
MATTI MATIKAINEN
Rydman: Helsingistä tehtävä jälleen turvallinen – ”On luovuttava politiikasta, joka karkottaa pääkaupungista hyvät veronmaksajat ja täyttää sen väkivaltaisilla jengeillä ja islamistisaarnaajilla”
Helsingin pormestariksi pyrkivä elinkeinoministeri Wille Rydman haluaa palauttaa pääkaupunkimme takaisin tunnollisille työssäkäyville ihmisille ja uutterille yrittäjille. - Helsinki kuuluu niihin alueisiin maassamme, jotka eniten kärsivät vääränlaisesta maahanmuuttopolitiikasta, Rydman sanoo.
Elinkeinoministeri Wille Rydman tavoittelee Helsingin pormestariutta ensi kevään kuntavaaleissa, ja samalla tuntuvaa muutosta nykymenoon – työssäkäyvien rehtien kaupunkilaisten parhaaksi.
Helsingin yleinen johtaminen on kuluneella nelivuotiskaudella ollut anteeksiantamattoman leväperäistä, ja kaupunki on tehnyt kertakaikkisen väärää ja kaupunkilaisille vahingollista politiikkaa. Erityisesti se on näkynyt kaupunkisuunnittelussa, Rydman sanoo.
– Helsingin kaupunkisuunnittelua eivät enää aikoihin ole ohjanneet kaupunkilaisten tarpeet, liikenteen sujuvuus, keskustan saavutettavuus tai lähiöiden viihtyisyys. Sitä on ohjannut ideologinen autoiluvastaisuus ja urbaanivihreä ahtaan ja ylitiiviin asumisen kaupunki-ihanne.
– Tämä kaupunki hukuttaa satoja miljoonia euroja runsaan kilometrin mittaiseen siltaan, joka kuitenkaan ei ole autoliikenteen käytettävissä. Tämä kaupunki pitää pyöräilijöitä niin avuttomina, että se haluaa käyttää miljoonia rakentaakseen meren päälle erilliset pyöräilysillat, jotta kukaan ei vain joutuisi polkemaan ylämäkeen.
Helsingin Esplanadien surullisenkuuluisan kävelyalueen laajennuskokeilun tuloksena Helsinki päällysti asfaltilla historiallisesti arvokkaita nupukiviä.
– Tämä kaupunki käyttää miljoonia päällystääkseen mukulakivet asfaltilla ja repiäkseen asfaltin sitten jälleen mukulakivien päältä pois. Tämä kaupunki sulkee kadut keskustassa ja tukkii kaupungin sisääntuloväylät ja ihmettelee sitten, miksi keskusta näivettyy ja liikkeet lopettavat toimintansa.
Kokoomusta äänestämällä saa vihreää kaupunkisuunnittelua
Paradoksaalista kyllä, tätä vihreän sinnemäkeläistä kaupunkisuunnittelua on saanut äänestämällä kunnallisvaaleissa kokoomusta, Rydman sanoo.
– Kokoomus on kyllä pitänyt paikkansa kaupungin suurimpana puolueena ja saavuttanut siten pormestaripuolueen aseman, mutta tämän seurauksena on ollut se, että toisiksi suurimman puolueen aseman turvin vihreät on saanut pitää kaupunkiympäristöstä vastaavan apulaispormestarin paikan.
– Tuota kaupunkiympäristöstä vastaavan apulaispormestarin paikkaa vihreät on käyttänyt täysimääräisesti oman ideologiansa mukaisen liikennesuunnittelun ja kaavoituksen ajamiseen. Usein kaikki tämä on tapahtunut myös kokoomuksen suopealla myötävaikutuksella, vaikka moni kokoomuksen äänestäjä on todennäköisesti vaaliuurnilla luullut valitsevansa juuri päinvastaista. Nykyinen pormestari Juhana Vartiainen palkkasi vihreitä edustavan Mikko Kiesiläisen jopa avustajakseen.
Mitä tulee nykyiseen kaavoitukseen ja kaupunkisuunnitteluun, löytävät nykyisten pormestaristopuolueiden intressit toisensa irvokkaalla tavalla, Rydman sanoo.
– Vihreät pitävät mahdollisimman ahdasta, tiivistä ja kaupunkikuvaltaan ankeaa rakentamista ekologisena ja siten tavoiteltavana päämääränä. Poliittinen vasemmisto taas toivoo noihin kaupungin vuokra-asuntoihin asettuvan heidän potentiaalisia äänestäjiään, nykyisin useimmiten siis lähinnä maahanmuuttajia. Kokoomukselle taas sopii se, että heitä lähellä olevat ja usein vaalirahoittajinakin toimivat rakennusliikkeet saavat itselleen uusia urakoita.
Maahanmuuttajajengit hallitsevat lähiöitä
Helsinki kuuluu niihin alueisiin maassamme, jotka eniten kärsivät vääränlaisesta maahanmuuttopolitiikasta, Rydman sanoo.
– Tämän kaupungin gettoutumiskehitys on jo täydessä käynnissä. Maahanmuuttajavaltaisissa vuokrataloissa vain harvan äidinkieli on enää suomi tai ruotsi. Ne syntyperäiset suomalaiset, jotka pystyvät, muuttavat noista lähiöistä pois. Jäljelle jää kasautuvia ja yhä vain pahenevia sosiaalisia ongelmia.
– Yhä enenevässä määrin lähiöitämme ovat alkaneet hallita maahanmuuttajavaltaiset nuorisojengit. Lapsilta ryöstetään vaatteita, rahaa ja puhelimia. He joutuvat väkivallan ja sosiaalisissa medioissa jaettavien nöyryytysvideoiden uhreiksi. Kaikelta tältä ummistaa kaupungin johto silmänsä ja tyytyy horisemaan monikulttuurisuuden auvosta liturgioita, joilla ei ole mitään kosketuspintaa tosimaailman kanssa.
Osa pääkaupunkiseudun kouluista on jo niin maahanmuuttajavaltaisia, ettei opetuksesta tule mitään, Rydman huomauttaa.
– Ei ole yksinkertaisesti yhteistä kieltä. Kouluissa aikaa menee käytöshäiriöiden, kulttuurierojen ja ylittämättömien kielimuurien selvittämiseen. Oppilaat oppivat yhä vähemmän, ja aikanaan niin juhlittu koulujärjestelmämme on yhä enemmän vain muisto entisestään.
– Eikä se jää tähänkään. Kaupungin hämäriin kerhotiloihin on alkanut pesiytyä kummallisia salamoskeijoita, joissa saarnataan radikaali-islamistista ideologiaa ja kiihotetaan maahanmuuttajia vihaan suomalaista yhteiskuntaa kohtaan. Itäkeskuksessa pystytetään jo aivan häpeämättä julkisia kylttejä, joissa ohjeistetaan naisia pukeutumaan sharia-lain säännösten mukaisesti. Ne poliitikot, jotka juuri tällaista maahanmuuttoa ovat edistäneet, tuntuvat olevan vilpittömän hämmästyneitä näistä oman politiikkansa seurauksista.
Helsingin pitää mahdollistaa arjen tarpeita
Helsingin pormestariksi pyrkivä elinkeinoministeri Rydman haluaa palauttaa pääkaupunkimme takaisin tunnollisille työssäkäyville ihmisille ja uutterille yrittäjille.
– On aika äänestää Helsinki takaisin niille perheille, jotka haluavat lastensa voivan kasvaa turvallisessa ympäristössä. On aika äänestää Helsinki takaisin arjen tarpeiden mahdollistajaksi. Tämän kaupungin on oltava helsinkiläisten koti, ei urbaanivihreän ja monikulttuurisen yhteiskuntautopian villi kokeilukenttä todellisuudesta vieraantuneille paikallispoliitikoille.
– On aika tehdä Helsingistä jälleen saavutettava. Kaupunki, jossa keskustaan pääsee sujuvasti kaikilla liikennevälineillä. Elinvoimainen pääkaupunki, jossa liiketoiminta kannattaa myös kaupungin keskustassa. Kaupunki, johon halutaan tulla sen sijaan, että jätetään tulematta, kun se on jo tehty liian vaikeaksi.
Rydman haluaa tehdä Helsingistä jälleen myös viihtyisän kaupungin.
– On aika tehdä Helsingistä jälleen kaunis. Kaupunki, joka ei rakenna joka ainutta kulmaansa täyteen. Kaupunki, joka hengittää ja jossa on tilaa olla ja nauttia. Kaupunki, joka rakentaessaan tekee sen kauniisti ja ikuisia arkkitehtonisia kauneusarvoja kunnioittaen. Kaupunki, joka ei tärvele historiaansa sieluttomilla laatikkotaloilla vaan pikemminkin uskaltaa rohkeasti ottaa mallia siitä, mikä edeltävien sukupolvien arkkitehtuurissa silmiämme yhä tänä päivänä viehättää.
Lasten turvallisuus asetettava monikulttuurihaaveiden edelle
Helsingistä on tehtävä jälleen turvallinen, Rydman sanoo. Tehtävä edellyttää sitä, että on luovuttava politiikasta, joka karkottaa pääkaupungista hyvät veronmaksajat ja täyttää sen väkivaltaisilla jengeillä ja islamistisaarnaajilla.
– On asetettava lasten ja koululaisten turvallisuus tosiasioilta silmänsä ummistavan monikulttuurisuushaaveilun edelle.
– On aika tehdä Helsingistä jälleen sivistynyt. Ja sivistys, se on menneen tuntemusta, perinteen arvostamista ja niiden kulttuuristen arvojen rakastavaa vaalimista ja uusille sukupolville välittämistä, jotka me olemme meitä edeltäneiltä polvilta saaneet. Sivistynyt Helsinki vaalii ja edistää kulttuuriansa, ei revi sitä alas ja korvaa sitä jollain vieraalla.
Mikään edellä sanotusta ei onnistu ilman perussuomalaisten tuntuvaa vaalivoittoa ensi kevään kuntavaaleissa, Rydman muistuttaa.
– Perussuomalaiset on ainut puolue, joka voi saada aikaan sen muutoksen, jota tämä kaupunki tarvitsee.
Käsillä on mahdollisuus muutokseen
Harva kaupunki Suomessa on kärsinyt punavihreän kokeilupolitiikan seurauksista yhtä paljon kuin Helsinki, Rydman sanoo. Mahdollisuus kuitenkin on olemassa.
– Tässä kaupungissa on valtavasti sitä väkeä, joka haluaa muutosta nykymenoon. Heidät on saatava oivaltamaan, että vastaus löytyy vain ja ainoastaan perussuomalaisista.
– Politiikka on vakuuttamista. Kun me uskomme siihen, että meistä on voittamaan nämä vaalit, me onnistumme kyllä saamaan muutkin uskomaan menestykseemme. Ja usko: se tarttuu. Lopulta se näkyy myös vaaliuurnilla. Minä uskon, että meistä on voittamaan nämä vaalit – myös Helsingissä. Laitan itseni täysillä likoon tämän yhteisen tehtävämme puolesta, kun olette antaneet minulle kunnian toimia pormestariehdokkaananne.
SUOMEN UUTISET
Lue myös
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Mikko Kiesiläinen pormestariehdokas kaupunkisuunnittelu katujengit asuminen ja liikkuminen veronmaksajat Muuttoliike Kuntavaalit Wille Rydman Juhana Vartiainen Turvallisuus vihreät Helsinki maahanmuutto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Pormestariehdokas Wille Rydman Helsingin Uutisissa: Tavallisen helsinkiläisen arki ei ole ollut kaupungin päätöksenteon johtotähti enää aikoihin
Viime vuosikymmenellä Helsingin tavoitteena oli olla ”maailman toimivin kaupunki”. Ainakaan enää se ei sitä ole, kirjoittaa perussuomalaisten pormestariehdokas Helsingissä, elinkeinoministeri ja kaupunginvaltuutettu Wille Rydman Helsingin Uutisten kolumnissaan.

Perussuomalaiset valitsi Wille Rydmanin pormestariehdokkaakseen Helsinkiin
Elinkeinoministeri Wille Rydman on valittu Helsingin pormestariehdokkaaksi, kertoo perussuomalaisten Helsingin piiriyhdistys.

Väestökello näyttää, miten ulkomaalaistaustaisten ihmisten osuus vauhdilla kasvaa Suomessa: Nykytahdilla joka neljäs helsinkiläinen on vieraskielinen jo vuonna 2038
Ajatuspaja Suomen Perustan tänään julkaisema vaestokello.fi-palvelu kuvaa maahanmuuttajataustaisten ihmisten osuutta Suomessa. Pääkaupunkiseudulla vieraskielisten ihmisten osuus kasvaa kiihtyvää tahtia.

Yrittäjät ovat erittäin pettyneitä Helsingin päättäjien viherkokeiluihin – ydinkeskusta näivettyy ja yritykset kärsivät
Helsingin päättäjien Esplanadi-kokeilu lisäsi kävely- ja pyöräilyalueiden määrää ja muutti autoilijoiden väylät yksikaistaisiksi. Nyt ydinkeskustan liikenne on sekaisin ja yritykset menettävät asiakkaita.

Pääkaupungin liikenne kaaoksessa – vihreiden kuntapoliitikko sanoi sen suoraan: ”Vihreät on alusta saakka ollut yksityisautoilun vastainen liike”

Kokoomuspormestari Vartiainen möyläytti: Ei halua hoitajille lisää palkkaa – tahtoo alalle halpatyövoimaa Filippiineiltä
Viikon suosituimmat

Viraalivideo Minnesotan somalien päivähoitobisneksistä on saanut yli 110 miljoonaa katsojaa – valtamedia vaikenee
Nuori tubettaja lähti kameran kanssa kiertämään Minnesotan suurimman kaupungin päiväkoteja ihmetellen, että miksi ovet eivät aukene hänelle. Lapsia ei näkynyt missään, vaikka monissa kohteissa piti olla päiväkoti, jossa hoidetaan päivittäin sataa lasta ja joka saa siitä hyvästä miljoonatuet vuodessa. Paljastusvideo on saanut somessa valtavasti katsojia, mutta vasemmistolainen valtamedia vaikenee siitä visusti.

Veronmaksajilta miljoonia somali- ja monikulttuuriyhdistyksille STEA:n kautta – rahojen käyttö pitkälti salattu, julkisuus puuttuu
Somali- ja monikulttuuriyhdistyksille on jaettu vuosikausia huikeita summia, jotka nousevat useisiin miljooniin euroihin. Avustusten saajien joukossa on vuodesta toiseen samoja yhdistyksiä, joiden toiminnasta tiedetään joko vähänlaisesti tai ei mitään. Perussuomalaisten helsinkiläinen varavaltuutettu Mika Merano esittää julkista tukea saaville yhteisöille lisää velvollisuuksia avata rahankäyttöään – tai vaihtoehtoisesti rahahanat kokonaan kiinni.

Onni Rostila: Minnesotan somalien massiivinen tukihuijaus paljastaa länsimaisen liberalismin sokean pisteen
Minnesotassa paljastuneet miljardiluokan tukihuijaukset ovat saaneet Onni Rostilan pohtimaan sitä, miten tällainen toiminta on ollut mahdollista. Vastaus liittynee siihen, että etniset ryhmät saapuvat uusiin kotimaihinsa ryhminä, eivät yksilöinä. - Valtakulttuuriin sopeutumiseen ei ole painetta, kannusteita eikä halua, Rostila toteaa.

Kotiavustaja raiskasi 100-vuotiaan – välttyi karkotukselta, koska siteet Ruotsiin ovat ”liian vahvat”
Monesti tuomittu rikollinen työskenteli kotiavustajana ja raiskasi ainakin yhden vanhuksen työssä ollessaan. Irakilaismies ehti jäädä sairauslomallekin, ennen kuin yhteiskunta havahtui rikoksiin. Mies sai vankeustuomion raiskauksesta mutta aiemmistakin tuomioista huolimatta välttyi karkotukselta, koska hänen siteensä Ruotsiin "painoivat enemmän".

Italialaisten palestiinalaisille lahjoittamat avustukset menivätkin terroristeille – Rydman: ”Kukapa olisi arvannut”
Italialaisten lahjoitukset humanitaariseen apuun päätyivätkin Hamasin terroristeille, Helsingin Sanomat kertoo. HS:n mukaan Italian viranomaiset ovat pidättäneet useita ihmisiä epäiltyinä terroristijärjestö Hamasin rahoittamisesta hyväntekeväisyysjärjestöjen kautta.

Helsingin yliopiston kunniatohtori on poliisin vanha tuttu – sai syytteen niskoittelusta Elokapina-mielenosoituksessa
Ruotsalainen vasemmistoaktivisti Greta Thunberg on syytteessä niskoittelusta poliisia vastaan. Syyte koskee Helsingissä kesällä 2024 järjestettyä Elokapinan mielenosoitusta, jossa poliisi kantoi mielenosoittajia pois ajoradalta. Vastikään Thunberg on myös jäänyt poliisin haaviin muun muassa Lontoossa.

Kilpahiihtäjän mielestä Vantaa on jo kuin Mogadishu – poliisikin varoittaa turvattomuudesta, Vantaan kaupunginjohtaja vähättelee
Huippuhiihtäjä Vilma Nissinen kutsuu Vantaan Hakunilaa "Suomen Mogadishuksi". Vertaus ei synny tyhjästä, vaan kokemuksista itäuusimaalaisen alueen muuttuneesta ilmapiiristä. Rohkea vertaus pakottaa tarkistamaan, millaiseksi yksi Suomen nopeimmin kasvavista kaupungeista on muuttunut.

Helsingin yliopiston väitöskirjatutkija lietsoo somessa vallankumousta ja vaatii kapitalistien hävittämistä
Perusuomalaisten ex-kansanedustaja Reijo Tossavainen kummastelee Facebookissa ja viestipalvelu X:ssä leviävää Helsingin yliopiston väitöskirjatutkijan kirjoitusta. Tutkija on kirjoittanut Facebook-sivullaan tekstin, jossa Tossavaisen mielestä käsketään vallankumoukseen. Lisäksi tutkija toteaa eräässä päivityksessään, että Suomen voisi liittää Venäjään.

Valtamedian kaksoisstandardit muokkaavat todellisuutta: Elon Muskin kainalontuuletus oli natsitervehdys mutta muslimipormestarin ei
Perinteisten medioiden toimittajat ahkeroivat viime vuonna päätteet sauhuten tarinoita siitä, kuinka liikemies Elon Musk oli innostunut taistelun tuoksinassa oikomaan kättään ja mukamas tekemään niin sanotun natsitervehdyksen. Kun joku muu tekee vastaavan eleen, vaikenee valtamedia kuin muuri.

Pysyvän oleskeluluvan ehdot kiristyvät loppiaisen jälkeen
Ensi vuoden alussa pysyvän oleskeluluvan edellytyksiä tiukennetaan lakimuutoksilla muun muassa niin, että vaadittavaa yhtäjaksoista oleskeluaikaa pidennetään. Lisäksi hakijalta edellytetään tiukempaa nuhteettomuutta, suomen tai ruotsin kielen taitoa sekä työhistoriaa.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2025

Lue lisää









