

Eduskunnassa Sanna Marin on toistuvasti alleviivannut, etteivät työehdot tai palkat kuulu hallitukselle. Nyt jatkokaudelle mielivä pääministeri näyttää vaalivideon perusteella olevan aivan toista mieltä. / LEHTIKUVA
Sanna Marinin takki kääntyi demarien uudella vaalivideolla – kosiskelee nyt äänestäjiä lupailemalla ”reilua palkkaa”
Demarien tuoretta vaalimainosta voi pitää äänestäjien sumutuksena, sillä aiemmin Marin on jyrkästi ulkoistanut itsensä ja hallituksen palkkapolitiikasta alleviivaten, että palkat ovat nimenomaan työmarkkinaosapuolien päätettävissä.
SDP luottaa vahvasti pääministeri Sanna Marinin henkilökohtaiseen vetovoimaan, ja niinpä Marin on myös näkyvästi esillä ja kertojaäänenä demarien uudessa tv:stä tutussa vaalimainoksessa.
Videolla kosiskellaan nyt avoimesti palkansaajaväestöä, joka etenkin viime kesästä saakka on sinnitellyt kallistuvien elämisen ja liikkumisen kustannusten paineissa. Marinin suulla demarit videolla lupaavat ”pitää huolta jokaisesta”, ja videolla vihjaillaan tämän ulottuvan myös julkisen ja yksityissektorin palkkoihin.
– Työstä on saatava reilu palkka, Marin linjaa ja jatkaa, että ”asioista on sovittava oikeudenmukaisesti.”
Viesti palkansaajalle muuttui
Demarien vaalivideota voi pitää äänestäjien sumutuksena, sillä usein aiemmin Marin on jyrkästi ulkoistanut itsensä palkkapolitiikasta alleviivaten, että palkat ovat työmarkkinaosapuolien päätettävissä.
Esimerkiksi viime keväänä ennen hallituksen kehysriihineuvotteluja Marinin viesti palkansaajille oli täysin eri kuin tuoreella vaalivideolla. Tuolloin hoitajajärjestöt Tehy ja Super olivat linjanneet tavoittelevansa merkittävää palkkaohjelmaa.
- Työmarkkinajärjestöt sopivat palkoista ja työehdoista. Me emme täällä neuvottele julkisen sektorin työmarkkinatilanteesta, Marin lausui.
Puoluetoverikin huudahti hoitajille: Hiljaa!
Hoitajien palkat olivat keskeinen teema jo viime talven aluevaaleissa. Tuolloinkin Marin alleviivasi, että työehdoista ja palkoista päättävät työmarkkinajärjestöt, ei suinkaan hallitus.
Hoitajien tuoreessa muistissa varmasti myös on, miten demarikansanedustaja Jukka Gustafsson viime syksynä vaatii huutamalla mielenosoitukseen kokoontuneita hoitajia sulkemaan suunsa.
– Hiljaa! Gustafsson huudahti sittemmin viraaliksi levinneessä puheessaan.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- elämisen kustannukset äänestäjien sumutus vaalivideo palkkapolitiikka liikkumisen kustannukset vaalimainonta hoitajien palkat Jukka Gustafsson palkansaajat hoitajat Tehy Super Sanna Marin Työmarkkinajärjestöt SDP
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


SDP söheltää joka päivä uuden viraali-ilmiön – torstaina Marin kiukuttelee ja pauhaa: “Ei tämä ole mikään naurun asia!”, perjantaina Gustafsson huutaa pakkotyötä vastustaville hoitajille: “Hiljaa!”

“Hoitajat eivät unohda tätä koskaan!”, julisti Tehyn Millariikka Rytkönen – ja unohti koko asian hetkessä

Tehyn kovaotteinen järjestöjyrä Millariikka Rytkönen ei niele kritiikkiä SDP-kampanjoinnistaan, vaihtaa puhetyyliä: “maalitusepisodi, ahdistavaa”

Ylen uusi vaalikone räikeästi epätasapainossa – perussuomalaisten poliittinen linja on pyritty häivyttämään pois

Reijonen: Millaisia riskejä pääministeri Marin aiheutti Suomelle harkitsemattomalla hävittäjälausunnollaan?

Reissupääministeri Sanna Marin ehtii Ukrainaan ja vaikka Uuteen-Seelantiin asti sekä viihdeohjelmien vieraaksi – talouskeskustelu kotimaassa ei kiinnosta

Purra viittasi hoitoalan järjestön asiantuntijalausuntoon: Maahanmuutto heikentää alaa ja kielitaidottomat hoitajat ajavat muita hoitajia pois alalta – Helsingin Sanomat aloitti vääristelyn heti

Putkonen: Tehy lietsoo jäseniään vihaan, mielenosoituksiin ja lakkoihin hallitusta vastaan
Viikon suosituimmat

Helsingin teologisessa tiedekunnassa opiskeleva nainen kirjoitti loppuesseeseensä sanan “islamisaatio”, ja bumerangihan siitä tuli – “Ei voida arvostella”
Opiskelija käytti tenttivastauksensa yhdessä osassa sanaa ”islamisaatio.” Tentaattori ilmoitti, ettei tenttivastausta voi arvioida, koska siinä esiintyi termi, joka ei yliopiston mielestä ollut "akateemisesti vakiintunut". Tapaus osuu tieteenteon ytimeen. Opiskelija oli ehdottanut islamisaatiota jatkotutkimuksen aiheeksi. Jos jotakin väitettyä tai oletettua ilmiötä ei saa ehdottaa edes tutkimuskohteeksi siksi, että ilmiö ei ole ”akateemisesti vakiintunut”, putoaa tutkimukselta pohja. Yliopistojen tehtävä kun on juurikin tutkia sitä, mikä ei ole vielä tiedossa.

Valkoisen teinin tappajasta tuli Amerikan mustien sankari
Texasissa nuorten miesten nujakka päättyi toisen nuoren kuolemaan, koska musta nuorukainen oli tuonut koulun urheilukisoihin repussaan veitsen ja päätti käyttää sitä. Nyt valkoisen teinipojan tappajasta on tullut Amerikan mustien sankari, jolle ihmiset ovat lahjoittaneet jo yli puoli miljoonaa dollaria.

Hallitus päätti tuhdista veronalennuksesta duunareille: Työn teosta jää jatkossa entistä enemmän rahaa käteen
Työn tekemisestä tulee Suomessa entistä kannattavampaa. Hallitus on päättänyt, että verotus kevenee pieni- ja keskituloisilla 525 miljoonaa euroa jo vuonna 2026 ja kevennys nousee 650 miljoonaan euroon seuraavana vuonna eli vuonna 2027.

Hallitus harkitsee vakavasti palkkojen veroalea – SAK, jonka pitäisi olla duunareiden puolella, aloitti heti neliraajajarrutuksen: Vastustaa työntekijöiden ostovoiman vahvistamista
SAK ja ay-liike laajemminkin on jyrkästi asettunut vastustamaan hallituksen kaavailemaa ansiotuloverotuksen keventämistä - siitäkin huolimatta, että matalampi verotus tarkoittaa enemmän käteen jäävää vastiketta työn tekemisestä. Kokonaisuudessa kannattaa huomata, että vaikka veronalennukset hyödyttävätkin työntekijää ja lisäävät ostovoimaa, liitot eivät veronalennuksista hyödy mitään.

Purra: “Suomalaisen veronmaksajan ei pidä kustantaa sitäkin lystiä, että joku roudaa jopa bisneksenä porukkaa tänne”

SDP sulki perussuomalaiset ulos pormestarineuvotteluista – Vigelius: Nurmisen puheet yhteistyön tärkeydestä ovat ristiriidassa tekojen kanssa
Tampereen pormestariksi todennäköisesti nouseva Ilmari Nurminen (sd.) kertoi torstaina, että perussuomalaiset ja kristillisdemokraatit on jätetty pois neuvotteluista Tampereen pormestariohjelmasta vuosille 2025–2029.

Ulosottovelallisten tilanne paranee – Ari Koponen: ”Aito mahdollisuus päästä pois veloista”
Hallitus päätti puoliväliriihessä kirjauksesta, jolla etsitään keinoja auttaa ulosottovelallisia uuteen alkuun. Tarkoituksena on, että koron lisäksi myös velan pääoma tosiasiallisesti lyhenee.

Näin käy, kun jengit ottavat vallan yhteiskunnassa: Haiti totaalisen romahduksen partaalla
Rikollisjengit ovat käytännössä kaapanneet vallan maailman köyhimpiin kuuluvassa maassa. Haiti on maan YK-suurlähettilään mukaan lähellä tilannetta, ”josta ei ole paluuta”. Vain pikainen ulkovaltojen puuttuminen kaaokseen voisi nykäistä saarivaltion pois kuilun reunalta.

Ruuan arvonlisävero laskee – kuluttajan ostovoima vahvistuu
Arvonlisäverotusta kevennetään alentamalla 14 prosentin arvonlisäverokantaan kuuluvien hyödykkeiden verokanta 13,5 prosenttiin vuodesta 2026 alkaen, valtiovarainministeri Riikka Purra kertoi keskiviikkoiltana hallituksen puoliväliriihen tiedotustilaisuudessa.

Saksan kansallisen mediayhtiön ZDF:n uutisdokumentti paljastaa Hamasin soluttautumisen kansalaisjärjestöihin Euroopassa
Journalistit Carl Exner ja Ahmet Şenyurt selvittivät "Die Spur" -uutisdokumentissa, mitkä tahot ovat islamististen rakenteiden ja Hamasin propagandistien taustalla. Tutkivan journalismin dokumentti todentaa, kuinka Hamas-toimijat ovat merkittävissä rooleissa eurooppalaisissa yhdistyksissä ja kansalaisjärjestöissä.