

Liina Veronica Isto (vasemmalla) menossa laskemaan perussuomalaisten nuorten kukkaseppeleen Aurajokeen uhrien muistoksi. Mauri Peltokangas (keskellä) piti Kukkavirta-muistotilaisuuden juhlapuheen Aurajoen rannassa. Tampereen kaupunginvaltuutettu Heikki Luoto (oikealla). / SU
Terrori-iskun vuosipäivänä Turun muistotilaisuudessa puhunut Mauri Peltokangas: ”Olemme käännekohdassa”
Turussa vietettiin lauantaina Suomen ensimmäisen islamilaisen terrori-iskun vuosipäivää mielenosoitusten merkeissä. Suomen Uutiset pyysi 188-Kukkavirta-muistotilaisuudessa paikalla olleita perussuomalaisia kertomaan omia tunnelmiaan terrori-iskun suhteen: mitä pitäisi tehdä, jotta tällaista ei enää ikinä tapahtuisi Suomessa.
Tamperelainen kaupunginvaltuutettu Heikki Luoto (ps.) kummeksui Turun kaupungin päätöstä olla muistamatta terrori-iskua ja sen uhreja.
Luoto huomautti, että kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo on yksi Turun kaupunginvaltuutetuista. Orpo on myös yksi kokoomuksen ääniharavista eduskuntavaaleissa Varsinais-Suomessa.
Ja nimenomaan Petteri Orpo oli turvapaikka-asioista vastaavana sisäministerinä silloin, kun Eurooppaa kierrellyt Abderrahman Bouanane tuli Suomeen turvapaikanhakijana, valehdellen ikänsä ja henkilöllisyytensä.
– Mahtavatko turkulaiset äänestää uudestaan Orpoa, Heikki Luoto pohtii.
Peltokangas: olemme käännekohdassa
Kukkavirta-muistotilaisuuden juhlapuheen pitänyt Mauri Peltokangas on kaustislainen kuntapoliitikko, jonka vahvat videopuheet ovat keränneet miljoonia katsojia netissä.
Peltokankaan mielestä nyt on tullut viimeinen hetki myöntää tosiasiat.
– Ihmisten pitää ymmärtää, että me olemme käännekohdassa.
Mauri Peltokankaan mukaan valtapuolueet ja valtamedia ovat yrittäneet sitkeästi kiistää sen vääjäämättömän tosiasian, että haittamaahanmuutto johtaa Suomessakin automaattisesti samaan tilanteeseen kuin Ruotsissa.
– Kissa on nostettava pöydälle, Peltokangas sanoo.
Täyskäännös maahanmuuttopolitiikassa
Peltokankaan mukaan ratkaisu on yksinkertainen: maahanmuuttopolitiikassa on tehtävä täyskäännös.
– Jo pelkästään nykyisen hallitusohjelman maahanmuuttopoliittisten kirjausten ottaminen täyteen käyttöön olisi merkittävä askel eteenpäin, Peltokangas sanoo.
Ainoa hallitusohjelman kohta, joka on toteutettu, on turvapaikanhakijoille annettavan maksuttoman oikeusavun rajaaminen ja asianajajille maksettavien palkkioiden kohtuullistaminen. Muilta osin näyttää siltä, että hallituksella ei ole pienintäkään aikomusta laittaa hallitusohjelman maahanmuuttopoliittisia kirjauksia täytäntöön.
Peltokangas esittää lisää yksinkertaisia lääkkeitä: rajavalvonta on palautettava. Meidän on noudatettava EU:n sääntöjä ja painostettava muitakin EU-maita noudattamaan niitä.
Mutta kaikkein tärkeintä on se, että ihmisten pitää ymmärtää, että me olemme nyt käännekohdassa, ja meidän pitää alkaa toimia, Peltokangas korostaa.
”Psykoottista naisvihaa”
Perussuomalaisten nuorten 3. varapuheenjohtaja Liina Veronica Isto muistaa olleensa vihainen ja peloissaan kuullessaan terrori-iskusta. Hän oli itse muuttanut Turkuun vain pari viikkoa aikaisemmin ja eräs hänen tuttunsa oli kulkenut kauppatorin ohi vain hetkeä ennen iskua.
– Tuntui, että isku osui liian lähelle. Tuli pelko, että joku tuttu olisi ihan hyvin voinut olla siellä. Tai minä itse, Liina kertoo.
Islamin nimissä toiminut Abderrahman Bouanane valitsi kohteikseen erityisesti naisia. Molemmat terrori-iskussa kuolleet olivat naisia. Myös useimmat muut veitseniskuja saaneet olivat naisia. Bouanane kävi miesten kimppuun vain, jos nämä yrittivät auttaa hänen puukottamiaan naisia.
Liina Veronica Isto ei kuitenkaan pidä terroristin tekoa pelkästään uskonnon motivoimana. Hän on sitä mieltä, että teon takana on lähes psykoottinen naisviha ja mielenterveyden ongelmia. Tosin mielentilatutkimuksen mukaan Bouanane oli puukotukset tehdessään syyntakeinen, eli hän toimi täydessä ymmärryksessä.
Humanitaarisia tulijoita ei pitäisi olla
Perussuomalaisten nuorten 3. varapuheenjohtaja on sitä mieltä, että tulijoiden taustat olisi selvitettävä tarkemmin.
– Jos tietäisimme ylipäätään, keitä tänne tulee, tätäkään rikosta ei olisi tapahtunut.
Mutta perusongelma on humanitaarinen maahanmuutto, jota ei Liina Veronica Iston mielestä pitäisi harjoittaa ollenkaan. Humanitaarisia tulijoita ei siis pitäisi olla lainkaan, eikä ainakaan ilman papereita tulevilla pitäisi olla mitään asiaa maahan.
Turun jihadisti valehteli Suomeen tullessaan henkilöllisyytensä ja ikänsä.
– Koko turvapaikkaprosessilla ei ole mitään merkitystä, jos henkilötiedot voi valehdella, Isto korostaa.
Kuvakooste mielenosoituspäivän tapahtumista sekä Peltokankaan puhe löytyvät tästä linkistä.
https://www.facebook.com/vsperusnuoret/videos/1982593405094052/
Perussuomalaisten Nuorten 3. varapuheenjohtaja Liina Veronica Isto laski piirijärjestön kukkakimpun Aurajoen kuljetettavaksi tänään osana 188-Kukkavirta-muistotilaisuutta.
SUOMEN UUTISET
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Turussa useita mielenilmauksia terrori-iskun vuosipäivänä, osallistujia haalitaan bussikuljetuksilla ja venäjänkielisillä tiedotteilla – poliisilla edessään työntäyteinen päivä

Jihadistisen terrori-iskun vuosipäivänä tapoihin kuuluu .. tuomita rasismi?

Terrori-iskua muistettiin Turussa, mutta kukkien laskua Aurajokeen häiritsi anarkistien rummutus ja mölinä

Mauri Peltokangas nousi kansanedustajaksi hurjalla äänimäärällä: ”Suuri kiitos kaikille äänestäjille”
Viikon suosituimmat

Opettaja-kirjailija Arno Kotro kertoo, kuinka edistyksellinen kiihko pilasi koulut
Arno Kotro kertoo nyt, mikä Suomen koulumaailmassa on mennyt pieleen: digiloikat, ilmiöoppimisen pakkosyöttö, arvosanojen ja kokeiden romuttaminen – ja kokonaisen sukupolven muuttaminen pedagogisten villitysten koekaniineiksi. Kuten Pisa-tulokset osoittavat, outojen muoti-ilmiöiden ottaminen osaksi opetusta on ollut massiivinen virhe.

Turvapaikanhakijaa epäillään murhasta ja raiskauksista Hollannissa – Amsterdamin valtasi pelko ja kauhu
17-vuotiaan tytön murha ja useat raiskaukset ovat saaneet Amsterdamin pelon valtaan. Naiset eivät vieläkään näytä olevan oikeutettuja tasa-arvoon, vapauteen ja elämän ilman pelkoa väkivallasta edes Euroopan ytimessä. Rikoksista epäillään turvapaikanhakijaa ja moni muukin naisiin kohdistuva väkivallanteko on ratkeamassa pidätyksen myötä.

Kansanedustaja Eemeli Peltonen menehtyi tänään eduskunnassa

Suomi-media saa tylytystä uutuuskirjassa – Halla-ahon mukaan toimittajia vaivaa vallasta humaltuminen ja yliherkkyys
Suurella osalla suomalaisista toimittajista on vakavia henkisiä ongelmia minun ja perussuomalaisten kanssa, Jussi Halla-aho sanoo tuoreessa elämäkertakirjassaan. Toimittajien kiihko perussuomalaisia kohtaan on toisaalta voinut saada monet ihmiset kiinnostumaan perussuomalaisista.

Antikainen selvitti Elokapinan kesäkuun kolmipäiväisen mielenosoituksen kustannukset: Hintalappu veronmaksajille lähes 260 000 euroa
Perussomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen pyysi Poliisihallitukselta selvitystä Elokapinan mielenosoitusten aiheuttamista kustannuksista. Helsingin kesäkuun 2025 mielenosoitus maksoi lähes 260 000 euroa.

Saksa ei sittenkään pärjännyt – Merkelin kutsu maailman pakolaisille ylikuormittaa saksalaisten sosiaali- ja terveyspalveluja
Saksassa tehdään tiliä Merkelin kymmenen vuotta sitten aloittamasta maahantulopolitiikasta. Elämään on tullut väriä, mutta voimavarat alkavat loppua. Koska sosiaali- ja terveyspalvelujen käyttäjien määrä on maahantulijoiden paljouden myötä kasvanut, mutta maksajien määrä ei ole vastaavasti lisääntynyt, niin palveluja ehdotetaan karsittavaksi. Hyvältä ei näytä myöskään rikostilastojen valossa.

Päivän pointti: Härskiä peliä keskustalta – valittelee työpaikkojen puutetta, samaan aikaan vaatii Suomeen 40 000 maahanmuuttajaa lisää joka vuosi

Vasemmistomedia Kansan Uutiset kytkee burkan tasa-arvoon – Purra: ”Poliittista ja kielellistä manipulaatiota”
Kansan Uutisten tuoreessa kirjoituksessa rinnastetaan muslimien kaapuasujen käyttö feminismiin ja tasa-arvoon. Perussuomalaisten puheenjohtaja Riikka Purra toteaa vertauksen ”sattuvan sieluun”.

Massamuuton vastaiset mielenosoitukset leimahtivat jälleen Britanniassa- ”Kansa kärsii asuntopulasta ja laittomat siirtolaiset majoitetaan 4 tähden hotelleihin”
Mielenosoittajat kerääntyvät saarivaltakunnassa kerta toisensa jälkeen laittomille maahanmuuttajille varattujen hotellien edustoille vastustamaan hallituksen politiikkaa. Mielenilmaisut kärjistyvät usein yhteenotoiksi poliisin ja vastamielenosoittajien kanssa. Protestit leviävät yhä uusille paikkakunnille eikä vastakkainasettelulle näy loppua.

Pikaruokaravintoloissa saa yhä harvemmin palvelua suomen kielellä – Purra pohtii yrityksien motiivia palkata töihin kielitaidottomia henkilöitä suomalaisnuorten ohi
Monet suomalaisnuoret etsivät matalan kynnyksen töitä, etenkin pikaruokaketjujen palvelutehtävistä. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra kirjoittaa alan epäkohdasta, sillä yhä useammin työpaikat menevät ulkomaalaisille, joilla ei juuri ole kotimaisten kielten taitoa.