

LEHTIKUVA/KUVITUSKUVA
Perussuomalaiset Naiset: Polttoaine- ja energiahintojen aiheuttamaa huoltovarmuusuhkaa ei pidä vähätellä
Perussuomalaiset Naiset on huolissaan rajusti kohonneista polttoaineiden ja energian hinnoista, jotka uhkaavat jo Suomen huoltovarmuutta ja ruokaomavaraisuutta. Perussuomalaisten naisjärjestö esittää ensikeinoiksi alennuksia polttoaine- ja sähköveroihin.
Polttoaine- ja energiahinnat vaikuttavat dramaattisesti koko yhteiskuntaan laskien työnteon kannattavuutta ja yritysten kilpailukykyä. Räjähtäneet kuljetus- ja tuotantokustannukset siirtyvät suoraan kuluttajahintoihin, ja esimerkiksi ruuan hinta nousee. Tämä ei kuitenkaan tarkoita, että tuottaja saisi hinnasta käteen yhtään se enempää, jopa päinvastoin: sähkö-, polttoaine- ja lannoitekulut vievät kaiken.
Omavaraisuus on turvallisuuskysymys
– Olemme äärimmäisen huolissamme suomalaisesta ruokaomavaraisuudesta. Suomalaisen ruuantuotannon kannattavuus ei ole pelkästään tuottajia koskeva asia, vaan se on jopa turvallisuuskysymys, Perussuomalaiset Naiset huomauttaa.
– Jos meillä ei ole enää liian kunnianhimoisen ilmastopolitiikan ja avuttoman vasemmistolaisen veropolitiikan takia kykyä tuottaa suomalaista ruokaa, niin mitä teemme, jos tuonti alkaisi yskiä esimerkiksi turvallisuustilanteen kriisiytyessä tai erilaisten luonnonmullistusten tai vaikka uuden pandemian takia?
Veroja alennettava
Perussuomalaiset Naiset esittää ensikeinoina polttoaine- ja sähköveron alennuksia.
– Perussuomalaisten puolueelta on jo tullut esitys polttoaineveron leikkaamisesta 25 prosentilla. Lisäksi yksityistalouksien sähkövero on laskettava EU:n sallimaan minimiin. Näillä toimilla voidaan estää inflaation räjähdys sekä tukea suomalaista työtä ja ostovoimaa.
Turhista ja haitallisista menoista leikattava
Perussuomalaiset Naiset tunnustaa, että veroalennukset ovat pois valtion kassasta, mutta huomauttaa, että asioita voi priorisoida. Lisäksi ostovoiman kasvaessa negatiivinen vaikutus verotuloihin tasoittuu.
– Meillä on paljon turhia ja haitallisia menoja kuten 1,3 miljardin euron kehitysapu ja humanitääriseen maahanmuuttoon kohdennetut miljardit. Hallitus lisää näitä menoja jatkuvasti. Me leikkaisimme niistä tuntuvasti ja alentaisimme veroja. Nämä ovat arvovalintoja.
– Kun ihmisillä on rahaa käytettävissä, kulutus ja työn kannattavuus kasvaa. Tämä tarkoittaa myös verotulojen kasvua. Veroalennus ei siis täysimääräisesti ole leikkaus valtion tuloista.
Käsittämätöntä epäisänmaallisuutta
Veroleikkauksia jopa helpompi keino vaikuttaa polttoaineiden hintaan on jakeluvelvoitteen helpottaminen. Hallituksen suunnitelmat ovat kuitenkin jopa päinvastaiset, ja liikenneministeri Timo Harakka suunnitteleekin velvoitteen kiristämistä.
– Tämä tuntuu jopa vihamielisyydeltä suomalaisia kohtaan. Jakeluvelvoitetta tulee päinvastoin keventää EU:n minimitasolle. Tämä ei edes näy valtion kukkarolla, mutta vaikutus pumpulla voi olla merkittävä.
– Kyvytön hallitus ei pelkästään siis ole hiljaa, vaan se on entisestään pahentamassa asiaa. EU:n tukipakettien myötä suomalainen on tukenut ja tukee muiden maiden verohelpotuksia, kun täällä kiristetään ruuvia. Emme voi käsittää tällaista epäisänmaallisuutta, perussuomalaisten naisjärjestö arvostelee.
Suomen Uutiset
Artikkeliin liittyvät aiheet
- veroalennukset luonnonmullistukset ruokaomavaraisuus kuluttajahinnat työnteon kannattavuus tuotantokustannukset ylikunnianhimoiset tavoitteet pandemiat jakeluvelvoite ostovoiman kasvattaminen omavaraisuus turvallisuustilanne kuljetuskustannukset ruuantuottajat priorisointi polttoaineiden hinta ruuantuotanto humanitaarinen maahanmuutto veropolitiikka Energian hinta polttoainevero sähkövero Timo HArakka Ruoan hinta Perussuomalaiset Naiset ilmastopolitiikka Suomalainen työ Inflaatio Huoltovarmuus kehitysapu Kilpailukyky
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Perussuomalaiset vastusti ulkoasianvaliokunnassa yksin huimaa kehitysavun korotusta: ”Kehitysapua pitäisi maksaa vain budjetin ylijäämästä”

Yle jututti vihreitä ”asiantuntijoita” ja julisti, miksi polttoaineveroa ei pidä laskea – asiantuntijoiden taustoista ei tietenkään kerrota mitään

Tavio: Polttoaineveroa kevennettävä – ”Maailmanmarkkinatekijät eivät selitä korkeita hintoja”

Perussuomalaiset: Työn kannattavuus ja huoltovarmuus vaarassa – hallitus vain kiristää ruuvia

Tavio: Suomen omavaraisuutta nostettava – ”Huonoina aikoina huoltovarmuus on elintärkeää”
Viikon suosituimmat

Saksa on häviämässä taistelun rikollisuutta vastaan – poliisit paljastavat uutuusteoksessa, mistä asioista virallinen Saksa vaikenee
Me menetämme tämän maan on nimeltään saksalaisen tutkivan toimittajan Liv von Boetticherin ajankohtainen kirja, johon hän on haastatellut laajalla otannalla saksalaisia poliiseja heidän kokemuksistaan Saksassa vallitsevasta rikollisuudesta ja sisäisestä turvallisuudesta. Hän avaa kirjassaan asioita, jotka saksalainen politiikka haluaisi lakaista mieluiten maton alle. Rikollisuuden kasvun keskeisiä tekijöitä ovat olleet kontrolloimaton maahantulo, puuttuva integraatio, järjestäytynyt rikollisuus sekä valtion kyvyttömyys ja haluttomuus puuttua tapahtumien kulkuun.

Iranilaismedia julkaisi tappolistan: ”Kosto on varma” – listalla myös Euroopan poliittista johtoa
Iranilainen sanomalehti on julkaissut tappolistan 13 amerikkalaisesta, israelilaisesta ja eurooppalaisesta huippupoliitikosta. Listan kohteet on jutun kuvituksessa puettu oranssiin vankiunivormuun. Uusi ajatolla Mojtaba Khamenei oli hetkeä aikaisemmin julkaissut uhkauksen kostaa isänsä Ali Khamenein kuolema.

Kuvernööri Walz armahti lapsenraiskaajan estääkseen karkotuksen – ulkoministeri Rubio puuttui asiaan
Minnesotan kuvernööri Tim Walz antoi lapsenraiskauksesta tuomitulle ulkomaalaismiehelle armahduksen, jotta tämä saisi jäädä maahan. Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun demokraatit käyttävät kaikkia mahdollisia keinoja estääkseen karkotuksen. Lopulta ulkoministeri Marco Rubio joutui puuttumaan peliin.

Kuka hyötyy järjestöavustuksista – selvitys paljastaa varakkaat STEA-tuensaajat ja identiteettityön puuhastelijat
Suomen Uutiset selvitti, miltä STEA-avustuksia saavien järjestöjen kenttä näyttää – ja miksi sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydmanin avustusten jakoprioriteetit ovat perusteltuja.

Pääkaupunkiseudun katuturvallisuus vaihtelee alueittain – Vantaan kaduilla pitää olla valppaana ja varuillaan, kun liikkuu yksin
Vantaa on keikkunut poliisin turvattomuustilastoissa kärkipaikoilla jo pitkään. Poliisin käyttämän häiriöindeksin mukaan Vantaa on Suomen turvattomin kaupunki. Katja Pirhonen kertoo omista kokemuksistaan, millaista on asua Myyrmäessä.

Helsinkiläiskoulun puukotuksesta tuomio – maahanmuuttajataustaiselle 15-vuotiaalle 2 vuotta 8 kuukautta vankeutta tapon yrityksestä
Kolmen maahanmuuttajataustaisen nuoren välinen yhteenotto kärjistyi Helsingin Maatullin koulussa maaliskuussa hengenvaaralliseksi puukotukseksi.

Rydman tyrmää mediassa kiertämään lähteneet uusimmat väärät väitteet: Kela päättää itse lääkekorvauksista
Sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman korjaa vanhassa mediassa ja somessa leviävää virheellistä käsitystä, jonka mukaan hän tai hallitus olisivat leikkaamassa eräiden kalliiden lääkkeiden korvauksia. Asia koskee Kelan itsenäistä linjausta, ei ministerin päätösvaltaa.

Rasisminvastaisia työpajoja nelivuotiaille ja lomarahaa palkansaajille – näihin STEA-avustuksiin veronmaksajan rahat menevät
STEA jakaa vuosittain satoja miljoonia euroja sosiaali- ja terveysjärjestöille. Avustusaineiston läpikäynti paljastaa joukon kohteita, joilla ei ole selvää yhteyttä heikoimmassa asemassa olevien auttamiseen tai terveyden edistämiseen.

STEA leikkasi Riemu Finlandin rahoituksen – toiminnanjohtaja kiistää väärinkäytökset
Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEA myönsi ehkäisevän päihdetyön järjestölle Riemu Finland ry:lle (ent. Music Against Drugs ry) vuodeksi 2026 enää toiminnan alasajoon tarkoitetun avustuksen. Taustalla on STEA:n laillisuustarkastus, joka kohdistui vuoteen 2024.

Alus joutui muuttamaan reittiään, matkustajat pettyivät – Turkki ja Egypti epäsivät sateenkaariväen pääsyn satamiinsa
Gay-risteily Välimerellä on joutunut hankaluuksiin, koska muslimienemmistöiset maat kieltäytyivät päästämästä matkustajia maihin. Turkki on perustellut kieltoa ryhmän ”yhteiskunnan moraalin ja rakenteen kanssa ristiriidassa olevalla käytöksellä”. Tilanteeseen eivät ole tuoneet ratkaisua edes risteilymatkustajien ”gays for Palestine” -kannanotot.
Uusimmat

Valio laski maidon hintaa – kotimainen ruokaturva saa nyt lommoa

Sähköpotkulaudat tuovat vapauden – ja samalla kasvavan vahinkolaskun
Toimitus suosittelee
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 3/2026

Lue lisää
Perussuomalainen 2/2026

Lue lisää








