

LEHTIKUVA
Saksalaismedian uskottavuus koetuksella – kiistää salailevansa tietoja turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista
Saksan mediaa on alettu epäillä tarkoituksellisesta tietojen salailusta turvapaikanhakijoiden tekemistä rikoksista. Saksan mediaan luotetaan yleisesti, mutta maahanmuuttajien rikosuutisointia peräti 40 prosenttia pitää yksipuolisena. Erityisesti julkishallinnon kaksi suurta televisiokanavaa ovat kuitenkin kieltäneet syytökset jyrkästi.
– Julkiset tiedotusvälineet ovat kehittyneet punavihreän massavirran tiedotusvälineiksi. Sitä ei voi kiistää, täräyttää pitkän journalistiuran Saksassa tehnyt Ronald Tichy.
Jatkuvaa puheiden pyörtämistä
Hämmennystä ovat herättäneet myös kaksi tapausta, joissa on pyörretty puheita. Paikallismedia WDR:lle työskentelevä freelancer Claudia Zimmermann kertoi, että koska toimeksiantaja on julkinen, näitä epäkohtia uutisoidaan keskimääräistä paremmassa valossa. WDR torjui Zimmermannin sanoman todeten yhtiön noudattavan korkeaa journalistista laatua. Zimmermann tuli pian uudelleen julkisuuteen kertomaan, että hän oli aiemmin puhunut ”hölynpölyä”.
Saksan valtiollinen tv-kanava ZDF myönsi ensin, ettei Kölnin uudenvuodenyön uutisointi mennyt aivan nappiin. Myöhemmin kanavan tähtiankkuri riensi kertomaan, että kaikenlainen skeptinen suhtautuminen Saksan liittokansleri Angela Merkelin pakolaispolitiikkaan on muukalaisvihamielisyyttä.
Julkisten uutistoimistojen tehtävä ei luonnollisestikaan ole savustaa Merkeliä ulos. Uutistoimitukset joutuvat tasapainoilemaan tosiasioiden, kansalaismielipiteen ja kenties politiikankin välillä.
Kuviin valitaan naisia ja lapsia
Kun lounaisessa Saksassa joukkoraiskattiin kaksi teinityttöä uudenvuoden yönä, paikallinen julkinen uutistoimisto SWR uutisoi tapahtuneesta. Yhtiö kiirehti kuitenkin kertomaan – viranomaisten antaman tiedotuksen mukaan – ettei tekijöiden kansallisuus ollut mitenkään merkittävässä asemassa. Tekijöinä oli neljä syyrialaista turvapaikanhakijaa.
Kansalaismielipiteitä voi ohjata myös valitsemalla uutiskuviin pakolaisnaisia ja lapsia, vaikka suurin osa maahan saapuneista turvapaikanhakijoista on nuoria miehiä.
Maahanmuuttokriittiset nostavat kannatustaan
Poliittisesti tilanne on arka. Maahanmuuttokriittinen AfD-puolue on nostanut kannatustaan. Kannatusasemien ja kansalaismielipiteen muutokset ovat samalla ohjanneet valtapuolueet (CDU ja SPD) tiukentamaan kantaansa Saksan turvapaikanhakijoiden tekemien rikosten edessä.
Saksa ei halua leimautua toisen maailmansodan aikaisen hirmuvallan aikaiselle muukalaisvihamielisyydelle. Puoluepoliitikot, median edustajat ja viranomaiset ovatkin heittäneet vastuupalloa sylistä toiseen.
Henri Myllyniemi
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Itävalta hyllytti avoimet rajat – Saksassa pimitetty ulkomaalaisten rikostilastoja

Apulaispoliisipäällikön lausunto ymmärrettiin tahallaan väärin

Saksassa kuohuu – mielenilmaukset riistäytyneet käsistä

Turvapaikanhakijaa epäillään tuhotyöstä – PS-kansanedustaja: Rikollisia ei pidä palkita turvapaikalla

Saksassa vaaditaan jo maahantulijoiden aseellista pysäyttämistä

Saksa syyttää EKP:tä eurokriittisen puolueen noususta

Häviääkö Angela Merkel omassa kotiosavaltiossaan? Gallup ennustaa vaihtoehtopuolue AfD:lle hurjaa nousua

Joukkoahdistelusta tuli Saksassa pysyvä ongelma, Kölnin tapahtumien toistuminen pelottaa – Berliinissä naisille oma turvakarsina
Viikon suosituimmat

Ammattiliittojen kattojärjestö kipuilee kehitysapuleikkauksista, valitti hallinto-oikeuteen – tilinpäätös paljastaa, mihin rahat oikeasti menivät
Suomen Ammattiliittojen Solidaarisuuskeskus SASK jätti viime viikolla valituksen hallinto-oikeuteen ministeri Ville Tavion päätöksestä leikata järjestön rahoitusta 6,4 miljoonalla eurolla. Järjestön retoriikan mukaan oikeusvaltiota olisi loukattu. SASK:n oma toimintakertomus kertoo rahoja käytetyn muun muassa hallituksen vastustamiseen ja sateenkaaritoimintaan.

Punaviherkokoomuslaisten valvoma Helsingin energiayhtiö rahtaa pähkinänkuoria kaukaa Afrikasta – äänestäjä saa taas sitä mitä tilasi
Helsinki on ilmeisen aktiivisesti luopumassa kotimaisen polttoaineen käytöstä kaukolämmön tuotannossa. Energiayhtiö Helen lämmittää pääkaupunkia pähkinänkuorilla, jotka on laivattu Afrikan Norsunluurannikolta asti. Lieneekö kyseessä aito ympäristöteko, vai onko pähkinäralli pelkkää punaviherkokoomuslaisten poliittista hyvesignalointia.

Perussuomalaiset julkaisee uuden voikukka-logon, Purra fiilistelee: ”Tiedättehän tuon kauniin kukkasen, joka kasvaa kaikilla pihoilla ja jota on ihan mahdoton kitkeä”
Perussuomalaiset julkisti päivitetyn logonsa ja uuden sloganin lauantaina puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa. Kasvisruoan ystävänä tunnettu puoluejohtaja Riikka Purra korosti myös PS-kukan terveyshyötyjä.

Purra: En halua espanjalaista sosialismia Lindtmanilta, Palestiinan tunnustamista Razmyarilta enkä Tuppuraista neuvottelemaan Saksaan
Puheenjohtaja Riikka Purra piti tänään perussuomalaisten puoluetilaisuudessa energisen puheen, jossa hän täsmensi perussuomalaisten ja SDP:n eroja konkreettisella tavalla.

Vähintäänkin erikoista: Tuomari pyysi anteeksi Trumpin murhayrityksestä epäillyltä
Presidentti Trumpin uusimmasta murhayrityksestä epäilty mies on vangittuna. Häntä on pidetty eristyksissä muista vangeista ja erityistarkkailussa itsemurhariskin takia. Ihmisoikeuksien edistämiselle omistautunut tuomari Zia Faruqui oli sitä mieltä, että murhaepäiltyä on kohdeltu poikkeuksellisen tiukasti, joten tuomari päätti aivan ensimmäiseksi pyytää tutkintavangilta anteeksi.

Purra ja Rantanen Kiihdytysajoissa: ”Yksikään muu puolue ei tule tekemään maahanmuutolle mitään”
Valtiovarainministeri Riikka Purra ja sisäministeri Mari Rantanen debatoivat maahanmuutosta perussuomalaisten puoluetapahtuma Kiihdytysajojen paneelikeskustelussa.

Päivän pointti: Ilta-Sanomat kutsui vihreiden eduskuntavaaliehdokkaan arvioimaan perussuomalaisten uutta logoa

Tynkkynen: Vasta Brysselissä tajusin, millainen hirviö EU on – ”Vallan väärinkäyttöä, joka ohittaa demokratian
Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen puhui viikonloppuna Helsingissä puoluetapahtuma Kiihdytysajoissa, ja kertoi, että vasta kahden vuoden työskentely Brysselissä on avannut hänelle silmät sille, kuinka syvälle EU on jo mennyt itsenäisten maiden vallan viemisessä.

Ex-kansanedustaja Reijo Tossavaiselle sakot somekommentista: ”Tuomiossa on aika vahva poliittinen vivahde”
Helsingin käräjäoikeus tuomitsi perussuomalaisten entisen kansanedustajan Reijo Tossavaisen kunnianloukkauksesta. Tossavainen oli arvostellut Veronika Honkasalon osallistumista Palestiina-mielenosoitukseen.

Britannia asetti pakotteita Suomeen turvapaikanhakijoita ohjanneille – Antikainen: Vieläkö löytyy rajalakia vastustavia eduskunnasta?
Rajalain jatko tulee taas tämän vuoden lopussa eduskunnan käsittelyyn, ja äänestys tulee olemaan menneiden vuosien tapaan tiukka. Nyt esityksen läpimenoa puoltaa myös Britannian uusi päätös. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen vaatii vasemmistoliittoa, vihreitä sekä rajaturvallisuuslakia vastustaneita demareita ja RKP:läisiä selittämään kantojaan uudelleen.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää














