

MATTI MATIKAINEN
Tavio: Polttoaineveroa kevennettävä – ”Maailmanmarkkinatekijät eivät selitä korkeita hintoja”
Kansalaisten ostovoimasta huolehtiminen ja ostovoiman parantaminen on yhteinen päämäärämme. Kansalaisen kukkaron kannalta asumisen ja autoilun hinta ovat aivan keskeisiä, sanoo perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio.
– Kokoomusta ei voitu valitettavasti ottaa mukaan välikysymykseen, koska heidän mielestään Suomen tulee toteuttaa muita EU-maita tiukemmat ilmastotoimet, Ville Tavio kertoo ja jatkaa:
– Miksi pohjoisessa pitkien välimatkojen maassa, jolla on jo lähtökohtaista kilpailuhaittaa, tulee omatoimisesti lisätä kilpailuhaittaansa liioitelluilla ilmastotoimilla? Välikysymys on hallitukselle, mutta hallituksen ilmastopolitiikkaa tukevalta kokoomukselta voi toki myös kysyä: Miksi Suomen tulee toteuttaa ilmastotavoite vuoteen 2035 mennessä, kun muu EU toteuttaa sitä vasta vuoteen 2050 mennessä?
Vasemmistolainen veropolitiikka nostaa hintoja
Ilmastotoimet ovat keskeisin syy sille, miksi asumisen ja autoilun hinta nousee. Toinen keskeinen syy on Tavion mukaan vasemmistolainen veropolitiikka, jota SDP ja keskusta ovat hallituksessa toteuttaneet.
– Maailmanmarkkinatekijät eivät selitä korkeita bensan hintoja, vaan Suomessa verojen ja veroluonteisten maksujen osuus bensiinin litrahinnasta on jopa euron luokkaa.
– Kuten kaikki tiedämme, toteutti hallitus eduskuntavaalien jälkeen historiallisen suuren polttoaineveronkorotuksen 250 miljoonaa. Euroopan komission joulukuun 2021 lopussa julkaiseman tilaston mukaan Suomessa dieselin hinta on Euroopan toiseksi kalleinta, Tavio sanoo.
Miksi hallitus ei tee asialle mitään?
Perussuomalaiset ovat esittäneet vaihtoehtobudjetissaan veronkorotuksen perumista.
– Ja nyt me vaadimme välikysymyksessä painokkaasti, että polttoaineveroa kevennetään, jotta paisuneet pumppuhinnat saadaan kuriin.
– Luonnollisesti hallituksella on käytettävissään haluamansa keinot ja siksi välikysymys kysyy painokkaasti. Mitä hallitus tekee asialle? Miksi hallitus ei tee mitään? Tavio kysyy.
Harakka lupasi rahaa – ei ole näkynyt
Liikenne- ja viestintäministeri Timo Harakka (sd.) sanoi lokakuussa 2020 A-studiossa, että polttoaineveron nostaminen voitaisiin kompensoida täysimääräisesti sekä vähävaraisille että syrjäseudulla asuville. Kun Harakalta kysyttiin, miten kompensaatio toimisi, vastasi hän, ”pankkitilille ilmestyy rahaa”.
– Eipä ole tilillä näkynyt rahaa.
– Sinänsä en ihmettele, että tuollaista SDP:n ehdottamaa järjestelmää ei ole toteutettu, koska tuollainen järjestelmä mitenkään järkevä. Harakan ehdotus oli byrokraattinen ja monimutkainen, eivätkä perussuomalaiset kannata tällaisia tulonsiirtoja, koska ne merkitsevät verojen lisäämistä, Tavio sanoo.
Kasvavat kuljetuskustannukset valuvat kuluttajahintoihin
Tavion mielestä olisi suoraviivaisinta ja tasapuolisinta keventää polttoaineveroa.
– Ammattiliikenteeseen täsmätoimena sopii ammattiedieselin käyttöönotto, eli kevyempi verotus logistiikalle. Dieselin hinta on noussut viimeisimmän vuoden aikana kymmeniä senttejä, jopa 50 senttiä litralta, kertoo Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry:n raportti. Hallituksen polttoaineveronkorotuksen vaikutus kuljetuskustannuksiin on lähes 80 miljoonaa euroa vuodessa.
– Metsäteollisuus on yksi suurista kärsijöistä. Teiden tavaraliikenne maksaa polttoaineveroja vuosittain jo yli kymmenen prosenttia koko alan liikevaihdosta. Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL on varoittanut, että Suomea viedään tilanteeseen, jossa kamelin selkä katkeaa eli logistiikkakustannukset eivät enää mahdollista tuotantoa Suomessa. Seuraukset tavallisten suomalaisten työllisyydelle olisivat kamalia, Tavio varoittaa.
Lisäksi kasvavat logistiikkakulut valuvat kuluttajahintoihin ja tavallisten ihmisten maksettavaksi, eli korkeat polttoainehinnat heikentävät ostovoimaa.
Hallituksen pitää puuttua sähkön hintaan
Sähkön hinnassa on nyt samanaikaisesti kaksi eri ilmiötä, jotka suurentavat suomalaisten sähkölaskuja: energian hinnannousu ja siirtomaksujen kohoaminen.
Suomessa on sähköyhtiöitä, joilla siirtomaksut ovat kymmenessä vuodessa 2011 – 2021 nousseet kymmenillä prosenteilla. Isoimmat siirtohinnannousut ovat tapahtuneet Pohjois-Suomessa ja Itä-Suomessa.
Pohjoismaissa pörssisähkön hinta nousi syksyllä ennätyslukemiin ja muuallakin Euroopassa on kirjattu viime aikoina korkeimpia hintoja yli kymmeneen vuoteen.
– Hallituksen pitää puuttua sähkön hintaan: sähkölaskut köyhdyttävät suomalaista kohtuuttomasti ja lisäksi sähkön hinnan nouseminen vaikuttaa teollisuuteen ja uhkaa talouskasvua sekä työllisyyttä.
– Hallitus ei voi väittää, että sähkön hinnan nousu tuli yllätyksenä. Ekonomistit varoittivat hintojen noususta ennen talvea. Tiedossa on kova shokki niille, jotka luulevat tämän olevan väliaikaista, Tavio sanoo.
Saarikko kehotti marssimaan sossuun
Perussuomalaiset ovat vaatineet hallitukselta toimia sähkönhintojen alentamiseksi. Perussuomalaisten mielestä sähköveroa on syytä laskea.
– Joulukuussa valtiovarainministeri, keskustan puheenjohtaja Annika Saarikko vastasi eduskunnassa kyselytunnilla perussuomalaisille, että suomalaiset voivat kovien sähkölaskujen kanssa tukeutua sosiaaliturvaan.
– Tämä on kestämätön asenne valtiovarainministeriltä ja niinpä toivomme, että hallitus muuttaa linjaansa tämän välikysymyksen myötä työssäkäyviä suomalaisia kunnioittavampaan suuntaan, Tavio sanoo.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
- maailmanmarkkinat kuluttajahinnat logistiikkakustannukset ammattidiesel ilmastotoimet veronkorotukset ostovoima sähkön hinta veronmaksajat vähävaraiset bensan hinta polttoainevero Annika Saarikko Timo HArakka Ville Tavio Metsäteollisuus perussuomalaiset SDP Välikysymys Keskusta Kokoomus
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset: Työn kannattavuus ja huoltovarmuus vaarassa – hallitus vain kiristää ruuvia

