

Toimitus suosittelee
Soukola: Ministeri käänsi ylimielisessä vastauksessaan poliisikentän huolet päälaelleen
Poliisikansanedustaja Ismo Soukola (ps.) pettyi ankarasti perussuomalaisten välikysymykseen vastanneeseen sisäministeri Päivi Räsäseen (kd.). Ministeri väänsi perussuomalaisten esittämät moitteet päälaelleen ja esitti poliisin hallintouudistukset menestystarinana. Soukola vastasi ensimmäisenä ministerin puheeseen eduskunnassa keskiviikkona.
– Valitettavasti hallitus jatkaa vastauksessaan poliisihallituksen käsikirjoittamaa propagandaa ylimielisenä ja todellisuudentajunsa kadottaneena, Soukola jyrähti vastauspuheensa aluksi.
– Ministeri väittää, että meidän kysymyksemme sisältää virheitä ja valheellisia tietoja. Nämä tiedot ovat kuitenkin työssä olevien poliisimiesten henkilökohtaisesti kertomia tietoja. Jos ministeri suhtautuu näihin tietoihin tuolla tavalla, niin aika vaikea tätä asiaa on viedä yhteisymmärryksessä eteenpäin, Soukola hämmästeli.
”Määrärahalisäys”
oli loukkaus poliiseille
Soukola piti puheita määrärahalisäyksestä suoranaisena loukkauksena poliisia kohtaan, kun raha ei lisääntynyt lainkaan. Nyt vain peruutettiin aiottu leikkaus. Jo vuosia ovat poliisilaitokset säästäneet toimintamenoissa jättämällä eläkkeelle jääneiden virkoja täyttämättä tai työvuorojen painottamisella virka-aikaan, jolloin ei tarvitse maksaa ilta-, yö- ja viikonlopputyöstä.
– Ja mehän tiedämme, että rosvot eivät virka-aikana liiku, Soukola muistutti.
Poliisin ylijohto
vailla luottamusta
Soukola syytti poliisin ylijohtoa kykenemättömyydestä viedä hallintouudistusta järkevästi läpi. Se ei ole parantanut kenttävalvojien ja tutkijoiden kasvanutta työtaakkaa, vielä vähemmän luottamusta poliisihallitukseen ja poliisin ylimpään johtoon, eikä ministeriökään saa puhtaita papereita.
– Pukkina kaalimaalla poliisihallitus syötti ministeriöön juuri sellaista tietoa kuin itse halusi. Poliisin ylijohto ei ole ollut tehtävien tasalla kiristyvässä taloustilanteessa, Soukola sanoi.
Hän kertoi päällystövirkoja vähennetyn niin, että viranhaltijoille on rakennettu asiantuntija-, tukipalvelu- ja projektitehtäviä, joissa usein tienataan entistä kovempaa palkkaa. Esimerkiksi hän mainitsi poliisihallinnon projektin, joka vaatii kaksi miestyövuotta.
– Voisin sanoa, että vaikkapa edustaja Raatikainen pystyisi vastaavan projektin hoitamaan kahdessa viikossa, eikä tarvitsisi tinkiä lakisääteisistä vapaapäivistä. Palkkamenojen kasvu onkin syönyt ne teoreettiset säästöt, mitä Pora kolmosen piti tuoda, Soukola totesi.
Muokkaako poliisi tilastoja edukseen?
Ministeri Räsänen kertoi poliisin vasteaikojen eli saapumisen rikospaikalle jopa parantuneen uudistuksia edeltäneistä ajoista. Myös liikenteen valvonta kasvoi liikkuvan poliisin lakkauttamisesta huolimatta. Soukola löysi tähänkin syyn:
– Ministerin esille tuoma vasteaikojen kehitys perustuu manipulointiin. Alennetaan tehtävien kiireellisyysluokkaa, jos tehtävälle ei ole partiota saatavilla tai muutetaan suoritteiden perusteita, jolloin nyt on saatu paperilla enemmän liikenteen valvontaa kuin mitä liikkuva poliisi aikaisemmin teki. Suoriteperusteita on muutettu. Sisäministeriön vakuuttelut ovat antaneet kansalaisille virheellisen kuvan maamme turvallisuusviranomaisten kyvystä vastata tehtäviensä vaatimuksiin, Soukola syytti.
Ministeri kehui talousrikosten torjunnan tuovan tuloja valtion kassaan. Soukola kertoi tämän olevan pois poliisin muusta työstä: lievien rikosten tutkijat uupuvat työssään: jopa nuoret tutkijat tekevät työtään mielialalääkkeiden voimalla.
Rikas voi ostaa turvallisuutta
Soukola kohahdutti eduskuntaa kertomalla turvanneensa poliisina jopa pääministeri Alexander Stubbia (kok.) ja hänen edeltäjäänsä Jyrki Kataista (kok.) sekä heidän perheitään.
– Miten vastaavaa palvelua voisi saada yksinhuoltajaäiti väkivaltaista entistä puolisoaan kohtaan? Varakkaalla on sentään mahdollisuus ostaa turvallisuutta kaupasta, köyhällä ei ole siihen mahdollisuutta, Soukola vertasi.
Soukolan mukaan poliisin ylijohtaja Mikko Paatero ei ymmärtänyt julkisuuteen tulon perimmäistä tarkoitusta toivoessaan, että valitukset esitettäisiin virkatietä pitkin.
Asianajajien palkkioita pitää kohtuullistaa
Soukolan mukaan mittavat säästöt ahdistavat myös syyttäjä-, oikeus- ja vankeinhoitolaitosta. Yhä useampi juttu jää syyttämättä. Yhä vaarallisemmat rikolliset istuvat tuomionsa avovankilassa tai ”pantasutena” kansan keskuudessa.
– Oikeuslaitoksen kustannuksia pitäisi pyrkiä karsimaan sieltä, missä ne vähiten vaikuttavat juttujen käsittelyyn. Esimerkiksi rikosjuttujen asianajopalkkiot, joita valtion varoista maksetaan, tulisi vihdoin saattaa kohtuulliselle tasolle, Soukola ehdotti.
– Kun katsoo tätä turvallisuusinstituutioiden alasajoa, ei voi kuin ihmetellä. Hyvinvointivaltiomme on pian sitä vain roistoille, ja tätä me tuskin haluamme, Soukola toivoi.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Mattila: Poliisitutkinta on muuttunut rikosten kirjaamiseksi

Perussuomalaisilta välikysymys poliisipalveluista: Kansalaisilla turvaton olo
Viikon suosituimmat

Empatiataululle kävi huonosti Tampereen valtuustossa: Demaripormestari pakitteli ja siirsi ihmisiä lokeroivan DEI-häkkyrän pois käsittelystä
Tampereen kaupunginvaltuuston kokouksessa maanantaina 19. tammikuuta käsiteltiin kaupungin uutta hyvinvointisuunnitelmaa 2026–2029, mutta siihen alun perin sisältynyt, kummallinen empatiataulu poistettiin ennen kokouksen alkua. Taulu siirrettiin jatkovalmisteluun, eikä sitä käsitelty valtuustossa.

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Rotat jättävät uppoavan laivan Britanniassa: Konservatiivit loikkaavat joukolla Nigel Faragen kansallismieliseen puolueeseen
Britannian perinteinen kahden puolueen poliittinen järjestelmä luhistuu kiihtyvällä vauhdilla. Konservatiivipuolueen kansanedustajat loikkaavat yksi toisensa jälkeen gallupjohdossa paistattevaan Reform UK -puolueeseen, koska äänestäjien näkemykset ja huolet on sivuutettu johdonmukaisesti aivan liian pitkään. Britannian uusi suunta on yhä selvemmin Reform UK:n johtaja Nigel Faragen käsissä.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.

Kuka tai ketkä ovat ideoineet Tampereen kohutun Empatiataulun? – Kokoomuslainen apulaispormestari antaa videolla ratkaisevan vihjeen
Kokoomus ja SDP kiistelevät parhaillaan sosiaalisessa mediassa siitä, kuka vastaa Tampereen kohutun Empatiataulun suunnittelusta ja ideoinnista. Hanke on miellyttänyt erityisesti demaripormestari Ilmari Nurmista, mutta myös kokoomus on osallistunut sen edistämiseen.

Yleisradion johtajia hemmotellaan taas – ökypalkkiot uudelleen käyttöön tänä vuonna
Yleisradio on ottanut taas käyttöön johdon hulppean palkitsemisjärjestelmän tämän vuoden alusta. Tulospalkitseminen koskee myös muuta henkilökuntaa. Suurin osa Ylen työntekijöiden ammattijärjestön (YOT) kyselyyn vastanneista ei kuitenkaan pidä kannustinjärjestelmää oikeudenmukaisena. Monet työntekijät kokevat, että palkitsemisen perusteet ovat jopa mielivaltaiset.















