Artikkeli kuva

LEHTIKUVA

Ronkainen: Lääke hoitajapulaan ei tule ulkomailta

14.02.2019 |12:35

Vanhustenhoitokohussa ryvettyneet yksityiset toimijat ovat alkaneet aggressiivisesti rekrytoida hoitohenkilökuntaa. Ainakin Attendo onkin julkisesti sitoutunut palkkaamaan ja vakinaistamaan enemmän hoitajia.

– Uskon, että kyseessä on hätä saada asiat kuntoon ennen kuin lisää paljastuksia syntyy ja yksiköitä suljetaan. Nyt esiin tulleet tapaukset lienevätkin olleet vain jäävuoren huippu, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Jari Ronkainen.

Jopa vasemmisto hamuaa halpatyövoimaa

Ronkaisen mielestä on hyvä, että kohu ja julkisuudessa käydyt puheet hoitajamitoituksen korotuksesta ovat saaneet hoivabisneksen hankkimaan lisää hoitohenkilökuntaa.

– Lakiin tulisi hakata 0,7 hoitajan mitoitus yhtä hoidettavaa vanhusta kohti. Samalla kuitenkin huoli hoitajien riittävyydestä nousee esiin. Kokeneiden hoitajien houkuttelua voi tapahtua paremmilla työoloilla tai suuremmalla rahallisella korvauksella. Toivottavasti kilpailun ansiosta hoitajien palkat lähtisivätkin hienoiseen nousuun.

– Hoitajapulan ensisijainen helpotuskeino työnantajapuolelta tai monella poliittisella toimijalla ei kuitenkaan ole alan houkuttelevuuden lisääminen. Esimerkiksi tällä vaalikaudella tarveharkinnan poistoa ovat ajaneet kokoomuksen, SDP:n, vihreiden ja vasemmistoliiton muodostama ”epäpyhä allianssi”. Taloustieteen professori Matti Virén ihmetteleekin, miksi ”työväenpuolue” vasemmistoliitto haluaa polkea palkkoja halpatyövoiman sallimisella, Ronkainen ihmettelee blogissaan.

Hoitajatuonti ulkomailta kävi kalliiksi

Ronkainen kirjoittaa, että Helsingin Sanomien mukaan jo nyt vanhustenhoidossa on paljastunut, että ulkomaalaista työvoimaa on käytetty härskisti hyväksi.

– Esperi Caren johto pääkaupunkiseudulla suosi vieraskielisiä sijaisia, sillä he eivät ole yhtä hyvin perillä työlainsäädännöstä kuin suomalaiset. Sijaiset saattoivat tehdä silpputyövuoroja, jossa aamuun tultiin kahdeksi tunniksi ja iltaan taas kahdeksi tunniksi lisää.

– Tehy selvitti jo vuosikymmenen alussa, että silloinen hoitajatuonti Filippiineiltä kävi Suomelle kalliiksi. Samaan aikaan 30 000 suomalaista koulutettua hoitajaa oli vaihtanut alaa, sillä palkka ei vastannut työn fyysistä ja henkistä kuormittavuutta. Lääke hoitajapulaan, ja muidenkaan alojen työntekijäpulaan, ei löydy ulkomailta. Työstä tulee saada kunnon korvaus ja erityisesti hoitotyö tulisi nostaa sellaiseen asemaan ja arvoon, johon se kuuluisi, Ronkainen painottaa.

SUOMEN UUTISET


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

Sofia Virta sai iltapäivälehdiltä toivomansa faktantarkistuksen – tulos tuskin miellyttää

16.09.2025 |19:25
3.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
5.
Suomen uutiset logo

Yleisradiolta meni kaikki pieleen Lontoon suurmielenosoituksen uutisoinnissa

16.09.2025 |09:20
6.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10
7.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
8.
Suomen uutiset logo

Oliko Lontoon jättimäisellä maahanmuuton vastaisella marssilla 100 000 vai miljoona mielenosoittajaa – katso video ja arvioi itse

15.09.2025 |09:21

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää