta Ottawan miinakieltosopimuksesta irtautumista ajavan kansalaisaloitteen eduskuntakäsittelyssä.

– Puolustusvaliokunta antoi yksimielisen lausunnon miinojen merkityksestä maanpuolustukselle, mutta ulkoasianvaliokunnan kokoomuslaiset ja keskustalaiset torppasivat mietinnön ja sitä kautta todellisen vaikuttamisen yhdessä punavihervasemmiston kanssa, Jari Ronkainen kertoo.

PS halusi mietinnön ministeriön edistettäväksi

Kansalaisaloitteilla ei tavallisesti voi vaikuttaa kansainvälisiin sopimuksiin. Eduskunnan puhemiesneuvosto kuitenkin lähetti Ottawan sopimuksesta irtautumista vaatineen kansalaisaloitteen valiokuntien käsittelyyn.

– Ulkoasianvaliokunnan perussuomalaiset esittivät, että se antaisi mietinnön, jossa asia siirrettäisiin ministeriön edistettäväksi. Ainoastaan kristillisdemokraatit asettuivat tukemaan maanpuolustuksen asiaa, Ronkainen sanoo.

Miinojen suorituskyky ei ole korvattavissa

Keskustasta on ajoittain kuulunut ääniä Ottawan sopimuksesta irtautumiseksi, mutta erityisesti kokoomus on linjannut, että puolustusratkaisuja on tarkasteltava tässä tilanteessa ensisijaisesti Suomen turvallisuuden takaamisen kannalta.

– Puolustusvaliokunnan ja usean asiantuntijan näkökulmasta miinojen suorituskyky ja miinakauhu eivät ole korvattavissa. Punaviherpuolueiden toiminta ei tullut yllätyksenä. Kuitenkin kokoomus ja keskusta esittävät turvallisuus- ja puolustusmyönteisiä puolueita, mutta teot ratkaisevat – eivät sanat, Ronkainen jyrähtää.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

2.
Suomen uutiset logo

Some ärähti THL:n huuruisesta sekoilusta – terveysviranomainen höpöttelee suomalaisuusmyytistä, väittää kotoutumista ”pakkoassimilaatioksi” – THL:n sivusto pursuilee kovan linjan woketusta

08.06.2025 |15:46
4.
Suomen uutiset logo

Antikainen: Rikollisjoukko ei määrää Suomen puolustuksesta – ”Töhrykampanja ei muuta Suomen turvallisuuspolitiikkaa”

08.06.2025 |17:19
5.
Suomen uutiset logo

Thunbergin purjehdusseurueen taustat: Yksi osallistui Hizbollahin johtajan hautajaisiin, vasemmistomeppi syytti Hamasin kidnappaaman vauvan kuolemasta Israelia

09.06.2025 |14:30
8.
Suomen uutiset logo

Woken jo hiipuessa Väestöliitto lanseeraa kampanjan, joka syyttää DEI:stä irtisanoutuvia yrityksiä tasa-arvon takinkääntäjiksi

08.06.2025 |16:09
10.
Suomen uutiset logo

Mikko Polvinen: Maahanmuuton kriittinen piste ylittyy Euroopassa – ”Oman maan kansalaiset muuttavat kodeistaan paremman ja turvallisemman elämän perässä”

11.06.2025 |09:19

Uusimmat

PS Naiset 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 1/2025

Mainos kuva

Lue lisää