

AfD-johtaja Björn Höcke Spiegel-lehden kannessa. / SPIEGEL
Tapaus Thüringenista valtava kohu Saksassa – liberaali Spiegel-lehti maalailee inhokistaan demonia
Thüringenin tapaus on herättänyt valtavaa kiihkoa Saksassa. Liberaali der Spiegel -lehti käsittelee asiaa noin 20 sivun pituisessa jutussaan. Peräti 20 toimittajaa on ollut laatimassa kirjoitusta. Lehden pääkirjoitus on erittäin jyrkkä kannanotto Thüringenin pääministerin vaalista. Lehti tuomitsee täysin yhteistyön AfD:n kanssa. Kuvan otsake Der Dämokrat tulee sanasta der Dämon joka tarkoittaa demonia ja pahaa henkeä. Spiegelin juttu näkee tapauksessa yhtäläisyyksiä Hitlerin valtaannousussa.
Taustaa: Thüringen on Saksan pienimpiä osavaltioita. Se sijaitsee Hessen osavaltion vieressä entisen Itä-Saksan alueella. Siellä pidettiin vaalit viime syksynä, mutta osavaltion hallitusta ei ole saatu muodostettua eikä pääministeriä valittua. Vallassa ollut vihervasemmistolainen koalitio menetti enemmistön. Pääministerinä oli die Linke-puolueen Bodo Ramelow. Kolmannella äänestyksellä uudesta pääministeristä paikallisen CDU:n ja vapaiden demokraattien FDP:n johtajat keksivät ovelan suunnitelman. He hankkivat salaa vaihtoehto-Saksalle puolueen AfD:n tuen. Pääministeriksi valittiin tiukassa äänestyksessä libaraalien Thomas Kemmerich. Tästä nousi valtava kohu ja liittokansleri Angela Merkel tuomitsi täysin yhteistyön AfD:n kanssa. Samoin teki CDU:n puheenjohtaja Annegret Kramp-Karrenbauer eli AKK. AKK joutui pari päivää myöhemmin eroamaan CDU:n puheenjohtajuudesta ja ilmoitti ettei pyri liittokansleriksi. CDU valinnee keväällä uuden puheenjohtajan, joka yleensä on ollut myös liittokansleriehdokas. Suuren hallituskoalition kyky harjoittaa politiikkaa heikkenee olennaisesti. Lisäksi Saksasta tulee 1.7 lukien EU:n puheenjohtajamaa. Liittopäivävaalit ovat syyskuussa 2021.
Vanhat valtapuolueet ja media kauhuissaan
Thüringenin tapaus on der Spiegelin mukaan vaarantanut Saksan demokratian, ja se on aiheuttanut pysyvää vahinkoa CDU:lle ja FDP:lle. Lehden silmätikkuna on erityisesti AfD:n Thüringenin johtaja Björn Höcke, jota lehti pitää jyrkkänä äärioikeistolaisena ja fasismin ihailijana.
Myös useissa muissa lehdissä on tuomittu Thüringenin tapaus. Saksassa ajetaan nyt aiempaa tiukemmin AfD:n eristämistä ja pyritään estämään sen nousu osavaltioiden johtoon. Tätä ajojahtia suorittavat puolueiden keskusjohdot. Osavaltiotasolla on ollut viritteillä yhteistyötä AfD:n kanssa, mutta keskusjohdot tuomitsevat senkin. AfD sai Thüringenin vaaleissa 24 prosenttia äänistä ja oli toiseksi suurin Linken jälkeen.
SUOMEN UUTISET
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Äänestäjien tahto mitätöitiin Thüringenissa – Toimittaja Pertti Rönkkö: Saksalaiset miettivät, onko vaalien järjestämisessä enää mitään järkeä

CDU:n sekoilu Saksassa vain yltyy: Puheenjohtajalla tukalat oltavat – uudet vaalit tulossa Thüringeniin kannatuksen romahduttua

Saksan demareiden järjetön ehdotus: AfD:n maapäiväedustajien vaikutusvalta pois Nordrhein-Westfalenissa

Saksi-Anhaltin CDU valmis yhteistyöhön AfD:n kanssa – puoluejohto tyrmistynyt

Saksa takalukossa – kristillisdemokraattien puheenjohtajavalinta johtaa sotkuun

Suosittu Päivän Byrokraatti -blogi lopettaa – syynä vihervasemmiston vaino
Viikon suosituimmat

Päivän Pointti: Yle ja Helsingin Sanomat pyrkivät peittelemään Bondi Beachin terrori-iskun tekijöiden yhteyksiä ääri-islamismiin

Antikainen: Vasemmistoliiton kansanedustaja paasasi Venäjän valheita eduskunnassa – ”Nyt riittää”
Kansanedustajat keskustelivat hallituksen esityksestä vuoden 2026 talousarviosta. Vasemmistoliiton kansanedustaja Johannes Yrttiaho käytti puheenvuoron, jota perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee jyrkästi.

Hallitus lopettaa tuetut lomat, lomailuyhdistykset järkyttyivät – Junnila: Puolueiden lomatoiminnan tukeminen ei ole veronmaksajan tehtävä
Valtio lopettaa sosiaalisen lomatoiminnan rahoittamisen osana Petteri Orpon hallituksen päättämiä sote-järjestöjen leikkauksia vaikeassa taloustilanteessa. Suomalaiset mediat ovat tarttuneet uutiseen ja kirjoittavat paatoksella, kuinka "hallitus vie köyhiltä lapsiperheiltä lomatkin" ja kuinka asia "koskettaa tuhansia lapsiperheitä". Sitä mediat eivät kerro, että ilman rahaa jäävät lomailuyhdistykset ovat poliittisten puolueiden jäsenjärjestöjä, huomauttaa perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila X-päivityksessään.

Tampere lähettää 50 000 euroa Gazaan – Vigelius kritisoi pormestari Nurmisen päätöstä: ”Rahoille olisi tarvetta kotimaassakin”
Tampereen kaupunginvaltuusto käsittelee tänään maanantaina valtuustoaloitetta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille. Kaupunginhallitus on hyväksynyt päätösehdotuksen, jonka mukaan 50 000 euron kertasuoritus maksetaan pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) harkinnanvaraisesta määrärahasta, josta pormestari on tehnyt päätöksen. Perussuomalaisten kansanedustaja ja kaupunginvaltuutettu Joakim Vigelius kertoo puolueen vastustavan rahan lähettämistä Gazaan.

Puolueilla kärkäs kiista 50 000 euron Gaza-avustuksesta Tampereen valtuustossa: ”Raukkamaista! Herätkää ihmisyyteen!”
Tampereen kaupunginvaltuusto kävi maanantai-iltana 1,5 tuntia kestäneen tulisen keskustelun valtuustoaloitteesta humanitaarisen avun tarjoamiseksi Gazan lapsille.

Joakim Vigelius missikohusta: Sairasta, takakireää, huumorintajutonta ja ennen kaikkea armotonta
Miss Suomi Sarah Dzafce venyttää silmänsä vinoon. Ystävä jakaa ilmeilystä kuvan someen saatteella: ''Kiinalaisenkaa syömäs.'' Tästä seuraa rasismikohu, iso kiukku ja anteeksipyytely. Missiltä menee kruunu kumoon ja ura päreiksi.

Kansanedustaja Matias Mäkynen väittää hallituksen lisäävän köyhyyttä, mutta tilasto kertoo totuuden: Pienituloisuuden kasvu johtuu maahanmuutosta
Demarikansanedustaja Matias Mäkynen väittää Facebookissa pienituloisten määrän kasvun olevan hallituksen syytä, vaikka tuore tilastotieto osoittaa, että pienituloisuutta on lisännyt lähinnä maahanmuutto.

Krista Kiuru haukkui hallituksen edustajia ”muuleiksi” – Koponen: ”Välillä olisi hyvä katsoa itseään peiliin ja miettiä, miten käyttäytyy”
Eduskunta käsitteli torstain täysistunnossa työelämälainsäädäntöä, ja jo perjantain puolella SDP:n kansanedustaja Krista Kiuru haukkui hallituksen työelämävaliokunnassa istuvia edustajia muuleiksi. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää käytöstä sopimattomana eduskunnan täysistuntoon.

Demaripormestari Nurminen näyttää, miten kaiken voi tehdä reilummin – Koponen: ”Demarit tekevät arvovalinnan vähentää suomalaista henkilöstöä ja lähettää rahaa ulkomaille”
Tampereen valtuusto pormestari Ilmari Nurmisen (sd.) johdolla lähetti eilen 50 000 euroa Gazaan. Perussuomalaisten kansanedustaja Ari Koponen pitää päätöstä irvokkaana, kun Tampere on juuri irtisanonut yli sata kaupungin työntekijää.

Purra: Suomalaisten pitää olla etuoikeutettuja omassa maassaan
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra linjaa, että Suomi on suomalaisten maa, jonka tulisi käyttää rajalliset resurssinsa oikein eli omiinsa. - Tämä päivänselvä asia on perussuomalaisuuden ytimessä, Purra sanoo.














