Stubb: Valtion ja pankkien napanuora on katkaistu

25.03.2013 |11:54

Ulkomaankauppaministeri Alexander Stubb painotti Ylen Ykkösaamussa maanantaiaamuna, että napanuoraa valtion ja pankkien välillä katkaistaan Kyproksen tukiratkaisun yhteydessä. Pankit eivät ole enää yksin valtion vastuulla, vaan sijoittajat joutuvat vastuuseen.

– Nyt on avattu sijoittajien vastuuta. Pankit ajetaan alas, Stubb totesi radiossa.

Stubb totesi, että oli hassua kajota alussa piensijoittajien tileihin ja se oli virhe. Hän ei usko, että Kypros menee pankkien järjestelyistä polvilleen.

– Mutta kun pankkisektori kasvaa kohtuuttomasti, ollaan vaarallisilla vesillä. Tämä nähtiin Islannissa, jonka pankit kasvoivat älyttömästi, samantapaista kehitystä nähtiin myös Irlannissa, hän muistutti.

Hänen mukaansa nyt korjataan euron valuvikoja ja Kyproksessa kyse on jälkijäristyksistä.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos

27.01.2026 |16:30
7.
Suomen uutiset logo

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan

28.01.2026 |17:21
8.
Suomen uutiset logo

Trump antaa tonnin ”pesämunan” jokaiselle lapselle – osakesäästötilin tuoton saa haltuunsa 18-vuotiaana

30.01.2026 |12:01

Uusimmat

Perussuomalainen 4/2025

Mainos kuva

Lue lisää

Perussuomalainen 3/2025

Mainos kuva

Lue lisää