
Saksassa hallituksen suosio uuteen pohjanoteeraukseen
Saksalaisten luottamus maan hallituspuolueihin vajoaa entistä alemmas. Maan yleisradioyhtiö ARD:n kannatuskyselyssä hallituspuolueiden yhteenlaskettu kannatus valahti jo alle 40 prosentin. Saksalaiset olivat kahden vaiheilla uusista kannatustrendeistä. 51 prosenttia saksalaisista piti kehitystä huolestuttavana, mutta 47 prosenttia vastaajista piti uusia tuulia demokratialle hyvänä asiana.
Suurimpana puolueena jatkaa edelleen hallituspuolue CDU/CSU. Puoluetta äänestäisi nyt 25 prosenttia saksalaisista. Edelliseen kyselyyn laskua on tullut prosenttiyksikön verran. Tulos on kuitenkin puolueen kannalta hälyyttävä, sillä kristillisdemokraativat saalistivat viime vuoden syksyn liittopäivävaaleissa 32,9 prosenttia äänistä.
Toiseksi suurimmaksi puolueeksi pinnisti vihreät, joita äänestäisi nyt 19 prosenttia saksalaisista. Puolueen kannatus on noussut kahdella prosenttiyksiköllä edellisestä mittauksesta. Kannatus on nyt kuitenkin huimasti parempi kuin viime vaaleissa. Niissä puolue jäi viidenneksi 8,9 prosentin äänipotillaan.
Pronssisijan pokkaa vaihtoehtopuolue AfD. 16 prosenttia saksalaisista antaisi äänensä puolueen ehdokkaalle. Kannatuksessa ei ole muutosta viime mittauksesta.
Toinen hallituspuolue sosiaaldemokraattien SPD yltää kannatuskisassa vasta neljänneksi 14 prosentin kannatussiivullaan. Kannatus on laskenut edellisestä mittauksesta prosenttiyksikön.
Nelikon takana tulevat liberaalidemokraattien FDP ja vasemmistopuolue Linke.
ARD:n tilaamasta kannatusmittauksen tuloksista uutisoi saksalainen Deutsche Welle.
Reilun viikon päästä Saksan Hessenin osavaltiossa käydään vaalit. Hallituspuolueiden suosion vähyydestä johtuva ahdinko ei ainakaan helpota uusimpien kannatustulosten vuoksi.
Henri Alakylä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Politiikan tutkijat vakavina – Merkelin hallitus ei pysy koossa koko vaalikautta

Saksan sisäministeri Seehofer taas valmis eroamaan – tällä erää puolueensa johdosta
Viikon suosituimmat

Järjestörahoitus on rikki: Somalijärjestön toiminnanjohtaja maksatti veronmaksajilla jopa peruuttamattoman hammaslääkärikäyntinsä
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin uudet avustuskriteerit herättivät poliittisen myrskyn. Verorahahanojen sulkeminen uhkaa saavutettuja etuja sekä kyseenalaista hyväveliverkostoa.

Antikainen: Irakilaiselle perheelle henkivartijat 2,5 miljoonalla – ”Ei voi olla hyväksyttävää missään”
Irakilaiselle perheelle ostettiin kilpailuttamatta 2,5 miljoonalla turvallisuuspalveluita avohuollon tukitoimenpiteenä ja täydentävänä toimeentulotukena, kertoi Yle. Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pitää päätöstä käsittämättömänä.

Helsingin Sanomat julistaa Wille Rydmanin epäonnistujaksi, kommentoijat eri mieltä: ”Äänestäjät aivan erityisen tyytyväisiä”
Valtamedian kuplan ja sosiaalisen median keskenään erilaiset todellisuudet ajautuvat törmäyskurssille Helsingin Sanomien juttukokonaisuudessa, jossa Hesari julistaa ministeri Wille Rydmanin epäonnistujaksi. Jutun kommenttiketjun perusteella tällainen kehystys ei lukijoille maistu.

Loppu ilmaisille lounaille Britanniassa: Turvapaikanhakijat joutuvat pulittamaan takaisin ”kansan osoittaman anteliaisuuden”
Britannian sisäministeriö suunnittelee uudistusta, jonka mukaan tilapäisen turvapaikan saaneet joutuisivat maksamaan takaisin majoitus- ja elinkustannuksensa, jahka ovat päässeet työn syrjään kiinni. Muutoin pysyvä oleskelulupa jää maahantulijalta haaveeksi.

Ruotsalaispoliisi pahoinpideltiin hengiltä MM-kisakatsomossa – Tanskan ulkoministeri ”täynnä surua ja raivoa”
Ruotsalaispoliisi oli kaikessa rauhassa seuraamassa jalkapallo-ottelua televisiosta MM-kisakatsomossa Kööpenhaminassa, kunnes hänet hakattiin ja potkittiin hengiltä. Poliisi on pidättänyt rankan rikoshistorian omaavan päätekijäksi epäillyn. Somessa ihmetellään jälleen, miten tämä oli mahdollista.

Espoon alakoululaisille tyrkytetään antirasismikoulutusta – THL:ltä haetaan 600 000 euroa ”terveyden edistämiseen”
Yksityinen säätiö haluaa opettaa espoolaisille ala-asteella opiskeleville koululaisille, mitä on tiedostamaton syrjintä. Rahaa haetaan Terveyden ja hyvinvoinnin laitokselta, jonka ydintehtävä on seurata suomalaisten terveyttä, eikä suinkaan rahoittaa yhteiskunnallista kasvatusta.

Pääministeri Sipilälle ikänsä valehdellut turvapaikanhakija tuomittiin halvaantuneen naisen raiskauksesta
Helsingin hovioikeus tuomitsi kolmen vuoden ja kuuden kuukauden vankeuteen miehen, joka nousi julkisuuteen syyskuussa 2015 valehdeltuaan ikänsä silloiselle keskustan pääministerille Juha Sipilälle. Nyt hänet tuomittiin osittain halvaantuneen naisen raiskaamisesta.

Uutuuskirja rusikoi wokea vasemmalta – Sahra Wagenknecht puolustaa työtätekeviä ihmisiä ja perinteisiä arvoja
Saksalainen kohupoliitikko Sahra Wagenknecht rusikoi uutuuskirjassaan maahanmuuttoa, wokea ja cancel-kulttuuria. Wagenknechtin mukaan uuden maailmanjärjestyksen mukanaan tuoma "avoimuus" ja "edistys" ovat merkinneet suurelle enemmistölle lähinnä turvattomuutta ja rappiota. Paluu parempaan vaatisi kansallismielisyyden kunnianpalautusta.

UKK-instituutti tuohtui Rydmanille: haastaa valtion oikeuteen – tietysti veronmaksajien rahoilla
UKK-instituutti on saanut saman valtionavustuksen automaattisesti 16 vuoden ajan. Kun summa pieneni alle kymmenellä prosentilla, se päätti viedä asian tuomioistuimeen – veronmaksajan rahoilla.

Ruotsalaistoimittaja kävi läpi sata oikeustapausta – hijabin käyttöä valvottiin pahoinpitelyillä, kuristamisilla ja tappouhkauksilla
Ruotsalaisen toimittajan kokoama sadan oikeustapauksen selvitys kuvaa, kuinka poliittisen islamin pukeutumissääntöjä uhmanneita tyttöjä on Ruotsissa pahoinpidelty, kuristettu ja uhattu tappamisella.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











