

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsalaisisän surmasta epäilty jengiläinen pidätetty
Ruotsalaisisän ampumisesta epäilty nuorukainen on vangittu. Hän on irakilaistaustainen Ruotsin kansalainen, jolla on takanaan pitkä ura pikkurikollisena. Mikäli hänet todetaan syylliseksi, hän saa nuorena rikoksentekijänä lievemmän tuomion, eikä häntä voida Ruotsin kansalaisena karkottaa maasta.
Huhtikuun alussa Skärholmenin lähiössä Tukholmassa tapahtui paljon julkisuutta saanut henkirikos, kun isä joutui poikansa silmien edessä nuorisojengin ampumaksi. Isä ja poika olivat olleet pyöräilemässä uimahallille, kun isän ja nuorisojengin välillä syntyi kahakka, jonka päätteeksi isää ammuttiin päähän kuolettavasti. Poika soitti hätänumeroon saadakseen apua kuolevalle isälleen.
Kyseinen isä oli aiemmin ollut yhteydessä poliisiin, koska oli huolissaan asuinalueensa jengiläisistä, jotka myyvät huumeita. Surman jälkeen monet poliitikot Ruotsissa vaativat kovempia toimia maahanmuuttajajengien rikollisuutta vastaan.
Ampumisesta epäilty vangittiin keskiviikkona
Nyt ampumisesta epäilty nuori mies on saatu kiinni, kertoo Dagens Nyheter -lehti. Keskiviikkona pidetyssä vangitsemisoikeudenkäynnissä äskettäin 18-vuotta täyttänyt mies vangittiin epäiltynä murhasta ja törkeästä ampuma-aserikoksesta.
Rikoksen tapahtuessa hän oli vielä 17-vuotias. Nuorena rikoksentekijä hän saa joka tapauksessa lievemmän tuomion, mutta Ruotsin lain mukaan alle 18-vuotias voidaan tuomita vankeuteen vain erityistapauksessa. On siis mahdollista, että nuorukainen määrätään suljettuun nuorisokotiin.
Valtionsyyttäjä Ove Jäverfelt arvelee, että surman tapahtuessa alikulkutunnelissa oli kolme tai neljä jengiläistä. Tapaukseen liittyen on aiemmin otettu kiinni useita henkilöitä. Viikko tapauksen jälkeen 17- ja 18-vuotiaat nuorukaiset vangittiin epäiltynä rikoksentekijän suojelemisesta.
Irakilaistaustainen epäilty tuli Ruotsiin pikkulapsena
Samnytt-nettilehden tietojen mukaan perheenisän surmasta epäilty nuorukainen on syntynyt Irakissa. Hän tuli Ruotsiin pikkulapsena vuonna 2007 ja sai Ruotsin kansalaisuuden viitisen vuotta myöhemmin. Häntä ei siis voida ikinä karkottaa Ruotsista.
Nuorukaisen vanhemmat ovat Samnytt-lehden tietojen mukaan eronneet. Äiti on viimeisten viiden vuoden aikana eronnut peräti neljästä eri aviomiehestä. Nuorukainen asuu äitinsä luona.
Epäilty otettiin lastensuojeluviranomaisten huostaan 15-vuotiaana. Poliisin mukaan hän oli tuolloin ollut mukana rikollisessa toiminnassa jo kahden vuoden ajan. Hänen epäiltiin syyllistyneen muun muassa ryöstöihin, pahoinpitelyyn ja huumausainerikoksiin.
Vuonna 2022 epäilty sai tuomion huumausainerikoksista. Ruotsin yleisradion mukaan hänen epäillään myös syyllistyneen ihmiskaappaukseen ja murhayritykseen erään toisen tapauksen yhteydessä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Oikeusministeri Leena Meri nuoriso- ja jengirikollisuuden torjunnasta: Pohjoismainen yhteistyö kriminaalipolitiikassa on nyt tärkeämpää kuin koskaan

Tanskan maahanmuuttoministeri: Onneksi Suomi taistelee laitonta siirtolaisuutta vastaan

Isä ammuttiin kuoliaaksi 12-vuotiaan poikansa silmien edessä Tukholmassa – oli sanonut jengille vastaan

Ilmaisia lounaita ei ole – jengirikolliset rekrytoivat koululaisia jalkapallokentiltä pizzapalkalla
Viikon suosituimmat

50 000 euron Gaza-avustus jäi jumiin Tampereella – Perussuomalaiset vaativat oikaisua pormestari Ilmari Nurmisen päätökseen
Tampereen perussuomalaiset kaupunginvaltuutetut vastustavat veronmaksajien rahojen syytämistä Gazaan. Perussuomalaiset ovat jättäneet demaripormestari Ilmari Nurmisen avustuspäätöksestä oikaisuvaatimuksen.

Sanna Antikaisen kolumni: Länsimainen joulu polvillaan – näin länsi antautuu
Eurooppalainen joulunaika on perinteisesti iloisen yhteenkuuluvuuden ja rauhan juhla. Valitettavasti viime vuosina meidän kristillisen kulttuurimme ytimeen kuuluvasta juhlasta on tullut myös väkivaltaisten hyökkäysten kohde ja heikkojen päättäjien perääntymisen näyttämö. Useissa maissa on jouduttu perumaan jouluperinteitä terroriuhan vuoksi, ja samaan aikaan omia tapojamme siivotaan pois, etteivät ne vain loukkaisi toisin uskovia. Näin jouluna onkin syytä kysyä, ymmärrämmekö me, mitä olemme menettämässä, kirjoittaa kansanedustaja Sanna Antikainen.

Terrori-iskun puinti sai uusia käänteitä Australiassa – pääministeri mukana Israelin vastaisessa mielenosoituksessa
Australian pääministeri on joutunut ankaran arvostellun kohteeksi, koska hän on ollut oudon poissaoleva kansalaisten surressa Bondi Beachin joukkomurhassa kuolleita. Nyt media on nostanut esille videon, jossa pääministeri osallistuu aktiivisesti Israelin vastaiseen mielenosoitukseen, jossa tuomitaan juutalaisvaltion sotilastoimet palestiinalaisia vastaan. Keskustelu antisemitismistä sai jälleen vauhtia.

Juvonen: Vanhuksen kaltoinkohtelu Torniossa palvelukodissa ei selity osaamattomuudella – kyseessä on sietämätön julmuus, kylmyys ja ilkeys
Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen pitää julkisuuteen noussutta Torniossa palvelukodissa paljastunutta vanhuksen kaltoinkohtelua sietämättömänä julmuutena, jota suomalaisen yhteiskunnan ei tule hyväksyä. - Hoitajien kohdistama väkivalta vanhukseen on tuomittavaa. Tällainen tapaus mustamaalaa vanhustenhoitoa ja myös niitä hyviä hoitajia, joita kuitenkin Suomessa on enemmistö, Juvonen sanoo.

Riikka Purra: Joulu on kuusia, tonttuja ja torttuja, lahjoja, lauluja, tuoksuja ja tunnelmaa
Valtiovarainministeri, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra muistuttaa jouluperinteiden vaalimisen merkityksestä. Asia ei ole itsestäänselvyys tänä päivänä. – Onneksi on perussuomalaiset. Viestimme on, että meidän pitää olla ylpeitä tästä maasta ja sen kulttuurista, arvoista ja ominaisuuksista – meidän pitää puolustaa niitä, Purra sanoo.

Professori Wall Street Journalissa: Woke-DEI ei toimi – tarvitaan näkemysten monimuotoisuutta
Maailmankuulu rahoitusprofessori Alex Edmans kyseenalaistaa Wall Street Journalissa woke-henkisen DEI-liikkeen ydinuskomukset, joiden mukaan monimuotoisuus varsinkin etnisyyden, sukupuolen ja iän suhteen parantaisi automaattisesti yritysten tuloksellisuutta. Vertaisarvioiduista tutkimuksista ei löydy tukea näille DEI-opeille. Edmans kuitenkin peräänkuuluttaa ajattelun monimuotoisuuden tärkeyttä. Hänen mukaansa yritykset voivat hyötyä, jos ne kiinnittävät ulkoisten tekijöiden sijaan huomiota erilaisiin taustoihin mm. koulutuksessa, kokemuksissa ja kognitiivisissa piirteissä. Tällöinkin monimuotoisuuden hyödyt ovat tapauskohtaisia, eikä monimuotoisuutta tulisi pitää yksinkertaisena patenttiratkaisuna.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.

Suomalaisuuden Liiton jäsenmäärä kasvussa – ”Näyttää siltä, että yritykset, valtio ja yliopistot haluavat työntää syrjään suomen kielen ja kansallisuuden piirteet”
Ajamme jatkossakin suomalaisuuden ja erityisesti suomen kielen asiaa, mutta puoluepolitiikan ulkopuolella, määrittelee Suomalaisuuden Liiton tuore puheenjohtaja Tiera Laitinen, joka on vastikään aloittanut pestinsä aiemmin liittoa johtaneen Ilmari Rostilan tilalla.

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Suomen Uutiset, perussuomalaisten puoluetoimisto ja perussuomalaisten eduskuntaryhmä toivottavat suomalaisille hyvää ja rauhallista joulua.

Suomi kiristää maahanmuuttopolitiikkaa kahdella lakipaketilla – Rantanen: Edellytämme kotoutumista ja tehokkaampia prosesseja
Sisäministeriö on lähettänyt lausuntokierrokselle kaksi merkittävää lakikokonaisuutta, jotka kiristävät Suomen maahanmuutto- ja kansalaisuuspolitiikkaa. Toinen paketti koskee kansalaisuuskokeen käyttöönottoa, toinen EU:n uuden muuttoliike- ja turvapaikkasopimuksen täytäntöönpanoa.
Uusimmat

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen

Perussuomalaiset toivottavat hyvää ja rauhallista joulua
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää







