

LEHTIKUVA
Tutkija Salonius-Pasternak siviilien auttamisesta Gazassa: Saudeille ja Emiraateille palestiinalaiset ovat pelkkiä pelinappuloita
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Charly Salonius-Pasternak perää ympäröivien arabivaltioiden vastuuta palestiinalaisten siviilien auttamisessa. Hän sanoo 18.10. MTV3:n Asian ytimessä -ohjelmassa, että esimerkiksi Saudeille ja Emiraateille palestiinalaiset ovat pelkkä sisäpoliittinen pelinappula.
Palestiinalaissiviilien sijaan rikkaat öljyvaltiot rahoittavat muiden muassa ääriuskonnollisia moskeijoita Euroopassa ja Suomessa. Nyt lähialueen valtioilla olisi todellinen tilanne osoittaa, välittävätkö he palestiinalaissiviileistä.
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Charly Salonius-Pasternak otti ohjelman aluksi kantaa myös siihen, kuinka mediassa tiedettiin heti Israelin olevan syyllinen Gazassa keskiviikkona tapahtuneeseen al-Ahli Arab -sairaalan räjähdykseen.
Suomalaiset mediat, kuten Yle, STT ja Helsingin Sanomat, uutisoivat Israelin iskeneen sairaalaan. Samalla mediat esittivät uhriluvun olleen 471. Lähteenä oli käytetty terroristijärjestö Hamasia tai sen hallinnassa olevaa Gazan terveysministeriötä. Jälkikäteen on käynyt ilmi, että uhreja on kymmenestä viiteenkymmeneen.
Kokonaisuuteen ei suuri käänne
– Kokonaisuuteen ja sotaan tämä ei ole suuri käänne. Joitakin ihmisiä kuoli. Vain yksi osapuoli, Hamas, joka valehtelee jatkuvasti, on sanonut, että uhreja on satoja. Kun on nähty kuvia räjähdyspäivästä, on aika selvä, että siellä ei räjähtänyt mitään Israelin asevoimien käyttämää liitopommia tai mitään muuta, Salonius-Pasternak sanoo.
– Ehkä tämän voisi kääntää niin, että nyt sekä media että ihmiset sosiaalisessa mediassa hetken hengähtäisivät, kun tämä sota ikävä kyllä jatkuu, ja miettisivät, ketä he kuuntelevat ja miksi. Ehkä tämä voi olla käännekohta sille, miten kuunnellaan Hamasia ja muita toimijoita alueella.
Bidenin syyt matkustaa Israeliin
Salonius-Pasternakin mukaan Yhdysvaltain presidentin Joe Bidenin Israelin matkaan on kaksi pääsyytä. Yksi on osoittaa tukea Israelille ja toinen se, että humanitääristä apua voidaan toimittaa Gazaan.
– Tässä on pakko sanoa, että on kiinnostavaa, että Yhdysvaltain oletetaan aina toimivan. Biden ilmoitti sadan miljoonan lisäavusta palestiinalaisille Gazaan. Missä ovat saudit, missä Emiraatit? Heillä olisi antaa miljardeja. He eivät selvästikään välitä pätkääkään palestiinalaisten siviilien kohtalosta, vaan pitävät näitä pelinappuloina. Maat rahoittavat ääriuskonnollisia moskeijoita Euroopassa ja Suomessa, hän sanoo ja jatkaa:
– Palestiinalaisten asia on helppo sisäpoliittinen nappula näille maille. Nyt kun olisi hyvä tilanne tukea palestiinalaisia siviilejä, niin eipä näy muita, vaan odotetaan, että Yhdysvallat ratkaisisi tämän ongelman.
Egypti ei halua pakolaisia missään nimessä
Egypti on ilmoittanut, ettei se halua vastaanottaa pakolaisia turvallisuuspoliittisista syistä.
– Egypti on osa saartoa. Se ilmoitti, ettei halua ottaa vastaan pakolaisia, koska joukossa voi olla terroristeja. Egypti on sanonut, että he eivät missään nimessä halua heitä ottaa. Voisiko heitä lennättää jonnekin muualle lähialueille mahdollisesti? Salonius-Pasternak pohtii.
– Se on oikea ongelma, jolle ei löydy selvää ratkaisua, mutta ehkä tässä kohtaa niiltä, jotka haluavat olla johtovaltioita siellä, näkyisi hieman enemmän pyrkimystä ongelman ratkaisemiseen. Yhdysvalloilla on tietenkin kriittinen rooli, koska varmaan vain Yhdysvallat saa Israelin mukaan tähän, mutta kyllä muitakin tarvitaan.
Gazan sairaalaiskun uhrilukua liioiteltu
Sanomalehti The Wall Street Journalin haastatteleman tiedustelutiedon analyytikko Blake Spendleyn mukaan paikalta otetut valokuvat ja videot ”vastaavat pikemminkin 50 kuollutta”.
Myös monet muuta kansainväliset asiantuntijat epäilivät ilmoitettuja uhrilukuja.
– Kuvat tapahtumapaikalta eivät vastaa mielestäni ilmaiskua ja yli viittäsataa kuolonuhria, australialainen analyytikko Nathan Ruser kirjoitti X:ssä (entinen Twitter).
Hän sanoi samassa keskusteluketjussa myös, että vain kolmessa parkkipaikan autoista näkyy merkkejä kineettisistä tai rakenteellisista vaurioista ja niistä loput on tuhoutunut tulipalossa.
Uhrien määrä lasketaan kymmenissä
Uutistoimisto AFP haastatteli nimettömänä korkea-arvoista eurooppalaista tiedustelulähdettä.
– Uhreja ei ollut kahtasataa eikä viittäsataa. Tarkempi arvio on, että niitä on kymmenen tai viisikymmentä.
Newsweekiin oli puolestaan otettu kommentteja Yhdysvaltain ilmavoimilta.
– Me emme tiedä, moniko kuoli, eivätkä tiedä israelilaisetkaan. Mutta sekä meidän että heidän tiedustelutietonsa osoittavat, että uhreja oli korkeintaan muutama kymmenen. En sano, etteikö tämä olisi tragedia, mutta tämä on myös Hamasin liioittelua ja räikeää valehtelua, nimetön lähde sanoi Newsweek-julkaisulle.
Heli-Maria Wiik
Artikkeliin liittyvät aiheet
- Nathan Ruser Blake Spendley Charly Salonius-Pasternak sairaalaisku Emiraatit palestiinalaiset terroristit Gaza Joe Biden Egypti terroristijärjestöt Hamas Saudi-Arabia Israel pakolaiset
Mitä mieltä?
Aiheeseen liittyviä artikkeleita


Presidentti Joe Biden: Hamas on joukko pelkureita, joka piiloutuu siviilien taakse

Biden ilmaisi Netanjahulle mielipiteensä Gazan sairaalaiskun syyllisestä: ”Ette te”

Antikainen: Vasemmistoliitto levittää Hamasin propagandaa yhdessä STT:n kanssa – syyttää sairaalaiskusta Israelia ennen kuin iskun tekijää on edes selvitetty

Europarlamentti: Juutalaisvastaisuus nousee huolestuttavasti

Arabimaat eivät halua palestiinalaispakolaisia omiin maihinsa – veljeskansojen penseys korostaa tilanteen toivottomuutta

Konfliktit ratkeavat vain tosiasiat tunnustamalla: Palestiinalaisten paluu ammoisille asuinsijoilleen ei onnistu ja Israelin aseisiin nojaava turvallisuus on harhaa
Viikon suosituimmat

Maahanmuuttajaperheelle yli 4 000 euroa puhtaana käteen – Lehtinen: Tuollaisiin palkkasummiin on haastavaa päästä suomalaisellekin
Kelan julkaisemien tilastojen mukaan Espoossa ja Vantaalla jo noin puolet toimeentulotukea saavista on vieraskielisiä. Suomessa esimerkiksi viiden lapsen perhe saa erilaisina tukina puhtaana käteen lähes 4 500 euroa, minkä lisäksi vuokrat sekä sähkö- ja vesilaskut hoidetaan valtion kassasta. Perussuomalaisten kansanedustaja Rami Lehtinen tyrmää nykyisen järjestelmän, joka on tehnyt veronmaksajista ulkomaalaisten elättäjiä.

IL-kohuselvitys avasi vieraskielisille syydettävää massiivista Kela-rahamäärää, mutta kokonaisuus on vielä tuplaten pahempi – Purra: ”Kansalaisuusperusteinen sosiaaliturva vääjäämätön”
- Suomessa on vuosikymmenen ajan hoettu maahanmuuton olevan rikkaus. Todellisuus on päinvastainen. Olen kuvannut nyt meneillään olevaa kehitystä kaksoiskatastrofiksi, jossa kansainvaellukset kohtaavat rahapulaan itsensä ajaneen sosiaalivaltion, perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra sanoo.

Hyvinvointialue majoittaa maahanmuuttajia miljoonahuvilassa Tampereella – Vigelius: ”Käsittämätöntä”
Maahanmuuttajia on majoitettu arvokiinteistössä Tampereen Pyhäjärven rantatontilla noin vuoden ajan. Tamperelainen kansanedustaja ja perussuomalaisten 2. varapuheenjohtaja Joakim Vigelius on tiedosta tyrmistynyt.

Yle julkaisee valejuttuja, lokaa valheillaan Purraa – tällaisilla perusteilla Yle kieltäytyy korjaamasta tympeitä virheitään
Jo vuosikausien ajan Yleisradio on pitänyt linjanaan, että ”väestönvaihto”-sanan käyttäminen on varma merkki äärioikeistolaisesta salaliittoteoriasta. Tämä näkemys on itsessään kiistanalainen, mutta Ylen uuden tulkinnan mukaan nyt myös ”väestön vaihtuminen”-sanojen käyttäminen tarkoittaa tukea äärioikeistolaiselle salaliittoteorialle. Termiä on aiemmin pidetty neutraalina ja Yle käyttää sitä itsekin. Valtiovarainministeri Riikka Purra syyttää nyt Yleä valehtelusta. Sosiaalisessa mediassa Ylen uutistoimituksen uusi linjaus herättää suurta kummastusta. Erityisavustaja Matias Turkkila kirjoittaa.

Nuori ukrainalaisnainen tapettiin julmasti Yhdysvalloissa – vasemmistolaiset huolissaan rasismista
Ukrainalaisen pakolaisnaisen julma surma on järkyttänyt ihmisiä Yhdysvalloissa. Oikeistolaiset ovat huolissaan mustan miehen silmittömästä väkivallasta nuorta naista kohtaan. Vasemmistolaiset puolestaan ovat huolissaan rasismista: heidän mukaansa veriteko johtuu mistä tahansa muusta kuin demokraattien ajamasta löyhästä rangaistuslinjasta. Suomen media taas yrittää kehystää presidentti Trumpin pahantekijäksi.

Mistä väestönvaihdossa on oikeasti kyse – Ylen ja Ilta-Sanomien faktantarkistajilla faktat hukassa ja lähteet kateissa
Valtamedia on jauhanut viikkokaupalla villejä spekulaatioita salaliittoteorioista sen jälkeen, kun perussuomalaisten Teemu Keskisarja puhui väestönvaihdosta. Tosiasiassa väestönvaihdossa ei ole sen enempää salaista kuin liittoakaan, ja teorian sijaan se on paremminkin havainto. Väestönvaihto käsitteenä muistuttaa huonon maahanmuuttopolitiikan pitkävaikutteisista ja käytännössä peruuttamattomista vaikutuksista.

Kolmannen sektorin poliittisiin hillotolppiin hupenee useita kymmeniä miljoonia euroja veronmaksajien rahaa – helsinkiläinen PS-varavaltuutettu keräsi järkyttävän listan
Veronmaksajan rahoilla ylläpidetään laidasta laitaan erilaisia kolmannen sektorin toimijoita, joista monella on kytköksiä poliittisiin puolueisiin. Samalla hintalappu veronmaksajalle nousee järkyttävän suureksi ottaen huomioon, että harva tavan kansalainen on koskaan edes kuullutkaan näistä toimijoista – saati sitten että tietäisi, mitä ne tekevät.

Tavallinen kansa suree, vasemmistolaiset riemuitsevat Charlie Kirkin kuolemasta – salamurhaaja yhä karkuteillä
Charlie Kirkin salamurhaaja on yhä pakosalla, mutta FBI:llä on johtolankoja. Vasemmistolaiset kaikkialla maailmassa ovat ilmaisseet ilonsa Kirkin kuolemasta. Suomen media vetää tietenkin esiin Hitler-kortin. Presidentti Trump lupaa hallintonsa etsivän kaikki terrorismin tukijat ja rahoittajat.

Vieraskielisten Kela-tukiin hupenee jo yli miljardi euroa vuodessa – Perussuomalaiset: ”Sietämätöntä”
Monet poliitikot oikealta vasemmalle - ja myös mediassa esiintyvät tutkijat hokevat viikosta toiseen, kuinka maahanmuuton lisääminen muka olisi välttämätöntä julkisen talouden rahoittamiseksi. Kelan tuoreet luvut vieraskielisten osuudesta tukien saajina kuitenkin paljastavat karun todellisuuden maahanmuuttolobbarien puheiden takana.

Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti
Uusimmat
Toimitus suosittelee
Perussuomalainen 2/2025

Lue lisää