

Ruotsidemokraattien vaaliohjelma on muutoksen käsikirja: Maahanmuuttoon tiukka linja – turvapaikka peruttava välittömästi, kun sen perusteet muuttuvat
Tärkeimmät teemat Ruotsin syyskuun valtiopäivävaaleissa liittyvät maahanmuuttoon ja rikollisuuteen. Ruotsidemokraatit erottautuvat muista puolueista juuri maahanmuuttopolitiikkansa takia.
Puolueen vaaliohjelma on kannanotto kaikkeen siihen, mikä Ruotsissa on pielessä. Lääkkeet ovat olemassa ja ruotsidemokraatit ottavat ne myös käyttöön.
Maahanmuutosta vakavia ongelmia
Suurin huoli ruotsidemokraateilla on sitä, että maa on rikki, halki ja poikki. Kuilu on olemassa maahanmuuttajien ja kantaruotsalaisten välillä, maalaisten ja kaupunkilaisten sekä vanhojen ja nuorten välillä. Ruotsista pitää tehdä jälleen avoin mutta yhtenäinen maa, jossa jokainen tekee ensin velvollisuutensa ja vasta sen jälkeen vaatii oikeuksiaan.
Itse kullekin on tehtävä selväksi peruskoulusta lähtien, mitä tarkoittaa olla Ruotsin kansalainen. Kaikille turvapaikan saaneille on järjestettävä pakollinen, ruotsalaiseen yhteiskuntaan johdattava koulutus.
Maahanmuutto on aikaansaanut Ruotsissa edellisten hallitusten vastuuttomuuden takia vakavia ongelmia ja ne on korjattava ruotsidemokraattien työkaluin. Pakolaisten vastaanottaminen on mahdollista vain Ruotsin naapurimaista ja pakolaisten ottaminen on lopetettava kokonaan niin kauaksi aikaa, kun Ruotsin lähialueet ovat turvallisia.
Turvapaikka peruttava olosuhteiden muuttuessa
Turvapaikan myöntämisperusteita on selkeytettävä ja se on peruttava välittömästi, kun sen perusteet ovat muuttuneet. Samoin maassa laittomasti oleskelevat on etsittävä ja heidät on poistettava maasta. Jos poistaminen ei onnistu heti, heidät on säilytettävä turvallisissa oloissa. Ruotsin kansalaisuuden täytyy olla peruttavissa, jos se on hankittu valheellisin perustein.
Työnantajilta on vietävä mahdollisuus tuoda maahan kepulikonsteilla palkkoja ja paikallisia työehtoja polkevaa työvoimaa. Samoin on pidettävä huolta siitä, etteivät maahanmuuttajat kuormita liikaa nyt jo suurissa vaikeuksissa olevaa sosiaali- ja terveydenhuoltojärjestelmää.
Euroopasta vankilapaikkoja elinkautisvangeille
Ruotsidemokraattien kriminaalipoliittiset tavoitteet ovat osin yhteydessä maahanmuuttopoliittisin tavoitteisiin. Siksi vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset on välittömästi poistettava maasta ja terrorismirikoksiin syyllistyneiltä Ruotsin kansalaisilta on vietävä maan kansallisuus. Samoin olisi tehtävä mahdolliseksi vuokrata Euroopasta vankilapaikkoja ulkomaalaisille elinkautisvangeille.
Seksuaalirikoksien rangaistuksia on kiristettävä tuntuvasti ja mahdollisuuksien mukaan luotava kattava tiedosto sekä DNA-näytteet seksuaalirikoksiin syyllistyneistä. Kunniarikoksia ja painostusta vastaan on taisteltava, eikä alle 24-vuotias saa mennä naimisiin ulkomaalaisen kanssa. Kaikki sukupuoleen liittyvä syrjintä on kiellettävä ja samaten kaikki ei-lääketieteelliset alaikäisille tehtävät toimenpiteet on julistettava pannaan.
Poliisille paremmat palkat
Poliisin ammatista on tehtävä jälleen houkutteleva parantamalla palkkoja, työolosuhteita sekä uramahdollisuuksia sekä lisäämällä koulutusta. Poliisia vastaan suunnatut rikokset on aina tuomittava vakavina rikoksina. Valvontakameroita lisäämällä ja oikeudella henkilön tilapäiseen kiinniottoon lisätään osaltaan poliisin työturvallisuutta. Poliisilla pitää olla mahdollisuus kantaa asetta myös työajan ulkopuolella ja valmiuspoliisijärjestelmä otetaan käyttöön samalla kun poliisien määrää ylipäänsä lisätään.
Ruotsidemokraattien energiapolitiikka perustuu ydinvoimaan ja neljännen sukupolven ydinreaktoreiden kehittämiseen pitää panostaa. Ilmastopoliittiset toimenpiteet on suunnattava sinne, missä niistä on eniten hyötyä eli kansainväliseen yhteistyöhön ja tutkimukseen. Sähköautoille on rakennettava latausasemia ja vetyautoiluun on varauduttava.
EU-jäsenyydestä kansanäänestys
Yleisistä vaalilupauksista tutunkuuloisia ovat vaatimukset kabotaasilainsäädännön muuttamisesta siten, etteivät ulkomaiset liikennöitsijät voi toimia Ruotsissa. Merenkulun väylämaksut kuuluvat nekin historiaan ja rautateiden korjausvelka pitäisi hoitaa. Myös lapsiavioliitot ja moniavioisuus pitää kieltää. Rohkealta kuulostaa puolestaan veto tunnustaa Jerusalem Israelin pääkaupungiksi.
Kansanäänestys Ruotsin EU-jäsenyydestä on tuttu vaatimus.
Pohjoismaiden asia on meidän asiamme, todetaan vaaliohjelmassa. Ruotsidemokraatit suuntaavat katseensa pois EU:sta kohti pohjoismaista kansanyhteisöä, yhteistä kulttuuria ja yhteisiä arvoja. Erityisen tärkeää on yhä syventyvä puolustus- ja turvallisuusyhteistyö sekä taistelu radikalisoitumista ja terrorismia vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- laittomasti maassa oleskelevat Turvapaikkapolitiikka Ruotsidemokraatit Vaaliohjelma Ruotsi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Tavoitteena on saada skandinaaviset puolueet europarlamentissa samaan ryhmään – ”Ruotsidemokraatit mukaan”

Ruotsidemokraatit ja perussuomalaiset burkhakiellon takana

Ruotsidemokraatit: Maahanmuuttovirastosta kotiinpaluuvirasto
Viikon suosituimmat

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Wall Street Journal: Transsukupuolisuuden taustalla ”sosiaalinen tartunta” – muunsukupuolisiksi identifioituvien nuorten määrä romahti kahdessa vuodessa
Arvovaltainen Wall Street Journal kertoo tutkimuksista, joiden valossa transsukupuoliseksi identifioitumisen taustalla on "sosiaalinen tartunta". Vuonna 2020 amerikkalaistutkija Colin Wrightin ura päättyi yhteen twiittiin, jossa hän kuvaili sukupuolidysforian räjähdysmäistä yleistymistä tällaiseksi tartunnaksi. Kriitikot leimasivat Wrightin transfobiseksi, ja cancel-kulttuurin ilmapiiri tuhosi hänen akateemisen uransa. Uudet tutkimustulokset näyttäisivät kuitenkin tukevan Wrightin alkuperäistä arviota.

Helsingin kaduilla ihannoidaan Hamasin väkivaltaa – Antikainen: Tämä on jo turvallisuusriski
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää viime perjantaina Helsingissä nähtyä Palestiina-mielenosoitusta vakavana hälytysmerkkinä. Mielenosoituksessa kannettiin isoa punaista banderollia, jossa luki “Eläköön aseellinen vastarinta”, ja sen rinnalla heilutettiin palestiinalaislippuja Helsingin ydinkeskustassa.

Bill Gates käänsi kelkkansa: Ilmastonmuutos ei tuhoakaan ihmiskuntaa
Jo pitkään ilmastonmuutoksen seurauksista varoittanut monimiljardööri Bill Gates on kääntänyt kelkkansa ilmastonmuutoksen suhteen. Nyt hän on sitä mieltä, että ilmastonmuutos ei tulekaan johtamaan koko ihmiskunnan tuhoutumiseen. Gates pitää silti ilmaston lämpenemistä vakavana ongelmana köyhien maiden asukkaille, joten hän kehottaa keskittymään ilmastotoimissa ihmisten hyvinvoinnin lisäämiseen.

Kukaan ei kannattanut Kaisa Garedewin muutosesitystä – nyt Keski-Suomen hyvinvointijohtajalle maksetaan muhkea 140 000 euron eroraha
Perussuomalaisten kansanedustaja Kaisa Garedew esitti vuonna 2022 Keski-Suomen aluehallituksen jäsenenä, että hyvinvointialueen johtajan eroraha olisi kuuden kuukauden sijaan kolme kuukautta tai porrastettu. Esitys raukesi kannattamattomana.

SDP:n ja RKP:n poliitikkojen hallinnoima Suomen Pakolaisapu ry on järjestökentän massimestari: Veronmaksajat ovat kanavoineet järjestön toimintaan jo yli 15 miljoonaa euroa
Pakolais-, siirtolais-, maahanmuutto-, monikulttuuri- ja kotouttamistoiminta takaa järjestöille vuositasolla suhteellisen helposti satojen tuhansien, jopa miljoonien eurojen avustustulot veronmaksajien rahoista. Yksi näistä toimijoista on Suomen Pakolaisapu ry, jonka henkilöstöä toimii myös Suomen ulkopuolella.

Helsingin yliopiston suojissa toimiva anarkistiryhmä häiriköi valtiovarainministeri Purran kotia – erityisavustaja Matias Turkkila muistuttaa turvallisen tilan periaatteista
Helsingin yliopiston ylioppilaskunnan (HYY) piirissä toimiva anarkistinen A-ryhmä on äskettäin käynyt levittämässä valtiovarainministeri Riikka Purran kodin läheisyyteen banderollin, jossa ryhmä haistattelee Purralle. Banderolli on muutenkin sävyltään uhkaava.

Antikainen vaatii Helsingin yliopiston ylioppilaskuntaa katkaisemaan tuen anarkistiryhmälle: ”Tämä on suoraa väkivallalla vihjailua poliittisia päättäjiä kohtaan”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että Helsingin yliopiston ylioppilaskunta (HYY) lopettaa välittömästi rahoituksen ja muun tuen anarkistiselle A-ryhmälle, joka on osallistunut hallituksen ministereihin kohdistuvaan uhkailuun.

Migri kiristää linjaa – satojen työntekijöiden oleskeluluvat kaatuivat jälkivalvonnassa
Maahanmuuttovirasto on peruuttanut tänä vuonna jo 468 työperusteista oleskelulupaa automaattisen jälkivalvonnan seurauksena.
