Perussuomalaiset: Hallituksen suunnitelmat pahentavat suomalaisten ahdinkoa – vain muille maille riittää rahaa

Vihreillä ja kokoomuksella taitaa olla sama suunta – ympäristöministeri ylistää ilmastokaveriaan ”suoraselkäisyydestä”

Kansa vieroksuu eliittiä ja kiroaa bensan hintoja – ruotsidemokraatit hakee vaalivoittoa

Perussuomalaisilta selkeät toimenpiteet polttoainehintojen alentamiseksi – hallitus ei myöntynyt yhteenkään

Perussuomalaiset Naiset: Polttoaine- ja energiahintojen aiheuttamaa huoltovarmuusuhkaa ei pidä vähätellä

Perussuomalaiset vaativat dieselautojen käyttövoimaveron poistoa pikaisesti – Tavio: ”Käyttövoimavero on syrjivä dieselin nykyhinnoilla”

Luukkanen Helsingin Sanomien gallupista: Kannatuksen ”romahdus” on katsojan silmissä – ”Nyt on kaikki temput käytössä”
Viikon suosituimmat

Työpaikkalähteet: Tytti Tuppurainen huutaa ja nöyryyttää – eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho: ”Tilanne on karmea”
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtajaa Tytti Tuppuraista syytellään toistuvasta epäasiallisesta käytöksestä, joka kohdistuu hänen avustajiinsa ja muihin kansanedustajiin. Väitteiden mukaan Tuppuraisen käytös on huutamista, nöyryyttämistä, nolaamista julkisesti sekä tylyä ja käskyttävää johtamistyyliä.

Vasemmistosirkus Vantaan valtuustossa – Antikainen tyrmää ulosmarssin: ”Kun faktat eivät riitä, alkaa kyynelshow ja marttyyrileikki”
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen puolustaa Vantaan valtuutettu Juha Järää ja ihmettelee, miksi kokoomuksen puheenjohtaja antoi vasemmistoliiton muuttaa valtuustosalin poliittiseksi teatteriksi.

Saksa velvoittaa turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin – kieltäytyminen leikkaa avustusta
Kunnat voivat Saksassa määrätä turvapaikanhakijat yleishyödyllisiin töihin pientä korvausta vastaan. Työstä kieltäytyvä menettää osan avustuksistaan. Useat poliitikot haluavat laajentaa saman käytännön kaikkiin työkykyisiin sosiaaliavun saajiin. Vuonna 1993 säädetty laki on palaamassa aktiiviseen käyttöön poliittisten ristiriitojen aiheuttaman tauon jälkeen.

Vantaalla ei haluta puhua maahanmuuton haittavaikutuksista: Valtuuston kokous meni hulinaksi – joukko valtuutettuja marssi ulos
Vantaan kaupunginvaltuustossa nähtiin maanantaina vihervasemmistolainen episodi, kun kokouksessa puhuttiin maahanmuutosta. Perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Juha Järän puheenvuoroa häirittiin välihuutelulla, kun hän puhui maahanmuuton haitoista. Lopulta joukko vasemmistosiipeen kuuluvia valtuutettuja käveli ulos kokouksesta, joka jouduttiin keskeyttämään.

Ylen faktantarkistus maahanmuuton talousvaikutuksista on hataralla pohjalla – Suomen Perustan tutkija kertoo nyt, mitä Yle jätti kertomatta
Useita maahanmuuton talousvaikutuksiin keskittyviä tutkimuksia toteuttanut Suomen Perustan tutkija Samuli Salminen ei ole vakuuttunut Ylen faktantarkistuksen laadusta. Salminen avaa X-tilillään Ylen faktantarkistuksen puutteet.

Eerola ihmettelee somaliperheiden ristiriitaista toimintaa: Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan
Perussuomalaisten kansanedustaja Juho Eerola kommentoi Facebookissa Ylen MOT-dokumenttia, joka paljastaa somalialaisten perheiden lähettävän lapsiaan ankariin kurinpitolaitoksiin Somaliaan. Eerola kysyy, miksi turvaa hakeneet vanhemmat altistavat jälkeläisensä samalle vaaralle, josta itse pakenivat.

Antikainen syyttää Tuppuraista huomion ohjaamisesta pois SDP:n kiusaamiskulttuurista – myös Lindtman saa täystyrmäyksen johtajuuden puutteestaan
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen arvostelee Tytti Tuppuraista siitä, että tämä hänen mukaansa yritti laajentaa demariryhmän kiusaamiskulttuurin koko eduskuntaa koskevaksi. Antikainen moittii myös SDP:n puheenjohtaja Antti Lindtmania tämän hiljaisuudesta ja katsoo, että tapaus paljastaa vakavia johtamisongelmia oppositiopuolueen sisällä.

Yhdysvalloissa 2,6 miljoonaa laitonta maassaolijaa vähemmän kuin vuosi sitten – demokraatit yrittävät estää karkotuksia kaikin keinoin
Trumpin toisen presidenttikauden ensimmäisenä vuonna maasta poistui yli 2,6 laitonta siirtolaista. Suurin osa poistui vapaaehtoisesti, mutta pakkopalautuksiakin toimeenpantiin ennätysmäärä. Demokraatit ovat yrittäneet estää karkotuksia kaikin keinoin, jopa väkivallalla. Presidentti Obaman kaudella karkotuksiin suhtauduttiin paljon myönteisemmin, vaikka Obamakin karkotti paljon.

Sebastian Tynkkynen: X-tilini jäädytettiin Irania koskeneen julkaisun jälkeen
Europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen kertoo viestipalvelu X:n jäädyttäneen hänen tilinsä väliaikaisesti sen jälkeen, kun Tynkkynen arvosteli Euroopan parlamentin vasemmiston linjaa Irania koskevassa päätöslauselmassa.

Vigelius tyrmää empatiataulun: ”Mahdotonta hyväksyä”
Perussuomalaisten kansanedustaja ja 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius korostaa, että Tampereen kohuttua empatiataulua on mahdotonta hyväksyä jatkovalmistelun jälkeenkään, ellei etukäteen tiedetä, millaista erityiskohtelua sillä perusteltaisiin kunnan palveluissa.















