

Ote Ifon julkaisusta. Tummennus SU:n.
Saksa rakensi strategianuotit koronakriisin hallintaan ja rajoitusten purkamiseen – edellyttävät tilanteen ja vaikutusten jatkuvaa seurantaa
Saksan tunnetuin talousalan tutkimuslaitos IFO-instituutti on laatinut strategian koronaviruksen vaikutusten hallintaan ja rajoitusten purkamiseen. Perusoletuksena on, että yhteiskunnan toiminnoille asetettuja rajoituksia ei voida poistaa nopeasti ja yhdellä kertaa. Rajoituksia tulisi poistaa asteittain ja siinä vaiheessa, kun virustilanne, testit ja tehohoidon kapasiteetti ovat hallinnassa koronaepidemian huipun jälkeen.
Ifon raportin nimi on ”Making the fight against coronavirus pandemic sustainable”. Se julkistettiin 2.4.2020.
IFO-instituutin johtaja on professori Clemens Fuest. Hänen edeltäjä oli hyvin tunnettu Hans-Werner Sinn, joka on vieraillut Suomessa monta kertaa. Strategian laadintaan on osallistunut 14 tutkijaa eri aloilta, kuten lääketiede, psykologia, lakitiede, teknologia ja taloustiede. Kaikki ovat professoreja ja tohtoreita.
Strategia on monivaiheinen ja riskiperusteinen. Siihen sisältyy toimenpiteitä sekä liittovaltion että osavaltioiden tasolla. Perusoletuksena on, että yhteiskunnan toiminnoille asetettuja rajoituksia ei voida poistaa nopeasti ja yhdellä kertaa. Rajoituksia tulisi poistaa asteittain ja siinä vaiheessa, kun virustilanne, testit ja tehohoidon kapasiteetti ovat hallinnassa koronaepidemian huipun jälkeen.
Kriisin hoidossa voi Saksan osavaltioiden ja eri alueiden välillä voi olla merkittäviä eroja. Lisäksi oletetaan, että rokote olisi käytössä aikaisintaan vuonna 2021 ja ehkä vasta sen jälkeen.
Saksan katsotaan hoitaneen koronan vaikutusten lieventämisen ja hallinnan varsin hyvin verrattuna Italiaan, Espanjaan ja Yhdysvaltoihin. Siellä on ollut noin 97 000 tartuntaa, kuolemantapauksia noin 1350. Tartuntojen testaaminen on ollut laajaa. Myös Saksassa oletetaan, että tartuntoja on huomattavasti enemmän kuin testeissä on paljastunut.
Strategiassa on kaksi pääosaa, terveydelliset toimenpiteet ja talouden sekä yhteiskunnan elvyttämisen keinot. Virusten testaamista lisätään huomattavasti ja vasta-ainetestaamiset aloitetaan ja laajennetaan. Jälkimmäisellä selvitetään immuniteetin saaneet. Suojavälineiden, lääkkeiden ja hengityskoneiden tuotantoa ja tarvittaessa ostoja ulkomailta kasvatetaan. Sairaalapaikkoja lisätään. Rakennetaan IT-teknologiaan perustuva koordinaatio- ja suunnittelujärjestelmä koronaviruksen vaikutusten seurantaan.
Talouden ja yhteiskunnan osalta tavoitteena on käynnistää vähitellen tuotannolliset ja palvelujen toiminnot. Erityistä huomiota on kiinnitettävä riskiryhmiin. Toimenpiteet tulee suunnitella ottaen huomioon eri alueet, eri ihmisryhmät, sosiaalisen elämän eri dimensiot ja talouden eri sektorit. Nämä vaativat laajan tilastollisen aineiston keräämistä ja sen analysointia.
Rajoitusten poisto on suunniteltava tarkkaan. Ensin avataan toiminnot vähäriskisillä sektoreilla kuten koulut, päivähoitokodit ja automatisoidut tehtaat. Rajoitusten poistamisessa kärkipäähän tulevat alueet, joissa virus on levinnyt laajalle, koska immuniteetti on niissä kattavampi kuin muualla. Lisäksi avaamisen kärjessä tulisi olla rajoitukset, jotka aiheuttavat suurta psykologista stressiä.
Toiminnot ja yritykset, joissa etätyötä voidaan käyttää paljon, jäävät rajoitusten poistamisen jälkipäähän.
Neljää kriteeriä tulee soveltaa päätettäessä avata toiminnot vähitellen ja riskit huomioon ottaen. Ne ovat:
– infektioriski SARS-CoV-2 tartuttamiseen
– riskit vakavaan Covid-19 tautiin
– talouden ja sosiaalisen elämän merkitys eri alueilla
– mahdollisuus ylläpitää turvatoimenpiteitä.
Tämän strategian toteuttaminen on hyvin vaativaa. Se edellyttää tilanteen ja vaikutusten jatkuvaa seurantaa ja analysointia. On kehitettävä malleja ja ohjelmia vaikutusten ja riskien analysointiin. Talouden aktiviteettia on elvytettävä siten, että ei oteta tarpeettomia terveysriskejä. Kansalaisten perusoikeuksien rajoituksia tulee minimoida.
IFO-instituution strategisessa suunnitelmassa ehdotetaan uuden organisaation Corona Task Force perustamista. Sen jäsenet olisivat eri alojen korkean tason asiantuntijoita. Task Force antaisi suosituksia poliittisille päättäjille eri keinojen käytöstä koronan vaikutusten vähentämiseksi sekä toimenpiteiden järjestyksestä ja ajoituksesta. Liittovaltion tasolla olisi National Task Force ja alueellisella tasolla Regional Task Force-yksiköt. Eri tasojen tulisi toimia läheisessä yhteistyössä. Liittovaltion tasolla on yleinen koordinaatiovastuu.
IFO-instituutin työryhmän ehdottamaa strategiaa ja toimenpiteiden listaa sekä niiden järjestystä kannattaa tutkia huolella Suomessa. Suomessa ei toistaiseksi ole keskusteltu vastaavanlaisen organisaation perustamisesta. Meillä on nyt päätetty perustaa valtioneuvoston kansliaan erityinen seurantaryhmä ja VM:n sekä TEM:n toimesta talouspolitiikan työryhmä, jonka puheenjohtaja on tri Vesa Vihriälä. IFO-instituutin ehdotus menee kuitenkin selvästi pitemmälle ja on kattavampi kuin edellä mainittu Suomen kahden erillisen työryhmän malli.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Kuinka syvä juopa euromaiden välillä on koronakriisin laskun maksusta? – ”Hollanti näyttää keskisormea etelälle”

Apple ja Google yhdessä jäljittämään koronatartuntoja – sovellus annetaan viranomaisten hyödynnettäväksi globaalisti
Viikon suosituimmat

Ruotsille riitti, asumisperusteisen sosiaaliturvan periaate väistymässä – maahanmuuttajilta pois lapsilisät, asumistuet, sairauspäivärahat ja vanhempainrahat
Ruotsin hallitus on ottamassa rohkeaa askelta, josta Suomessa vasta keskustellaan: maahanmuuttajat eivät enää saa automaattisesti täyttä sosiaaliturvaa. Järjestelmään pääsee vasta riittävän oleskeluajan tai työrupeaman jälkeen. Uudistus astuu voimaan vuoden 2027 alusta.

Kolumni: Seta on totalitaarinen järjestö
Jääkiekkoilija Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pukemasta Pride-paitaa TPS:n pelissä, koska ei halua julkisesti tukea Pride-ideologiaa. Turun Setan paikallisjohto ilmoitti, että Savinaisen ei olisi pitänyt edes pelata, kun hän ei suostunut käyttämään Pride-paitaa. Samalla Seta julkaisussaan valitti sitä, että Suomen syrjintälainsäädäntö estää tällaisen sivuuttamisen. Ajatus on pysäyttävä. Ihminen pitäisi sulkea ulos työtehtävästään siksi, että hän ei suostu julkisesti osoittamaan ideologista uskollisuutta Pridelle, kirjoittaa Perussuomalaisen Nuorison 1. varapuheenjohtaja Jyri Tallgren.

Sofia Virran somessa TPS-hyökkääjään kohdistama painostus ei tuottanut tulosta – Virta saikin itse lähteä TPS:n hallituksesta, TPS korostaa, että organisaation ei tulisi kääntyä pelaajiaan vastaan
Vihreiden puheenjohtajalle Sofia Virralle tuli tänään lähtö TPS:n hallituksesta. Taustalla on Virran eilinen yritys hiillostaa epäsuorasti TPS:n hyökkääjää Veli-Matti Savinaista, joka kieltäytyi käyttämästä Pride-paitaa kiekkokaukalossa. Sofia Virran painostusyritys johti kuitenkin siihen, että TPS ensin julkaisi eilen illalla julkisen anteeksipyynnön Savinaiselle. Tänään aamupäivällä TPS tiedotti, että Sofia Virta ei enää jatka TPS:n hallituksessa.

Turun Seta väläyttää lakimuutosta vastatoimena jääkiekkoilijalle, joka kieltäytyi pelaamasta Pride-väreissä
Pride-teemapelipaidasta henkilökohtaisen vakaumuksensa vuoksi kieltäytyneen jääkiekkoilija Veli-Matti Savinaisen tapaus on ollut viikonlopun keskustelunaihe. Savinaisen Pride-nihkeys poiki saman tien voimakkaan reaktion Setalta, cancelointiyrityksen ja jopa vihjailua lakimuutoksista. Vihreän puolueen puheenjohtajalla Sofia Virralla näyttäisi myös olevan oma roolinsa tapahtumien taustalla.

Hallitus teki lopun miljonääri‑Vesterbackan bisneksestä ulkomaalaisilla nuorilla – yhtiö ajautuu konkurssiin
Pelibisneksillä aiemmin menestyneen Peter Vesterbackan Finest Future ‑yhtiö on konkurssimenettelyssä muun muassa maksamattomien työeläkevakuutusmaksujen vuoksi. Yhtiön keskeinen liikeidea on ollut ulkomaalaisten opiskelijoiden rekrytointi maksua vastaan suomalaisiin lukioihin.

Lähihoitaja Mira: SDP:n ajatus vain yhdestä suomalaisesta hoitajasta hoivaosastolla on täysin järjetön
Lähihoitajana vajaat 10 vuotta toiminut Mira tyrmää SDP:n kansanedustaja Nasima Razmyarin ehdotuksen siitä, että hoivatyöpaikoilla riittäisi yksi suomalainen hoitaja ja muut voisivat olla ulkomaalaisia. Työssään ympärivuorokautisen tehostetun palvelun asumisyksiköissä Mira on nähnyt lukuisia vaaratilanteita johtuen ulkomaalaisten hoitajien puutteellisesta kielitaidosta.

Bergbom TPS:n kohuottelusta: ”Seta ja Sofia Virta, jättäkää Veli-Matti Savinainen rauhaan”
TPS:n SM-liigaottelussa syntyi viikonloppuna kohu, kun kokenut hyökkääjä Veli-Matti Savinainen kieltäytyi pelaamasta Pride-teemapelipaidassa. Perussuomalaisten eduskuntaryhmän 2. varapuheenjohtaja Miko Bergbom muistuttaa, että työntekijällä on Suomessa oikeus kieltäytyä poliittisesta tai ideologisesta toiminnasta työpaikallaan.

Rostila pöyristyi vaatimuksista syrjiä kultaleijonaa: Yrittääkö Seta tehdä toisinajattelijoista lainsuojattomia?
Perussuomalaisten kansanedustaja Onni Rostila tyrmää Turun seudun Setan kommentin Veli-Matti Savinaisen pelipaitakohusta.

Ex-valtiovarainministeri Suvi-Anne Siimes: Maahanmuuttajilla liian helppo tie Kelan eläkkeille
Työeläkevakuuttajien etujärjestön Telan väistyvä toimitusjohtaja, valtiovarainministerinäkin toiminut Suvi-Anne Siimes moittii Helsingin Sanomien haastattelussa että maahanmuuttajat pääsevät liian helposti Kelan eläkejärjestelmän piiriin. Hän näkee tämän ongelmana, joka rasittaa Suomen sosiaaliturvajärjestelmää ja uhkaa sen kestävyyttä pitkällä aikavälillä.

Koposelta aloite eduskunnassa: Kansaneläke ja takuueläke poistettava maahanmuuttajilta
Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen on jättänyt eduskunnalle toimenpidealoitteen, jossa esitetään kansaneläkkeen ja takuueläkkeen poistamista maahanmuuttajilta.
Uusimmat

PS-Nuoriso: Kelan maksamat eläkkeet poistettava maahanmuuttajilta

Vigelius: Nykyfeminismillä tuskin ehkäistään yhtäkään raiskausta
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 4/2025

Lue lisää











