

LEHTIKUVA
Tutkija Salonius-Pasternak siviilien auttamisesta Gazassa: Saudeille ja Emiraateille palestiinalaiset ovat pelkkiä pelinappuloita
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Charly Salonius-Pasternak perää ympäröivien arabivaltioiden vastuuta palestiinalaisten siviilien auttamisessa. Hän sanoo 18.10. MTV3:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että esimerkiksi Saudeille ja Emiraateille palestiinalaiset ovat pelkkä sisäpoliittinen pelinappula.
Palestiinalaissiviilien sijaan rikkaat öljyvaltiot rahoittavat muiden muassa ääriuskonnollisia moskeijoita Euroopassa ja Suomessa. Nyt lähialueen valtioilla olisi todellinen tilanne osoittaa, välittävätkö he palestiinalaissiviileistä.
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Charly Salonius-Pasternak otti ohjelman aluksi kantaa myös siihen, kuinka mediassa tiedettiin heti Israelin olevan syyllinen Gazassa keskiviikkona tapahtuneeseen al-Ahli Arab -sairaalan räjähdykseen.
Suomalaiset mediat, kuten Yle, STT ja Helsingin Sanomat, uutisoivat Israelin iskeneen sairaalaan. Samalla mediat esittivät uhriluvun olleen 471. Lähteenä oli käytetty terroristijärjestö Hamasia tai sen hallinnassa olevaa Gazan terveysministeriötä. Jälkikäteen on käynyt ilmi, että uhreja on kymmenestä viiteenkymmeneen.
Kokonaisuuteen ei suuri käänne
– Kokonaisuuteen ja sotaan tämä ei ole suuri käänne. Joitakin ihmisiä kuoli. Vain yksi osapuoli, Hamas, joka valehtelee jatkuvasti, on sanonut, että uhreja on satoja. Kun on nähty kuvia räjähdyspäivästä, on aika selvä, että siellä ei räjähtänyt mitään Israelin asevoimien käyttämää liitopommia tai mitään muuta, Salonius-Pasternak sanoo.
– Ehkä tämän voisi kääntää niin, että nyt sekä media että ihmiset sosiaalisessa mediassa hetken hengähtäisivät, kun tämä sota ikävä kyllä jatkuu, ja miettisivät, ketä he kuuntelevat ja miksi. Ehkä tämä voi olla käännekohta sille, miten kuunnellaan Hamasia ja muita toimijoita alueella.
Bidenin syyt matkustaa Israeliin
Salonius-Pasternakin mukaan Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin Israelin matkaan on kaksi pääsyytä. Yksi on osoittaa tukea Israelille ja toinen se, että humanitääristä apua voidaan toimittaa Gazaan.
– Tässä on pakko sanoa, että on kiinnostavaa, että Yhdysvaltain oletetaan aina toimivan. Biden ilmoitti sadan miljoonan lisäavusta palestiinalaisille Gazaan. Missä ovat saudit, missä Emiraatit? Heillä olisi antaa miljardeja. He eivät selvästikään välitä pätkääkään palestiinalaisten siviilien kohtalosta, vaan pitävät näitä pelinappuloina. Maat rahoittavat ääriuskonnollisia moskeijoita Euroopassa ja Suomessa, hän sanoo ja jatkaa:
– Palestiinalaisten asia on helppo sisäpoliittinen nappula näille maille. Nyt kun olisi hyvä tilanne tukea palestiinalaisia siviilejä, niin eipä näy muita, vaan odotetaan, että Yhdysvallat ratkaisisi tämän ongelman.
Egypti ei halua pakolaisia missään nimessä
Egypti on ilmoittanut, ettei se halua vastaanottaa pakolaisia turvallisuuspoliittisista syistä.
– Egypti on osa saartoa. Se ilmoitti, ettei halua ottaa vastaan pakolaisia, koska joukossa voi olla terroristeja. Egypti on sanonut, että he eivät missään nimessä halua heitä ottaa. Voisiko heitä lennättää jonnekin muualle lähialueille mahdollisesti? Salonius-Pasternak pohtii.
– Se on oikea ongelma, jolle ei löydy selvää ratkaisua, mutta ehkä tässä kohtaa niiltä, jotka haluavat olla johtovaltioita siellä, näkyisi hieman enemmän pyrkimystä ongelman ratkaisemiseen. Yhdysvalloilla on tietenkin kriittinen rooli, koska varmaan vain Yhdysvallat saa Israelin mukaan tähän, mutta kyllä muitakin tarvitaan.
Gazan sairaalaiskun uhrilukua liioiteltu
Sanomalehti The Wall Street Journalin haastatteleman tiedustelutiedon analyytikko Blake Spendleyn mukaan paikalta otetut valokuvat ja videot ”vastaavat pikemminkin 50 kuollutta”.
Myös monet muuta kansainväliset asiantuntijat epäilivät ilmoitettuja uhrilukuja.
– Kuvat tapahtumapaikalta eivät vastaa mielestäni ilmaiskua ja yli viittäsataa kuolonuhria, australialainen analyytikko Nathan Ruser kirjoitti X:ssä (entinen Twitter).
Hän sanoi samassa keskusteluketjussa myös, että vain kolmessa parkkipaikan autoista näkyy merkkejä kineettisistä tai rakenteellisista vaurioista ja niistä loput on tuhoutunut tulipalossa.
Uhrien määrä lasketaan kymmenissä
Uutistoimisto AFP haastatteli nimettömänä korkea-arvoista eurooppalaista tiedustelulähdettä.
– Uhreja ei ollut kahtasataa eikä viittäsataa. Tarkempi arvio on, että niitä on kymmenen tai viisikymmentä.
Newsweekiin oli puolestaan otettu kommentteja Yhdysvaltain ilmavoimilta.
– Me emme tiedä, moniko kuoli, eivätkä tiedä israelilaisetkaan. Mutta sekä meidän että heidän tiedustelutietonsa osoittavat, että uhreja oli korkeintaan muutama kymmenen. En sano, etteikö tämä olisi tragedia, mutta tämä on myös Hamasin liioittelua ja räikeää valehtelua, nimetön lähde sanoi Newsweek-julkaisulle.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nathan Ruser Blake Spendley Charly Salonius-Pasternak sairaalaisku Emiraatit palestiinalaiset terroristit Gaza Joe Biden Egypti terroristijärjestöt Hamas Saudi-Arabia Israel pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidentti Joe Biden: Hamas on joukko pelkureita, joka piiloutuu siviilien taakse

Biden ilmaisi Netanjahulle mielipiteensä Gazan sairaalaiskun syyllisestä: ”Ette te”

Antikainen: Vasemmistoliitto levittää Hamasin propagandaa yhdessä STT:n kanssa – syyttää sairaalaiskusta Israelia ennen kuin iskun tekijää on edes selvitetty

Europarlamentti: Juutalaisvastaisuus nousee huolestuttavasti

Arabimaat eivät halua palestiinalaispakolaisia omiin maihinsa – veljeskansojen penseys korostaa tilanteen toivottomuutta

Konfliktit ratkeavat vain tosiasiat tunnustamalla: Palestiinalaisten paluu ammoisille asuinsijoilleen ei onnistu ja Israelin aseisiin nojaava turvallisuus on harhaa
Viikon suosituimmat

Perussuomalaiset vaativat Turun jättimoskeijan tonttivarauksen eväämistä – Junnila varoittaa ulkomaisesta rahoituksesta ja poliittisesta islamista
Perussuomalainen kaupunginvaltuutettu Vilhelm Junnila vaatii Turkua perumaan suunnitellun islamilaisen kulttuurikeskuksen tonttivarauksen ja eväämään hankkeelta kaiken taloudellisen tuen. Junnila varoittaa jättimoskeijan luovan riskejä rinnakkaisyhteiskunnan syntymiselle ja poliittisen islamin vaikutusvallalle. Perussuomalaisten valtuustoryhmä muistuttaa Helsingin suurmoskeijahankkeen kariutumisesta ja vaatii hankkeen ulkomaisen rahoituksen sekä luokkahuoneiden opetussisältöjen perusteellista selvittämistä.

Taksiraiskaukset kasvussa: Helsingin Sanomat pyrkii peittelemään sitä, että tekijät ovat pääosin maahanmuuttajataustaisia
Helsingin Sanomat uutisoi taksikuskien seksuaalirikosten räjähdysmäisestä kasvusta Helsingissä. Otsikko ja juttu pyrkivät vierittämään vastuuta vuoden 2018 taksiuudistukselle, vaikka lehden läpi käymässä aineistossa jokainen tuomittu tekijä oli maahanmuuttajataustainen.

Ilhan Omar: ”En tietääkseni nainut veljeäni” – kansanedustajan epäillään esiintyneen väärällä nimellä koko uransa ajan
Somalitaustaiseen kansanedustajaan kohdistuu useita rikostutkintoja ja kohuväitteitä. Rikosepäilyjen todistaminen todeksi voi olla vaikeaa, koska Ilhan Omarin virallista syntymäaikaa ei tiedetä ja koska tutkintaan liittyvien henkilöiden mahdollisten sukulaisuussuhteiden todistaminen vaatisi DNA-testejä. Omasta mielestään Ilhan Oman on viaton eikä "tietääkseen" ole mennyt naimisiin oman veljensä kanssa.

Huumoria Yleisradion tapaan: luontotoimittaja ehdottaa persujen siirtoa Afrikkaan nauttimaan mieleisestään maisemasta
Ylen toimittaja leukailee verkostoitumispalvelu Linkedinissä, että jospa kaikki perussuomalaiset siirrettäisiin pysyvästi Afrikan köyhille alueille. Ehdotus saa somessa arvoisensa vastaanoton.

Työeläkkeet ovat lakisääteistä vakuutuspohjaista sosiaaliturvaa ja kuuluvat julkiseen talouteen – siksi ne kuuluvat myös perussuomalaiseen säästöpakettiin
Eläkkeet muodostavat noin neljänneksen julkisen talouden noin 160 miljardin euron kokonaismenoista eli noin 40 miljardia euroa. Valtion työntekijöiden eläkkeet maksetaan valtion talousarviosta. Julkisen talouden alijäämän vuoksi julkisia menoja on pakko karsia, siksi eläkejärjestelmänkin tulee osallistua talkoisiin, kirjoittaa tekniikan tohtori, kansantaloustieteilijä ja valtiovarainministerin talouspoliittinen erityisavustaja Jussi Lindgren.

Helsingin Sanomat punoi tarinan taksikuskeja häiritsevistä suomalaisista naisista
Helsingin Sanomat pysyy linjalleen uskollisena ja löytää jälleen suomalaiset mahdollisiksi syyllisiksi maahanmuuton lieveilmiöihin. Hesarin tarinankerronnassa häirinnän kohteina takseissa ovatkin itse asiassa maahanmuuttajataustaiset taksikuskit. Näkökulmaa vaihtamalla todellisuus todellakin näyttää toiselta.

Ex-meppi lopetti Helsingin Sanomien tilauksen mielipidesensuurin vuoksi: ”En halua sentilläkään tukea punavihreää propagandaa”
Entinen europarlamentaarikko Pirkko Ruohonen-Lerner on saanut tarpeekseen Helsingin Sanomien mediasisällöistä. Tilaus on mennyt katkolle jo aikapäiviä sitten, koska lehden mielipidekäytävä on hämmästyttävän kapea. Hesaria Ruohonen-Lerner kutsuu suoraan punavihreäksi propagandaksi.

Junnila lataa suorat sanat ay-ekonomistille: ”Eivät kai ulkomaiset osaajat sosiaaliturvan vuoksi Suomeen tule?”
Perussuomalaisten kansanedustaja Vilhelm Junnila tyrmää Facebook-kirjoituksessaan STTK:n pääekonomistin Patrizio Lainan väitteet sosiaaliturvaleikkausten vaikutuksista ulkomaisiin osaajiin. Junnila muistuttaa, että Suomen oleskeluluvan tuloraja alittaa Ruotsin tason lähes puolella, ja vaatii rajan tuntuvaa nostamista. Junnilan mukaan talouskeskustelulla halutaan vain peittää SDP:n omien säästöesitysten täydellinen puuttuminen.

Poliisi keskeytti Ruotsissa epäillyn pikkutytön sukuelinten silpomisen – pääministeri vaatii tekijöille vankeutta ja karkotuksia
Aftonbladetin mukaan poliisi keskeytti viikonloppuna epäillyn sukuelinten silpomisen uppsalalaisessa kauneushoitolassa. Epäillyn teon kohteena oli alle viisivuotias tyttö. Yhdellä kiinniotetuista oli päällään lääkärin työasu ja käsissään kirurgisia instrumentteja. Kahdeksan kiinniotetun joukossa oli saman perheen jäseniä, ja viranomaiset ottivat paikalta lapsia huostaan.

SDP:n eduskuntavaaliehdokas heittää lokaa ministerin päälle syyllistävällä kuvamanipulaatiolla – vaatii samaan aikaan stoppia eriarvoistumiselle
SDP:n eduskuntavaaliehdokas ja somelääkäri Atte Virolainen on julkaissut Instagramissa kyseenalaisen kuvamanipulaation, jossa sosiaali- ja terveysministeri Wille Rydman esitetään samassa kuvassa kahden muun julkisuudessa kohua aiheuttaneen henkilön kanssa. Perussuomalaisten europarlamentaarikko Sebastian Tynkkynen arvostelee Virolaisen toimintaa viestipalvelu X:ssä.
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Lue uusin: PS-lehti 4/2026

Lue lisää
PS-Naiset 2/2026

Lue lisää
PS-Naiset 1/2026

Lue lisää














