

LEHTIKUVA
STT:n harhaanjohtava juttu kuluttajabarometrista johti valtavaan vääntöön somessa – kohuttu skottitoimittaja nolasi itsensä perinpohjaisesti
STT:n hieman harhaanjohtava tulkinta Tilastokeskuksen lehdistötiedotteesta sai aikaan surkuhupaisan someväännön, jossa disinformaation levittämisestä syytetty skottitoimittaja hyökkäsi kokoomuspoliitikkoja vastaan ja vaati kokoomusta pistämään poliitikkonsa kuriin.
Tilastokeskus julkaisi keskiviikkona vuoden viimeisen kuluttajabarometrin eli kuluttajien luottamusindikaattorin. Luottamusindikaattori mittaa kuluttajien arviota oman taloutensa nykytilasta sekä heidän odotuksiaan omasta ja Suomen taloudesta vuoden kuluttua.
Uutistoimisto STT oli kirjoittanut Tilastokeskuksen lehdistötiedotteen perusteella jutun, joka oli julkaistu sellaisenaan useissa medioissa. Myös Yle julkaisi lyhennelmän siitä.
Jostain syystä STT:n jutun kärjeksi oli valittu se, että ”reilut 70 prosenttia kuluttajista arvioi joulukuussa, että Suomen taloustilanne on huonompi kuin vuosi sitten”. Tämä pitää sinänsä paikkansa, mutta antaa helposti lukijalle väärän kuvan kuluttajien luottamuksesta Suomen talouteen.
Kuluttajien luottamus vuosi sitten ennätyshuono
Todellisuudessa suomalaisten arvio maamme taloustilanteesta on parempi kuin vuosi sitten tehdyssä kyselyssä. Tänä vuonna 72,6 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä, että Suomen taloustilanne on huonompi kuin vuosi sitten. Vuonna 2022 peräti 84 prosenttia vastaajista oli sitä mieltä.
Helsingin Sanomat on yksi harvoista medioista, joka on osannut lukea Tilastokeskuksen tietoja oikein ja toteaa: ”Vaikka kuluttajaluottamus pysyi heikkona, tunnelma on parantunut hieman vuoden takaisista pohjalukemista.” Kuluttajien luottamusindikaattori sai vuosi sitten mittaushistoriansa heikoimman arvon -18,5. Nyt se on -13,3.
Euronewsin toimittaja veti mutkat suoriksi
Pahimman pohjanoteerauksen STT:n uutisen tulkinnassa teki Euronewsin toimittaja David Mac Dougall, joka yhdisti kuluttajaluottamuksen suoraan kulloinkin vallassa olevaan hallitukseen.
– Yli 70 % kuluttajista piti maan taloustilannetta huonompana nyt (kokoomuksen johtaman oikeistohallituksen kaudella) kuin vuosi sitten (Sanna Marinin johtaman vasemmistohallituksen kaudella), Mac Dougall kirjoitti viestipalvelu X:ssä.
Another #Finland poll out today: More than 70% of consumers said they feel the country's economic situation is worse now (NB: with a right-wing Kokoomus-lead government) than a year ago (NB: with a Sanna Marin-lead left-wing government). https://t.co/pAtSskI5v6
— David Mac Dougall (@davidmacdougall) December 27, 2023
Kommentoijat yrittivät oikaista
Useat kommentoijat kiiruhtivat oikaisemaan Mac Dougallin kirjoitusta huomauttamalla, että Petteri Orpon hallituksen toimien talousvaikutukset alkavat näkyä vasta joskus ensi vuoden puolella ja että tällä hetkellä valtiontalous pyörii yhä Marinin hallituksen budjetin mukaisesti. Mac Dougall päätti jatkaa kuoppansa kaivamista kirjoittaen:
– ”Yli 40 % vastaajista uskoi, että Suomen talous tulisi heikkenemään seuraavan vuoden kuluessa.” Miten kauan te voitte syyttää Marinia siitä, että kokoomus ei laita taloutta kuntoon? Ikuisesti?
"More than 40% of the respondents believed that the Finnish economy would continue to weaken during the next year" How long can you blame Marin for Kokoomus not "fixing" the economy? Forever?
— David Mac Dougall (@davidmacdougall) December 27, 2023
Marinin kaudella arvio vieläkin synkempi
David Mac Dougallin esittämä prosenttiluku (42,7) pitää paikkansa, mutta vuosi sitten Marinin hallituksen ollessa vallassa peräti 52,6 prosenttia suomalaisista oli sitä mieltä, että maan talous tulee heikkenemään seuraavan vuoden aikana. Nyt suomalaisilla on siis vähän enemmän uskoa tulevaisuuteen.
Kokoomusnuorten varapuheenjohtaja Maria Miala oli yksi niistä kommentoijista, jotka yrittivät tolkuttaa Mac Dougallille, että ei ole mitään syytä olettaa, että huononevat talousnäkyvät johtuisivat nykyisen hallituksen toimista. Miala kritisoi Mac Dougallin uskottavuutta journalistina.
I would greatly appreciate an explanation as to why you didn't mention that the budget was formulated by the previous government. It's important to emphasize that maintaining a journalist's credibility relies on accuracy. https://t.co/fmtLi5NeZk
— Maria Miala (@MariaMiala) December 28, 2023
Seuraavaksi David Mac Dougall päätti teeskennellä, että hän ei tiedä kuka Maria Miala on. Hän kuvaili Mialaa ”joksikin satunnaiseksi tyypiksi”, joka ”hyökkää” hänen persoonaansa kohtaan. Hän kutsui Mialaa myös ”luokattomaksi”. Seuraavassa viestissään hän vaati kokoomusta ”laittamaan nuorisonsa kuriin” ja ilmoitti vaientavansa Mialan X-palvelussa.
Tere Sammallahti saapuu taistoon
Maria Mialaa puolustamaan saapui kokoomuksen kansanedustaja Tere Sammallahti, joka syytti Mac Dougallia poliittisen propagandan tekemisestä ja disinformaation levittämisestä. Sammallahti kutsui kovasanaisesti skottitoimittajaa ”journalistin irvikuvaksi”.
Tämän jälkeen David Mac Dougall ilmoitti vaientavansa myös Sammallahden ja huuteli apuun Kai Mykkästä vaatien tätä ”laittamaan kansanedustajansa kuriin”. Loppukaneetissaan Mac Dougall kirjoittaa, että Twitter/X:stä on tullut ”likasanko”, jossa äärioikeisto ”horjuttaa kansalaisyhteiskuntaa ja demokratiaa” ja kirjoittaa ”rasistista sisältöä”.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Maria Miala kuluttajien luottamusindikaattori Euronews David Mac Dougall kuluttajabarometri disinformaatio Tilastokeskus Tere Sammallahti Kai Mykkänen Sanna Marin Petteri Orpo
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Jani Mäkelä moittii Yleä, jonka pitäisi toimia turvaajana kriisitilanteessa, mutta sen sijaan se roudaa studioon vasemmistolaisia asiantuntijoita vähättelemään kriisiä ja murehtimaan vihapuheesta

Ylikomisario Taponen pakeni Twitteristä – huomautus harhaanjohtavien tietojen levittämisestä oli liikaa

Yle markkinoi vimmatusti hallituksen vastaista mielenosoitusta, tilaisuuden juontaa Ylelle pitkään työskennellyt aktivistitoimittaja – suoraan vihreiden valtuustoryhmästä

Antikainen: Vasemmistoliitto levittää Hamasin propagandaa yhdessä STT:n kanssa – syyttää sairaalaiskusta Israelia ennen kuin iskun tekijää on edes selvitetty
Viikon suosituimmat

Sydänliitolla on 20 miljoonan euron sijoitussalkku – silti 50 000 euron puute uhkaa lopettaa sydäniskureiden paikannuspalvelun
Sydänliiton ylläpitämä sydäniskureiden paikannuspalvelu defi.fi on vaarassa loppua 50 000 euron vuosittaisen rahoituspulan vuoksi. Samaan aikaan liiton oma vuosikertomus paljastaa yli 20 miljoonan euron taseen ja miljoonan euron sijoitustuoton.

Sääntöä rikotaan jatkuvasti Uimastadionilla – Helsingin kaupunki: Ilman uima-asua peseytyminen koskee myös burkinia käyttäviä
Helsingin Uimastadionilla on tänä kesänä havaittu tapauksia, joissa burkinia ei ole riisuttu ennen altaaseen menoa tapahtuvaa peseytymistä varten.

Perussuomalaiset varoitti jo 2013 – Carunan tuotot menevät nyt Espanjaan
Espanjalainen energiajätti Iberdrola ostaa Suomen suurimman sähkönjakeluyhtiön Carunan noin viidellä miljardilla eurolla. Perussuomalaiset varoittivat jo 13 vuotta sitten, mitä seuraa kun kotimainen sähkönjakeluyhtiö myydään ulkomaille.

Mäenpää: Kornia, että eduskunnan kesäteatteria vetää viime kaudella 6 000 miljoonaa hukannut Tytti Tuppurainen
Perussuomalaisten kansanedustaja Juha Mäenpää arvostelee oppositiota siitä, että se vaati eduskunnan ylimääräistä täysistuntoa Helsinki Garden -hankkeen valtiontuesta. Mäenpään mukaan keskustelussa on kyse pikemminkin poliittisesta esiintymisestä kuin uusien tietojen selvittämisestä.

Kansa otti lain omiin käsiin Etelä-Afrikassa – kaikki laittomasti maassa olevat halutaan ulos
Maahanmuuttokriittiset ryhmät kehottivat laittomasti maassa olevia siirtolaisia ottamaan jalat alleen ja poistumaan Etelä-Afrikasta heinäkuun alkuun mennessä. Köyhät käyvät nyt köyhien kimppuun ja mustat toisten mustien kimppuun. Tuhannet muista Afrikan maista lähtöisin olevat ihmiset ovatkin jo paenneet takaisin kotiseudulleen.

Migri: Toistakymmentä kiintiöpakolaisehdokasta hylätty turvallisuussyistä – tarkkoja lukuja ei kerrota
Vuosina 2024–2026 toistakymmentä UNHCR:n esittämää kiintiöpakolaisehdokasta on jäänyt valitsematta Suomeen, koska heidän on arvioitu vaarantavan yleistä järjestystä ja turvallisuutta. Tarkkoja lukuja tai kansallisuuksia maahanmuuttovirasto ei kerro.

Purra: SDP kannattaa kehitysmaamaahanmuuttoa – ”Tavoitteena on varmistaa, että maahan tulee riittävästi pienituloisia ihmisiä, jotka tarvitsevat sosiaalivaltiota ja äänestävät vasemmistoa”
SDP on suosituin puolue vieraskielisten keskuudessa, ilmenee Helsingin Sanomien teettämästä kyselystä. Tulos viittaa demareiden harjoittamaan laskelmointiin, jolla puolue pyrkii kasvattamaan kannatustaan suosimalla löyhää maahanmuuttopolitiikkaa.

Laaja törkeä huumausainerikosvyyhti: 200 kiloa amfetamiinia, kymmeniä kiloja kokaiinia – tuomituista valtaosa ulkomaalaistaustaisia
Itä-Uudenmaan käräjäoikeus tuomitsi viime viikolla 18 henkilöä laajassa törkeiden huumausainerikosten kokonaisuudessa. Tuomioihin sisältyi myös yksi ampuma-aserikos. Oikeuden mukaan rikosvyyhdissä liikkui satoja kiloja huumausaineita, joita tuotiin Ruotsista Suomeen.

Laittomat maahanpyrkijät herättävät pelkoa ja huolta Kreikan lomaparatiisissa – ihmissalakuljettajien kumiveneet vyöryvät Libyasta Kreetalle
Kreetan saari on eräs tärkeimmistä maahantuloreiteistä läntisen hyvinvoinnin piiriin pyrkiville maailman ihmisille. Kreikkaan on tullut alkuvuonna laittomasti lähes 17 000 laitonta siirtolaista, joista yli puolet on rantautunut Kreetalle. Lähi-idästä, Intian niemimaalta ja Afrikasta lähtöisin olevat ihmiset lähtevät vaaralliselle merimatkalleen Libyan Tobrukista. He maksavat ihmissalakuljetusverkostoille tuhansia euroja päästäkseen EU:n alueelle.

Helsingin poliisi tehosti ulkomaalaisvalvontaa – maasta poistettu tänä vuonna lähes 500 henkilöä
Maassaolon edellytysten tarkastuksia tehtiin ulkomaalaisvalvonnassa lähes 50 prosenttia enemmän kuin vuotta aiemmin.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää










