
Suomeen laittomasti jäävien sosiaalipalveluihin varattu miljoonia euroa – taas uusi houkutin tulla ja jäädä maahan
Vuoden alussa voimaan astuneen lain mukaan kunnat saavat valtiolta korvausta laittomasti maassa oleskelevien kiireellisistä sosiaalipalveluista. Valtion budjettiin on varattu 5,3 miljoonaa euroa tätä varten. Tuet ovat paperittomille yksi lisähoukutus tulla Suomeen ja jäädä tänne.
Ilta-Sanomien mukaan kunnille korvataan kiireellisessä tapauksessa välttämättömänä sosiaalipalveluna annettu tilapäinen asuminen sekä kustannukset ruoasta ja välttämättömistä lääkkeistä.
– Kun valtio kustantaa kielteisen turvapaikan saaneiden kiireellisiä ja välttämättömiä sosiaalipalveluja, se luo samalla myös kannustimia ja vetovoimatekijöitä kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneille siten, että heidän luvaton maassa oleskelunsa saattaa jatkua eivätkä he poistu maasta. Tämä on kestämätöntä, Perussuomalaisten kansanedustaja Arja Juvonen kommentoi asiaa Ilta-Sanomien mukaan.
Myös sisäministeriön maahanmuutto-osaston ylijohtaja Jorma Vuorion mukaan sosiaalipalvelut voivat pitkittää laitonta oleskelua Suomessa.
– Kyllä se varmaan joillakin voi olla, että mitä enemmän tuetaan ja mitä helpompi täällä on olla, sitä vähemmän paluu kiinnostaa, Vuorio sanoi Ilta-Sanomille.
Valtion tuet voivat tietysti myös alentaa kuntapäättäjien kynnystä ryhtyä maailmanparantajiksi, kun kerran valtio maksaa viulut.
Helsingin kaupunginvaltuusto päätti viime vuoden lopussa tarjota muitakin kuin kiireellisiä terveyspalveluita laittomasti maassa oleskeleville.
Perussuomalaiset kansanedustajat paheksuvat valtuuston päätöstä tarjota laajoja palveluita ilmaiseksi laittomasti maassa oleville henkilöille.
– Henkilö saa kielteisen päätöksen ja käännytetään eli hän on laittomasti maassa. Mitä tekee Helsinki? Lisää vetovoimaa jäädä Suomeen laittomasti sekä houkuttelee lisää tulijoita, ihmetteli perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Leena Meri Suomen Uutisille.
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Rantanen: Poliitikot tuntuvat hyväksyvän mitä hyvänsä, jos se liittyy maahanmuuttajiin – ”Mikä ihme teitä vaivaa?”

PS esitti Helsinki-lisän palauttamista 1-3-vuotiaille, kukaan muu ei kannattanut – ”Surullista, ettei tälle löydy ymmärrystä muilta puolueilta”
Viikon suosituimmat

Mitta on täysi: Massamuuton vastaiset mielenosoitukset levinneet koko Britanniaan
Viime viikkoina laittomien maahanmuuttajien asuttamien hotellien ympärille on kerääntynyt mielenosoittajia muun muassa Eppingissä, Norwichissä sekä Lontoossa. Mielenosoittajat vastustavat brittihallituksen ratkaisua sijoittaa turvapaikanhakijoita muun asutuksen keskelle. Mitta on monella nyt täysi.

Monimuotoisuudelle ja diversiteetille alistuminen tuhosi Jaguarin brändin: Toimitusjohtajalle tuli lähtö woke-mainoskampanjan somekohun ja myynnin romahtamisen jälkeen
Woken lumous on haihtunut pois tiehensä, mutta vielä jälkijättöisesti woke-henkisyyteen luottaneet suuryritykset ovat ottaneet taloudellista osumaa, nyt oli Jaguarin vuoro.

Vigelius Ylen uimataitouutisoinnista: ’’Uhriutuminen upottaa tämän valtion”
Ylen tuoreen artikkelin mukaan uimataidosta on tulossa ”varakkaiden etuoikeus”, koska uimakoulut maksavat eivätkä kaikki mahdu kuntien tarjoamiin edullisempiin uimakouluihin. Perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja ja kansanedustaja Joakim Vigelius suhtautuu kriittisesti Yle-artikkelin uhriutuvaan sekä perheiden ja yksilöiden vastuuta karttavaan sävyyn.

Arno Kotro kertoo, miten pedagoginen muoti-idiotismi kouluissa romutti erään nuoren koululaisen oppimiskokemukset
Kirjailija-opettaja Arno Kotro bloggaa suomalaisen peruskoulun alennustilasta. Esimerkkitapauksena hän nostaa esille alakoulun, jonka rehtori kymmenen vuotta sitten nielaisi pureksimatta tuolloin muotiin tulleet pedagogiset päähänpistot ja villitykset. - Edistyksen ja uuden pedagogiikan hengessä piti päästä eroon menneen maailman rasitteista, kuten arvosanoista, pulpeteista, kokeista, perinteisistä luokkahuoneista, kirjoista, todistuksista, Kotro kirjoittaa, ja kertoo samalla nuoresta ylioppilaasta, jonka opintielle koulukokeilu aikanaan jätti tiedollisia katvealueita.

Purra: Kotouttamisteollisuus on valtavaksi kasvanut haara sosiaalivaltiossa – ”Jos maahanmuutto laajasti toimisi, sellaista ei tarvittaisi lainkaan”
Valtiovarainministeri Riikka Purran tuoreessa budjettiesityksessä esitetään kotoutumiskorvausten leikkauksia osana taloussäästöjä. Purra muistuttaa kotouttamisesta kertyvän jo nyt valtavat summat veronmaksajan maksettavaksi.

BBC: Hamas maksaa palkkoja yhä 30 000 ”virkamiehelle” – varastettua ruoka-apua annetaan vain terroristien tukijoille
Ennen sotaa Hamas hamstrasi tunneliverkostoihinsa noin 600 miljoonaa euroa käteistä. Rahat ovat peräisin gazalaisilta kerätyistä tullimaksuista ja veroista sekä Iranin islamistihallinnolta, Qatarilta ja egyptiläiseltä Muslimiveljeskunnalta.

Hallinto-oikeus päätti: Vastaanottokeskus ei saa jatkaa Miilukorvessa
Helsingin Hallinto-oikeus piti voimassa Espoon ympäristö- ja rakennuslautakunnan päätöksen, jolla vastaanottokeskustoiminta vaadittiin lakkautettavaksi.

Valtiovarainministeri Riikka Purra esittää: Kiintiöpakolaisten ottaminen Suomeen lopetetaan kokonaan, kotoutumisesta leikataan kunnilta ja hyvinvointialueilta
Valtiovarainministerin ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi hillitsee julkisen talouden velkaantumista hallitusohjelman tavoitteiden mukaisesti. Tuoreeseen budjettiehdotukseen ei sisälly veronkiristyksiä, vaan sen sijaan ehdotuksessa on mukana toissijaisiin menoihin, kuten esimerkiksi maahanmuuton kuluihin kohdistuvia leikkauksia kaikkiaan 0,9 miljardia euroa.

Miko Bergbom vastaa Sofia Virran ja vasemmiston kritiikkiin: ”Rahat ovat loppu – vastuuttomalle velanjaolle on laitettava piste”
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta hyökkäsi voimakkaasti valtiovarainministeri Riikka Purran tänään antamaa budjettiesitystä vastaan. Kansanedustaja Miko Bergbomin mukaan kritiikki sivuuttaa täysin talouden todellisen tilan ja vastuullisen politiikan vaatimukset.

Halla-aho: ”Palestiinan valtio olisi puhdas illuusio, eikä tunnustaminen tätä asiaa muuksi muuttaisi”
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho pohdiskelee kysymystä Palestiinan tunnustamisesta, ja pitää asiaa epärealistisena. - Palestiinan tunnustamiselle ei tällä hetkellä ole sen enempää edellytyksiä kuin tarvettakaan. Palestiina ei ole itsenäinen. Ei ole näköpiirissä, että itsenäisyyden edellytykset voisivat toteutua. Ei ole uskottavaa, että tunnustaminen edistäisi näiden edellytysten toteutumista, Halla-aho kirjoittaa.