

LEHTIKUVA
SDP:n kansanedustaja Antti Lindtman: Se, mitä on nettiin kerran laitettu, voi milloin vain palata kummittelemaan – ”Suomelle on syntynyt tahra”
SDP:n kansanedustaja Antti Lindtman oli maanantaina Ylen A-studiossa, missä hän muun muassa kommentoi väestönvaihto-termin käyttämistä sekä puhui verkkoon ladatusta kuvamateriaalista, joka saattaa johtaa poliitikot kiusallisiin tilanteisiin.
Antti Lindtman kertoi A-studiossa, että hallituksen kyky venyä kompromisseihin on rajallinen.
– Ainahan hallituksiin kuuluu pieni nahistelu. Mutta on myös kysymyksiä, joista ei voi lähteä tekemään kompromissia. Ne ovat niitä kysymyksiä, jotka liittyvät siihen, että jokaista ihmistä arvostetaan. Kyse ei ole siitä, että saako maahanmuuttopolitiikasta puhua vaan siitä, että lähteekö Suomen korkeimmat päättäjät tai yksi puolue toistuvasti käyttämään termejä, joilla pyritään samaan aikaan viittaamaan äärioikeistoryhmien käyttämiin termeihin, kuten väestönvaihto – tai muulla vastenmielisellä tavalla asettaa ihmisiä vastakkain syntyperänsä vuoksi.
Vakavan keskustelun paikka
Lindtman nosti esille myös, miten verkkoon ladattu kuvamateriaali saattaa johtaa poliitikot kiusallisiin tilanteisiin.
– Me tiedämme, että tänä päivänä mitä on kerran nettiin laitettu voi tulla millä hetkellä tahansa sieltä kummittelemaan. Tässä on kyse siitä, kuinka syväksi tämä tahra – joka Suomelle on tästä syntynyt ja joka on edessä kysymyksenä, niin pääministereille kuin muillekin ministereille – syntyy. Mielestäni hallituksen pitää vetää selkeä raja, jotta vauriot tästä eteenpäin minimoidaan.
– Kyllä me nyt oppositiossa varmaan katsotaan, onko tässä kaikki. Nythän somessa ja netissä on ollut käynnissä melkoiset siivoustalkoot. Jos minä olisin pääministeri, niin kävisin perusteellisen pesänselvityksen tämän hallituksen ministerien osalta. Ja kävisin vakavan keskustelun myös niistä asioista, mitä on poistettu.
Selitteli Al-Taeen vihakirjoituksia
Lindtman kommentoi myös viime kaudella demarien eduskuntaryhmässä vaikuttaneen Hussein al-Taeen tapausta. Al-Taee nousi kohuotsikoihin vaalien 2019 vaalien alla, kun netissä levisi kuvakaappauksia hänen aikaisemmista juutalais- ja homovastaisista päivityksistään. Ensin hän kiisti kirjoittaneensa päivitykset. Vasta vaalien jälkeen hän tunnusti kuvakaappausten olleen aitoja.
– SDP:n luottamus häneen oli riippuvainen siitä, että hän ensinnäkin irtisanoutui aiemmista kirjoituksistaan täydellisesti ja ilmoitti sitoutuvansa SDP:n arvoihin, joihin liittyy se, että ihmisarvo on jakamaton. Tämä oli edellytys sille, että hän pystyi jatkamaan eduskuntaryhmän jäsenenä.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Husu joka huusi sutta – demari yritti tahallaan pilata väestöryhmien välisiä suhteita hamutessaan julkisuutta valhein

Valheet siivittivät Hussein al-Taeen eduskuntaan

Demariehdokas jäi jälleen kiinni valehtelusta, tällä kertaa onneksi ennen vaaleja – Näkkäläjärven toiminta kauhistuttaa

Sdp-pääministerit Lipponen ja Rinne hehkuttavat törkeästä ihmiskaupasta epäiltyä puoluetoveriaan Veijo Baltzaria vaalivideolla: ”Suuri suomalainen kulttuuripersoona, yhteiskunnallinen vaikuttaja”
Viikon suosituimmat

Financial Times torppaa Antti Lindtmanin haaveilut: Espanjan maahanmuuttomalli täysin yhteensopimaton Suomeen – kielimuuri, kulttuurierot ja osaamistaso esteenä, johdattaisi tulijat sossun luukulle
Kansainvälinen talouslehti Financial Times (FT) on julkaissut analyysin Suomen ja Espanjan työmarkkinoiden kehityksestä. Lehden artikkeli tarjoaa kylmää vettä niiden suomalaisten puolueiden niskaan, jotka ovat vuosia väittäneet kehitysmaamaahanmuuton olevan ratkaisu Suomen huoltosuhdeongelmiin ja työvoimapulaan. FT:n analyysi osoittaa selvästi, miksi Suomen korkean osaamisen talousmalli ja SDP:nkin haikailema massasiirtolaisuus ovat täysin yhteensopimaton yhtälö.

Suuri epäkeskustelu toimittajien vasemmistolaisuudesta – mielipide-eliitin sananvalta tukahdutti mediakritiikin
Maaliskuussa julkaistu tutkimus paljasti suomalaisten toimittajaopiskelijoiden valtavan vasemmistovinouman. Valtakunnanjulkisuutta nauttivien media-asiantuntijoiden väheksyvä reaktio tutkimustuloksiin kuitenkin oli, että tuloksilla ei ole väliä. Sitä paitsi kaikki tiesivät asian jo, eikä se edes pidä paikkaansa.

Tilastokeskus: Raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia ulkomaalaistaustaisia
Tilastokeskuksen viime viikolla julkaisema Rikos- ja pakkokeinotilaston data kertoo, että raiskauksesta tai törkeästä raiskauksesta epäillyistä 33,7 prosenttia oli ulkomaalaistaustaisia. Helsingin yliopiston helmikuussa julkaisema katsaus osoittaa, että korkeimmat väestöön suhteutetut raiskausrikosepäilyjen tasot koskivat afrikkalais- ja länsiaasialaistaustaisia 18–29-vuotiaita miehiä.

Vigelius vaatii Ylelle suursiivousta: ”Sata miljoonaa euroa pois hömppäviihteestä ja takaisin ydintehtäviin”
Kansanedustaja Joakim Vigelius kritisoi Ylen sisältövalintoja ja rahoitusta. Hänen mukaansa yhtiö on etääntynyt julkisen palvelun ydintehtävistään ja käyttää verovaroja liiaksi viihteeseen. Vigelius ehdottaa 100 miljoonan euron budjettileikkausta ja painopisteen siirtämistä luotettavaan uutisointiin, kriisiviestintään ja suomalaisen kulttuurin tukemiseen.

Monikulttuurinen urheilujuhla Ranskassa – satoja loukkaantunut mellakoissa
Pariisissa alkoi mellakointi, kun PSG voitti Arsenalin jalkapallon Mestarien liigan loppuottelussa. Kaupungissa tehtiin satoja pidätyksiä ja poliisi turvautui kyynelkaasuun rauhoittaakseen kaduilla riehunutta väkijoukkoa.

Grönroos: ”Työvoimapula on naurettava väite – meillä on 300 000 työtöntä”
Perussuomalaisten 3. varapuheenjohtaja Simo Grönroos tyrmää väitteet maahanmuuton tarpeellisuudesta. Tilastot osoittavat, että maahanmuutto maksaa Suomelle miljardeja.

Somalialaistaustainen rikollisryhmä salakuljetti ihmisiä Suomeen – kaksi tuomittiin vankeuteen
Alaikäisen somalitytön salakuljettaminen Suomeen johti järjestäytyneen ihmissalakuljetusryhmän paljastumiseen. Käräjäoikeus on tuominnut kaksi ryhmän jäsentä ehdottomiin vankeusrangaistuksiin.

Huhtasaari: Ulkomaalaistaustaiset seksuaalirikolliset karkotettava Suomesta
Perussuomalaisten kansanedustaja Laura Huhtasaari vaatii tuoreessa kirjallisessa kysymyksessään muutoksia lainsäädäntöön, jotta ulkomaalaistaustaisten seksuaalirikollisten karkottaminen olisi jatkossa mahdollista. Alaikäisen tekijän tapauksessa Huhtasaari edellyttää, että karkotus koskisi myös hänen perhettään.

Siviilipalveluskeskuksen opetuksessa kehotettiin osallistumaan Elokapinaan – Mäenpää: ”Onko toiminnan valvonta puutteellista?
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää on jättänyt kirjallisen kysymyksen Siviilipalveluskeskuksen järjestämän koulutuksen sisällöstä. Kansanedustajien korviin on kantautunut huolestuttavia tietoja, miten keskus kouluttaa siviilipalvelukseen osallistuvia.

Wolt-kuskina työskennellyt Intiasta vuonna 2021 opiskelemaan tullut mies tuomittiin lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta
Intiasta Suomeen opiskelemaan vuonna 2021 tullut mies on tuomittu neljän vuoden vankeuteen lapsenraiskauksesta ja huumausainerikoksesta.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää











