Stubb: Valtion ja pankkien napanuora on katkaistu

25.03.2013 |11:54

Ulkomaankauppaministeri Alexander Stubb painotti Ylen Ykkösaamussa maanantaiaamuna, että napanuoraa valtion ja pankkien välillä katkaistaan Kyproksen tukiratkaisun yhteydessä. Pankit eivät ole enää yksin valtion vastuulla, vaan sijoittajat joutuvat vastuuseen.

– Nyt on avattu sijoittajien vastuuta. Pankit ajetaan alas, Stubb totesi radiossa.

Stubb totesi, että oli hassua kajota alussa piensijoittajien tileihin ja se oli virhe. Hän ei usko, että Kypros menee pankkien järjestelyistä polvilleen.

– Mutta kun pankkisektori kasvaa kohtuuttomasti, ollaan vaarallisilla vesillä. Tämä nähtiin Islannissa, jonka pankit kasvoivat älyttömästi, samantapaista kehitystä nähtiin myös Irlannissa, hän muistutti.

Hänen mukaansa nyt korjataan euron valuvikoja ja Kyproksessa kyse on jälkijäristyksistä.

PS VERKKOTOIMITUS


Mitä mieltä?

Viikon suosituimmat

4.
Suomen uutiset logo

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään

08.09.2025 |19:09
10.
Suomen uutiset logo

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa

08.09.2025 |10:29

Uusimmat

Perussuomalainen 2/2025

Mainos kuva

Lue lisää