

Ruotsidemokraattien vaaliohjelma on muutoksen käsikirja: Maahanmuuttoon tiukka linja – turvapaikka peruttava välittömästi, kun sen perusteet muuttuvat
Tärkeimmät teemat Ruotsin syyskuun valtiopäivävaaleissa liittyvät maahanmuuttoon ja rikollisuuteen. Ruotsidemokraatit erottautuvat muista puolueista juuri maahanmuuttopolitiikkansa takia.
Puolueen vaaliohjelma on kannanotto kaikkeen siihen, mikä Ruotsissa on pielessä. Lääkkeet ovat olemassa ja ruotsidemokraatit ottavat ne myös käyttöön.
Maahanmuutosta vakavia ongelmia
Suurin huoli ruotsidemokraateilla on sitä, että maa on rikki, halki ja poikki. Kuilu on olemassa maahanmuuttajien ja kantaruotsalaisten välillä, maalaisten ja kaupunkilaisten sekä vanhojen ja nuorten välillä. Ruotsista pitää tehdä jälleen avoin mutta yhtenäinen maa, jossa jokainen tekee ensin velvollisuutensa ja vasta sen jälkeen vaatii oikeuksiaan.
Itse kullekin on tehtävä selväksi peruskoulusta lähtien, mitä tarkoittaa olla Ruotsin kansalainen. Kaikille turvapaikan saaneille on järjestettävä pakollinen, ruotsalaiseen yhteiskuntaan johdattava koulutus.
Maahanmuutto on aikaansaanut Ruotsissa edellisten hallitusten vastuuttomuuden takia vakavia ongelmia ja ne on korjattava ruotsidemokraattien työkaluin. Pakolaisten vastaanottaminen on mahdollista vain Ruotsin naapurimaista ja pakolaisten ottaminen on lopetettava kokonaan niin kauaksi aikaa, kun Ruotsin lähialueet ovat turvallisia.
Turvapaikka peruttava olosuhteiden muuttuessa
Turvapaikan myöntämisperusteita on selkeytettävä ja se on peruttava välittömästi, kun sen perusteet ovat muuttuneet. Samoin maassa laittomasti oleskelevat on etsittävä ja heidät on poistettava maasta. Jos poistaminen ei onnistu heti, heidät on säilytettävä turvallisissa oloissa. Ruotsin kansalaisuuden täytyy olla peruttavissa, jos se on hankittu valheellisin perustein.
Työnantajilta on vietävä mahdollisuus tuoda maahan kepulikonsteilla palkkoja ja paikallisia työehtoja polkevaa työvoimaa. Samoin on pidettävä huolta siitä, etteivät maahanmuuttajat kuormita liikaa nyt jo suurissa vaikeuksissa olevaa sosiaali- ja terveydenhuoltojärjestelmää.
Euroopasta vankilapaikkoja elinkautisvangeille
Ruotsidemokraattien kriminaalipoliittiset tavoitteet ovat osin yhteydessä maahanmuuttopoliittisin tavoitteisiin. Siksi vakaviin rikoksiin syyllistyneet ulkomaalaiset on välittömästi poistettava maasta ja terrorismirikoksiin syyllistyneiltä Ruotsin kansalaisilta on vietävä maan kansallisuus. Samoin olisi tehtävä mahdolliseksi vuokrata Euroopasta vankilapaikkoja ulkomaalaisille elinkautisvangeille.
Seksuaalirikoksien rangaistuksia on kiristettävä tuntuvasti ja mahdollisuuksien mukaan luotava kattava tiedosto sekä DNA-näytteet seksuaalirikoksiin syyllistyneistä. Kunniarikoksia ja painostusta vastaan on taisteltava, eikä alle 24-vuotias saa mennä naimisiin ulkomaalaisen kanssa. Kaikki sukupuoleen liittyvä syrjintä on kiellettävä ja samaten kaikki ei-lääketieteelliset alaikäisille tehtävät toimenpiteet on julistettava pannaan.
Poliisille paremmat palkat
Poliisin ammatista on tehtävä jälleen houkutteleva parantamalla palkkoja, työolosuhteita sekä uramahdollisuuksia sekä lisäämällä koulutusta. Poliisia vastaan suunnatut rikokset on aina tuomittava vakavina rikoksina. Valvontakameroita lisäämällä ja oikeudella henkilön tilapäiseen kiinniottoon lisätään osaltaan poliisin työturvallisuutta. Poliisilla pitää olla mahdollisuus kantaa asetta myös työajan ulkopuolella ja valmiuspoliisijärjestelmä otetaan käyttöön samalla kun poliisien määrää ylipäänsä lisätään.
Ruotsidemokraattien energiapolitiikka perustuu ydinvoimaan ja neljännen sukupolven ydinreaktoreiden kehittämiseen pitää panostaa. Ilmastopoliittiset toimenpiteet on suunnattava sinne, missä niistä on eniten hyötyä eli kansainväliseen yhteistyöhön ja tutkimukseen. Sähköautoille on rakennettava latausasemia ja vetyautoiluun on varauduttava.
EU-jäsenyydestä kansanäänestys
Yleisistä vaalilupauksista tutunkuuloisia ovat vaatimukset kabotaasilainsäädännön muuttamisesta siten, etteivät ulkomaiset liikennöitsijät voi toimia Ruotsissa. Merenkulun väylämaksut kuuluvat nekin historiaan ja rautateiden korjausvelka pitäisi hoitaa. Myös lapsiavioliitot ja moniavioisuus pitää kieltää. Rohkealta kuulostaa puolestaan veto tunnustaa Jerusalem Israelin pääkaupungiksi.
Kansanäänestys Ruotsin EU-jäsenyydestä on tuttu vaatimus.
Pohjoismaiden asia on meidän asiamme, todetaan vaaliohjelmassa. Ruotsidemokraatit suuntaavat katseensa pois EU:sta kohti pohjoismaista kansanyhteisöä, yhteistä kulttuuria ja yhteisiä arvoja. Erityisen tärkeää on yhä syventyvä puolustus- ja turvallisuusyhteistyö sekä taistelu radikalisoitumista ja terrorismia vastaan.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- laittomasti maassa oleskelevat Turvapaikkapolitiikka Ruotsidemokraatit Vaaliohjelma Ruotsi maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Halla-aho: Tavoitteena on saada skandinaaviset puolueet europarlamentissa samaan ryhmään – ”Ruotsidemokraatit mukaan”

Ruotsidemokraatit ja perussuomalaiset burkhakiellon takana

Ruotsidemokraatit: Maahanmuuttovirastosta kotiinpaluuvirasto
Viikon suosituimmat

Halla-aho: Perussuomalaisten maahanmuuttokritiikki muuttunut valtavirraksi – ilman että kukaan myöntää sitä
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho arvioi Suomen Uutiset perusasiaa -ohjelman tuoreessa jaksossa länsimaiden tilannetta, maahanmuuton seurauksia ja sitä, miksi hänen vuosikymmeniä sitten esittämänsä huomiot ovat vasta nyt nousseet poliittiseen valtavirtaan.

Muslimipuolue uhkailee ruotsidemokraatteja: ”Älkää koetelko kärsivällisyyttämme”
Ruotsidemokraatit ilmoitti kesäkuun alussa haluavansa totaalisen huivikiellon maan julkisille paikoille. Burka ja niqab eli ”islamistiset vaatekappaleet” joutivat jo aiemmin puolueen kieltolistalle. Islam-puolue Nyansin puheenjohtaja repi viimeisimmästä kannanotoista pelihousunsa ja uhkailee jo avoimesti ruotsidemokraatteja.

Helsinki Pride vaatii työntekijöiltä vaikenemista kovemmin kuin moni turvallisuusviranomainen – Antikainen: Valtionavustukset jäädytettävä ja yhteistyö katkaistava
Kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii, että STEA keskeyttää Helsinki Pride ry:n valtionavustukset ja Kela katkaisee yhteistyönsä järjestön kanssa.

Helsingissä käytettiin satoja miljoonia euroja pyöräilyyn – mutta buumi jäi tulematta
Helsinki on käyttänyt lähes 200 miljoonaa euroa pyöräilyinfrastruktuuriin. Tuore väitöstutkimus Helsingin yliopistosta osoittaa, että rahat eivät ole muuttaneet kaupunkilaisten liikkumistottumuksia.

Autot ja asunnot paloivat Belfastissa – turvapaikanhakijan tekemä raaka puukkohyökkäys raivostutti britit
Henkilöautot, bussit ja asunnot paloivat soihtuina yössä, kun raaka veitsihyökkäys kärjistyi katuväkivallaksi eri puolilla Pohjois-Irlantia. Belfastissa tapahtunut puukotus oli saanut ihmiset suunniltaan. Sudanilaismies viilteli hirvittävästi uhriaan keittiöveitsellä ja kuvat sosiaalisessa mediassa kiihdyttivät kansalaiset raivoon.

Taiteilijat valtiolle kuukausipalkkaisiin töihin, ehdottaa vasemmistoliitto – veronmaksajien rahoilla tietysti
Vasemmistoliiton europarlamentaarikot ehdottivat viikonloppuna kuorossa perustuloa taiteilijoille. Tuki tälle punavihreiden perinteiselle äänestäjäkunnalle olisi esimerkiksi 1 300 euroa kuussa. Päälle omat tienestit. Taiteilijaksi saattaisi tällä kurin ilmoittautua moni ihan tavallinenkin taivaanrannan maalari.

Vihervasemmiston mukaan kansalaisuuskoe aiheuttaa psykologista stressiä maahanmuuttajille – Koponen: ”Edes oma mielikuvitus ei olisi riittänyt tuollaiseen selitykseen”
Eduskunta hyväksyi keskiviikkona kansalaisuuslain kolmannen kiristyspaketin. Lain myötä kansalaisuuden vaatimuksiin tulee kansalaisuuskoe. Vasemmisto-opposition perustelut uudistuksen vastustamiselle hämmentävät perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koposta.

STEA-avustusten saamisten ehdot kiristyvät – Rydman: Avustuksia ei myönnetä varakkaimmille järjestöille eikä rajattujen identiteettiryhmien tukemiseen
Sosiaali‑ ja terveysministeriö leikkaa STEA‑avustuksia rajusti vuodelle 2027, ja järjestöt joutuvat kilpailemaan noin kolmanneksen pienemmästä potista. Perussuomalainen sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman linjaa, että avustuksia suunnataan jatkossa vain toimintaan, joka tuottaa todennettua hyötyä ja keskittyy aitoon kohtaavaan työhön. Järjestöt, jotka keskittyvät vaikuttamistyöhön, neuvontaan tai rajattuihin identiteettiryhmiin, jäävät ilman tukea.

Mäkelä: Perussuomalaisten pitkään peräänkuuluttamat uudistukset toteutuvat
Perussuomalaisten pitkä ja johdonmukainen työ Suomelle elintärkeiden uudistusten toteuttamiseksi on tuottanut tulosta myös vuonna 2026. Kiristyksiä on tullut muun muassa maahanmuuttoon ja vankeusrangaistuksiin, minkä lisäksi hallitus on korjannut ennätysmäärän edellisten hallitusten tekemiä, Suomea heikentäviä päätöksiä.

Vihreät syyttää hallitusta sateenkaari-ihmisiin ja maahanmuuttajiin kohdistuneista järjestöleikkauksista – Lehtinen: ”Kaksisuuntainen kotoutuminen” ei kuulu valtion ydintehtäviin
Vihreät julkaisi omalla somekanavallaan kuvan, jossa he syyttivät hallitusta järjestöavustusten leikkaamisesta vähemmistöiltä, sateenkaari-ihmisiltä, perheiltä ja maahanmuuttajilta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää














