Artikkeli kuva

LEHTIKUVA Panu Pohjola

Soini: Hallitsematon maahanmuutto tyrehdytettävä nopeasti

12.10.2015 |21:52

Ulkoministeri Timo Soinilta tiedusteltiin Ykkösaamussa siirtolaiskriisin hoidosta. Hän kertoi toimenpiteistä, joilla tilannetta otetaan haltuun mutta korosti, että onnistumista voidaan arvioida vasta kuukausien päästä. Soini kommentoi myös kriisin vaikutusta perussuomalaisten galluplaskuun. 

– Tässäkin asiassa pitää olla realistinen. Ei kukaan, kaikkein vähiten perussuomalaiset, ole Suomeen kutsunut 20-30 000 turvapaikanhakijaa. Tilanne johtuu siitä, että EU ei noudata omia sääntöjään, Syyriassa ja Irakissa on sota ja pakolaisleireillä on laiminlyöty elinolosuhteet. Tällä epävarmuudella on luotu markkinat ihmissalakuljettajille, Timo Soini kertoi lauantaina Ylen Ykkösaamussa.

Tilanne ei korjaudu sormia napsauttamalla

Nyt tehdään tietenkin toimenpiteitä tilanteen ottamiseksi haltuun. Perjantain Työmiehen tuumaustunnilla ministeri Hanna Mäntylä esitteli täysin vastaansanomattomasti omalta sektoriltaan, mitä toimenpiteitä ollaan tekemässä vetovoimapuolelle. Soini itse on neuvotellut esimerkiksi Irakin ulkoministerin kanssa New Yorkissa palautussopimuksesta jaRuotsin Margot Wahlströmin kanssa siitä, miten kauttakulkuun saadaan tulppaa. Maanantaina kauttakulun toimenpiteistä neuvotellaan EU:n ulkoministerien kanssa.

– Tämä tilanne elää koko ajan, mutta kaiken pitää tapahtua valmistelusta ja lainsäädännöstä käsin. Ei se käy sormia napsauttamalla. Kun ihmiset vähän aikaa miettivät asiaa, niin he hyväksyvät tämän, sanoi Soini.

Tilanne on täysin poikkeuksellinen

Hallituksessa perussuomalaisilla on mahdollisuus ja mandaatti saada näihin asioihin muutoksia, mutta tämänkaltainen massamaahanmuutto on tilanteena täysin poikkeuksellinen, ja siihen reagoimiseksi vaaditaan poikkeuksellisia toimenpiteitä. Miten niissä onnistutaan, sitä voidaan arvioida vasta muutaman kuukauden, parin vuoden päästä.

– Nopeasti pitää kuitenkin tyrehdyttää tämä hallitsematon maahanmuutto, koska tässä on ilmiselviä ongelmia ja nyt jo on ollut vakavia väkivallantekoja. Ne eivät tietenkään saa kansanryhmiä leimata, mutta ikäviäkin asioita on tapahtunut, Soini huomautti.

MIKA MÄNNISTÖ


Artikkeliin liittyvät aiheet


Mitä mieltä?

Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Viikon suosituimmat

1.
Suomen uutiset logo

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin

11.09.2025 |16:14
2.
Suomen uutiset logo

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”

13.09.2025 |10:00
4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
5.
Suomen uutiset logo

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista

10.09.2025 |13:06
6.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29
7.
Suomen uutiset logo

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan

12.09.2025 |09:10

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää