

LEHTIKUVA Markku Ulander
Tom Packalén: Ruotsin rekisteri voi olla perusteltu
Perussuomalaisten helsinkiläinen poliisikansanedustaja Tom Packalén arvioi, että Ruotsissa paljastunut romanirekisteri voi olla poliisin työn kannalta tarpeellinen. Hän korostaa samalla, ettei hän tunne tapausta tarkemmin, vaan kuuli asiasta ensi kertaa Perussuomalaisen haastattelussa.
– Ainakaan Suomessa ei pidetä pelkän etnisyyden perusteella mitään rekisteriä, enkä usko näin tapahtuvan Ruotsissakaan, Packalén uskoo.
Etnisyyden varjelu
mennyt liian pitkälle
Hän toteaa, että ihmisten yksityisyyden suojaan liittyvät seikat, ennen muuta etnisen taustan varjelu, ovat menneet jo liian pitkälle poliisin työn kannalta.
– Jos henkilö kuuluu vaikkapa rikollisjärjestöön, niin jos hän on esimerkiksi romani tai tummaihoinen, ei sitä saa kirjoittaa ylös.
Se vaikeuttaa poliisin myöhempää työtä, hän kertoo. Jos rikoksen kohteeksi joutunut kertoo syyllisen tuntomerkeiksi esimerkiksi ”mustan afrikkalaisen” tai ”romanian romanin” näköinen, se kirjoitetaan ylös. Mutta jos henkilö jää kiinni, virallisiin tuntomerkkeihin ei enää saa kirjoittaa asioita näin suoraan.
– Emme saa kirjoittaa tuntomerkkeihin, että ”Saharan eteläpuolinen afrikkalainen”. Miten erottaa tällainen ja Pohjois-Afrikan tummaihoinen toisistaan? Seikan näkee kyllä valokuvasta, jos on niin pitkälle päästy, että valokuva on saatu. Tietojen suurpiirteisyys vaikeuttaa ja lisää poliisin myöhempää työtä ja heikentää kansalaisten oikeusturvaa, kun rikoksia jää sen takia pimentoon, Packalén toteaa.
Suomeenkin tarvittaisiin
jonkinlainen rekisteri
Packalénin mielestä mahdollisuus tällaisten rekistereiden pitämiseen Suomessakin pitäisi olla, jos se on tarpeen rikosten selvittämiseksi. Mutta kansainväliset sopimukset ja niiden kotimainen tulkinta ovat niin tiukkoja, että Suomessa ei tällaisia Ruotsissa paljastuneen kaltaisia rekistereitä ole.
Rekistereiden sisällöistä määräävät Euroopan ihmisoikeustuomioistuin ja Suomen tietosuojavaltuutettu.
– Tietysti pitäisi olla perustelu sille, miksi rekisteri on olemassa. Nämä ovat vaikeita asioita, eikä kehitys ole mennyt poliisin kannalta hyvään suuntaan, Packalén murehtii.
Ongelmallista, jos koottu
vain etnisyyden vuoksi
– Tietenkin jos Ruotsin rekisteri on koottu pelkän etnisen taustan perusteella, silloin ollaan epäilyttävillä vesillä. Mutta uskon, että se on koottu jonkinlaisten rikosten selvittämistä varten. Jos Ruotsin rekisteri liittyy esimerkiksi sosiaalisten tukien väärinkäyttöön, ovat lapset silloin olennaisia tutkinnan kannalta. Jos tutkitaan kovaa huumerikollisuutta, silloin ne eivät kuulu asiaan, Packalén pohtii.
Skoonen poliisin tiedottajan maanantaisen lausunnon mukaan poliisin aineisto ei ole rekisteri, vaan analyysitiedosto, joka on laadittu sen selvittämiseksi, millainen suhde henkilöillä on toisiinsa.
Veli-Pekka Leskelä
Artikkeliin liittyvät aiheet
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita

Viikon suosituimmat

Media puolusti olympiakultaa naisten sarjassa voittanutta algerialaisnyrkkeilijää ja leimasi epäilijät kiusaajiksi – Antikainen: ”Totuus Imane Khelifistä on nyt julki”
Kun fyysisesti selvästi muita naisia vahvempi algerialainen nyrkkeilijä Imane Khelif voitti kultaa Pariisin olympialaisissa 2024 naisten sarjassa nousi esiin huoli naisten turvallisuudesta ja naisten urheilun reiluudesta. Nämä huolensa esittäjät leimattiin nopeasti transfobisiksi, tietämättömiksi tai jopa Kremlinin kätyreiksi.

Mohammed teki tiliä kaupungin tuetulla vuokrakämpällä – tulot jopa 2 000 euroa kuukaudessa
Tuetun asumisen käyttäminen yksittäisen henkilön tulonhankintaan on kiellettyä ja törkeätä sekä asunnon todellista tarvitsijaa, että veronmaksajaa kohtaan. Nyt esille tulleet mahdolliset väärinkäytökset saattavat olla vain jäävuoren huippu. Ruotsissa tukipetokset ja hyvinvointiyhteiskunnan lypsäminen ovat jo järjestäytyneen rikollisuuden ydintä ja miljardibisnes.

SDP:n Tuppuraisen mielestä massasiirtolaisuus kehitysmaista on eurooppalaisten arvojen mukaista – Purra: ”Ei pysty käsittämään tuota sokeuden ja naiiviuden määrää”
Demarien Tytti Tuppuraisen tunteikas avautuminen maahanmuutosta ja ilmastotoimista liittyy Yhdysvaltain ulkoministerin Marco Rubion tuoreeseen puheeseen, jonka Tuppurainen tulkitsee eurooppalaisten arvojen vastaiseksi. Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra antaa kritiikkiä demarien linjalle. Järki-ihminen ei voi kannattaa SDP:n maahanmuuttopolitiikkaa, Purra kirjoittaa.

Uusi kansalaisaloite: Turve määriteltävä uusiutuvaksi ja pois EU-päästökaupan piiristä
Tuoreessa kansalaisaloitteessa esitetään, että turve tulee poistaa päästökaupan piiristä ja luokitella se uusiutuvaksi energiaksi vuotuisen kasvun osalta, jotta sen käyttö edullisena energiamuotona sekä välttämättömänä raaka-aineena voidaan turvata - Itse olen edistänyt ja edistän tätä asiaa eduskunnassa kaikin mahdollisin keinoin, kansanedustaja Juha Mäenpää kommentoi aloitetta.

Ilouutisia maailmalta – Tynkkynen: Saudi-Arabian ja Somalian puolustussopimus romuttaa somalien turvapaikkaperusteet Euroopassa
Perussuomalainen europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen on kuullut maailmalta ilouutisia somalikysymykseen: Somalian ja Saudi-Arabian tuore puolustussopimus vahvistaa Punaisenmeren alueen turvallisuutta ja vakautta. Tynkkynen korostaa, että sopimus romuttaa perusteet somalien turvapaikoille Euroopassa – kun Somalia ja Saudi-Arabia rakentavat turvallisuutta yhdessä, on somalien loogista suunnata kulttuurillisesti läheiseen naapurimaahan eikä arktiseen Suomeen.

Kolumni: Demarit edustavat maahanmuuttokannoillaan Euroopan vähemmistöä
SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppuraisen väite siitä, että vapaan maahanmuuton salliminen olisi eurooppalainen arvo, ei edusta eurooppalaista todellisuutta, eikä myös Euroopan nykyistä mielipideilmapiiriä, kirjoittaa perussuomalaisten eduskuntaryhmän EU- ja ulkopolitiikan asiantuntija Mikael Lith.

Kanadan joukkoampumisesta epäilty on 18-vuotias naiseksi identifioituva mies – taustalla vakavia mielenterveysongelmia
Tumbler Ridgen kouluampumisesta epäilty Jesse Van Rootselar syntyi miehenä, kävi läpi sukupuolenvaihtoprosessia ja identifioitui sen jälkeen naiseksi. Hän oli ollut poliisin kanssa tekemisissä vakavien mielenterveysongelmiensa vuoksi. Kanadan ampumistragediassa kuoli 9 ihmistä.

Purra: Tämä häkkyrä ylläpitää halpamaahanmuuttoa ja syrjäyttää kouluttamattomat ihmiset työmarkkinoilta – ”Sosiaaliturvaa pitää uudistaa”
Suomen maatiloilla on tällä hetkellä vaikeuksia löytää työntekijöitä. Kotimaassa tekijöitä kyllä olisi tarjolla, mutta työnteon kannustinongelmat nousevat usein esteeksi työn tekemiselle. Samaan aikaan monissa paikoissa haikaillaan Suomeen lisää ulkomaista halpatyövoimaa.

Ministeri Kaisa Juuso eroaa tehtävästään
Sosiaali- ja terveysministeri Kaisa Juuso on ilmoittanut tänään jättävänsä tehtävänsä. Hän jää sairauslomalle.

Antikainen: SDP kutsuu maailman jälleen kylään – maahanmuuton rajoittaminen ei demareille käy
SDP on valmis täyttämään Suomen massamaahanmuutolla. - Demareiden arvopohja on selvä. Suomalaiset se laittaa maksamaan ja ulkopuolelta se kutsuu lisää väkeä tänne loikoilemaan ja äänestämään demarit itsensä valtaan, sanoo perussuomalaisten kansanedustaja Sanna Antikainen.

















