

LEHTIKUVA
Taviolta kirjallinen kysymys vankilahenkilökunnan työuupumuksesta
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Ville Tavio on jättänyt eduskunnassa kirjallisen kysymyksen vankiloiden henkilökunnan jaksamisesta työssään. Tavio on huolissaan siitä, että Vankilavirkailijain liiton mukaan henkilökunnan joustaminen ja jaksaminen vankeinhoidossa ovat lopussa.
Helmikuun lopulla julkaistun tiedon mukaan Rikosseuraamuslaitos on lyhyessä ajassa muuttanut lähes 800 henkilön työvuoroja hallinnollisilla määräyksillä vastoin työntekijöiden tahtoa.
Vankiloiden sairastuneita työntekijöitä korvataan teettämällä runsaasti ylitöitä, mikä puolestaan koettelee vaativassa työssä olevien ihmisten terveyttä. Rikosseuraamuslaitoksen sairausluvut ovat lähes puolet suuremmat kuin valtion virastoissa keskimäärin.
Henkisesti kuormittavaa työtä
Jaksamisongelmia aiheuttaa myös vapaa-ajan pirstaloituminen lyhyisiin pätkiin. Monet vankilatyöntekijät haluaisivat työvuorojen vaihtuessa pitää pääsääntöistä vuorokausilepoa lyhyemmän tauon, jotta heillä olisi myöhemmin vastaavasti pidempi korvaava vapaa-aikajakso kunnollisen palautumisen edistämiseksi. Työvuorolistat laaditaan kuitenkin usein siten, ettei tämä toive toteudu.
– Työaikalakia säädettäessä ei ole kunnolla huomioitu turvallisuusalan erityisyyttä. Vankilahenkilökunnan työ voi olla henkisesti hyvin kuormittavaa, joten palautuminen työympäristöstä vapaa-aikaan ei välttämättä onnistu nopeasti, Tavio toteaa kirjallisessa kysymyksessään.
Vankilaturvallisuus heikentynyt
Esimerkiksi Turun vankilassa pahimmillaan yli puolet vartijoista on sairaana ja poissa töistä. Vankilavirkailijain liiton mukaan työntekijöiden uupuminen on niin vakavaa, että sen seurauksena vankilaturvallisuus on jo heikentynyt.
– Hallituksen on puututtava tilanteeseen sekä työhyvinvoinnin että vankilaturvallisuuden takaamiseksi, Tavio vaatii.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Tavio: Ulkomaalaisten raiskausaalto pysäytettävä

Tavio esittää vankipaikkojen lisäämistä

Kriminaalihuolto kriisitilassa: Rikolliset käyskentelevät Ruotsissa vapaina, koska vankilat ovat täynnä

Leena Meri: Vankien ”omien lomien” loputtava – lakialoite luvattomista poistumisista rikoslakiin

Meri: Oikeusvaltion keskeisiä toimijoita pitää tukea muutenkin kuin sanallisesti
Viikon suosituimmat

Antikainen: Kulttuurieliitin tekopyhyys – väärä kuva kaataa Miss Suomen, nyrkit eivät kaada räppäriä
Perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikaisen mukaan Suomessa eletään outoja aikoja. Miss Suomi menettää kruununsa ystävänsä ottaman ja jakaman kuvan vuoksi, mutta useista vakavista väkivaltarikoksista tuomittu rap-artisti palkitaan Emma-ehdokkuuksilla.

Päivän Pointti: Häirintäkohu myllertää SDP:ssa – valtamedia kehysti häirinnän kaikkien puolueiden ongelmaksi

Nuoret näyttävät Suomen suunnan – alle 16-vuotiaat ulkomaalaistaustaiset enemmistönä jo 15 alueella pääkaupunkiseudulla
Tilastokeskuksen rekisteriaineisto kertoo vääjäämättömästä muutoksesta pääkaupunkiseudulla. Nuorista yhä suurempi osa on taustaltaan maahanmuuttajia ja vanhat kantasuomalaiset kuolevat pois. Jos segregaatio etenee nykyvauhtia ja kansalaisten yhteisyys katoaa, koko perinteistä yhteiskuntaamme uhkaa mureneminen ja sortuminen.

Ulkomaalaistaustaisilla merkittävä yliedustus pääkaupunkiseudun vuokra-asunnoissa
Pääkaupunkiseudulle on kasaantunut selkeitä maahanmuuttajataustaisten ihmisten keskittymiä. Ajatuspaja Suomen Perustan tutkimus osoittaa, että pääkaupunkiseudulla on jo 16 asuinaluetta, joissa enemmistö ARA-asukkaista, eli kaupunkien vuokra-asuntojen asukkaista on ulkomaalaistaustaisia.

Tampere haluaa alkaa etnisen, mielipide- ja sukupuolierottelun – DEI saapuu kaupungin palveluihin
Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunnitelma jakaa ihmisiä eri lokeroihin yksilöllisten ominaisuuksien ja kriteerien perusteella. DEI-politiikkaan nojaavan suunnitelman mukaan enemmistöihin kuuluville ei tarvitsisi kohdistaa yhtä paljon palveluita, kun taas vähemmistöihin kuuluville annettaisiin enemmän.

Renee Goodin ja hänen partnerinsa yhteyksiä äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin tutkitaan
Viikko sitten Ylen pääuutislähetys uutisoi, että "maahanmuuttoviraston agentti ampui siviilin tämän omaan autoon" Minneapolisissa. Ampumavälikohtauksesta on sen jälkeen saatu uutta tietoa silminnäkijöiden kuvaamilta videoilta, jotka osoittavat, että asiat eivät menneet ihan niin suoraviivaisesti kuin valtamedia meille kertoi. Oikeusministeriö aikoo tutkia surmansa saaneen naisen partnerin yhteydet äärivasemmistolaisiin aktivistiryhmiin.

Brittihallitus aikoo korvata islamofobian uudella sanalla – edessä sanavapauden ongelma
Britannian työväenpuolue aikoo korvata virallisessa hallituksen määritelmässä ”islamofobian” termillä ”muslimeihin kohdistuva vihamielisyys”. Tämä saattaa arvostelijoiden mukaan sisältää riskin mielipidekontrollista. Islamin erityissuoja saattaisi estää uskonnon oikeutetun kritiikin ja loisi käytännössä uuden jumalanpilkkalain.

Ajatolla kelpaa enää tupakan sytykkeeksi – ”Me näemme teidät ja maailma näkee teidät, pysykää vahvoina!”
Iranin uusimman kansannousun symboliksi on noussut kuva, jossa nuori nainen sytyttää savukkeensa uskonnollista johtajaa esittävällä julisteella. Enää tupakan sytykkeeksi kelpaava, liekehtivä ajatolla Ali Khamenei on nyt ikoni, jota levitetään urakalla sosiaalisessa mediassa eri versioina.

Suomen Perustan tutkimus selvitti: Vieraskielisten määrä kasvaa vauhdilla pääkaupunkiseudulla – palkkatulot lähes puolet kantaväestöä heikompia
Tilastotieteilijä Samuli Salmisen tutkimus "Maahanmuuton aluekohtaiset tilastotiedot pääkaupunkiseudulla" kertoo Tilastokeskuksen rekisteriaineistojen pohjalta maahanmuuton sosioekonomisista avainluvuista pääkaupunkiseudulla. Tutkimuksen ensimmäinen versio on julkaistu vuonna 2023.

Kolumni: Kanariansaaret opettaa
Kanariansaarilla on verotus ja ilmasto kohdallaan, mutta silti talous ei oikein toimi. Suomessa ei ole kohdallaan verotus eikä ilmasto, kirjoittaa perussuomalaisten poliittinen suunnittelija Juhani Huopainen.













