

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Ruotsin hallitus haluaa maassa laittomasti piileskelevät sadat tuhannet ulos maasta – vihervasemmisto ja liittoaktivistit vastustavat
Tavalla tai toisella jalkansa hyvinvointivaltion oven väliin saanut ei kernaasti palaa kotiseutunsa kurjuuteen. Tavallinen syy maassa piileskelyyn on turvapaikkahakemuksen hylkääminen. Ruotsissa laittomia maassa oleskelijoita on sadoin tuhansin ja nyt heidät halutaan päivänvaloon ynnä ulos maasta. Punavihreä oppositio ja vihreät vastustavat.
Maahanmuuttoministeri Johan Forssell johtaa uunituoretta valtioneuvoston työryhmää, jonka tehtävänä on yhdistää eri hallinnonalat taistelussa varjoyhteiskuntia vastaan. Yhdessä toimien maassa luvatta piileskelevien löytäminen on tehokkaampaa, kuin kaikkien erikseen huiskiessa.
Viranomaisia pakoilevien piileskelijöiden löytäminen tärkeätä siksi, että he joutuvat turvattoman asemansa takia helposti hyväksikäytetyksi ja mahdollisesti myös rikosten poluille. Sen lisäksi, ettei heillä ole oikeutta olla maassa.
– On myös heitä, jotka voivat olla turvallisuusuhka, Forssell muistuttaa Dagens Nyheterissä.
Orjatyövoimalla poljetaan palkkoja
Kenelläkään ei ole tarkkaa lukua siitä, kuin monta ihmistä oleskelee Ruotsissa laittomasti. Veroviraston arvion mukaan heitä on 107 000–185 000 henkilöä, joista noin 50 000 on maassa tilapäisesti.
– Minusta on perusteltua olettaa, että maassa oleskelee luvatta satojatuhansia ihmisiä, Forssell arvioi itse.
Maassa laittomasti oleskelevat joutuvat tukien puutteessa tekemään mitä tahansa töitä henkensä pitimiksi. He muodostavat merkittävän osan ”pimeästä työvoimasta”, joiden palkkoja polkemalla ja lakisääteiset velvollisuudet unohtamalla sahataan rehellisen, veronsa maksavan työntekijän olemisen ja elämisen mahdollisuuksia.
Viranomaisille tiedonantovelvollisuus
Ensimmäisessä vaiheessa ministeriryhmä aikoo antaa osalle viranomaisista määräyksen kerätä tietoa, jota kullakin on oman hallinnonalansa piiriin kuuluvista henkilöistä.
Forssell toivoo myös, että eri toimijat kansalaisyhteiskunnassa osallistuisivat selvitystyöhön vapaaehtoisesti. Marras-joulukuun vaihteessa ruotsidemokraattien tukemalta hallitukselta on vielä tulossa selvitys julkisen sektorin työntekijöiden ja viranomaisten tiedonantovelvollisuudesta.
“Ilmiantolaki” kuohuttaa ammattiliittoja
Pari viikkoa sitten hyvinvointialan ammattiliitot ja punavihreät oppositiopuolueet kokoontuivat mielenosoitukseen. Osa työntekijöistä on tuohduksissaan siitä, että selvitys johtaa siihen, mitä oppositio kutsuu “ilmiantolaiksi”.
Opettajat ja hoitohenkilökunta voisivat liittoaktiivien mukaan joutua velvollisiksi etsimään ja antamaan tietoja oppilaista ja potilaista, joiden he epäilevät olevan Ruotsissa ilman lupaa.
– Joillakin on naiivi toivo siitä, että turvapaikkahakemukseensa kielteisen päätöksen saanut voisi jäädä maahan, jos pystyy piileskelemään täällä, näpäyttää Forssell yhteistyöhaluttomia.
Ministeristä on täysin kohtuutonta, että poliisi ja Maahanmuuttovirasto eivät voi toimeenpanna karkotuksia, koska niiltä puuttuu muiden viranomaisten hallussa olevaa tietoa.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- ilmiantolaki tiedonantovelvollisuus ruotsidemokraattien tukema hallitus punavihreä oppositio Johan Forssell kansalaisyhteiskunta pimeä työvoima turvallisuusuhka laittomasti maassa oleskelevat karkotukset kielteinen turvapaikkapäätös Paperittomat
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turvapaikkajärjestelmästä on tullut elintasosiirtolaisuuden kanava – ”Vanhentuneita sopimuksia ja kansainvälistä lainsäädäntöä pakko uudistaa radikaalisti”

Tanskan maahanmuuttoministeri: Onneksi Suomi taistelee laitonta siirtolaisuutta vastaan

Kansanedustaja Maria Ohisalo vaatii uusia reittejä humanitaariselle maahanmuutolle – sisäministeri Rantanen torppaa vihreät haihattelut

Perussuomalaiset vaatii: EU-turvapaikkapolitiikassa siirryttävä Ruanda-malliin – työperäinen maahanmuutto pidettävä kansallisissa käsissä

Somalian presidentti Berliinissä: ”Kaikki somalialaiset voivat palata kotimaahansa”
Jokaisella somalialaisella on kotimaa. Kaikki voivat palata takaisin. Se ei ole mikään ongelma, vakuutti Somalian presidentti Hassan Sheikh Mohamud Berliinissä liittokanslerinvirastossa pidetyssä tiedotustilaisuudessa.
Viikon suosituimmat

Purra: Toimeentulotuki on pakko korjata – ”Ei kannusta töihin”
-Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde, perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra kirjoittaa.

Tiiliskivi poliisia päin ja ”Kuole poliisi!” -huutoja Helsingissä – Antikainen: Kasvojen peittäminen julkisella paikalla kiellettävä
Kuten aiempinakin vuosina, myös tämän vuoden itsenäisyyspäivänä Helsinki ilman natseja -mielenosoituksessa esiintyi väkivaltaisuuksia. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen katsoo, että tapaukset osoittavat äärivasemmistolaisten mielenosoitusten muodostavan vuosittaisen, ennakoitavissa olevan uhan viranomaisille ja muille mielenosoittajille.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Maa- ja metsätalousvaliokunta muuttaa metsästyslakia – susijahti alkaa ja suurpetopolitiikka kiristyy
Suden kannanhoidollinen metsästys on pian todellisuutta Suomessa. Eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunta sai tiistaina 9. joulukuuta valmiiksi mietintönsä metsästyslain muuttamisesta. Valiokunta ehdottaa säännöstä suden ympärivuotisesta rauhoituksesta poistettavaksi metsästyslaista. Valiokunnan perussuomalaiset pitävät muutosta välttämättömänä.

Myös Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen haluaa nyt korjata ulkomaalaisia opiskelijoita koskevaa lakia
Sanna Marinin hallituksessa työministerinä toiminut Tuula Haatainen myöntää nyt, että edellisen hallituksen laatima laki on korjauksen tarpeessa.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Koponen: Marinin hallitus loi maahanmuuttomonsterin, joka johti ulkomaalaisiin opiskelijoihin ruokajonoissa
Agenttitoimistot rekrytoivat osin valheellisin perustein Suomeen massamäärin ulkomaalaisia opiskelijoita. - Lopputuloksena suurten kaupunkien ruokajonot ovat täyttyneet näistä kansainvälisistä osaajista, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen.

Eduskunta hyväksyi lukuvuosimaksut ulkomaisille toisen asteen opiskelijoille – Vigelius: ”Suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle”
Tänään eduskunta hyväksyi äänin 131-42 lakiesityksen lukuvuosimaksuista toisen asteen ulkomaalaisille opiskelijoille. Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius pitää lakimuutosta onnistuneena ja kohtuullisena, sillä suomalainen koulutus ei voi olla maksuton koko maailmalle. Keskustan vastahakoisuus maahanmuuton järkevöittämiseen sen sijaan ihmetyttää Vigeliusta.

Kansanedustaja lyttää komission ja Henna Virkkusen jättisakot X-alustalle
Kansanedustaja Onni Rostila pitää komission asettamia X:n sakkoja epäilyttävinä ja vaarallisina. Rostila kirjoittaa X:ssä, etteivät väitetyt syyt vakuuta häntä
Uusimmat

Perussuomalaisten puoluevaltuuston kokous – katso suora lähetys

Elinkeinoministeri Puisto: Työ turpeen puolesta etenee

Milan Jaff karkotettiin Suomesta – ”Tervemenoa”
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää











