

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Sadat tuhannet laittomasti maassa oleskelevat ihmiset ovat muheva kasvualusta järjestäytyneelle rikollisuudelle – ”Siinä maahanmuuttopolitiikkamme noin pääpiirteissään”
Arviot laittomasti maassa olevien määrästä Ruotsissa liikkuvat suurimmillaan 200 000–400 000 henkilön välillä. Pimeä työ nakertaa sopimusyhteiskuntaa, lanaa tietä järjestäytyneelle rikollisuudelle ja johtaa laillisen yhteiskunnan rapautumiseen. Sitä saa mitä tilaa.
Ruotsissa asuu ja elää jopa 400 000 ihmisen näkymätön ihmisjoukko, jota ei virallisesti ole olemassa. Paperiton ja vailla työlupaa vaeltava väki ottaa vastaan mitä hyvänsä työtä ja saa mahdollisen korvauksensa pimeästi. Rinnakkaistyömarkkinoilla poljetaan palkkoja ja työehtoja, eli puolustuskyvytöntä työvoimaa käytetään usein törkeästi hyväksi.
Paperiton eli laittomasti maassa oleva henkilö ei periaatteessa voi avata pankkitiliä tai saada ajokorttia ja terveyspalvelut tökkivät. Laillinen työnteko ei onnistu eikä myöskään opiskelu.
Pimeä työ hyödyttää vain rikollisia
Yksilön lisäksi yhteiskunta ottaa siipeensä, sillä verot ja sosiaaliturvamaksut jäävät pimeästä työstä maksamatta. Laitonta työvoimaa hyödyntävätkin lähinnä järjestäytynyt rikollisuus ja yksittäiset ahneet henkilöt, joiden mahdollisuus välttää lain pitkä käsi ovatkin melkoisen hyvät. Pimeä palkanmaksu luo edellytykset esimerkiksi rahanpesulle.
Ruotsin eri viranomaiset eivät pysty vaihtamaan keskenään tietoja riittävän tehokkaasti, joten laittomuuksien paljastuminen on sattumankauppaa. Vahingossa jäi kiinni tämäkin karkotuspäätöksen saanut ja etsintäkuulutettu henkilö, joka siivosi pimeästi pääministeri Magdalena Anderssonin asuntoa Tukholmassa.
Maahanmuuttopolitiikka pähkinänkuoressa
Yritykset ja työntekijöiden järjestöt ovat vallitsevasta tilanteesta yhtä lailla tuohtuneita, sillä pimeät työmarkkinat kaventavat kaikkien laillisesti toimivien ansaintamahdollisuuksia. Työnantajien Stoppa fusket -nettipalvelua pyörittävä konsultti Anna-Lena Norberg toteaa Expressenin haastattelussa, etteivät työehtosopimukset enää merkitse paljoakaan yksittäisille työnantajille. Hän huomauttaa, että rikollinen toiminta on erityisen suurta aloilla, joilla työskentelee paljon ulkomaista halpatyövoimaa.
– Veroviranomaiset ovat arvioineet, että meillä on täällä satojatuhansia vierastyöläisiä. Sitten meillä on paljon uusruotsalaisia, joiden palkkaaminen ei ole kannattavaa, koska tulee paljon halvemmaksi antaa jonkun ulkomaille rekisteröidyn yrityksen rahdata tänne orjatyöläisiä. Siinäpä maahanmuuttopolitiikkamme noin pääpiirteissään.
Paperittomia jopa 400 000
Maahanmuuttoviraston mukaan 25 000 henkilöä odottaa karkotusta Ruotsista. Suurin osa tapauksista on sellaisia, joiden toimeenpano on syystä tai toisesta keskeytetty. On muitakin tapoja haarukoida paperittomien määrää. Esimerkiksi kouluhallitus on tukenut vuosittain 148–178 kuntaa, jotka ottavat oppilaikseen paperittomien lapsia.
Kolmas tapa laittomasti maassa olevien ihmisten lukumäärän arvioimiseksi on tutkailla aloja, joissa tunnetusti hyödynnetään paljon laitonta työvoimaa. Kun rakennuksilla otettiin käyttöön pakollinen henkilökortti, putosi ilman ruotsalaista henkilönumeroa työskentelevien määrä 100 000 työntekijästä 35 000 työntekijään.
– Arvioisin, että paperittomien määrä on luokkaa 200 000, mutta se voi olla tuplasti enemmänkin, sanoo Jessica Löfström.
Hän vetää entisen turvallisuuspolisi Säpon päällikkö Klas Fribergin kanssa yritystä, joka pyrkii kitkemään laittoman työvoiman käyttöä ja kohentamaan yleensäkin työmarkkinoiden avoimuutta sekä laillisuutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
-  henkilönumero henkilökortti Jessica Löfström Anna-Lena Norberg palkkojen ja työehtojen polkeminen ulkomaisen työvoiman hyväksikäyttö pimeät työmarkkinat karkotettavat Klas Friberg paperiton varjoyhteiskunta pimeä työvoima työlupa järjestäytynyt rikollisuus oleskelulupa Maahanmuuttovirasto
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset tyrmäsi kyselytunnilla hallituksen unelman saada laittomasti maassa olevat jäämään Suomeen: ”Kutsuhuuto haittamaahanmuutolle, joka maksaa miljardeja”

Sisäministeriö antamassa laittomasti maassa oleville oleskelulupia jopa ilman tunnistautumista – ”Suorastaan kutsuu terroristeja ja muita rikollisia käyttämään väylää hyväksi”

Ruotsi haluaa helpottaa rikollisten karkottamista – miksi Suomi ei seuraa Ruotsin tietä tässä?

Antikainen: Yhteiskuntamme turvallisuus on vaakalaudalla – pitkästä laittomasti maassa oleskelusta ei pidä palkita oleskeluluvalla

Kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneet poistettava Suomesta – ”Laittomasti maassa olevia ei tule palkita lain rikkomisesta”

Ruotsi ei haluaisi Ukrainan pakolaisia – Lähi-idästä ja Afrikasta tulevat kelpaavat kyllä

Vieraskielisen väestön kasvu huipussaan, silti ulkomaalaisten ”osaajien” houkutteleminen on yksi kaupungin kärkitavoitteista – PS: ”Espoon ei tarvitse edistää minkäänlaista maahanmuuttoa”

Hallitus lisää taas haitallista maahanmuuttoa: Miksi veronmaksajan pitää tämäkin kustantaa?

Perussuomalaiset: Koko kotoutumisselonteko perustuu virheellisiin väittämiin – Suomen siirryttävä kotouttamisesta kotiuttamiseen
Viikon suosituimmat

Teemu Keskisarja: Totuus kansanedustajien laiskottelusta, josta media vaikenee

Ideologinen pakkoruokinta alkaa vuonna 2026 – Antikainen: Helsinki kieltää lihan lapsilta
Helsingin kasvatuksen ja koulutuksen toimialan viisivuotissuunnitelman mukaan kouluissa ja päiväkodeissa ei enää tarjota kinkkuleikkeitä vuodesta 2026 alkaen. Vuoteen 2030 mennessä lihaa olisi tarjolla vain kahdesti viikossa ja joka toinen viikko ainoastaan kerran.

Tanskan suosituin TikTok-tähti muuttaa Syyriaan – sateenkaarilippu lasten koululla oli viimeinen pisara
Tanskan suosituin tiktokkaaja on päättänyt muuttaa pois Tanskasta, koska haluaa lastensa kasvavan paikassa, jonka tavat ja arvot vastaavat hänen omiaan. Viimeinen pisara oli se, kun hän näki sateenkaaren värisiä Pride-lippuja lastensa koulussa. Sellaisessa ympäristössä hän ei halua lastensa kasvavan.

Keskusta ja SDP lakkauttamassa Ivalon yöpäivystyksen – vastoin lakia ja alueellista tasa-arvoa
Keskusta synnytti hyvinvointialueet lakeineen, keskittämisasetuksineen ja rahoitusmalleineen. Nyt sama puolue johtaa Lapin hyvinvointialuetta – ja haluaa lakkauttaa Ivalon yöpäivystyksen. Päätös on räikeässä ristiriidassa sen kanssa, mitä keskusta on julkisuudessa väittänyt puolustavansa.

Päivän Pointti: Helsingin Sanomien pääkirjoitus pyrkii keventämään myymälävarkaiden syyllisyyttä – kauppiaiden huolet jäävät varjoon

Pieleen meni valtamedian ennustus: Javier Milei murskavoittoon Argentiinan vaaleissa
Argentiinan presidentti Javier Milei on johtanut puolueensa murskavoittoon sunnuntain välivaaleissa. Kahden ensimmäisen presidenttivuotensa aikana Milei on toteuttanut radikaaleja menoleikkauksia anarkokapitalismin hengessä. Valtamedia ennusti presidentin uudistusllnjalle mahalaskua vaaleissa mutta toisin kävi.

Vihreät valittelee taksimatkoistaan – Antikainen: ”Uskokaa jo, ettei rajoittamaton maahanmuutto toimi”
Vihreiden kansanedustaja Fatim Diarra on kertonut julkisuudessa joutuneensa useaan otteeseen epäasiallisen kohtelun kohteeksi taksissa. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan viimeinkin Diarra on havahtunut siihen, mistä perussuomalaiset ovat varoittaneet jo vuosia, eli hallitsemattoman maahanmuuton ongelmiin.

”Ovatko konservatiivit tyhmempiä?” – kysyi oppitunnilla oululaisen lukion yhteiskuntaopin opettaja
Perussuomalainen Nuoriso ja Perussuomalaiset Opiskelijat vaativat kriittistä keskustelua suomalaisen koulujärjestelmän vihervasemmistolaistumisesta.

Saksalainen AfD-puolue kasvattaa suosiotaan liittokanslerin ja muiden puolueiden palomuureista huolimatta
Mitä korkeammalle Vaihtoehto Saksalle -puolueen (AfD) suosio kasvaa, sitä kovaäänisemmin vaaditaan sen kieltämistä. Liittokanslerin ja muiden puolueiden boikotoima puolue syyttää hallitusta yrityksestä hiljentää oppositio.

Vuoden 2015 pakolaisvyöryä maksetaan edelleen – HS: Aikuisena saapuneiden saamat tulonsiirrot yli 10 000 euroa vuodessa
Aikuisena Suomeen vuonna 2015 saapuneiden turvapaikanhakijoiden kotoutuminen on enemmän tai vähemmän epäonnistunut. Heistä työllisiä on vain 42 prosenttia ja tukia he saavat keskimäärin yli 10 000 € vuodessa. Helsingin Sanomat on saanut käyttöönsä Valtion taloudellisen tutkimuskeskuksen datahuoneen tekemän analyysin siitä, miten pakolaisryntäyksen myötä oleskeluluvan saaneilla on Suomessa mennyt.















