
Salon kriisikaupunki saa tukea valtion lisäbudjetista
Teknologiateollisuuden murroksesta kärsivä Salon seutu saa lisätukea valtion lisätalousarviosta. Hallitus päätti asiasta talouspoliittisen ministeriryhmän kokouksessa keskiviikkona.
Salon seutu saa yhteensä 17 miljoonaa euroa, mistä työministeriön kehyksen sisältä viisi miljoonaa. Tuella rahoitetaan jo toimivien yritysten kasvua ja tuetaan uusien yritysten houkuttelemista ja uusien yritysten syntymistä.
10 miljoonaa digitalisaatioon
Rahoitusta myönnetään 10 miljoonaa euroa Tekesin Digibuusti-hankkeeseen, 2 miljoonaa Finpron ICT Invest-hankkeen lisärahoitukseen, 5 miljoonaa yritysten kehittämisvaltuuksien lisärahoitukseen, mikä kohdistuu Microsoftin lähtöalueille. Siirtyviä yritystukivaltuuksia nostetaan 10 miljoonasta 20 miljoonaan. EU:n Kestävää kasvua ja työtä –hankkeesta myönnetään 5 miljoonaa euroa yritysten kehittämishankkeisiin Salon seudulle ja muille äkillisen rakennemuutoksen paikkakunnille.
Rahoituksella tuetaan erityisesti Microsoftilta irtisanottujen työntekijöiden uudelleen työllistymistä.
Työttömyys kolminkertaistunut
Salosta on vuonna 2008 alkaneen murroksen jälkeen kadonnut jo noin 6 000 työpaikkaa, joista 4 500 on teollisuuden työpaikkoja. Microsoftin toimintojen lakkauttaminen aiheutti noin 700 työpaikan menetyksen.
– Työttömyysaste, joka vuonna 2008 oli 5,8 prosenttia, on nyt kasvanut 15,3 prosenttiin, oikeus- ja työministeri Jari Lindström sanoo.
Salon seutu on ollut äkillisen rakennemuutoksen alue jo vuodesta 2009 asti. Valtioneuvosto jatkaa tätä nimeämistä vuodenvaihteesta eteenpäin, vaikka sen piti päättyä jo silloin.
– Vierastankin ”äkillistä rakennemuutosta”. Salo on jatkuvan rakennemuutoksen alue, Lindström huomauttaa.
Rahoilla kehitetään
kymmeniä yrityksiä
Salolle on kohdistettu äkillisen rakennemuutoksen rahoja tähän asti jo 14,3 miljoonaa euroa – tänä vuonna neljä miljoonaa. Viime vuodesta siirtyi 2,4 miljoonaa eli yhteensä Salo on saanut tänä vuonna 6,4 miljoonaa euroa.
Näistä on käytetty 4,5 miljoonaa yhteensä 40 pk-yritykselle ja työpaikkoja luoviin kehittämishankkeisiin.
– Keinoilla on kyetty helpottamaan Salon alueella Microsoftin poistumisesta aiheutuvia työpaikkamenetyksiä, Lindström kertoo.
– Ely-keskuksissa on käsittelyssä noin 2,4 miljoonan edestä pk-yritysten kehittämisavustushakemuksia, joten näyttää siltä, että tämän vuoden koko valtuus tullaan käyttämään. Lisäksi seutukunnalla on jätettävinä joukko hakemuksia, joista keskustellaan. Tällä viiden miljoonan euron lisävaltuudella mahdollistetaan uusia korvaavia työpaikkoja luovien hankkeiden rahoittaminen.
Salo ja Turun seutu
kilpailevat osaajista
Vaikka Salon seutu on kärsinyt suurista muutoksista, pilkistää siellä Lindströmin mukaan myös toive tulevasta. Ministeri kehuu Salon tehneen oikeita toimenpiteitä ja olleen itse aktiivinen.
– Se auttaa. Valtion pitää olla aktiivinen, mutta myös kuntien itse ja yritysten pitää olla aktiivisia. Salon seudulla nähdään pimeyden keskellä valoa ja se on osaaminen.
– Microsoftin 700 irtisanotusta on Salon kaupunginjohtaja Antti Rantakokon mukaan noin 200 työllistynyt Espooseen ja noin 200 muualle aktiivisin toimin, mistä Rantakokko kiittää rahoitusta.
Salo pyrkii houkuttelemaan yrityksiä, jotka työllistäisivät ohjelmistoalan osaajia. Heitä on tultu hakemaan jo muualle: äskettäin oli rekrytointitilaisuus, johon tuli yrityksiä viidestä Pohjois-Euroopan maasta.
Alueella mietitään myös kovasti, kuinka ohjelmisto-osaaminen voisi hyödyntää alueen raskasta ja suurta teollisuutta, kuten laiva- ja autoteollisuutta sekä pieniä ja keskisuuria yrityksiä.
Veli-Pekka Leskelä
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Helsinki Pride ryhtyi kyttäämään kansalaisia verkossa – botti löysi vihapuhetta jo tunneissa
Fabrik Oy:n tiedotteen mukaan Helsinki Pride -yhteisö on käynnistänyt poikkeuksellisen pilotin: PrideBot-niminen tekoälybotti seuraa nyt ahkerasti suomenkielistä "seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvaa verhoilematonta suomenkielistä vihapuhetta" X:ssä

Suomi on maailman toiseksi vähiten rasistinen maa – vaikka vihervasemmisto ja valtamedia muuta väittää
Suomalaiset eivät ole suvaitsemattomia ja Suomi on maailman onnellisin maa. Tätä ei juurikaan uskoisi, kun seuraa valtamedian fiktiota rasismista ja vihapuheesta, joka on kietonut valtakunnan mustaan syleilyynsä. Yleensä maalittaminen toki rajoitetaan perussuomalaisiin, mutta summa summarum: vastakkainasettelua lietsova uutisointi on muunneltua totuutta.

Reijonen: Elokapinan uusin tempaus on älyttömyydessään tuomittava

Tynkkynen: Tämä päivä jää häpeätahrana suomalaisen oikeuslaitoksen historiaan
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkysen mielestä laki kiihottamisesta kansanryhmää vastaan on erittäin vaarallinen ja sitä käytetään työkaluna uusien ennakkotapausten hakemiseksi, jolloin sananvapaus kaventuu tapaus tapaukselta.

Perussuomalaiset kansanedustajat: Kirkon tulee palata ydintehtäviensä ääreen ja puolustaa rohkeasti kristittyjä ja omia arvojaan
Suomen evankelis-luterilainen kirkko uppoutuu intohimoisesti woke-ideologian, antirasismin ja identiteettipolitiikan kysymyksiin, ikään kuin sen päätehtävä olisi signaloida hyveellisyyttä modernille vasemmistolaiselle eliitille eikä enää puolustaa omaa ydinsanomaa tai kristikuntaa, moittivat perussuomalaiset kansanedustajat.

Suomi perui pään leikkaamisella uhkailleiden irakilaiskaksosten oleskeluluvat, mutta palautuskielto estää karkotuksen – Antikainen: ”Pelottavaa, mihin sokea ideologia johtaa”
Suomi on perunut niin kutsuttujen irakilaiskaksosten turvapaikan ja pysyvän oleskeluluvan heidän muodostamansa turvallisuusuhan vuoksi. Kotimaassaan etsintäkuulutettu kaksikko uhkailee suomalaisia, mutta heitä ei voida karkottaa ihmisoikeussopimuksiin liittyvän palautuskiellon vuoksi. Maahanmuuttoviraston mukaan veljeksiä voisi uhata Irakissa vaino, kidutus, kuolemanrangaistus tai muu ihmisarvoa loukkaava kohtelu.

Tekoäly etsi tukihuijareita – lopputulos ei miellyttänyt ja projektit lopetetaan
Ruotsin Försäksingskassanin ja Suomen Kelan käsissä paljon puhutusta tekoälystä (AI) tuli kuuma peruna. Algoritmi ohjasi epäilyt tukien väärinkäytöstä potentiaalisimpiin ihmisryhmiin. Tuloksissa olikin sitten kyse, kuinka ollakaan, syrjinnästä sukupuolen, etnisyyden, tulotason ja koulutustason perusteella.

Jussi Halla-aho Iltalehdelle Päivi Räsäsen tuomiosta: ”Tämä näyttää olevan ajan henki ja tilannekuva”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon mukaan eduskunnalla ei ole teoriassakaan mahdollisuuksia ryhtyä toimenpiteisiin kansanedustaja Päivi Räsäsen saaman tuomion pohjalta. - Enkä näe sitä tarpeelliseksikaan, Halla-aho sanoo Iltalehdelle.

Mäenpään libanonilainen vieras ihmettelee Suomen kotouttamispolitiikkaa: ”Miten teillä on varaa tällaiseen?”
Maahanmuuttajien eläkkeet ovat nousseet puheenaiheeksi. Onneksi, toteaa perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää, jolla oli ollut hiljattain vieraana eduskunnassa Libanonista Suomeen lomalle saapunut hyvä ystävä. Mäenpään libanonilaisystävä oli tutustunut suomalaiseen anteliaaseen kotouttamispolitiikkaan käytännössä ja ihmetellyt kovasti, miten Suomella on varaa tällaiseen.

Nämä mepit äänestivät EU-parlamentissa turvapaikkaturismin kiristämistä vastaan
EU-parlamentti äänesti viime viikolla paluuasetuksesta, joka mahdollistaa kielteisen päätöksen saaneiden turvapaikanhakijoiden palauttamisen lähtö- tai kauttakulkumaan sijasta kolmanteen maahan, jonka kanssa on tehty kahdenvälinen tai EU-tason sopimus palautuskeskuksesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 1/2026

Lue lisää












